Kryptowaluty – co to jest?

Większość z nas ma o kryptowalutach dość mgliste pojęcie. Wciąż uważamy, że są to wirtualne pieniądze, za pomocą których już wkrótce będziemy mogli płacić w większości punktów usługowych świata. Jednak tak naprawdę kryptowaluty są czymś więcej. To przełomowa technologia, której jednym z zastosowań są właśnie środki płatnicze. Czym są, jak działają i jak możemy na nich zarabiać?

Jak działają kryptowaluty?

System kryptowaluty działa w oparciu o sieć peer to peer. Istotą działania tej sieci jest brak jakiegokolwiek systemu nadzorującego, pełniącego funkcję admina. Działa on podobnie jak w przypadku torrentów – czyli sieci komputerów, pomiędzy którymi zachodzi wymiana danych (seed/peer).

Identyczna sytuacja występuje w sieci obrotu kryptowalutą. Poszczególni użytkownicy sieci dokonują specjalnych transakcji, które są rozliczane przez system i wpływają na saldo portfela, czyli informacji o zgromadzonych na naszym koncie środkach.

Jak zacząć zarabianie?

jak zarabiać na kryptowalutach jak bitcoin

Kryptowalut jest wiele i praktycznie na każdej w jakiś sposób idzie zarobić. Jednak najlepiej swoją przygodę z nimi zacząć od tej, która powstała jako pierwsza, gdyż w dalszym ciągu znacznie odstawia pozostałe pod względem wartości oraz możliwości zarobkowych. Mowa oczywiście o bitcoinie, choć nie jest to jedyny możliwy wybór.

Czy warto w nie inwestować ?

Inwestowanie pieniędzy w kryptowaluty wydaje się dość prostą formą uzyskania ponadprzeciętnego dochodu z tytułu odsetek. Niestety rynek kryptowalut nie jest aż tak stabilny, jak rynek walutowy. Z jednej strony daje to duże możliwości inwestycyjne, ale jest zarazem obciążony sporym ryzykiem.

Czy zatem warto inwestować w kryptowalutę? Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tymi specyficznymi środkami płatności, warto zwrócić uwagę na mniej znane kryptowaluty. Dlaczego? Z prostego powodu – bitcoin jest walutą najpopularniejszą i generującą maksymalne stopy zwrotu. Oznacza to jednocześnie, że jej wartość jest bardzo wysoka (w przeliczeniu na dolary), a tym samym maksymalizujemy w ten sposób ryzyko inwestycyjne.

Druga kwestia to stabilność wzrostu. Inwestowanie w kryptowalutę przypomina nieco inwestowanie w akcje. Jednorazowy spadek lub wzrost nie oznacza, że ta tendencja będzie się utrzymywać przez długi czas. Dlatego obracając kryptowalutą zawsze warto być cierpliwym. Duże zyski notuje się dopiero w dużych interwałach czasowych.

Kopanie (mining)

Rynek kryptowalut jest rynkiem bardzo kapryśnym, a ich cena może wahać się o nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia. Obecnie na rynku tym panuje hossa, co oznacza, że na kopaniu kryptowalut naprawdę można zarobić.

Kopanie na PC

Każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem, może kopać kryptowaluty. Wcale nie trzeba mieć specjalnych koparek, ani sprzętu nie wiadomo jakiej klasy. W takim przypadku zarobki nie są zbyt wysokie, a cena energii elektrycznej znacznie je zmniejsza. Ale do rzeczy: na domowym komputerze instaluje się specjalny program, który przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej PC będzie kopał kryptowalutę. Jest to rozwiązanie najmniej opłacalne.

Kopanie za pomocą koparki

Zakup specjalnej koparki kryptowalut to rozwiązanie o wiele bardziej zyskowne, ale i wymagające inwestycji finansowej. Urządzenie takie bowiem kosztuje od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po stronie właściciela koparki leży konieczność sprawdzania jej stanu technicznego. Warto także regularnie sprawdzać rynek kryptowalut, by wiedzieć, jaka z nich jest na daną chwilę najbardziej opłacalna.

Rodzaje kryptowalut

Żeby dokładnie zdefiniować podstawowe i najczęściej spotykane rodzaje kryptowalut, trzeba określić czym tak naprawdę jest kryptowaluta. Przez wiele osób termin ten jest uważany za synonim waluty wirtualnej. Taki podział jest niestety zbyt ogólny. Walutą wirtualną nazywamy ogół środków płatniczych, które funkcjonują wyłącznie w świecie cyfrowym i nie są nadzorowane przez krajowe instytucje finansowe. Waluty wirtualnej możemy używać w handlu internetowym, ale też w grach komputerowych.

Kryptowaluty są specyficzną formą wirtualnego środka płatniczego. Funkcjonują one tak jak klasyczne waluty i podlegają takim samym prawom ekonomicznym jak każda inna waluta „narodowa”. Co więcej – możliwe jest ich wykopywanie (wprowadzanie nowych środków na rynek). Proces ten trwa bardzo długo i często wymaga zastosowania nowoczesnych i wydajnych pod względem obliczeniowym komputerów.

Popularne kryptowaluty

Kryptowalut jest naprawdę wiele i w dalszym ciągu powstają kolejne. Poza bitcoinem są jeszcze inne, na które warto zwrócić uwagę np:

Jak przechowywać kryptowaluty

Do przechowywania kryptowalut służy portfel, który jest swoistą informacją o stanie posiadanych środków w ramach określonej kryptowaluty. Tworzy się on w momencie pierwszej rejestracji użytkownika w systemie. Dostęp do portfela jest chroniony przez specjalny kod autoryzacyjny, oparty na zaawansowanych kluczach kryptograficznych.


portfel bitcoin i kryptowalut

Do dyspozycji mamy wiele portfeli kryptowalut, zarówno tych, które wymagają dostępu do internetu, jak i tych offline. Każdy z nich ma swoje własne zalety, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze.


System portfeli obejmuje nie tylko najpopularniejszego bitcoina, ale też każdą inną kryptowalutę. Przypomnijmy, że jest ich ponad 200. Co więcej, znaczna część z nich jest uznawana jako oficjalny środek płatniczy w większości krajów. Jednocześnie w związku z tym, że jest to jedyna waluta stworzona bez porozumienia ze światowymi instytucjami finansowymi, generuje ona swoiste zagrożenie dla panującego porządku finansowego.

Czym jest blockchain?

Transakcje z użyciem kryptowalut są definiowane na podstawie określonych bloków danych. W każdym z bloków są zapisane określone informacje na temat wszystkich aktualnych transakcji, a po zapisaniu pierwszego bloku, dane są zapisywane w kolejnym. W ten sposób tworzy się specyficzny łańcuch danych (czyli z angielskiego blockchain).

Blockchain jest więc swoistą księga rachunkową, w której zapisane są informacje na temat wszystkich transakcji, następujących po sobie od momentu powstania określonej kryptowaluty, aż po dzień dzisiejszy. Dane w ramach bloków są zapisane w ogólnodostępnej sieci peer to peer. Oznacza to, że każdy ma do nich dostęp i każdy może je uwierzytelniać. Oczywiście dostęp do danych blockchain jest ściśle zdefiniowany przez prawa dostępu, nadane konkretnemu użytkownikowi.

System blokowego zapisu danych nie musi obsługiwać wyłącznie płatności kryptowalutami. Trwają prace nad przystosowaniem go do innych zastosowań, w tym uwierzytelniania podpisów elektronicznych, przechowywania danych z ksiąg rachunkowych itd. Tym samym uwierzytelnianie będzie możliwe bez nadzoru ze strony instytucji zaufania publicznego, lecz wyłącznie w obrębie użytkowników systemu.

Czy system ten jest bezpieczny? Na chwilę obecną tak. Niemniej wprowadzenie komputerów przyszłości (tak zwanych komputerów kwantowych) sprawi, że konieczne stanie się wprowadzenie zupełnie nowych systemów zabezpieczeń.

Rynek kryptowalut a Polska

Polska jest jednym z najbardziej aktywnych rynków kryptowalut. Złotówka należy do grona 10-ciu najpopularniejszych walut, na którą możemy wymienić np. bitcoina. Nic więc dziwnego, że również i Polacy spróbowali stworzyć własną kryptowalutę, jaką jest polcoin.

Projekt Polcoin został zainicjowany już na początku 2014 roku. Prace nad nim trwały przez około rok, co zaowocowało wprowadzeniem kryptowaluty na wirtualny rynek już w połowie 2015 roku. Zakupu Polcoinów dokonuje się w formie bloków, a w skład każdego z nich wchodzi aż 50 sztuk kryptowaluty. Płacić polską kryptowalutą możemy wyłącznie w jednym stacjonarnym sklepie w Szczecinie.

Czy warto zbierać kryptowaluty? – opinie

Kryptowaluty same w sobie są bardzo interesującą technologią, choć niestety w przypadku zarabiania mogą narazić nas na straty. Duże wahania kursu sprawiają, że inwestycje bywają bardzo dochodowe, ale równie łatwo mogą sprawić, że stracimy większość zainwestowanego kapitału. Inaczej ma się sprawa np. z wspomnianymi kranikami, gdzie utracimy jedynie swój czas.

Macie jakieś doświadczenia z kryptowalutami? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
JANEK
JANEK
5 lat temu

Niestety inwestowanie w kryptowaluty może być bardzo zgubne. Można się szybko dorobić jak również wszystko stracić. Wszystko przez to, że są bardzo niestabilne. Sam próbowałem swoich sił na inwestycjach w bitcoina. Jednego dnia człowiek się cieszył bo osiągnął super zysk a drugiego stracił wszystko co zarobił. Finał był taki, że zakończyłem przygodę z inwestowaniem w krypto z zerowym bilansem. Dlatego trzeba poważnie przemyśleć decyzję zanim zaczniemy.

Adrian
Adrian
5 lat temu

Czy obecnie warto jest inwestować w kryptowaluty?Moim zdaniem tak, lecz trzeba mieć w pamięci ryzyko utraty całego budżetu jaki został zainwestowany. Jeżeli z tym nie możesz się pogodzić to lepiej odpuść inwestowanie w waluty wirtualne.

Kamil
Kamil
5 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, kompletnie dowiedziałem się tego, co chciałem się dowiedzieć na temat kryptowalut, cały system działania itp. Zobaczymy jak ich rynek dalej się rozwinie, wydaje się to dość ciekawy temat, zatem postaram się go śledzić na bieżąco, pozdrawiam.

raner88
raner88
5 lat temu

Kryptowaluty są dość ryzykowne, nie jest to takie bezpieczne jak na przykład lokaty czy obligacje. Jednak jeżeli ktoś potrafi z zimną głową do tego podejść da się zarobić fortunę. Co do kopania to z dnia na dzień spada jego rentowność, więc ciężko jest to polecić.

Henryk
Henryk
5 lat temu

Jeśli chodzi o kryptowaluty to analitycy przewidują że do maja 2020 roku ceny popularnych kryptowalut będą wzrastać. W tym momencie inwestycje w krypto stały się dość popularne, ale trzeba pamiętać że to wciąż bardzo młody rynek i dość niestabilny. Trzeba mieć mocne nerwy by inwestować w krypto duże pieniądze.

Kinga
Kinga
4 lat temu

Dla mnie kryptowaluty to czarna magia, kiedyś chciałam się nimi zainteresować tak na poważnie, jednak te skoki cen mnie przeraziły. Niby zysk może byc w krótkim czasie duży, ale z drugiej strony w krótkim czasie można też dużo stracić.

Adrian
Adrian
4 lat temu

W zasadzie to mam jakieś doświadczenie… od 2016 roku i szczerzeeee powiem że trochę się zawiodłem.. wszystko zbyt cukierkowo wyglądało. Tak więc kryptowaluty po prostu zamydliły trochę oczy czytaj ludzką wyobraźnie fakt faktem jakaś tam część ludzi są milionerami ale to tak na 100% nie ze swojej wyobraźni czy pomysłowości tylko z czystego przypadku bo to trochę jak granie w lotto 🙂 Ale koniec końców dalej bacznie się przyglądam kryptowalutom i zobaczymy co z tego będzie 🙂

Aneta2504
Aneta2504
4 lat temu

Witam, od ponad roku interesuję się kryptowalutami. Niestety mnie jeszcze nie udało się zarobić na nich milionów ale wierzę że jest to możliwe i będę probować dalej.

Miriam
Miriam
4 lat temu

Witam, zetknąłem się z kryptowalutami. Pewnie jak wszystkim najbardziej przypadł mi do gustu Bitcoin bo jest drogi. Mam nawet konto na bitbay, ale z kranow za wiele nie spływa. Wstyd się przyznać ale zrezygnowałam.

Miriam
Miriam
4 lat temu

Kryptowaluty to ciężki kawałek chleba zwłaszcza gdy się w nie inwestuje. Bez inwestycji można z kranow darmowych latami zbierać, ale i tak nie ma pewności że zbierzemy cała walutę i że kran w ostatniej chwili po porostu nie zdechnie a co za tym idzie, przypadnie wszystko co przez kupę czasu zbieralismy.

Ilona
Ilona
4 lat temu

Jesli chodzi o kwestie kryptowalut to moze sama nie zbieralam oprocz chwilowego pobytu na kranikach ale mialam w domu osobe, ktora sie strasznie zachlysnela wizja wielkich zarobkow a potem siedzenia do konca zycia na zarobionych pieniadzach. Niestety tak to pieknie nie wygladalo w momencie zaczynania przygody z ta forma zarabiania kokosow. Jak jest teraz nie wiem aczkolwiek wydaje mi sie, ze byl to tylko stracony czas i pieniadze. Jak wygladaly te poczatki…najpierw masa ogladnietych filmow na necie co to jest i jak sie to je. Duzo czasu zostalo w to wlozone kosztem innych waznych rodzinnych spraw. Ale ok w przyszlosc… Czytaj więcej »

Wilku1406
Wilku1406
2 lat temu

No tu jest temat rzeka. Przede wszystkim inwestycja i ryzyko, które trzeba wziąść pod uwagę. Napewno co przyciąga ludzu to szybki zarobek pieniędzy, ale jak się straci to wtedy jest duży zawód. Ja ogólnie bym odradzała żeby wejść w kryptowaluty bo za dużo można stracić.

Cyfrowy Nomad
Cyfrowy Nomad
1 rok temu

Inwestowanie Kryptowaluty dla niedoświadczonego tradera z początkowo może trafić oszustów (często oferują wysokie oprocentowanie zysku w krótkim terminie) jak i utraty zgromadzonego kapitału bez dokonanej analizy technicznej bo bez tego trudno podejmować właściwe decyzje sygnały kupna i sprzedaży aktywa. Dopiero trzymając długoterminowo kryptoaktywa po roku czasu można już wtedy wypracować nie mały zysk. Sam gram już na giełdzie kryptowalut i dopiero po dwóch latach odnotuje zyski. Szczerze mówiąc zeszłoroczny miniony rok 2022 nie był to dobry okres do inwestowania w krypto nastąpiło rynek niedźwiedzi i wszystkim groziło recesja. Teraz jest właściwy moment by kupić kryptoaktywa i przetrzymać je długoterminowo przez… Czytaj więcej »

Agata
Agata
6 miesięcy temu

 Szczerze mówiąc o kryptowalutach miałam zerowe pojęcie, ten artykuł jest dosyć pomocny. Ale dalej to dla mnie czarna magia, chociaż nie ukrywam, że chciałabym w to iść, zwłaszcza, że nie cierpię na brak czasu. Tylko po analizie wykresów bitcoina stwierdzam, że zwykły człowiek bitcoina mógł kupić do 2019 roku, teraz ceny niestety powalają… Teleskop 1908

14
0
Zostaw komentarz!x