Strona główna » Opinie » Paypal – opinie | co to jest i jak działa?

Paypal – opinie | co to jest i jak działa?

Paypal to jeden z pierwszych i największych serwisów oferujących ekspresowe płatności osobom posiadającym adres mailowy. Firma powstała już w 1998 roku, początkowo jako serwis obsługujący płatności na pagerach, telefonach komórkowych czy palmtopach. Po kilku latach działalności serwis został oparty wyłącznie na działalności Internetowej. Jak działa, jakie ma opinie i czy warto korzystać?

Paypal – co to?

Paypal jest portfelem internetowym, który ułatwia zakupy w internecie oraz pozwala otrzymywać środki z niektórych serwisów zarobkowych. Za jego pomocą możemy płacić nie tylko środkami zdeponowanymi na subkoncie, lecz także za pomocą kart kredytowych i debetowych. Pozwala to na szybsze i sprawniejsze dokonywanie płatności, bez konieczności każdorazowego wprowadzania danych. W portfelu oczywiście przechowywać możemy wiele różnych walut, nie tylko polskie złotówki.

Jak założyć konto

Konto PayPal może założyć jedynie osoba pełnoletnia, a proces rejestracji przebiega bardzo szybko i prosto, więc każdy powinien sobie z tym poradzić. Na początku stajemy między wyborem rodzaju konta:

rodzaj konta PayPal

Potem wystarczy, że podamy adres mailowy, wypełnimy wymagane dane i możemy cieszyć się kontem. Do logowania w portfelu wystarczy wspomniany adres mailowy oraz hasło.

PayPal dla nieletnich

Z pewnością spora część młodszych użytkowników zastanawia się czy możliwe jest korzystanie z PayPala będąc osobą niepełnoletnią. Regulamin w tej kwestii jest bardzo jasny i mówi wprost, że zarejestrować się mogą jedynie osoby pełnoletnie. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż osoby nieletnie bez problemu założą konto, ale podczas weryfikacji pojawi się problem. Co ciekawe, nawet jeśli konto zostanie założone przez nieletniego, a weryfikacja przeprowadzona dopiero po osiągnięciu pełnoletności, takie konto i tak zostanie zbanowane. Wprawdzie środki nie przepadną, ale wiąże się to z koniecznością założenia nowego konta i kontaktem z supportem.

Inne portfele internetowe

Każdy interesujący się poważnie pracą w domu i zarabianiem przez internet powinien posiadać tutaj konto. PayPal to bardzo dobry portfel internetowy, ale niestety ze względu na swoją dość rygorystyczną politykę względem wielu serwisów zarobkowych, nie zawsze wystarczy. W związku z tym, że niestety wiele serwisów uniemożliwia wypłatę za jego pomocą (a w zasadzie to sam PayPal uniemożliwia), warto również znać pozostałe portfele internetowe.


Opłaty w PayPal

Paypal z założenia jest bezpłatny, ale tylko dla kupujących. Nie oznacza to jednak, że sklepy internetowe nie pobierają dodatkowych prowizji podczas płacenia za towar za pośrednictwem tego portfela. Właściciele sklepów muszą jednak za Paypala płacić, więc część lub całość kosztów próbują przenieść na klientów.

Jedyną sytuacją, gdy konsument może zapłacić za złożenie przelewu w systemie jest zakup za granicą. Wtedy konieczne jest przewalutowanie płatności. Ta usługa (podobnie jak płatność kartą kredytową czy zrobienie przelewu międzynarodowego) niestety kosztuje, ale bardzo niedużo.

Opłaty dla sprzedawców w serwisie nie są wysokie i zależą od miesięcznej sprzedaży. Najwięcej, bo 2,9% od obrotu płacą przedsiębiorcy, którzy za pośrednictwem systemu Paypal dokonali transakcji na kwotę mniejszą, niż 5000 zł. Wraz ze wzrostem obrotów spada procent, który trzeba oddać firmie. Gdy obroty przekroczą 200000 zł, przedsiębiorca oddaje jedynie 1,9% ze swojego obrotu. Do każdej prowizji należy doliczyć dodatkowo 80 gr.

Doładowanie konta

Środki do konta dodajemy poprzez konto bankowe, w sposób manualny lub automatyczny. W przypadku pierwszej opcji musimy podać numer konta bankowego oraz identyfikator transferu. Sam czas realizacji przelewu trwa od 1 do 2 dni roboczych.

Druga, szybsza opcja to skorzystanie z automatycznego przelewu przez Trustly. Wybierając to rozwiązanie wystarczy, że przejdziemy przez link na stronę banku i zrealizujemy przelew. Decydując się na taki przelew pieniądze otrzymujemy przeważnie w ciągu kilku minut.

Jak doładować konto PayPal krok po kroku:

 1. wchodzimy w zakładkę „portfel”,
 2. klikamy w przycisk „Przelej pieniądze” (dostępny jest również na stronie głównej pod saldem, więc możemy 1 krok przeskoczyć) ,
 3. wybieramy sposób wypłaty
  • dodawanie środków do salda – ręczny przelew na podany numer konta wraz z odpowiednim tytułem przelewu,
  • błyskawicznie zasil konto za pośrednictwem Trustly – automatyczny przelew. W tym kroku wystarczy, że podamy kwotę, którą chcemy przelać, a następnie zalogujemy się na konto bankowe.

Jak wypłacić pieniądze

Wypłata środków z portfela jest całkowicie darmowa i zajmuje od 1 do 2 dni roboczych. Do realizacji wypłaty wystarczy numer konta bankowego.

Jak wypłacić pieniądze z PayPala krok po kroku (proces rozpoczynamy tak samo jak wpłatę):

 1. wchodzimy w zakładkę „portfel”,
 2. klikamy w przycisk „Przelej pieniądze” (dostępny jest również na stronie głównej pod saldem, więc możemy 1 krok przeskoczyć) ,
 3. wybieramy „przelew na rachunek bankowy”,
 4. wybieramy konto, na które chcemy przelać pieniądze.

Jak płacić przez PayPal

W przypadku zakupów w sklepach, które obsługują ten portfel internetowych sprawa jest bardzo prosta. Po wybraniu odpowiedniej opcji zostaniemy przeniesieni na stronę PayPal, gdzie wystarczy się zalogować lub jedynie potwierdzić płatność, jeśli wchodząc na stronę sklepu byliśmy już zalogowani.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy przelewamy środki prywatnie. Wystarczy wtedy znać jedynie adres mailowy odbiorcy środków oraz podać kwotę. Możemy również zadziałać w drugą stronę, czyli zażądać płatności od określonej osoby.

Jak powiązać PayPal z rachunkiem bankowym lub kartą

wirtualna karta płatnicza

Portfel możemy również powiązać z rachunkiem bankowym lub kartą kredytową (lub debetową), aby nie martwić się o brak środków na koncie w przypadku niektórych transakcji. W sytuacji, gdy fundusze zgromadzone na koncie nie wystarczą, zostaną one pobrane prosto z konta bankowego lub karty kredytowej. Wprawdzie jest to jedynie opcjonalne (nie jest konieczne) rozwiązanie, ale bardzo wygodne. Co ważne, konto połączyć możemy również z wirtualną kartą płatniczą np. z innego portfela internetowego.

Jak powiązać konto PayPal z rachunkiem bankowym:

 1. wchodzimy w zakładkę „portfel”,
 2. z lewej strony ekranu wybieramy „powiąż rachunek bankowy”,
 3. podajemy nazwę banku oraz numer IBAN,
 4. klikamy w niebieski przycisk „zgadzam się, powiąż rachunek”.

Jak powiązać konto PayPal z kartą:

 1. wchodzimy w zakładkę „portfel,
 2. z lewej strony ekranu wybieramy „powiąż kartę”,
 3. podajemy dane dotyczące karty, czyli numer, typ, datę ważności, kod bezpieczeństwa oraz adres,
 4. klikamy w niebieski przycisk „powiąż kartę”.

Ochrona kupujących

Paypal jest narzędziem, które oprócz szybkich przelewów gwarantuje pełną ochronę transakcji. Jeśli zamówiony przedmiot nie zostanie z jakiegoś powodu dostarczony do odbiorcy, system zwróci poszkodowanemu klientowi nawet 100% zapłaconych za ten przedmiot środków. W przypadku tradycyjnego przelewu takie rozwiązanie jest niemożliwe.

Firma nie udostępnia również danych finansowych przedsiębiorcom. Widzą oni tylko tyle, ile widzieć muszą, czyli adres dostawy i adres mailowy, z którego przyszło zamówienie.

Płatność PayPal we własnym sklepie

Chcąc wprowadzić Paypal jako formę płatności w swoim sklepie internetowym, należy uprzednio poddać się procesowi weryfikacji. Dopiero gdy ta przebiegnie pomyślnie, procesor staje się formą płatności dostępną w danym sklepie.

Dzięki temu, że Paypal od razu przekazuje środki pieniężne adresatowi, w przypadku dokonywania zakupów przez sklep internetowy towar możemy odebrać w zasadzie tuż po jego opłaceniu.

Aplikacja PayPal

Decydując się na instalację aplikacji mamy szybki dostęp do swojego konta PayPal również na telefonie. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu na logowanie się do serwisu przez przeglądarkę i realizowania tam płatności. Na telefonie wszystko jest przejrzyste, więc poruszanie się po aplikacji nie powinno sprawiać specjalnych trudności.

Opinie o PayPal

Bez wątpienia jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy portfel internetowy. Brak dodatkowych opłat, szybkie transakcje i przede wszystkim duża ilość sklepów, które obsługują płatności za jego pomocą. W internecie znajdziemy bardzo wiele pozytywnych opinii na jego temat. Do tego dochodzi całkiem fajna aplikacja, więc portfel zdecydowanie wart uwagi. Jedyny minus jest taki, że niestety uniemożliwia niektórym serwisom zarobkowym obsługiwanie płatności za jego pomocą.

Macie jakieś doświadczenia z portfelem? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Rafał
Rafał
4 lat temu

Swego czasu PayPal w zupełności wystarczał, ponieważ praktycznie każdy serwis umożliwiał wypłaty za jego pośrednictwem. Niestety aktualnie wygląda to tak, że ciężko znaleźć serwisy, które na niego wypłacają. Zaczęło się chyba od ograniczeń dotyczących współpracy z programami revshare, a potem było już coraz gorzej. Mimo to uważam go za najlepszy portfel.

babcia13
babcia13
2 lat temu

Używam PayPal od bardzo dawna. Jest to bardzo wygodny portfel, a przelewy na nim są bezpieczne (nikt nie musi znać naszych danych bankowych aby zrobić nam przelew) i co ważne operacje są bezpłatne na całym świecie. Funkcjonuje od ponad dwudziestu lat – dodaje mu to wiarygodności. Szczerze polecam ten serwis. Jedynym minusem dla mnie jest niski kurs wymiany walut.

Baca
Baca
8 miesięcy temu
Odpowiedz na  babcia13

W Paypalu przelewy trwają dwa dni. Płacąc np. przez PayU czy tym podobne, kupując grę, mam ją tego samego dnia, a nie po dwóch dniach. Żeby zrobić komuś przelew potrzebny jest numer konta i czyjeś nazwisko. Też mi wielka tajemnica. Nawet adresu nie trzeba podawać. Naprawdę nie wiem kto widzi jakąkolwiek wygodę w Paypal. Zakładałem tam konto lata temu, gdy chciałem coś kupić w zagranicznych serwisach i potrzebowałem coś kupić w obcej walucie. Teraz już tego nie potrzebuję, bo kupuję tam, gdzie mogę płacić bez tego serwisu i podawania danych karty kredytowej. Chcę kupować szybko, a nie czekać dodatkowe dni… Czytaj więcej »

Baca
Baca
8 miesięcy temu

No mi jakoś nie działa. Mam środki na koncie, a próbując kupować na Humble Bundle woła o podpięcie karty, czego nie zamierzam robić. Nie można płacić bezpośrednio z paypala, z portfela.

Baca
Baca
8 miesięcy temu
Odpowiedz na  Łukasz Luboński

Spoko. Zlikwidowałem tam konto, bo nie trzymam tam środków, więc każde doładowanie konta to dodatkowe dni na czekanie, aż raczą zweryfikować przelew. Strata czasu. Są skuteczniejsze metody płatności, więc zrezygnowałem z tej. Nie zamierzam więcej tracić czasu, wolę kupować tam, gdzie mogę korzystać bezpośrednio z konta bankowego

8
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x