Strona główna » Krypto » Mining – na czym polega kopanie kryptowalut

Mining – na czym polega kopanie kryptowalut

Kopanie kryptowalut (ang. mining) jest tematem, z którym zetknął się już chyba każdy surfujący po internecie. Dzięki kopaniu wchodzimy w posiadanie wybranych kryptowalut, które następnie możemy spieniężyć. Warto zwrócić uwagę, że wydobywanie wirtualnego pieniądza może być ciekawym sposobem na zarobek, choć wymaga pewnej wiedzy. Na czym polega i jak zacząć mining?

Na czym polega kopanie kryptowalut

Kopanie kryptowalut polega na udostępnieniu mocy obliczeniowej do rozwiązywania problemów matematycznych. Dzięki temu zatwierdzamy nowe bloki i dołączamy je do istniejącego już łancucha bloków (blockchain), za co otrzymujemy wybrane kryptowaluty.. Warto wiedzieć, że istotna jest tutaj również trudność problemów, więc czasem jedna jednostka nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Osoby, które zajmują się kopaniem kryptowalut nazywani są górnikami.

Czy kopanie kryptowalut się opłaca?

Kurs kryptowalut jest bardzo dynamiczny, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. W związku z tym ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kopanie kryptowalut się opłaca. Aktualnie ich wartość stale wzrasta, z lekkimi wahaniami, więc wydaje się, że warto tematem się zainteresować. Z drugiej strony, tak naprawdę nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa. Musimy wziąć pod uwagę również trudność problemów, która stale wzrasta, więc z czasem otrzymujemy coraz mniej kryptowalut, dysponując takim samym sprzętem. Dość istotne jest również w jaki sposób zamierzamy kopać kryptowaluty.

Niestety użytkownicy dysponujący niewielką mocą obliczeniową nie zarobią dużo na kopaniu. Pierwszym problemem są wysokie koszty, a drugim to, że nagrodę otrzymuje jedynie ten górnik, który rozwiąże problem jako pierwszy. Prawdopodobieństwo, że nam się to uda jest proporcjonalne do mocy obliczeniowej udostępnionej w sieci. Dlatego też powstał tzw. kopalnie kryptowalut, do której dołączają górnicy, aby zwiększyć ogólną moc obliczeniową. Dzięki temu ewentualna nagroda zostaje podzielona na wszystkich górników, proporcjonalnie do udostępnionej przez nich mocy obliczeniowej.

Jak zacząć mining?

Na dobrą sprawę, kopać kryptowaluty może każdy i to praktycznie w dowolnej chwili. Zanim zaczniemy, potrzebny nam będzie portfel kryptowalut, który posłuży do ich przechowywania. Po jego założeniu możemy przejść do kopania, a mamy na to kilka możliwości, choć nie wszystkie są już opłacalne. Jak możemy kopać?

Mining to ciekawy sposób na dochód pasywny, który nie wymaga ciągłej kontroli. Najczęściej ogranicza się do uruchomienia kopania i czerpania profitów.

Przy pomocy koparki

Aktualnie koparka kryptowalut to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wydobywanie kryptowalut. Najprościej mówiąc, jest to komputer wieloma portami PCI-E, które pozwalają podłączyć wiele kart graficznych. Dzięki temu moc obliczeniowa maszyny znacznie wzrasta, a więc również nasz zarobek. Oczywiście zbudowanie własnej koparki (lub kupno) wymaga większych nakładów finansowych, uzależnionych od konfiguracji. Chcąc zainwestować w taką koparkę musimy liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy, a w przypadku mocniejszych konfiguracji nawet kilkudziesięciu.

Na komputerze

Teoretycznie kopanie kryptowalut na komputerze pozwala zdobywać coinsy bez konieczności wydawania większych kwot na zakup specjalistycznego sprzętu. Wszystko zależy od tego, jak mocnym komputerem dysponujemy. Niestety większość konfiguracji sprzętowych nie pozwoli osiągać satysfakcjonujących rezultatów, ale sprawdzić można. Kopać na komputerze możemy pobierając specjalne oprogramowanie lub za pomocą przeglądarki internetowej.

Na telefonie

Kopanie kryptowalut na telefonie, podobnie jak w przypadku komputera pozwoli uniknąć kosztowych inwestycji. Najczęściej wystarczy do tego specjalna aplikacja, którą wystarczy pobrać, zainstalować i odpowiednio skonfigurować. Musimy tylko pamiętać, że z pewnością przyczyni się do zdecydowanie szybszego zużycia baterii w telefonie. Kopanie kryptowalut na telefonie to aktualnie bardziej ciekawostka niż faktyczny sposób na zarobek.

W chmurze

Warto wspomnieć również o możliwości kopania kryptowalut w chmurze (tzw. cloud mining). Mówiąc prościej, jest to wynajmowanie mocy obliczeniowej od zewnętrzej firmy. Decydując się na takie rozwiązanie musimy wiedzieć, że najczęściej zobligowani będziemy do podpisania kontraktu na dłuższy okres czasu (min. 6 miesięcy). Jest to dość ryzykowne rozwiązanie, które opłaca się jedynie, jeśli mamy pewność, że kurs kryptowalut wzrośnie. Oczywiście powinniśmy również dobrze sprawdzić firmę, jeśli zdecydujemy się na kopanie w chmurze, gdyż niestety również tutaj nie brakuje różnego rodzaju oszustw.

Jak wymienić wykopane kryptowaluty

Oczywiście wydobycie kryptowalut to jedno, a ich wymiana na pieniądze to drugie.Na szczęście zarówno z kupnem, jak i ich sprzedażą aktualnie nie ma najmniejszego problemu. Rzecz jasna nie musimy robić tego od razu po wydobyciu. Równie dobrze możemy trzymać kryptowaluty tak długo, aż osiągną pożądany przez nas kurs (jeśli w ogóle).


jak kupić kryptowaluty bitcoin

Sprzedać i kupić kryptowaluty możemy w wielu miejscach, a każde z nich ma swoje wady i zalety.


Alternatywy dla kopania kryptowalut

Co ciekawe, wejść w posiadanie kryptowalut możemy nie tylko kupując je lub wydobywając. Ciekawą alternatywą mogą być również kraniki kryptowalut, które nie wymagają żadnej inwestycji z naszej strony, a jedynie nieco wolnego czasu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zdobywać kryptowaluty bez inwestycji, a nie chcą bawić się w mining.


kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut rozdają za darmo coinsy, a jedyne co musimy zrobić to kliknąć przycisk co określony czas. Najczęściej kraniki oferują również inne formy powiększania salda np. gry.


Warto wspomnieć również o ciekawej przeglądarce internetowej Brave, która płaci nam w postaci tokenów BAT, za korzystanie z niej.

Mining – opinie

Kopanie kryptowalut z pewnością jest najpopularniejszym sposobem ich pozyskiwania, ale niestety nikt nie da nam gwarancji, że się to opłaci. Na tę chwilę jedynym sensowym rozwiązaniem wydają się koparki, ale zanim zdecydujemy się na ich zakup powinniśmy wszystko dobrze przeliczyć. Wprawdzie kurs stale rośnie, ale na dobrą sprawę nikt nie wie jak długo.

Macie jakieś doświadczenie z kopaniem kryptowalut? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Agata
Agata
1 miesiąc temu

Tak się zastanawiam czy kopiąc te kryptowaluty (zakładając, że będę miała szczęście i się dokopię) można rzeczywiście zarobić. Wy piszecie, że i owszem, ale ile to trwa? Chyba jednak preferuje szybsze formy zarabiania pieniędzy… Teleskop1908

2
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x