Jak założyć sklep internetowy

Założenie sklepu internetowego jest proste – w rezultacie powstały ich już dziesiątki tysięcy. Trudno się dziwić – niektórzy dostawcy systemów sklepowych oferują ich instalację w kilku kliknięciach, a po kilku minutach możemy już sprzedawać. Zauważmy jednak, że z tych dziesiątek tysięcy sklepów, tak naprawdę na rynku znanych jest ich kilkanaście, może kilkadziesiąt. Co zatem zrobić, aby zwiększyć szansę znalezienia się naszego sklepu na tej krótkiej liście? Podejść do tematu poważnie – to nie jest tylko kwestia „jak założyć sklep internetowy„, ale raczej „jak zrobić to dobrze”. W praktyce oznacza to, że musimy zwrócić uwagę na elementy wymienione poniżej.

Jaki sklep internetowy założyć?

Pierwsza kwestia to wybór sposobu działania samego sklepu. Jedną z możliwości jest sklep internetowy z własnym asortymentem, gdzie sami musimy zadbać o jego zdobycie, przechowywanie, wysyłkę oraz płatności. Jest to nieco trudniejsze rozwiązanie, ale może okazać się naprawdę opłacalne. Minusem tego rozwiązania z pewnością są spore koszty związane z otwarciem takiego sklepu.

Druga możliwość to sklep internetowy w systemie dropshipping, gdzie jedyne co nas interesuje to założenie samego sklepu, odpowiednie wypromowanie go i zdobywanie klientów. Samym magazynowaniem towarów, wysyłką oraz płatnościami zajmują się już hurtownie. Bardzo niskie koszty założenia takiego sklepu z pewnością są sporym plusem, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu biznesem.

Bez względu na to, który sposób działania wybierzemy istotny będzie przede wszystkim wybór asortymentu. Warto przeanalizować konkurencję i dobrze zastanowić się z jakimi produktami mamy szansę się wybić.

Jak założyć sklep internetowy z własnym asortymentem

Na początek wersja trudniejsza, czyli sklep internetowy z własnym asortymentem. Decydując się na to rozwiązanie, zanim przejdziemy do działania musimy przemyśleć wiele istotnych kwestii. Warto wybrać tego typu rozwiązanie, jeśli mamy dostęp do tanich towarów, na które jest duży popyt i wiemy, że jesteśmy w stanie sprzedać je z odpowiednio wysoką marżą. W przeciwnym razie może warto przemyśleć założenie sklepu internetowego w modelu dropshipping?

Kwestie prawno-podatkowe

Prowadzenie sklepu internetowego to całkiem poważna działalność gospodarcza. Aby więc nie narazić się na kłopoty z fiskusem, należy upewnić się, że mamy zarejestrowaną działalność gospodarczą, odpowiednie wpisy w rejestrach etc. Wiele osób przed uruchomieniem sklepu internetowego sprzedawała niewielkie ilości rzeczy na portalach aukcyjnych, gdzie jako osoby prywatne nie musiały zajmować się takimi tematami, jednak gdy zaczynamy się profesjonalnie zajmować sprzedażą – równie profesjonalnie musimy się zająć spełnianiem wymogów prawa. Najlepiej skonsultować się tu z księgową.

Zdobycie towaru

Zanim zaczniemy działać – sprawdźmy w jakiej cenie jesteśmy w stanie pozyskiwać towary, które później będziemy oferować klientom. Oczywiście wraz z rozwojem firmy i ze zwiększeniem obrotów będziemy zapewne mogli liczyć na upusty w hurtowniach, niemniej zanim dotrzemy do tego etapu, to przez bliżej nieokreślony czas będziemy musieli operować na podstawowym poziomie cenowym. Porównajmy teraz cenę, jaką możemy zaoferować klientom (czyli taką, która powinna pokryć wszelkie koszty i zapewnić nam choćby minimalny zysk) z cenami, które oferują w detalu nasi konkurenci. Jeżeli okaże się, że sprzedają oni swoje towary w cenach, na które my raczej nie będziemy mogli sobie pozwolić, to znak – musimy przemyśleć opłacalność naszego pomysłu. Czy przygotowaliśmy rzetelny biznes plan przed rozpoczęciem działalności? Może trzeba poszukać innej branży, w której konkurencja nie jest taka mocna?

Magazyn i logistyka

Ponownie są to kwestie, których nie należy lekceważyć. Jeśli zamierzamy działać na większą skalę, to uwzględnijmy fakt, że gdzieś będziemy musieli trzymać towary, zanim trafią do naszych klientów. Musimy zatem pomyśleć o takich tematach jak:

  • niezbędna przestrzeń – w szczególności: jeśli chcemy sprzedawać towary o większych rozmiarach, to wizja zmieszczenia się w kilku domowych szafkach przestaje być realna,
  • zabezpieczenie – jeśli będziemy trzymać towar w zewnętrznym magazynie, to musimy pomyśleć o ew. ochronie,
  • transport – pamiętajmy o podpisaniu umów z pocztą i kurierami. Weźmy też pod uwagę, że jeśli planujemy prowadzić działalność z domu a towar trzymać w innej lokalizacji – to musimy zapewnić logistykę przewozu zamówionych rzeczy do domu w celu spakowania, jak i późniejszych wysyłek do klientów,
  • finanse – zapewne na początku nie będziemy mogli liczyć na kredyt kupiecki, musimy więc wyłożyć i zablokować większą sumę, aby zakupić towar, który będziemy później sprzedawać.

Jak założyć sklep internetowy – ostatni etap

Doszliśmy wreszcie do etapu, od którego wielu innych zaczyna czyli założenie sklepu. Jednak dzięki naszemu przemyśleniu wcześniej wymienionych tematów, nasz sklep będzie miał znacznie większe szanse na rynku. Trzeba tylko zamówić i wybrać konkretny system sklepu internetowego, zwracając uwagę na:

  • kompleksową obsługę – lepiej jednocześnie zamówić instalację, konfigurację i hosting sklepu niż później zastanawiać się, który ze składników odpowiada za kłopoty w funkcjonowaniu,
  • wersję demo – warto dzięki niej przekonać się, czy sklep będzie wygodny w obsłudze – zarówno dla nas, jak i dla klientów.

Sklep z własnym asortymentem możemy założyć za pomocą kreatora Wix lub wykorzystując do tego odpowiedni CMS. Możemy zdecydować się również na dedykowane rozwiązania, które znacznie przyspieszają i ułatwiają cały proces, ale o tym niżej.

Jak założyć sklep internetowy w modelu dropshipping

Sklep internetowy oparty na modelu dropshipping jest zdecydowanie łatwiejszy, jeśli chodzi o samo założenie, konfigurację i doprowadzenie sklepu do działania. Niestety pozostaje jeszcze kwestia pozyskania ruchu na nowo założone sklep, co niestety nie jest łatwe, ale odpowiednio przeprowadzony marketing jest w stanie zagwarantować całkiem niezłe zarobki nawet na początku.

Decydując się na tego typu sklep internetowy wystarczy, że wybierzemy oprogramowanie, które nam odpowiada i opłacimy stosowny abonament.

Dedykowane oprogramowanie


sky-shop

Sky-shop jest jednym z serwisów, który oferuje oprogramowanie sklepu działające w oparciu o dropshipping. Wybierając ten model warto się nim zainteresować, gdyż oferuje integrację z ponad 341 hurtowniami.


Redcart to kolejne oprogramowanie sklepu działające w tym modelu. Oferuje integrację z ponad 100 dostawcami i hurtowniami.


Cupsell

Cupsell pozwala założyć własny sklep internetowy z odzieżą i podobnymi produktami. Niestety mocno ogranicza nas tutaj asortyment, ale strona załatwia za nas wszelkie formalności, takie jak wysyłka, płatności itp.


Reklama i zdobywanie klientów

Samo założenie sklepu internetowego to dopiero początek. Dużo ważniejszą kwestią jest to ile osób do tego sklepu trafi i zrobi zakupy, co dopiero przełoży się na zysk. Ważnymi aspektami jest pozycjonowanie oraz marketing, od których może zależeć czy ktokolwiek znajdzie nasz sklep. Najpopularniejszym rodzajem marketingu, jeśli o sklepy internetowe chodzi jest reklama w Google Adwords, ale warto postawić również na pozycjonowanie oraz influencer marketing.

Pozycjonowanie stron

pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie to wszelkie działania, które sprawią, że nasz sklep będzie pojawiał się wysoko w naturalnych wynikach wyszukiwania na interesujące nas frazy. Jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na stały ruch, ale i czasochłonny.

Influencer marketing

influencer marketing

Influencer marketing to wykorzystanie wpływowych osób do reklamowania swojego sklepu lub określonych produktów. Influencerzy to osoby posiadające popularne konta w mediach społecznościowych, takich jak np. Instagram, YouTube itp.

Jak inaczej zarabiać pieniądze?

Własny sklep internetowy to tylko jedna z wielu możliwości prowadzenia własnego biznesu oraz zarabiania przez internet. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni czy tego typu zajęcie jest dla nas, warto przejrzeć najpierw pozostałe możliwości, a dopiero potem podejmować decyzję.

Pomysły na własny biznes

pomysł na biznes

Jest wiele ciekawych pomysłów na biznes, które mogą się sprawdzić w różnych sytuacjach. Wybór powinien być uzależniony od zainteresować, umiejętności i posiadanego budżetu, choć jest wiele biznesów, które nawet go nie wymagają.

Praca w domu i zarabianie przez internet

praca w domu i zarabianie przez internet

W domu możemy zarabiać na różne sposoby, a niektóre z nich nie wymagają praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.

Podsumowanie

Własny sklep internetowy to bardzo ciekawy i przede wszystkim dochodowy biznes, ale z pewnością nie dla każdego. O ile samo założenie takiego sklepu jest dość proste i większość osób sobie z tym poradzi to niestety z marketingiem nie jest już tak łatwo. Nie oznacz to jednak, że nie warto próbować, ponieważ dobrze prowadzony sklep internetowy to naprawdę spore pieniądze.

Macie jakieś doświadczenia z prowadzeniem własnego sklepu internetowego? Podzielcie się opinią w komentarzu.

1 komentarz do “Jak założyć sklep internetowy”

  1. Prowadzenie sklepu internetowego to z mojej obserwacji coraz bardziej powszechny rodzaj działalności podejmowanej przez wielu ludzi. Osobiście miałam styczność z zdecydowanej większości ze sklepami tego typu z odzieżą. Poczyniłam dość ciekawą obserwację co do promowania takich działalności. Z tego co można zaobserwować większość takich sklepów zakładają osoby które podejmują już jakąś aktywność w sferze medialnej, czy to instagram czy youtube, mają dużą sieć odbiorców, obserwatotów czy fanów, mogą poszczycić się swego rodzaju popularnością czy choćby rozpoznawalnością i idąc za ciosem zakładają swoje marki, sprzedając swoje pordukty czy wytwory. Myślę ze jest to bardzo sprytne i inteligentne posunięcie, bo takie towary szybko siię rozchodzą. Warto więc pomyśleć o tym w ten sposób, gdyż mając swoich odbiorców łatwo i naturalnie można trafić do przyszłych klientów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz