Praca dla studenta

Studenci, którzy nie chcą być całkowicie utrzymywani przez rodziców często rozglądają się za możliwościami zdobycia dodatkowych pieniędzy. Niestety często ciężko pogodzić studia dzienne z pracą na etacie. Szkoła zajmuje sporo czasu, więc gdy do tego dochodzi jeszcze praca to o czasie wolnym praktycznie nie ma mowy. Pewnym rozwiązaniem może być pół etatu, praca na weekendy lub zarabianie przez internet. Oczywiście poniższe propozycje pracy dla studenta czy ucznia sprawdzą się również u osób pracujących na etacie. Jak zatem możemy zarabiać?

Praca dla studenta przez internet

Na początek propozycje pracy dla studenta i ucznia o dużym potencjale, które pozwalają zarabiać w domu całkiem spore kwoty. Warto również zwrócić uwagę, że sami decydujemy o godzinach pracy oraz ilości czasu, który chcemy na to poświęcić. W związku z tym jest to nie tylko świetna praca dla studenta na weekendy, ale również zajęcie, które można wykonywać w tygodniu, po zakończeniu nauki. Popularne możliwości pracy przez internet to:


freelancer praca

Freelancing może być całkiem ciekawą pracą dla studentów, którzy uczą się kierunków związanych z informatyką, ponieważ zleceń z tej dziedziny jest w internecie całkiem sporo. Znajdzie się, więc zajęcie dla programistów czy grafików z całkiem niezłym wynagrodzeniem.


copywriter praca

Copywriting możemy w zasadzie zaliczyć do freelancingu, ale pisanie artykułów na zlecenie jest jednym z tych zajęć, które warto dodatkowo wyróżnić. Warto zauważyć, że nie musimy mieć tu dodatkowych umiejętności, a same stawki za tekst nie należą do najgorszych. Copywriting może się sprawdzić u studentów, którzy mają lekkie pióro.


jak założyć bloga

Własny blog to dość popularny sposób zarabiania ostatnimi czasy, choć nie należy do najłatwiejszych – przynajmniej z początku. Odpowiednie jego wypromowanie wymaga czasu lub sporych nakładów finansowych, ale z pewnością warto zainteresować się również tą możliwością. Najlepiej wybrać temat, w którym dobrze się czujemy, aby pisanie artykułów było przyjemnością, a nie jedynie przykrą koniecznością.


jak zarabiać na instagramie

Równie ciekawą opcją wydaje się zarabianie na Instagramie, które nie wymaga już praktycznie żadnych umiejętności. Wprawdzie nie jest łatwo się wybić i zarabiać jako influencer, ale jest to możliwość zdecydowanie warta wspomnienia.


zarabianie na grach

Nie sposób nie wspomnieć również o zarabianiu na grach, które łączy przyjemne z pożytecznym. Jest wiele możliwości, aby wykorzystać gry do zarabiania pieniędzy, choć niestety nie każdemu dane będzie uzyskać satysfakcjonujące kwoty. Dla zapalonych graczy może to być jednak świetny sposób na zarabianie.


mlm marketing sieciowy

Marketing sieciowy może być również idealną pracą dla studenta czy ucznia, gdyż wymaga kontaktu z klientami, a w szkole ludzi nie brakuje. Wybór dobrego MLM może zaowocować całkiem niezłym dodatkowym dochodem, gdyż klientów możemy znaleźć nawet podczas przerw w zajęciach.


Jak zdobyć dodatkowe pieniądze jednocześnie się ucząc

Możemy również poszukać dodatkowych pieniędzy wśród zajęć, które trudno nazwać pracą, a jednak pozwalają zdobyć dodatkową gotówkę. Czasem również niemałą, choć to wymaga już dodatkowego zaangażowania. O czym mowa?


płatne ankiety online

Wypełnianie ankiet przez internet może być ciekawym zajęciem, gdyż wypełnienie jednej zajmuje jedynie od kilku do kilkunastu minut, a zarobić możemy przeważnie kilka złotych. W przeliczeniu na godzinę wynagrodzenie nie jest złe takie złe, ale problemem może być niestety mała ilość dostępnych ankiet. Ciężko byłoby wypełniać je jedna za drugą, ponieważ zwyczajnie nie ma ich aż tylu. Sprawdzi się więc jedynie jako dodatek do pozostałych zajęć zarobkowych.


klikanie w reklamy

Klikanie w reklamy wprawdzie nie należy do najbardziej dochodowych zajęć, ale w zamian nie zabiera dużo czasu i nie wymaga w zasadzie żadnych umiejętności. Często w serwisach tego typu znajdziemy również inne opcje zarabiania, które cechuje już lepsza stawka np. wykonywanie konkretnych zadań.


Inne propozycje pracy dla studenta

Oczywiście praca dla studenta dostępna jest również poza internetem. Kto znajdzie zatrudnienie?

 • korepetytor,
 • kelner. Ofert tego typu przybywa od wiosny,
 • pomoc kuchenna w restauracji,
 • osoba roznosząca ulotki,
 • recepcjonista w hotelu czy spa,
 • kasjer w butiku handlowym,
 • hostessa,
 • pakowacz, magazynier,
 • pracownik call center,
 • pomocnik piekarza,
 • animator imprez dziecięcych,
 • opiekunka do dziecka,
 • osoba wystawiająca towar na półkach w hipermarketach.

Gdzie szukać ofert pracy?

Jeśli zdecydujemy się na pracę w domu przez internet to w zasadzie nie mamy żadnego problemu. Często wystarczy założyć gdzieś konto, przejrzeć zlecenia itp. Co jednak jeśli interesuje nas praca w okolicy uczelni? Mamy kilka możliwości:

 • płatne praktyki i staże – w zasadzie firmy z każdej branży je oferują,
 • ogłoszenia o pracę – możemy skorzystać z popularnych portali, na których znajdują się oferty pracy lub po prostu wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę np. „praca dla studenta + miasto”,
 • grupy na facebook’u – tego popularnego portalu społecznościowego nie trzeba nikomu przedstawiać, ale znajdziemy tu również wiele ogłoszeń dotyczących pracy dla studentów i uczniów,
 • biura karier – znajdują się w każdej wyższej uczelni, a ich zadaniem jest aktywizacja zawodowa studentów oraz dopasowanie ofert do wybranego kierunku studiów.

Warto pamiętać, że wybierając pracę spośród takich ofert, przydać się może list motywacyjny oraz dobrze napisane CV.

Dlaczego firmy chętnie zatrudniają studentów

Z pracą dla studenta nie ma problemów, ponieważ firmy bardzo chętnie zatrudniają osoby do 26 roku życia. Oczywiście ze względów finansowych, gdyż w takiej sytuacji pracodawca nie musi opłacać ZUS-u. Druga sprawa, że studenci bardzo często wybierają nietypowe godziny, aby pogodzić pracę z nauką np. praca wieczorami lub w weekendy.

Podsumowanie

Nauka, choć zabiera sporo czasu to jednak nie koliduje w żaden sposób z pracą zarobkową. Wprawdzie pozbawiamy się w ten sposób czasu, który moglibyśmy poświęcić na rozrywkę, ale coś za coś. Przyjdzie nam wybierać co jest dla nas ważniejsze – pieniądze, czy odpoczynek i spędzanie czasu oddając się rozrywce. Oczywiście nie zawsze rodzice finansują studia, a czasem sami tego nie chcemy, więc wyboru praktycznie nie ma. Jedyne co nam pozostaje to pogodzić się z tym, że musimy jednocześnie uczyć się i zarabiać na swoje utrzymanie. Na szczęście praca dla studenta i ucznia zawsze się znajdzie, choćby w internecie.

Godziliście naukę z pracą, czy podjęliście się jej dopiero po zakończeniu nauki? Jaka praca dla studenta jest najlepsza? Podzielcie się opinią w komentarzu.

2 komentarze do “Praca dla studenta”

 1. Studenci nie powinni mieć problemu z znalezieniem dodatkowej pracy na weekendy. Pracodawcy chętniej zatrudniają studentów ze względu na obniżone koszty zatrudnienia. Czytając ogłoszenia czyta się „status studenta i wiek nie przekraczający 26 lat”.
  Dodatkowo jeśi pomimo pracy mają dość wolnego czasu między nią a nauką to mogą wypełniać ankiety i klikać w reklamy czy wykazywać inną aktywność zarobkową w sieci,

  Odpowiedz
 2. Za czasów studenckich, czyli jeszcze nie tak dawno bo przed rokiem wiele z wymienionych wyżej pozycji stanowiło moje źródło dochodu i nie było tak źle jak to przedstawiają często a dodatkowo zdobyłam wiele cennego doświadczenia, niezapomnianych wspomnień i poznalam ciekawych ludzi,. Praca niani pozwoliła obyć się z dziećmi, jednak nie jest to zajęcie dla osób które dzieci nie lubią, lub czują się z nimi niepewnie. Jako hostessa spędziłam wielokrotnie wiele czasu na różnych ciekawych akcjach, czy to animacjach, czy to degustacjach. Z sentymentem wspominam ten okres 😀 . Ponadto w wielu wymienionych propozycjach pracy, status studenta jest nie tylko mile widziany co wręcz wymagany, a więc wlaśnie takich osob poszukują, i takie osoby maja większe szanse na zdobcie pracy.
  PS. Osobiście studiowałam dziennie i dorabialam kiedy mogłam, dzięki czemu za te pieniądze + stypendium samodzielnie utrzymywałam się w obcym mieście przez cały okres studiow a wiec się da!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz