Paypal

Paypal

Paypal to jeden z pierwszych i największych serwisów oferujących ekspresowe płatności osobom posiadającym adres mailowy. Firma powstała już w 1998 roku, początkowo jako serwis obsługujący płatności na pagerach, telefonach komórkowych czy palmtopach. Po kilku latach działalności został oparty wyłącznie na działalności Internetowej.

Paypal - co to?

Paypal jest portfelem internetowym, który ułatwia zakupy w internecie oraz pozwala otrzymywać środki z niektórych serwisów zarobkowych. Za jego pomocą można płacić nie tylko środkami zdeponowanymi na subkoncie użytkownika, lecz także za pomocą kart debetowych i kredytowych. Pozwala to na szybsze i sprawniejsze dokonywanie płatności, bez konieczności każdorazowego wprowadzania danych. W portfelu oczywiście przechowywać można wiele różnych walut.

Jak założyć konto PayPal

Konto PayPal zakłada się bardzo szybko i prosto, więc każdy powinien sobie z tym poradzić. Na początku stajemy między wyborem rodzaju konta:

  • konto prywatne,
  • konto firmowe.
Potem wystarczy podać adres mailowy, wypełnić wymagane dane i można cieszyć się kontem. Do logowania w portfelu wystarczy wspomniany adres mailowy oraz hasło.

Opłaty w PayPal

Paypal z założenia jest bezpłatny, ale tylko dla kupujących. Nie oznacza to jednak, że sklepy internetowe nie pobierają dodatkowych prowizji za zapłacenie za towar za pośrednictwem tego medium. Właściciele sklepów muszą jednak za Paypala płacić, więc część lub całość kosztów próbują przenieść na klientów.

Jedyną sytuacją, gdy konsument może zapłacić za złożenie przelewu w systemie jest zakup za granicą. Wtedy konieczne jest przewalutowanie płatności. Ta usługa (podobnie jak płatność kartą kredytową czy zrobienie przelewu międzynarodowego) niestety kosztuje, ale bardzo niedużo.

Opłaty dla sprzedawców w serwisie nie są wysokie i zależą od miesięcznej sprzedaży. Najwięcej, bo 2,9% od obrotu płacą przedsiębiorcy, którzy za pośrednictwem systemu Paypal dokonali transakcji na kwotę mniejszą, niż 5000 zł. Wraz ze wzrostem obrotów spada procent, który trzeba oddać firmie. Gdy obroty przekroczą 200000 zł, przedsiębiorca oddaje jedynie 1,9% ze swojego obrotu. Do każdej prowizji należy doliczyć dodatkowo 80 gr.

Czy PayPal wystarczy?

Bardzo dobry portfel internetowy, ale niestety ze względu na swoją dość rygorystyczną politykę względem wielu serwisów zarobkowych może nie wystarczyć. Każdy interesujący się poważnie zarabianiem przez internet powinien posiadać założone konto. W związku z tym, że wiele serwisów niestety uniemożliwia wypłatę za jego pomocą (a w zasadzie to sam PayPal uniemożliwia), trzeba również znać inne portfele internetowe.

Doładowanie konta PayPal

Środki do konta dodajemy poprzez konto bankowe, w sposób manualny lub automatyczny. W przypadku pierwszej opcji trzeba podać numer konta bankowego oraz identyfikator transferu. Sam czas realizacji przelewu trwa od 1 do 2 dni roboczych.

Druga, szybsza opcja to skorzystanie z automatycznego przelewu przez Trustly. Wybierając to rozwiązanie wystarczy przejść przez link na stronę banku i zrealizować przelew. Decydując się na taki przelew pieniądze otrzymujemy przeważnie w ciągu kilku minut.

Jak wypłacić pieniądze przez PayPal

Wypłata środków z portfela jest całkowicie darmowa i zajmuje od 1 do 2 dni roboczych. Do realizacji wypłaty wystarczy numer konta bankowego.

Jak płacić poprzez PayPal

W przypadku zakupów w sklepach, które obsługują ten portfel internetowych sprawa jest bardzo prosta. Po wybraniu odpowiedniej opcji zostaniemy przeniesieni na stronę PayPal, gdzie wystarczy się zalogować lub jedynie potwierdzić płatność, jeśli wchodząc na stronę sklepu byliśmy już zalogowani.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy przelewamy środki prywatnie. Wystarczy wtedy znać jedynie adres mailowy odbiorcy środków oraz podać kwotę. Możemy również zadziałać w drugą stronę, czyli zażądać płatności od określonej osoby.

Ochrona kupujących w PayPal

Paypal jest narzędziem, które oprócz szybkich przelewów gwarantuje pełną ochronę transakcji. Jeśli zamówiony przedmiot nie zostanie z jakiegoś powodu dostarczony do odbiorcy, system zwróci poszkodowanemu klientowi nawet 100% zapłaconych za ten przedmiot środków. W przypadku tradycyjnego przelewu takie rozwiązanie jest niemożliwe.

Firma nie udostępnia również danych finansowych przedsiębiorcom. Widzą oni tylko tyle, ile widzieć muszą, czyli adres dostawy i adres mailowy, z którego przyszło zamówienie.

Płatność PayPal we własnym sklepie

Chcąc wprowadzić Paypal jako formę płatności w swoim sklepie internetowym, należy uprzednio poddać się procesowi weryfikacji. Dopiero gdy ta przebiegnie pomyślnie, procesor staje się formą płatności dostępną w danym sklepie.

Dzięki temu, że Paypal od razu przekazuje środki pieniężne adresatowi, w przypadku dokonywania zakupów przez sklep internetowy towar można odebrać w zasadzie tuż po jego opłaceniu.

Dlaczego warto powiązać rachunek bankowy lub kartę kredytową z kontem PayPal

Portfel możemy również powiązać z rachunkiem bankowym lub kartą kredytową, aby nie martwić się o brak środków na koncie w przypadku niektórych transakcji. W sytuacji, gdy zbraknie środków na koncie, zostaną one pobrane prosto z konta bankowego lub karty kredytowej. Jest to opcjonalne (nie jest konieczne), choć bardzo wygodne rozwiązanie.

Aplikacja PayPal

Decydując się na instalację aplikacji mamy szybki dostęp do swojego konta PayPal również na telefonie. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu na logowanie się do serwisu przez przeglądarkę i realizowania tam płatności. Na telefonie wszystko jest przejrzyste, więc poruszanie się po aplikacji nie powinno sprawiać specjalnych trudności.

Opinie o PayPal

Bez wątpienia jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy portfel internetowy. Brak dodatkowych opłat, szybkie transakcje i przede wszystkim duża ilość sklepów, które obsługują płatności za jego pomocą. W internecie znaleźć można bardzo wiele pozytywnych opinii na temat procesora. Do tego dochodzi całkiem fajna aplikacja, więc portfel zdecydowanie wart uwagi. Jedyny minus to fakt, że niektóre serwisy zarobkowe niestety nie obsługują płatności za jego pomocą.

Macie jakieś doświadczenia z portfelem? Podzielcie się opinią w komentarzu.

1 Komentarz

  1. Swego czasu PayPal w zupełności wystarczał, ponieważ praktycznie każdy serwis umożliwiał wypłaty za jego pośrednictwem. Niestety aktualnie wygląda to tak, że ciężko znaleźć serwisy, które na niego wypłacają. Zaczęło się chyba od ograniczeń dotyczących współpracy z programami revshare, a potem było już coraz gorzej. Mimo to uważam go za najlepszy portfel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *