Kryptowaluty

Kryptowaluty

Większość z nas ma o kryptowalutach dość mgliste pojęcie. Wciąż uważamy, że są to wirtualne pieniądze, za pomocą których już wkrótce będziemy mogli płacić w większości punktów usługowych świata. Jednak tak naprawdę kryptowaluty są czymś więcej. To przełomowa technologia, której jednym z zastosowań są właśnie środki płatnicze.

Kryptowaluty - co to i jak działa?

System kryptowaluty działa w oparciu o sieć peer to peer. Istotą działania tej sieci jest brak jakiegokolwiek systemu nadzorującego, pełniącego funkcję admina. Działa on podobnie jak w przypadku torrentów – czyli sieci komputerów, pomiędzy którymi zachodzi wymiana danych (seed/peer).

Identyczna sytuacja występuje w sieci obrotu kryptowalutą. Poszczególni użytkownicy sieci dokonują specjalnych transakcji, które są rozliczane przez system i wpływają na saldo portfela, czyli informacji o zgromadzonych na naszym koncie środkach.

Jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami

Kryptowalut jest wiele, ale najlepiej swoją przygodę zacząć od tej pierwszej i w dalszym ciągu najpopularniejszej. Chodzi oczywiście o Bitcoina.

Gdzie i jak kupić bitcoin

Gdzie i jak kupić bitcoin

Bitcoin z roku na rok zyskuje na popularności, a zwłaszcza w okresach dużych wzrostów wartości tej kryptowaluty, ponieważ pojawia się…
Bitcoin - jak zacząć zarabianie

Bitcoin - jak zacząć zarabianie

Bitcoin jest kryptowalutą, która powstała w 2009 roku. Nazywany jest wirtualnym pieniądzem, choć bez większego problemu wymienić go można na…

Giełda, kraniki i kursy kryptowalut

Osoby, dla których kryptowaluty nie są czymś nowym mogą oczywiście od razu przejść do listy kraników czy giełdy, która umożliwia handel.

Kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut (faucet) to strony, które rozdają części ułamkowe wybranej kryptowaluty (np. Bitcoina). Na jakiej zasadzie się to odbywa? Faucety…
Bitbay

Bitbay

BitBay jest polską giełdą kryptowalut, która pozwala zarabiać handlując kryptowalutami. Zarobek wynika z różnic w kursie między kupnem a sprzedażą,…

Rodzaje kryptowalut

Żeby dokładnie zdefiniować podstawowe i najczęściej spotykane rodzaje kryptowalut, trzeba określić czym tak naprawdę jest kryptowaluta. Przez wiele osób termin ten jest uważany za synonim waluty wirtualnej. Taki podział jest niestety zbyt ogólny.

Walutą wirtualną nazywamy ogół środków płatniczych, które funkcjonują wyłącznie w świecie cyfrowym i nie są nadzorowane przez krajowe instytucje finansowe. Waluty wirtualnej możemy używać w handlu internetowym, ale też w grach komputerowych.

Kryptowaluty są specyficzną formą wirtualnego środka płatniczego. Funkcjonują one tak jak klasyczne waluty i podlegają takim samym prawom ekonomicznym jak każda inna waluta „narodowa”. Co więcej – możliwe jest ich wykopywanie (wprowadzanie nowych środków na rynek). Proces ten trwa bardzo długo i często wymaga zastosowania nowoczesnych i wydajnych pod względem obliczeniowym komputerów.

Czy warto inwestować w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty wydaje się dość prostą formą uzyskania ponadprzeciętnego dochodu z tytułu odsetek. Niestety rynek kryptowalut nie jest aż tak stabilny, jak rynek walutowy. Z jednej strony daje to duże możliwości inwestycyjne, ale jest zarazem obciążone sporym ryzykiem.

Czy zatem warto inwestować w kryptowalutę? Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tymi specyficznymi środkami płatności, warto zwrócić uwagę na mniej znane kryptowaluty. Dlaczego? Z prostego powodu – BitCoin jest walutą najpopularniejszą i generującą maksymalne stopy zwrotu. Oznacza to jednocześnie, że jej wartość jest bardzo wysoka (w przeliczeniu na dolary), a tym samym maksymalizujemy w ten sposób ryzyko inwestycyjne.

Druga kwestia to stabilność wzrostu. Inwestowanie w kryptowalutę przypomina nieco inwestowanie w akcje. Jednorazowy spadek lub wzrost nie oznacza, że ta tendencja będzie się utrzymywać przez długi czas. Dlatego obracając kryptowalutą zawsze warto być cierpliwym. Duże zyski notuje się dopiero w dużych interwałach czasowych.

W co inwestować pieniądze

W co inwestować pieniądze

Zarabianie pieniędzy i jedynie gromadzenie ich na naszym koncie bankowym, może ostatecznie obrócić się przeciwko nam. Wielokrotnie w historii powtarzały…

Czym jest portfel kryptowalut?

Jak już wspomnieliśmy, portfel jest swoistą informacją o stanie posiadanych środków w ramach określonej kryptowaluty. Tworzy się on w momencie pierwszej rejestracji użytkownika w systemie. Dostęp do portfela jest chroniony przez specjalny kod autoryzacyjny, oparty na zaawansowanych kluczach kryptograficznych.

System portfeli obejmuje nie tylko najpopularniejszego bitcoina, ale też każdą inną kryptowalutę. Przypomnijmy, że jest ich ponad 200. Co więcej, znaczna część z nich jest uznawana jako oficjalny środek płatniczy w większości krajów. Jednocześnie w związku z tym, że jest to jedyna waluta stworzona bez porozumienia ze światowymi instytucjami finansowymi, generuje ona swoiste zagrożenie dla panującego porządku finansowego.

Czym jest blockchain?

Transakcje z użyciem kryptowalut są definiowane na podstawie określonych bloków danych. W każdym z bloków są zapisane określone informacje na temat wszystkich aktualnych transakcji. Po zapisaniu pierwszego bloku, dane są zapisywane w kolejnym. W ten sposób tworzy się specyficzny łańcuch danych (czyli z angielskiego blockchain).

Blockchain jest więc swoistą księga rachunkową, w której zapisane są informacje na temat wszystkich transakcji, następujących po sobie od momentu powstania określonej kryptowaluty, aż po dzień dzisiejszy. Dane w ramach bloków są zapisane w ogólnodostępnej sieci peer to peer. Oznacza to, że każdy ma do nich dostęp i każdy… może je uwierzytelniać. Oczywiście dostęp do danych blockchain jest ściśle zdefiniowany przez prawa dostępu, nadane konkretnemu użytkownikowi.

System blokowego zapisu danych nie musi obsługiwać wyłącznie płatności kryptowalutami. Trwają prace nad przystosowaniem go do innych zastosowań, w tym uwierzytelniania podpisów elektronicznych, przechowywania danych z ksiąg rachunkowych itd. Tym samym uwierzytelnianie będzie możliwe bez nadzoru ze strony instytucji zaufania publicznego, lecz wyłącznie w obrębie użytkowników systemu.

Czy system ten jest bezpieczny? Na chwilę obecną tak. Niemniej wprowadzenie komputerów przyszłości (tak zwanych komputerów kwantowych) sprawi, że konieczne stanie się wprowadzenie zupełnie nowych systemów zabezpieczeń.

Rynek kryptowalut a Polska

Polska jest jednym z najbardziej aktywnych rynków kryptowalut. Złotówka należy do grona 10-ciu najpopularniejszych walut, na którą można wymienić np bitcoina. Nic więc dziwnego, że również i Polacy spróbowali stworzyć własną kryptowalutę. Jest nią polcoin.

Projekt Polcoin został zainicjowany już na początku 2014 roku. Prace nad nim trwały przez około rok, co zaowocowało wprowadzeniem kryptowaluty na wirtualny rynek już w połowie 2015 roku.

Zakupu Polcoinów dokonuje się w formie bloków. W skład każdego z nich wchodzi aż 50 sztuk kryptowaluty. Płacić polską kryptowalutą można wyłącznie w jednym stacjonarnym sklepie w Szczecinie.

Kopanie kryptowalut (mining)

Rynek kryptowalut jest rynkiem bardzo kapryśnym, a ich cena może wahać się o nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia. Obecnie na rynku tym panuje hossa, co oznacza, że na kopaniu kryptowalut naprawdę można zarobić.

Kopanie kryptowalut na PC

Każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem, może kopać kryptowaluty. Wcale nie trzeba mieć specjalnych koparek, ani sprzętu nie wiadomo jakiej klasy. W takim przypadku zarobki nie są zbyt wysokie, a cena energii elektrycznej znacznie je zmniejsza. Ale do rzeczy: na domowym komputerze instaluje się specjalny program, który przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej PC będzie kopał kryptowalutę. Jest to rozwiązanie najmniej opłacalne.

Kopanie kryptowalut - koparka

Zakup specjalnej koparki to rozwiązanie o wiele bardziej zyskowne, ale i wymagające inwestycji finansowej. Urządzenie takie bowiem kosztuje od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po stronie właściciela koparki leży konieczność sprawdzania jej stanu technicznego. Warto także regularnie sprawdzać rynek kryptowalut, by wiedzieć, jaka z nich jest na daną chwilę najbardziej opłacalna.

  1. Niestety inwestowanie w kryptowaluty może być bardzo zgubne. Można się szybko dorobić jak również wszystko stracić. Wszystko przez to, że są bardzo niestabilne. Sam próbowałem swoich sił na inwestycjach w bitcoina. Jednego dnia człowiek się cieszył bo osiągnął super zysk a drugiego stracił wszystko co zarobił. Finał był taki, że zakończyłem przygodę z inwestowaniem w krypto z zerowym bilansem. Dlatego trzeba poważnie przemyśleć decyzję zanim zaczniemy.

  2. Czy obecnie warto jest inwestować w kryptowaluty?Moim zdaniem tak, lecz trzeba mieć w pamięci ryzyko utraty całego budżetu jaki został zainwestowany. Jeżeli z tym nie możesz się pogodzić to lepiej odpuść inwestowanie w waluty wirtualne.

  3. Bardzo ciekawy artykuł, kompletnie dowiedziałem się tego, co chciałem się dowiedzieć na temat kryptowalut, cały system działania itp. Zobaczymy jak ich rynek dalej się rozwinie, wydaje się to dość ciekawy temat, zatem postaram się go śledzić na bieżąco, pozdrawiam.

  4. Kryptowaluty są dość ryzykowne, nie jest to takie bezpieczne jak na przykład lokaty czy obligacje. Jednak jeżeli ktoś potrafi z zimną głową do tego podejść da się zarobić fortunę. Co do kopania to z dnia na dzień spada jego rentowność, więc ciężko jest to polecić.

  5. Jeśli chodzi o kryptowaluty to analitycy przewidują że do maja 2020 roku ceny popularnych kryptowalut będą wzrastać. W tym momencie inwestycje w krypto stały się dość popularne, ale trzeba pamiętać że to wciąż bardzo młody rynek i dość niestabilny. Trzeba mieć mocne nerwy by inwestować w krypto duże pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *