Cashback i moneyback

Początkowo określenie cashback i moneyback stosowane był zamiennie i dotyczyły tej samej usługi finansowej. Dzięki niej mogliśmy wypłacić gotówkę podczas płacenia kartą za zakupy w sklepie, ale również uzyskać zwrot części wydatków dokonując kartą transakcji bezgotówkowych. Obecnie tym terminem określa się również zwrot części pieniędzy wydanych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Cashback to ciekawy sposób na oszczędzanie pieniędzy, o którym wiele osób nawet nie ma pojęcia. Na czym dokładnie polega idea programów tego typu i ile możemy w ten sposób zyskać?

Cashback – co to?

Początkowo pojęcia cashback i moneyback stosowane był zamiennie, ale aktualnie większość banków je rozgranicza. Cashback to dodatkowa funkcjonalność karty, która pozwala w trakcie zakupów na pobranie gotówki przy kasie. Warto zwrócić uwagę, że możemy skorzystać z niego w dowolnym momencie, a środki pochodzą z naszego konta.

Pojęciem cashback określa się również zwrot części pieniędzy wydanych na zakupy w sklepach i na tym się najpierw skupimy, gdyż jest to ciekawy sposób na oszczędzanie pieniędzy. Do pierwszego znaczenia, czyli wypłaty podczas zakupów przy kasie i terminu moneyback powrócimy w dalszej części artykułu.

Jak uzyskać cashback podczas internetowych zakupów

Obecnie jest coraz więcej serwisów internetowych oferujących zwrot części środków wydanych na zakupy oraz kody rabatowe. Wystarczy, że założymy konto w wybranym serwisie z poniższej listy i już możemy zacząć oszczędzać. Rejestracja w tych programach jest oczywiście całkowicie darmowa, a od każdej zrealizowanej transakcji otrzymujemy zwrot w wysokości kilku procent jej wartości. Warto dodać, że serwisy tego typu często oferują również kody rabatowe, które zmniejszają cenę danego produktu (najczęściej o określony %), więc zyskujemy podwójnie.


LetyShops obsługuje ponad 3000 sklepów.


bumerangcash

BumerangCash obsługuje ponad 1000 sklepów.


refunder

Refunder obsługuje ponad 660 różnych sklepów.


cashbackrabat

Cashbackrabat niestety obsługuje tylko nieco ponad 600 sklepów, ale poza zwrotem za internetowe zakupy, oferuje również inne możliwości zarobkowe.


Ile cashback pozwala zaoszczędzić?

Kwota jaką można zaoszczędzić w ten sposób jest bardzo indywidualna i zależy w głównej mierze od wydanej kwoty oraz procentowego zwrotu oferowanego przez dany serwis. Przeważnie wynosi on od kilku do nawet kilkunastu procent, w zależności od wybranego sklepu. Przy mniejszych zamówieniach będzie to najczęściej kilka, kilkanaście złotych, ale przy tych większych (np. zakup sprzętu elektronicznego) może to być nawet kilkaset złotych. Bez względu na kwotę, zdecydowanie lepiej uzyskać jakikolwiek zwrot niż nic.

Dlaczego warto robić zakupy przez internet?

Robienie zakupów przez internet to przede wszystkim wygoda, ale również dużo więcej możliwości na oszczędzanie pieniędzy. W punktach stacjonarnych uzależnieni jesteśmy od aktualnych cen i promocji, a mało komu chciałoby się chodzić od sklepu do sklepu, aby znaleźć korzystniejszą ofertę. Robiąc zakupy przez internet mamy tę możliwość, aby szybko porównać oferty wielu sklepów oraz zamówić towar bezpośrednio do domu.

Na samym porównaniu cen się jednak nie kończy, ponieważ do tego dochodzi wspomniany cashback i kody rabatowe. Połączenie jednego z drugim pozwala w dłuższej perspektywie czasu na całkiem niezłe oszczędności. Zakupy tego typu przeważnie i tak byśmy zrobili, więc dlaczego by nie odzyskać choćby części poniesionych kosztów? Zdecydowanie warto wykorzystać powyższe serwisy, aby zmniejszyć cenę danego produktu oraz odzyskać część wydanych pieniędzy.

Bezpieczeństwo zakupów przez internet

Robienie zakupów przez Internet cieszy się coraz większą popularnością, gdyż jest to znacznie szybsze i wygodniejsze, a do tego nie ograniczają nas godziny otwarcia, jak ma to miejsce w przypadku sklepów stacjonarnych. Nie musimy tutaj bawić się w przeliczanie punktów na nagrody, gdyż możemy liczyć na zwrot pieniędzy w postaci przelewu bezpośrednio na konto bankowe.

Okazuje się, że nadal wiele osób ma opory odnośnie robienia zakupów online, gdyż nie mają oni zaufania do wirtualnej sprzedaży. Wątpliwa jest dla nich kwestia bezpieczeństwa tego typu transakcji. Podczas korzystania z wiarygodnych i sprawdzonych portali czy sklepów internetowych, ryzyko ewentualnego oszustwa ograniczone jest wręcz do minimum, a nawet do zera.

Zwrot za zakupy internetowe poza granicami kraju

Swego czasu był w Polsce jeszcze jeden bardzo ciekawy serwis, a mianowicie Qassa. Oferował on oczywiście cashback i kody rabatowe, ale oferował również inne możliwości zarobkowe jak np. bingo, czytanie maili reklamowych itp. Niestety w 2018 roku skończył działalność w Polsce, ale dostępny jest jeszcze w innych krajach europejskich (Holandia, Niemcy, Francja, Belgia).

Jak skorzystać z cashbacku podczas zakupów w sklepie stacjonarnym

Wróćmy do pierwszego znaczenia terminu cashback, czyli wypłaty pieniędzy podczas robienia zakupów w sklepie stacjonarnym. Główną zaletą usługi jest brak jakichkolwiek dodatkowych wymogów, które musielibyśmy spełnić, aby móc wypłacić pieniądze przy kasie. Obecnie każda karta MasterCard oraz Visa daje nam taką możliwość. Jedyne co musimy zrobić, aby podjąć środki podczas robienia zakupów to poinformować o tym kasjera oraz podać kwotę, którą chcemy wypłacić.

Czy cashback dostępny jest w każdym sklepie?

Obecnie coraz większa liczba sklepów oferuje usługę cashback, ale niestety w dalszym ciągu nie zrobimy tego w każdej placówce. Możemy jednak w bardzo łatwy sposób zorientować się czy dany sklep oferuje taką możliwość. Jeśli tak, to przy wejściu powinniśmy wiedzieć charakterystyczną naklejkę MasterCard Cashback lub Visa Cashback. Oczywiście możemy też po prostu spytać o to kasjera.

Moneyback – co to?

Moneyback z kolei najczęściej przyznawany jest w postaci promocji bankowej, która stanowi pewną formę premii. W ten sposób bank nagradza nas za aktywne korzystanie z karty lub regularne dokonywanie określonych operacji bankowych. Warto wiedzieć, że najczęściej musimy spełnić dodatkowe warunki, aby móc skorzystać ze zwrotu części wydatków. Najczęściej jest to określona kwota wydana przy pomocy karty lub wpływ na konto.

Inne sposoby oszczędzania i zarabiania pieniędzy

Usługa cashback jest bezpiecznym sposobem na oszczędzanie pieniędzy podczas robienia jakichkolwiek zakupów online, dlatego też warto zarabiać na tym, co do tej pory robiliśmy całkowicie za darmo. W połączeniu z kodami rabatowymi, w dłuższej perspektywie czasu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Warto również zwrócić uwagę na inne metody pracy w domu i zarabiania przez internet. Różnią się one między sobą stopniem skomplikowania oraz potencjałem zarobkowym, ale wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.

Cashback – opinie

Cashback jako zwrot części wydanych pieniędzy na zakupy internetowe to jeden z ciekawszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy i podreperowanie trochę budżetu domowego. Zwłaszcza, że spora część osób woli robić zakupy w internecie, jak w sklepach stacjonarnych. Tego typu rozwiązanie jest szybkie i wygodne, więc czemu by na tym dodatkowo nie zarobić?

Możliwość wypłaty pieniędzy bezpośrednio przy kasie, podczas codziennych zakupów to również bardzo ciekawa opcja, jeśli akurat potrzebujemy gotówki, a do najbliższego bankomatu mamy kawałek drogi.

Korzysta ktoś z takiej formy oszczędzania? Podzielcie się opinią na ten temat w komentarzu.

6 komentarzy do wpisu „Cashback i moneyback”

  • Z pewnością nie we wszystkich, ale w tych najpopularniejszych na pewno. Proponuję wejść na wymienione serwisy i sprawdzić czy znajduje się tam dany sklep. Przejrzeć dostępne sklepy można oczywiście i bez rejestracji.

   Odpowiedz
 1. Zawsze robiąc zakupy w internecie korzystam z serwisów, które oddają cześć wydanych pieniędzy. Moim ulubionym serwisem był Qassa, ale niestety w Polsce już nie działa. Aktualnie korzystam z Refunded, choć zobaczę również pozostałe.

  Odpowiedz
 2. Ja kocham zakupy przez Internet, ale nie korzystam z żadnego z tych trzech serwisów, ostatnio zalogowałam się na nowy cashback pl i czekam na swój zwrot za sukienke z answear.

  Odpowiedz
 3. Powiem tak: Cashback z zakupów przez internet jest spoko (marzyłbym o cashbacku ze sklepów fizycznych ale chyba takiego nie ma), ale raczej dla ludzi którzy kupują dosyć dużo w internecie. Osobiście czasem korzystam z letyshops i jest bardzo w porządku. Ogólnie to polecam, nic nie trzeba dodatkowo robić :).

  Odpowiedz
 4. Owszem, korzystam z takowej formy oszczędzania. Mój ulubiony serwis z cashbackiem to Letyshops. Kiedyś za zaproszenie 3 znajomych otrzymałam 100zł premii. Wszystkie pieniądze można bez trudu wypłacić między innymi na paypal. Dzięki temu na zakupach w Internecie oszczędzam naprawdę dużo, polecam to każdej osobie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz