Kryptowaluty

Kryptowaluty

Większość z nas ma o kryptowalutach dość mgliste pojęcie. Wciąż uważamy, że są to wirtualne pieniądze, za pomocą których już wkrótce będziemy mogli płacić w większości punktów usługowych świata. Jednak tak naprawdę kryptowaluty są czymś więcej. To przełomowa technologia, której jednym z zastosowań są właśnie środki płatnicze.

System kryptowaluty działa w oparciu o sieć peer to peer. Istotą działania tej sieci jest brak jakiegokolwiek systemu nadzorującego, pełniącego funkcję admina. Działa on podobnie jak w przypadku torrentów – czyli sieci komputerów, pomiędzy którymi zachodzi wymiana danych (seed/peer).

Identyczna sytuacja występuje w sieci obrotu kryptowalutą. Poszczególni użytkownicy sieci dokonują specjalnych transakcji, które są rozliczane przez system i wpływają na saldo portfela, czyli informacji o zgromadzonych na naszym koncie środkach.

Jak zacząć zarabianie?

Kryptowalut jest wiele, ale najlepiej swoją przygodę zacząć od tej pierwszej i w dalszym ciągu najpopularniejszej. Chodzi oczywiście o Bitcoina.

Gdzie i jak kupić bitcoin

Gdzie i jak kupić bitcoin

Bitcoin z roku na rok zyskuje na popularności, a zwłaszcza w okresach dużych wzrostów wartości tej kryptowaluty, ponieważ pojawia się…
Bitcoin - jak zacząć zarabianie

Bitcoin - jak zacząć zarabianie

Bitcoin jest kryptowalutą, która powstała w 2009 roku. Nazywany jest wirtualnym pieniądzem, choć bez większego problemu wymienić go można na…

Giełda, kraniki i kursy kryptowalut

Osoby, dla których kryptowaluty nie są czymś nowym mogą oczywiście od razu przejść do listy kraników czy giełdy, która umożliwia handel.

Kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut (faucet) to strony, które rozdają części ułamkowe wybranej kryptowaluty (np. Bitcoina). Na jakiej zasadzie się to odbywa? Faucety…
Bitbay

Bitbay

BitBay jest polską giełdą kryptowalut, która pozwala zarabiać handlując kryptowalutami. Zarobek wynika z różnic w kursie między kupnem a sprzedażą,…

Czy warto w nie inwestować ?

Inwestowanie w kryptowaluty wydaje się dość prostą formą uzyskania ponadprzeciętnego dochodu z tytułu odsetek. Niestety rynek kryptowalut nie jest aż tak stabilny, jak rynek walutowy. Z jednej strony daje to duże możliwości inwestycyjne, ale jest zarazem obciążone sporym ryzykiem.

Czy zatem warto inwestować w kryptowalutę? Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tymi specyficznymi środkami płatności, warto zwrócić uwagę na mniej znane kryptowaluty. Dlaczego? Z prostego powodu – BitCoin jest walutą najpopularniejszą i generującą maksymalne stopy zwrotu. Oznacza to jednocześnie, że jej wartość jest bardzo wysoka (w przeliczeniu na dolary), a tym samym maksymalizujemy w ten sposób ryzyko inwestycyjne.

Druga kwestia to stabilność wzrostu. Inwestowanie w kryptowalutę przypomina nieco inwestowanie w akcje. Jednorazowy spadek lub wzrost nie oznacza, że ta tendencja będzie się utrzymywać przez długi czas. Dlatego obracając kryptowalutą zawsze warto być cierpliwym. Duże zyski notuje się dopiero w dużych interwałach czasowych.

W co inwestować pieniądze

W co inwestować pieniądze

Zarabianie pieniędzy i jedynie gromadzenie ich na naszym koncie bankowym, może ostatecznie obrócić się przeciwko nam. Wielokrotnie w historii powtarzały…

Kopanie (mining)

Rynek kryptowalut jest rynkiem bardzo kapryśnym, a ich cena może wahać się o nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia. Obecnie na rynku tym panuje hossa, co oznacza, że na kopaniu kryptowalut naprawdę można zarobić.

Kopanie na PC

Każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem, może kopać kryptowaluty. Wcale nie trzeba mieć specjalnych koparek, ani sprzętu nie wiadomo jakiej klasy. W takim przypadku zarobki nie są zbyt wysokie, a cena energii elektrycznej znacznie je zmniejsza. Ale do rzeczy: na domowym komputerze instaluje się specjalny program, który przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej PC będzie kopał kryptowalutę. Jest to rozwiązanie najmniej opłacalne.

Kopanie za pomocą koparki

Zakup specjalnej koparki to rozwiązanie o wiele bardziej zyskowne, ale i wymagające inwestycji finansowej. Urządzenie takie bowiem kosztuje od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po stronie właściciela koparki leży konieczność sprawdzania jej stanu technicznego. Warto także regularnie sprawdzać rynek kryptowalut, by wiedzieć, jaka z nich jest na daną chwilę najbardziej opłacalna.

Rodzaje kryptowalut

Żeby dokładnie zdefiniować podstawowe i najczęściej spotykane rodzaje kryptowalut, trzeba określić czym tak naprawdę jest kryptowaluta. Przez wiele osób termin ten jest uważany za synonim waluty wirtualnej. Taki podział jest niestety zbyt ogólny.

Walutą wirtualną nazywamy ogół środków płatniczych, które funkcjonują wyłącznie w świecie cyfrowym i nie są nadzorowane przez krajowe instytucje finansowe. Waluty wirtualnej możemy używać w handlu internetowym, ale też w grach komputerowych.

Kryptowaluty są specyficzną formą wirtualnego środka płatniczego. Funkcjonują one tak jak klasyczne waluty i podlegają takim samym prawom ekonomicznym jak każda inna waluta “narodowa”. Co więcej – możliwe jest ich wykopywanie (wprowadzanie nowych środków na rynek). Proces ten trwa bardzo długo i często wymaga zastosowania nowoczesnych i wydajnych pod względem obliczeniowym komputerów.

Popularne kryptowaluty

Kryptowalut jest naprawdę wiele i w dalszym ciągu powstają kolejne. Poniżej kilka najpopularniejszych, na które warto zwrócić uwagę.

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin jest jednym z najgorętszych tematów dla ekonomistów i dziennikarzy zajmujących się tematem walut. Historia tego cyfrowego pieniądza jest bogata…
Ripple

Ripple

Ripple – w skrócie XRP – to technologia pozwalająca na zacznie tańsze transakcje międzybankowe, a jednocześnie trzecia największa kryptowaluta na…
Litecoin

Litecoin

Litecoin (LTC) to waluta cyfrowa, funkcjonująca w internetowej sieci p2p. Pozwala na realizację natychmiastowych oraz bardzo tanich transakcji pieniężnych. Opiera…
Ethereum

Ethereum

Ethereum (ETH) jest zarazem platformą walutową, jak i specyficznym językiem oprogramowania. Łączy w sobie zalety protokółów opartych na oryginalnym bitocoinie…
Monero

Monero

Projekt Monero uruchomiony został w 2014 roku, jako niezależny fork waluty Bytecoin. Początkowo kryptowaluta nosiła nazwę Bitmonero, która w języku…
Gamecredits

Gamecredits

Waluty wirtualne powoli stają się rzeczywistością. Możliwość dokonywania płatności w bitcoinach czy gamecredits to zaledwie dwa popularne sposoby, aby ominąć…
Dash

Dash

Twórcą dash jest Evan Duffield. Posiada ona otwarty kod źródłowych (dostępny dla wszystkich) i jest walutą zdecentralizowaną, co sprawia, że…
Lisk

Lisk

Lisk (lsk) jest dziesiątą pod względem kapitalizacji kryptowalutą, która pozwala tworzyć aplikacje wsparte na blockchainie za pomocą języka JavaScript. Jak…
Dogecoin

Dogecoin

Dogecoin (XDG) to internetowa waluta p2p. Powstała w oparciu o poddany modyfikacji protokół Bitcoin, jednak w przeciwieństwie do niego oraz większości…

Jak przechowywać kryptowaluty?

Do przechowywania kryptowalut służy portfel, który jest swoistą informacją o stanie posiadanych środków w ramach określonej kryptowaluty. Tworzy się on w momencie pierwszej rejestracji użytkownika w systemie. Dostęp do portfela jest chroniony przez specjalny kod autoryzacyjny, oparty na zaawansowanych kluczach kryptograficznych.

System portfeli obejmuje nie tylko najpopularniejszego bitcoina, ale też każdą inną kryptowalutę. Przypomnijmy, że jest ich ponad 200. Co więcej, znaczna część z nich jest uznawana jako oficjalny środek płatniczy w większości krajów. Jednocześnie w związku z tym, że jest to jedyna waluta stworzona bez porozumienia ze światowymi instytucjami finansowymi, generuje ona swoiste zagrożenie dla panującego porządku finansowego.

Portfel bitcoin i innych kryptowalut

Portfel bitcoin i innych kryptowalut

Bitcoin zyskuje na popularności z każdym dniem, choć jego kurs miewa częste wahania. Poza zarabianiem tej kryptowaluty istotny jest również…

Czym jest blockchain?

Transakcje z użyciem kryptowalut są definiowane na podstawie określonych bloków danych. W każdym z bloków są zapisane określone informacje na temat wszystkich aktualnych transakcji. Po zapisaniu pierwszego bloku, dane są zapisywane w kolejnym. W ten sposób tworzy się specyficzny łańcuch danych (czyli z angielskiego blockchain).

Blockchain jest więc swoistą księga rachunkową, w której zapisane są informacje na temat wszystkich transakcji, następujących po sobie od momentu powstania określonej kryptowaluty, aż po dzień dzisiejszy. Dane w ramach bloków są zapisane w ogólnodostępnej sieci peer to peer. Oznacza to, że każdy ma do nich dostęp i każdy… może je uwierzytelniać. Oczywiście dostęp do danych blockchain jest ściśle zdefiniowany przez prawa dostępu, nadane konkretnemu użytkownikowi.

System blokowego zapisu danych nie musi obsługiwać wyłącznie płatności kryptowalutami. Trwają prace nad przystosowaniem go do innych zastosowań, w tym uwierzytelniania podpisów elektronicznych, przechowywania danych z ksiąg rachunkowych itd. Tym samym uwierzytelnianie będzie możliwe bez nadzoru ze strony instytucji zaufania publicznego, lecz wyłącznie w obrębie użytkowników systemu.

Czy system ten jest bezpieczny? Na chwilę obecną tak. Niemniej wprowadzenie komputerów przyszłości (tak zwanych komputerów kwantowych) sprawi, że konieczne stanie się wprowadzenie zupełnie nowych systemów zabezpieczeń.

Rynek kryptowalut a Polska

Polska jest jednym z najbardziej aktywnych rynków kryptowalut. Złotówka należy do grona 10-ciu najpopularniejszych walut, na którą można wymienić np bitcoina. Nic więc dziwnego, że również i Polacy spróbowali stworzyć własną kryptowalutę. Jest nią polcoin.

Projekt Polcoin został zainicjowany już na początku 2014 roku. Prace nad nim trwały przez około rok, co zaowocowało wprowadzeniem kryptowaluty na wirtualny rynek już w połowie 2015 roku.

Zakupu Polcoinów dokonuje się w formie bloków. W skład każdego z nich wchodzi aż 50 sztuk kryptowaluty. Płacić polską kryptowalutą można wyłącznie w jednym stacjonarnym sklepie w Szczecinie.

Opinie

Kryptowaluty same w sobie są bardzo interesującą technologią, choć niestety w przypadku zarabiania mogą narazić nas na straty. Duże wahania kursu sprawiają, że inwestycje mogą okazać się bardzo dochodowe, ale również narazić nas na spore straty. Inaczej ma się sprawa np. z kranikami, gdzie utracimy jedynie swój czas.

Macie jakieś doświadczenia z kryptowalutami? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zostaw komentarz

 1. Niestety inwestowanie w kryptowaluty może być bardzo zgubne. Można się szybko dorobić jak również wszystko stracić. Wszystko przez to, że są bardzo niestabilne. Sam próbowałem swoich sił na inwestycjach w bitcoina. Jednego dnia człowiek się cieszył bo osiągnął super zysk a drugiego stracił wszystko co zarobił. Finał był taki, że zakończyłem przygodę z inwestowaniem w krypto z zerowym bilansem. Dlatego trzeba poważnie przemyśleć decyzję zanim zaczniemy.

 2. Czy obecnie warto jest inwestować w kryptowaluty?Moim zdaniem tak, lecz trzeba mieć w pamięci ryzyko utraty całego budżetu jaki został zainwestowany. Jeżeli z tym nie możesz się pogodzić to lepiej odpuść inwestowanie w waluty wirtualne.

 3. Bardzo ciekawy artykuł, kompletnie dowiedziałem się tego, co chciałem się dowiedzieć na temat kryptowalut, cały system działania itp. Zobaczymy jak ich rynek dalej się rozwinie, wydaje się to dość ciekawy temat, zatem postaram się go śledzić na bieżąco, pozdrawiam.

 4. Kryptowaluty są dość ryzykowne, nie jest to takie bezpieczne jak na przykład lokaty czy obligacje. Jednak jeżeli ktoś potrafi z zimną głową do tego podejść da się zarobić fortunę. Co do kopania to z dnia na dzień spada jego rentowność, więc ciężko jest to polecić.

 5. Jeśli chodzi o kryptowaluty to analitycy przewidują że do maja 2020 roku ceny popularnych kryptowalut będą wzrastać. W tym momencie inwestycje w krypto stały się dość popularne, ale trzeba pamiętać że to wciąż bardzo młody rynek i dość niestabilny. Trzeba mieć mocne nerwy by inwestować w krypto duże pieniądze.

 6. Dla mnie kryptowaluty to czarna magia, kiedyś chciałam się nimi zainteresować tak na poważnie, jednak te skoki cen mnie przeraziły. Niby zysk może byc w krótkim czasie duży, ale z drugiej strony w krótkim czasie można też dużo stracić.

 7. W zasadzie to mam jakieś doświadczenie… od 2016 roku i szczerzeeee powiem że trochę się zawiodłem.. wszystko zbyt cukierkowo wyglądało. Tak więc kryptowaluty po prostu zamydliły trochę oczy czytaj ludzką wyobraźnie fakt faktem jakaś tam część ludzi są milionerami ale to tak na 100% nie ze swojej wyobraźni czy pomysłowości tylko z czystego przypadku bo to trochę jak granie w lotto 🙂 Ale koniec końców dalej bacznie się przyglądam kryptowalutom i zobaczymy co z tego będzie 🙂

 8. Witam, od ponad roku interesuję się kryptowalutami Dotarłam do kilku osób, które na kryptowalutach zarobiły gigantyczne pieniądze. Wszystkie ostrzegają, że inwestowanie w kryptowaluty to nie zabawa. Niestety Mnie jeszcze nie udało się zarobić na nich milionów ale wierzę że jest to możliwe i będę probować dalej.

 9. Witam, zetknąłem się z kryptowalutami. Pewnie jak wszystkim najbardziej przypadł mi do gustu Bitcoin bo jest drogi. Mam nawet konto na bitbay, ale z kranow za wiele nie spływa. Wstyd się przyznać ale zrezygnowałam.

 10. Kryptowaluty to ciężki kawałek chleba zwłaszcza gdy się w nie inwestuje. Bez inwestycji można z kranow darmowych latami zbierać, ale i tak nie ma pewności że zbierzemy cała walutę i że kran w ostatniej chwili po porostu nie zdechnie a co za tym idzie, przypadnie wszystko co przez kupę czasu zbieralismy.

 11. Jesli chodzi o kwestie kryptowalut to moze sama nie zbieralam oprocz chwilowego pobytu na kranikach ale mialam w domu osobe, ktora sie strasznie zachlysnela wizja wielkich zarobkow a potem siedzenia do konca zycia na zarobionych pieniadzach. Niestety tak to pieknie nie wygladalo w momencie zaczynania przygody z ta forma zarabiania kokosow. Jak jest teraz nie wiem aczkolwiek wydaje mi sie, ze byl to tylko stracony czas i pieniadze.
  Jak wygladaly te poczatki…najpierw masa ogladnietych filmow na necie co to jest i jak sie to je. Duzo czasu zostalo w to wlozone kosztem innych waznych rodzinnych spraw. Ale ok w przyszlosc wszak trzeba zainwestowac. Nie mowiac o tym, ze komputer niby malo ale w ciagu miesiaca pradu troche pociagnie a w skali roku to juz moze byc spora suma. Na filmikach oczywiscie kazdy zachwala, ze to sie oplaca kazdy sam osobiscie zarobil na tym duzo pieniadzy i tak czlowiek zaczyna wierzyc, ze to jest najlepsza opcja dla zarabiania pieniedzy bez nakladu pracy. Po nauce teoretycznej zaczely sie zakupy sprzetu. Najpierw to byly karty graficzne potem antminery plus doatku jak szafka na ten sprzet, portfel itp. Z kartami jest na tyle dobrze ze mozna je potem odsprzedac albo zmontowac komputer stacjonarny jak to w naszym przypadku zostalo zrobione. Antminery wlasciwie sluza jednemu – kopaniu kryptowalut. Ale nie kopia wszystkich. Jedne kopia tylko jedna inne kopia kilka. Przed zakupem trzeba wiedziec co chcemy konkretnie kopac. A ze kryptowalut jest obecnie masa na rynku a wiele z nich niewiadomo czy bedzie mialo jajakolwiek wartosc w przyszlosci wiec trzeba miec wg mnie po prostu szczescie w podejmowaniu decyzji. Jak juz mamy ten sprzet to trzeba zaczac zarabiac pieniadze. I tu sie okazalo, ze sprzet najlepiej jakby byl w zamknieciu zeby sie na niego nie kurzylo a dwa przy kotach ktore mamy w domu musi byc postawiony wyzej niz na podlodze oraz zdecydowanie poza ich zasiegiem. Znalezlismy takowe miejsce w maly kantorku. Po krotkim czasie okazalo sie, ze temperatura pomieszczenia poszla dosc znacznie do gory. Trzeba bylo zakupic klimatyzator. Nie trzeba wspominac, ze zuzycie pradu tez szybko poszlo do gory. Oplaty, dodatkowe koszty a zarobkow nie ma i niewiadomo kiedy beda. No i jeszcze jeden aspekt. Sprzet halasowal. Niby nic ale w nocy byl juz znaczacy. Sa inne mozliwosci jak wynajecie koparki czy pomieszczenia poza domem itd ale to wszystko jak sami pewie sie domyslacie mnozy koszty…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *