Strona główna » Pozostałe » Czas wolny – skąd go wziąć?

Czas wolny – skąd go wziąć?

Tempo życia w dzisiejszych czasach jest naprawdę spore, więc znalezienie chwili wolnego na własne plany może stanowić nie lada wyzwanie. Niestety dzień ma tylko 24 godziny, a sporą jego część zabiera praca, sen oraz inne obowiązki, z których nie sposób zrezygnować, to niestety czasu wolnego nie zostaje nam zbyt wiele. Możemy go jednak mieć trochę więcej rezygnując ze zbędnych pochłaniaczy czasu, czy odpowiednio planując wszystko. Zatem jak zyskać czas wolny i w jaki sposób go spędzać?

Czas wolny – co to?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest czas wolny? Jest to czas, którym dysponujemy po wykonaniu wszystkich obowiązków, do których zaliczamy pracę, naukę oraz inne czynności związane z życiem społecznym. W zależności od okresu w jakim jest rozpatrywany, możemy wyróżnić 3 rodzaje czasu wolnego:

  • krótki – w ciągu jednego dnia,
  • średni – w ciągu tygodnia,
  • długi – w ciągu roku.

Taki podział jest dość sensowny, gdyż sposób spędzania wolnego czasu często rozpatrywany jest właśnie w takich kategoriach. Niektóre formy rekreacji mogą wymagać dłuższego wolnego np. wyjazd i dłuższy pobyt poza miejscem zamieszkania.

Czas wolny od pracy

Praca bez wątpienia zabiera nam najwięcej z dnia. W przypadku umowy o pracę na cały etat jest to aż 40 godzin tygodniowo, więc naprawdę sporo. Co więcej, sporo osób decyduje się na dodatkowe nadgodziny, a wtedy czasu wolnego jest jeszcze mniej. Niestety rezygnacja z etatu nie zawsze jest możliwa, ale i tutaj możemy liczyć na dodatkowe dni wolne. Najczęściej, choć nie zawsze są to weekendy i oczywiście płatny urlop, który należy się każdemu pracownikowi zgodnie z art. 152 kp. Jego długość uzależniona jest od długości stażu pracy i wynosi:

  • 20 dni dla pracownika, którego okres zatrudnienia jest mniejszy niż 10 lat,
  • 26 dni dla pracownika, którego okres zatrudnienia to przynajmniej 10 lat.

Taka ilość dni wydaje się niewielka, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę cały rok, ale nie zapominajmy o innych dniach ustawowo wolnych od pracy.

Kiedy wziąć urlop

dni wolne od pracy

Przed wzięciem urlopu warto sprawdzić, które dni są ustawowo wolne od pracy w danym roku, aby go lepiej rozplanować. Dzięki temu, poświęcając jeden dzień z urlopu możemy zagwarantować sobie długi weekend w postaci 4 dni wolnego.

Zmiana pracy

własna działalność gospodarcza czy etat

Najłatwiej rozplanować czas wolny, jeśli w pracy mamy stałe godziny, ale niestety nie każdy ma tyle szczęścia. Przykładem mogą być choćby placówki handlowe, które pracują na różne zmiany, a często nawet w weekendy. Wprawdzie od dłuższego czasu obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, ale niektóre sklepy skutecznie go obchodzą np. Żabka. Mając taki problem warto rozważyć znalezienie pracy, w której go nie będzie, a może nawet założenie własnej działalności gospodarczej. Decydując się na takie rozwiązanie możemy sami wybierać godziny pracy, choć niestety w praktyce najczęściej czasu wolnego mamy wtedy jeszcze mniej.

Skąd go wziąć?

Chcąc zyskać więcej czasu wolnego warto zastanowić się również co zabiera go nam najwięcej. Oczywiście pomijając rzeczy, z których nie sposób zrezygnować np. sen. Przykładem pochłaniacza czasu, który na dobrą sprawę nic nie wnosi do naszego życia są różnego rodzaju social media. No chyba, że potrzebujemy więcej czasu wolnego po to, aby spędzić go właśnie na tym.


influencer - kto to i jak nim zostać

Warto zauważyć, ze zarabianie w sociach mediach jako influencer z pewnością nie zalicza się do marnowania czasu, w przeciwieństwie do bezmyślnego przesuwania kciukiem przez pół dnia. Co więcej, zarobki niektórych influencerów są naprawdę imponujące i mogą pozwolić na całkowitą rezygnację z etatu. Oczywiście nie każdemu się to uda, ale łącząc przyjemne z pożytecznym możemy zyskać jeszcze więcej czasu wolnego.

Rezygnacja z mediów społecznościowych

Wróćmy jednak do korzystania z mediów społecznościowych jako przeciętny użytkownik, który jedynie „scrolluje tablicę”. Na dobrą sprawę jest to jedynie strata czasu, gdyż większość informacji, które się tam pojawiają nas nawet nie zainteresuje. Jest to bardziej kwestia przyzwyczajenia, a nie faktyczna potrzeba sprawdzania co się tam dzieje. Druga sprawa to reklamy, których jest tam naprawdę sporo, bowiem takie serwisy również muszą na siebie zarabiać. Rezygnując z mediów społecznościowych możemy zyskać naprawdę sporo czasu wolnego.

TikTok

tiktok

TikTok to jeden z popularniejszych, zwłaszcza wśród młodzieży serwisów społecznościowych. Wprawdzie możemy znaleźć tu ciekawe filmiki, ale nie oszukujmy się – nie jest to łatwe i musimy przebić się najpierw przez ogrom filmików, które zupełnie nic nie wnoszą.

Instagram

jak usunąć konto na Instagramie

Instagram to kolejny bardzo popularny serwis, w którym ludzie dzielą się swoimi zdjęciami. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli nie spędzamy na nim zbyt wiele czasu wolnego. Warto zauważyć, że przy takim ciągłym przewijaniu możemy zupełnie stracić poczucie czasu.

Facebook

jak zarabiać na facebooku

Facebook to kolejny i prawdopodobnie najpopularniejszy serwis społecznościowy, który potrafi zabrać naprawdę spore ilości czasu wolnego. Rzecz jasna przydaje się do komunikacji ze znajomymi, gdyż ciężko znaleźć osobę, która by nie miała tam konta. Warto jednak ograniczyć przeglądanie tablicy, a nawet całkowicie z tego zrezygnować.

Planowanie wszystkiego w więcej czasu wolnego

Chcąc zyskać czas wolny warto również dobrze rozplanować każdy dzień. Zamiast zastanawiać się nad tym co musimy zrobić dopiero wtedy, gdy nie mamy innego zajęcia, zdecydowanie lepiej dużo wcześniej ułożyć sobie listę rzeczy do zrobienia. Dzięki temu możemy szybko uporać się z obowiązkami, a na koniec zyskać dłuższy czas wolny. Bez planowania, podczas takich krótkich przerw wypadających między poszczególnymi czynnościami nic nie zrobimy, ale po podliczeniu tych wszystkich minut okaże się, że straciliśmy przez to naprawdę sporo czasu.

Jak spędzać czas wolny

Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest mnóstwo i na dobrą sprawę tylko od nas samych zależy, który z nich okaże się najlepszy. Jeden wybierze wypad na ryby, kto inny z kolei zadowoli się jakimś filmem w telewizji. Oczywiście dość istotna jest również ilość takiego czasu wolnego, gdyż niektóre aktywności wymagają go zdecydowanie więcej.

Podsumowanie

Każdy chciałby mieć dużo wolnego czasu, aby móc spędzać go w wybrany przez siebie sposób. Niestety nie zawsze jest to takie proste, ale warto dobrze przeanalizować swój dzień, tydzień i rok, aby zyskać go możliwie jak najwięcej. Czasem możemy znaleźć dodatkowy czas, nawet jeśli wydaje się, że nie ma już takiej możliwości.

Może macie jakieś swoje sposoby na zyskanie większej ilości czasu wolnego? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Justyna37
Justyna37
2 lat temu

Jak zyskać większą ilość czasu wolnego to pytanie na czasie, gdyż często słyszy się że tego czasu nam brakuje, że doba powinna trwać dłużej. Dziś większość z nas jest zabiegana i prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest według mnie zaplanowanie sobie dnia. Spisanie w notatniku co danego dnia musze zrobić i wtedy na pewno znajdzie się troszkę czasu wolnego w naszym grafiku który można fajnie wykorzystać

1
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x