Praca dla studenta

Studenci, którzy nie zamierzają być całkowicie uzależnieni od rodziców często rozglądają się za możliwościami zdobycia dodatkowych pieniędzy. W przypadku studiów zaocznych z reguły nie ma większego problemu, ale sprawa nieco się komplikuje, jeśli chodzi o naukę w trybie dziennym. Wtedy niestety bardzo ciężko pogodzić ją z typową pracą na etacie, choć absolutnie nie oznacza to, że nie da się zarabiać studiując. Trzeba tylko dostosować pracę do możliwości, czyli wybrać pół etatu, pracę w weekendy lub zarabianie przez internet. Zatem jaka praca dla studenta lub ucznia będzie najlepsza i gdzie ją znaleźć?

Jak zarabiać dodatkowe pieniądze online jednocześnie się ucząc

Zacznijmy od prostych sposobów, które pozwalają zarobić dodatkowe pieniądze, choć ciężko od razu nazwać je pracą. Ich największą zaletą jest możliwość zarabiania w praktycznie dowolnym momencie, jeśli tylko mamy dostęp do internetu i trochę wolnego czasu. Wprawdzie z reguły pozwalają jedynie dorobić, ale nawet te łatwe metody mają spory potencjał zarobkowy, jeśli włożymy w to sporo zaangażowania. O jakich mowa?

Wypełnianie ankiet

płatne ankiety online

Wypełnianie płatnych ankiet przez internet może być ciekawym zajęciem, gdyż zaliczenie jednego badania zajmuje z reguły tylko kilka, czasem kilkanaście minut. Przeliczając wynagrodzenie na godzinę wygląda to całkiem nieźle, ale niestety problemem jest mała ilość dostępnych ankiet. Dlatego też nie mamy możliwości wypełniania ich jedna za drugą, nawet rejestrując się w kilku panelach. Jednak w dalszym ciągu wypełnianie ankiet sprawdzi się jako dobry dodatek do pozostałych zajęć zarobkowych.

Zarabianie w aplikacjach mobilnych

aplikacje do zarabiania pieniędzy

Telefon z reguły mamy praktycznie cały czas przy sobie, więc dlaczego by nie wykorzystać go do zarabiania pieniędzy? Jest wiele aplikacji, które płacą za różnego rodzaju aktywność np. wykonywanie zadań, chodzenie (nabijanie kroków), granie w gry itp. Jest to ciekawa opcja nie tylko ze względu na różnorodność, ale także dużą mobilność. W ten sposób możemy zarabiać np. w drodze na uczelnie, czy też podczas przerw.

Klikanie w reklamy

klikanie w reklamy

Klikanie w reklamy wprawdzie nie należy do najbardziej dochodowych zajęć, ale w zamian nie zabiera dużo czasu i nie wymaga w zasadzie żadnych umiejętności. Chyba, że wykorzystamy również inne opcje zarabiania dostępne w tego typu serwisach, które cechuje już znacznie lepsza stawka np. płatne zadania. Jednak mimo wszystko, podobnie jak powyższe sposoby sprawdzi się jedynie jako opcja na dorobienie sobie.

Praca dla studenta przez internet

Skoro najłatwiejsze metody pozwalające nieco dorobić mamy już za sobą, to czas przejść do propozycji pracy dla studenta i ucznia o znacznie większym potencjale. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku powyższych sami decydujemy o godzinach pracy oraz ilości czasu, który zamierzamy na to poświęcić. W związku z tym jest to nie tylko ciekawa praca dla studenta na weekendy, ale również zajęcie zarobkowe, które z powodzeniem można wykonywać również w tygodniu, po zakończeniu nauki.

Popularne możliwości pracy przez internet to:

Prowadzenie bloga

jak założyć bloga

Własny blog to dość popularny sposób zarabiania ostatnimi czasy, choć nie należy do najłatwiejszych – przynajmniej z początku. Wprawdzie jego odpowiednie wypromowanie wymaga czasu lub sporych nakładów finansowych, ale z pewnością warto wziąć tę metodę pod uwagę. Oczywiście chcąc zarabiać na blogu najlepiej wybrać temat, w którym się dobrze czujemy, aby pisanie artykułów było przyjemnością, a nie jedynie przykrą koniecznością.

Freelancing

freelancer praca

Praca jako freelancer jest kolejną bardzo ciekawą propozycją dla studentów, a do tego dobrze płatną. Wprawdzie zarabiać w ten sposób może każdy, gdyż zlecenia są naprawdę różnorakie, ale na najlepsze mogą liczyć studenci kierunków związanych z IT. Dobrzy programiści i graficy z całą pewnością nie będą narzekać na brak zajęć, czy słabe wynagrodzenie.

Copywriting

copywriter praca

Copywriting, czyli pisanie artykułów na zlecenie w zasadzie możemy zaliczyć do freelancingu. Jednak jest to zajęcie, o którym warto osobno wspomnieć, gdyż cieszy się dużą popularnością, a do tego ma również stosunkowo niewielkie wymagania. Wynagrodzenie uzależnione jest od doświadczenia, rodzaju tekstu oraz długości, gdyż stawkę z reguły ustala się za 1000 zzs. Wprawdzie pracy tego typu może podjąć się każdy, ale najlepiej sprawdzi się ona u studentów mających lekkie pióro, którym pisanie przychodzi z łatwością.

Zarabianie jako Influencer

influencer - kto to i jak nim zostać

Zarabianie jako influencer wydaje się niemniej ciekawą opcją, która teoretycznie nie wymaga żadnych większych umiejętności. Jednak niestety taka łatwość zdobywania pieniędzy dotyczy tylko wypromowanych już kont (Instagram, YouTube, TikTok itp.), czyli mających liczne grono obserwatorów. To wprawdzie wymaga już nieco czasu, ale warto spróbować, gdyż taka praca z pewnością byłaby łatwa i przyjemna nie tylko dla studenta.

Zarabianie na grach

zarabianie na grach

Zarabianie na grach jest nie tylko możliwe, ale w niektórych przypadkach nawet bardzo dochodowe. Dlatego zamiast zastanawiać się jak pogodzić studia z pracą, a do tego znaleźć czas na rozrywkę, można w łatwy sposób połączyć jedno z drugim. Wtedy ogrywanie ulubionych tytułów będzie nie tylko przyjemne, ale pozwoli również zarabiać. Taka możliwość zadowoli wiele osób, a już z pewnością zapalonych graczy.

MLM

mlm marketing sieciowy

Marketing sieciowy to dość popularny sposób zarabiania, który wymaga stałego kontaktu z klientami zainteresowanymi produktami danej firmy. Wprawdzie poszukiwanie klientów nie jest łatwe, ale w szkole ludzi nie brakuje, więc MLM może okazać się idealną pracą dla studenta lub ucznia. Oczywiście pod warunkiem, że osoby z uczelni będą zainteresowane takimi produktami, dlatego bardzo istotny jest wybór odpowiedniej firmy.

Inne propozycje pracy dla studenta

Oczywiście pracy dla studenta nie brakuje również poza internetem, jeśli tylko dobrze rozejrzymy się po okolicy. Kto może znaleźć zatrudnienie?

  • korepetytor,
  • kelner. Ofert tego typu przybywa od wiosny,
  • pomoc kuchenna w restauracji,
  • osoba roznosząca ulotki,
  • recepcjonista w hotelu lub spa,
  • kasjer w butiku handlowym,
  • hostessa,
  • pakowacz, magazynier,
  • pracownik call center,
  • pomocnik piekarza,
  • animator imprez dziecięcych,
  • opiekunka do dziecka,
  • osoba wystawiająca towar na półkach w hipermarketach.

Gdzie szukać ofert pracy?

Decydując się na pracę w domu i zarabianie przez internet, to ze znalezieniem odpowiedniej oferty nie powinniśmy mieć większego problemu. Jest ich w sieci naprawdę sporo, więc często wystarczy tylko założyć gdzieś konto, przejrzeć dostępne zlecenia itp. Nieco inaczej ma się sprawa, jeśli interesuje nas praca w okolicy uczelni. Wtedy mamy kilka możliwości:

  • płatne praktyki i staże – firmy z praktycznie każdej branży je oferują,
  • ogłoszenia o pracę – możemy skorzystać z popularnych portali, na których znajdują się oferty pracy lub po prostu wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę np. „praca dla studenta + miasto”,
  • grupy na facebook’u – tego popularnego portalu społecznościowego z pewnością nikomu przedstawiać nie trzeba, więc warto wykorzystać go również do poszukiwania pracy. Wystarczy dołączyć do specjalnych grup, które publikują ogłoszenia z pracą dla studentów i uczniów,
  • biura karier – znajdują się w każdej wyższej uczelni, a ich zadaniem jest aktywizacja zawodowa studentów oraz dopasowanie ofert do wybranego kierunku studiów.

Dlaczego firmy chętnie zatrudniają studentów

Z pracą dla studenta nie ma większych problemów, ponieważ sporo firm bardzo chętnie zatrudnia osoby do 26 roku życia. Zwłaszcza, jeśli zależy im na nietypowych godzinach pracy np. wieczorami lub w weekendy, ponieważ studentom właśnie takie odpowiadają, gdyż muszą pogodzić pracę z nauką.

Praca dla studenta – podsumowanie

Nauka, choć zabiera sporo czasu, to z reguły nie koliduje bardzo mocno z pracą zarobkową. Wprawdzie pozbawiamy się w ten sposób sporej ilości czasu wolnego, który moglibyśmy poświęcić na rozrywkę, ale niestety tak to już z reguły wygląda podczas studiów i trzeba się z tym pogodzić. Wyjątkiem są sytuacje, w których to rodzice za wszystko płacą, ale są one raczej sporadyczne. Większość osób w tym wieku stara się już znaleźć pracę i samemu się utrzymywać, nawet jeśli trzeba pogodzić to jakoś z nauką. Na szczęście praca dla studenta i ucznia zawsze się znajdzie, choćby w internecie.

Jaka jest według Was najlepsza praca dla studenta i jak pogodzić ją z nauką? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
JANEK
JANEK
5 lat temu

Studenci nie powinni mieć problemu z znalezieniem dodatkowej pracy na weekendy. Pracodawcy chętniej zatrudniają studentów ze względu na obniżone koszty zatrudnienia. Czytając ogłoszenia czyta się „status studenta i wiek nie przekraczający 26 lat”.
Dodatkowo jeśi pomimo pracy mają dość wolnego czasu między nią a nauką to mogą wypełniać ankiety i klikać w reklamy czy wykazywać inną aktywność zarobkową w sieci,

Paulina
Paulina
4 lat temu

Za czasów studenckich, czyli jeszcze nie tak dawno bo przed rokiem wiele z wymienionych wyżej pozycji stanowiło moje źródło dochodu i nie było tak źle jak to przedstawiają często a dodatkowo zdobyłam wiele cennego doświadczenia, niezapomnianych wspomnień i poznalam ciekawych ludzi,. Praca niani pozwoliła obyć się z dziećmi, jednak nie jest to zajęcie dla osób które dzieci nie lubią, lub czują się z nimi niepewnie. Jako hostessa spędziłam wielokrotnie wiele czasu na różnych ciekawych akcjach, czy to animacjach, czy to degustacjach. Z sentymentem wspominam ten okres 😀 . Ponadto w wielu wymienionych propozycjach pracy, status studenta jest nie tylko mile… Czytaj więcej »

2
0
Zostaw komentarz!x