Cashback i moneyback

Początkowo określenie cashback i moneyback stosowane był zamiennie i dotyczyły tej samej usługi finansowej. Dzięki niej mogliśmy wypłacić gotówkę podczas płacenia kartą za zakupy w sklepie, ale również uzyskać zwrot części wydatków dokonując kartą transakcji bezgotówkowych. Obecnie tym terminem określa się również zwrot części pieniędzy wydanych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Cashback jest bardzo ciekawym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, o którym wiele osób nawet nie ma pojęcia. Na czym dokładnie polega idea programów tego typu i ile możemy w ten sposób zarobić?

Cashback – co to?

Pojęcia cashback ma dwa znaczenia, choć nas interesuje przede wszystkim to pierwsze:

 1. zwrot części pieniędzy wydanych na zakupy w internecie,
 2. dodatkowa funkcjonalność karty, która pozwala w trakcie zakupów na pobranie gotówki przy kasie. Warto zwrócić uwagę, że możemy skorzystać z niego w dowolnym momencie, a środki pochodzą z naszego konta.

Do drugiego znaczenia, czyli wypłaty podczas zakupów przy kasie i terminu moneyback jeszcze powrócimy w dalszej części artykułu.

Jak uzyskać cashback za zakupy w internecie

Obecnie jest coraz więcej serwisów oferujących zwrot części środków wydanych na zakupy w internecie oraz kupony i kody rabatowe. Wystarczy, że założymy konto w wybranym serwisie z poniższego rankingu i już możemy zacząć oszczędzanie. Rejestracja w tych programach jest oczywiście całkowicie darmowa, a od każdej zrealizowanej transakcji otrzymujemy zwrot w wysokości kilku procent jej wartości. Warto dodać, że serwisy tego typu często oferują również kody rabatowe, które zmniejszają cenę danego produktu (najczęściej o określony %), więc zyskujemy podwójnie.

Ranking serwisów cashback

Poniżej ranking serwisów cashback, ułożony według ilości obsługiwanych sklepów.


LetyShops obsługuje ponad 3000 sklepów. Zdecydowanie najlepszy serwis tego typu w całym zestawieniu.


bumerangcash

BumerangCash obsługuje ponad 1000 sklepów.


refunder

Refunder obsługuje ponad 660 różnych sklepów.


cashbackrabat

Cashbackrabat niestety obsługuje tylko nieco ponad 600 sklepów, ale poza zwrotem za internetowe zakupy, oferuje również inne możliwości zarobkowe.


wowapp

Na koniec aplikacja do zarabiania pieniędzy na telefonie, która oferuje również cashback. Warto tutaj zwrócić uwagę, ze możemy zarabiać również w inny sposób np. grając w gry mobilne.


Ile serwisy cashback pozwalają zarobić?

jak oszczędzać pieniądze

Kwota jaką można zaoszczędzić w ten sposób jest bardzo indywidualna i zależy w głównej mierze od wydanej kwoty oraz procentowego zwrotu oferowanego przez dany serwis. Przeważnie wynosi on od kilku do nawet kilkunastu procent, w zależności od wybranego sklepu. Przy większych zamówieniach (np. zakup sprzętu elektronicznego) możemy zarobić nawet kilkaset złotych. Nawet w przypadku mniejszych zamówień zdecydowanie lepiej uzyskać jakikolwiek zwrot niż nic. W przeciwnym razie takie dodatkowe pieniądze nam zwyczajnie przepadają. Warto zwrócić uwagę, że jest to tylko jeden z wielu sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

Jak działa cashback?

Wiele osób z pewnością zastanawia się jak działają serwisy typu cashback, skoro pozwalają zarobić. Odpowiedź jest prosta. Takie strony otrzymują pieniądze od sklepów, do których skierowały klienta, a tym zarobkiem dzielą się z użytkownikami. Dzięki temu możemy zarobić na internetowych zakupach bez większego wysiłku.

Czy cashback jest bezpieczny?

Okazuje się, że nadal wiele osób ma opory odnośnie robienia zakupów online, gdyż nie mają oni zaufania do wirtualnej sprzedaży. Wątpliwa jest dla nich kwestia bezpieczeństwa tego typu transakcji. Podczas korzystania z wiarygodnych i sprawdzonych portali czy sklepów internetowych, ryzyko ewentualnego oszustwa ograniczone jest wręcz do minimum, a nawet do zera. Serwisy cashback na dobrą sprawę tylko przekierowują do sklepu, więc zakupy w ten sposób również są bezpieczne.

Dlaczego warto robić zakupy przez internet?

Robienie zakupów przez internet to przede wszystkim wygoda, ale również dużo więcej możliwości na oszczędzanie pieniędzy. W punktach stacjonarnych uzależnieni jesteśmy od aktualnych cen i promocji, a mało komu chciałoby się chodzić od sklepu do sklepu, aby znaleźć korzystniejszą ofertę. Robiąc zakupy przez internet mamy tę możliwość, aby szybko porównać oferty wielu sklepów oraz zamówić towar bezpośrednio do domu.

Na samym porównaniu cen się jednak nie kończy, ponieważ do tego dochodzi wspomniany cashback i kody rabatowe. Połączenie jednego z drugim pozwala w dłuższej perspektywie czasu na całkiem niezłe oszczędności. Przeważnie zakupy tego typu i tak byśmy zrobili, więc dlaczego by nie odzyskać choćby części poniesionych kosztów? Zdecydowanie warto wykorzystać powyższe serwisy, aby zmniejszyć cenę danego produktu oraz uzyskać zwrot części wydanych na zakupy pieniędzy.

Robienie zakupów przez Internet cieszy się coraz większą popularnością, gdyż jest to znacznie szybsze i wygodniejsze, a do tego nie ograniczają nas godziny otwarcia, jak ma to miejsce w przypadku sklepów stacjonarnych. Nie musimy również bawić się w wymienianie punktów na nagrody, gdyż możemy liczyć na zwrot pieniędzy w postaci przelewu bezpośrednio na konto bankowe.

Zwrot za zakupy w internecie poza granicami kraju

Warto zwrócić uwagę, że nie musimy mieszkać w Polsce, aby móc korzystać z serwisów tego typu. W powyższym rankingu znajdują się przede wszystkim serwisy o międzynarodowym zasięgu.

Swego czasu był w Polsce jeszcze jeden bardzo ciekawy serwis cashback, a mianowicie Qassa. Oferował on oczywiście zwrot za zakupy w internecie i kody rabatowe, ale dodatkowo inne możliwości zarobkowe jak np. bingo, czytanie maili reklamowych itp. Niestety w 2018 roku skończył działalność w Polsce, ale dostępny jest jeszcze w innych krajach europejskich (Holandia, Niemcy, Francja, Belgia).

Cashback jako wypłata pieniędzy podczas zakupów w sklepie stacjonarnym

Wróćmy do pierwszego znaczenia terminu cashback, czyli wypłaty pieniędzy podczas robienia zakupów w sklepie stacjonarnym. Główną zaletą usługi jest brak jakichkolwiek dodatkowych wymogów, które musielibyśmy spełnić, aby móc wypłacić pieniądze przy kasie. Obecnie każda karta MasterCard oraz Visa daje nam taką możliwość. Jedyne co musimy zrobić, aby podjąć środki podczas robienia zakupów to poinformować o tym kasjera oraz podać kwotę, którą chcemy wypłacić.

Czy cashback dostępny jest w każdym sklepie?

Obecnie coraz większa liczba sklepów oferuje usługę cashback, ale niestety w dalszym ciągu nie zrobimy tego w każdej placówce. Możemy jednak w bardzo łatwy sposób zorientować się czy dany sklep oferuje taką możliwość. Jeśli tak, to przy wejściu powinniśmy wiedzieć charakterystyczną naklejkę MasterCard Cashback lub Visa Cashback. Oczywiście możemy też po prostu spytać o to kasjera.

Moneyback – co to?

Moneyback z kolei najczęściej przyznawany jest w postaci promocji bankowej, która stanowi pewną formę premii. W ten sposób bank nagradza nas za aktywne korzystanie z karty lub regularne dokonywanie określonych operacji bankowych. Warto wiedzieć, że najczęściej musimy spełnić dodatkowe warunki, aby móc skorzystać ze zwrotu części wydatków. Najczęściej jest to określona kwota wydana przy pomocy karty lub wpływ na konto.

Jak inaczej zarabiać pieniądze w internecie

praca w domu i zarabianie przez internet

Usługa cashback jest bezpiecznym sposobem na oszczędzanie pieniędzy podczas robienia zakupów w internecie, dlatego też warto zarabiać na tym, co do tej pory robiliśmy całkowicie za darmo. W połączeniu z kodami rabatowymi, w dłuższej perspektywie czasu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Poza cashbackiem warto zwrócić uwagę na inne sposoby zarabiania w internecie. Różnią się one między sobą stopniem skomplikowania oraz potencjałem zarobkowym, ale wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.

Opinie

Cashback jako zwrot części wydanych pieniędzy na zakupy internetowe to jeden z ciekawszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy i podreperowanie trochę budżetu domowego. Zwłaszcza, że spora część osób woli robić zakupy w internecie, jak w sklepach stacjonarnych. Tego typu rozwiązanie jest szybkie i wygodne, więc czemu by na tym dodatkowo nie zarobić?

Możliwość wypłaty pieniędzy bezpośrednio przy kasie, podczas codziennych zakupów to również bardzo ciekawa opcja, jeśli akurat potrzebujemy szybko gotówki, a do najbliższego bankomatu mamy kawałek drogi.

Korzystacie z takiej formy oszczędzania? Podzielcie się opinią na ten temat w komentarzu.

6 komentarzy do “Cashback i moneyback”

  • Z pewnością nie we wszystkich, ale w tych najpopularniejszych na pewno. Proponuję wejść na wymienione serwisy i sprawdzić czy znajduje się tam dany sklep. Przejrzeć dostępne sklepy można oczywiście i bez rejestracji.

   Odpowiedz
 1. Zawsze robiąc zakupy w internecie korzystam z serwisów, które oddają cześć wydanych pieniędzy. Moim ulubionym serwisem był Qassa, ale niestety w Polsce już nie działa. Aktualnie korzystam z Refunded, choć zobaczę również pozostałe.

  Odpowiedz
 2. Ja kocham zakupy przez Internet, ale nie korzystam z żadnego z tych trzech serwisów, ostatnio zalogowałam się na nowy cashback pl i czekam na swój zwrot za sukienke z answear.

  Odpowiedz
 3. Powiem tak: Cashback z zakupów przez internet jest spoko (marzyłbym o cashbacku ze sklepów fizycznych ale chyba takiego nie ma), ale raczej dla ludzi którzy kupują dosyć dużo w internecie. Osobiście czasem korzystam z letyshops i jest bardzo w porządku. Ogólnie to polecam, nic nie trzeba dodatkowo robić :).

  Odpowiedz
 4. Owszem, korzystam z takowej formy oszczędzania. Mój ulubiony serwis z cashbackiem to Letyshops. Kiedyś za zaproszenie 3 znajomych otrzymałam 100zł premii. Wszystkie pieniądze można bez trudu wypłacić między innymi na paypal. Dzięki temu na zakupach w Internecie oszczędzam naprawdę dużo, polecam to każdej osobie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz