Strona główna » Pozostałe » TikTok – co to jest i jak działa?

TikTok – co to jest i jak działa?

Aktualnie jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie jest TikTok, który wciąż notuje napływ nowych użytkowników. Wprawdzie największą popularnością cieszy się wśród młodszych użytkowników, ale to nie oznacza, że jest to jedyna grupa odbiorców. Na czym polega fenomen serwisu, co warto o nim wiedzieć i do czego może się przydać?

TikTok – co to?

TikTok to aplikacja mobilna, której główną funkcjonalnością jest możliwość wysyłania bardzo krótkich filmików. W zamierzeniu miały to być głównie treści zbliżone do teledysków muzycznych, ale znajdziemy tam naprawdę masę różnego rodzaju filmików. Warto dodać, że choć jest to przede wszystkim aplikacja mobilna, to bez problemu możemy korzystać z TikToka nawet na komputerze. Co ciekawe, wcale nie musimy zakładać konta i się logować, aby móc przeglądać filmiki. Jednak chcąc móc reagować na filmiki, dodawać do obserwowanych, czy nawet samemu nagrywać, to takie konto będzie już niezbędne.

Skąd wziął się TikTok

W 2017 roku, chińska firma ByteDance, do której należy Douyin przejęła za cenę miliarda dolarów popularną w Europie i Stanach Zjednoczonych konkurencyjną aplikację musical.ly. W sierpniu 2018, z połączenia tych dwóch, czyli Douyin i musical.ly powstał właśnie TikTok. Co ciekawe, Douyin cały czas działa równolegle, a obie aplikacje wyglądają i działają praktycznie tak samo. Dlaczego? Powodem takiego stanu rzeczy jest chińska cenzura, przez którą Douyun został nieco okrojony i przystosowany do lokalnego prawa. W Chinach TikToka mieć nie można, jedynie jego nieco zmienioną wersję, czyli właśnie Douyun.

Jak działa?

TikTok jest aplikacją, która pozwala nagrywać krótkie filmiki i umieszczać na nich dodatkowe filtry. Jedną z ciekawszych opcji z pewnością jest możliwość podłożenia innego dźwięku pod nagrane wideo np. piosenki, tekstu z filmu itp. To właśnie dzięki tej możliwości, TikToka często opisuje się jako połączenie Snapchata oraz Spotify. Warto dodać, że w aplikacji mamy do dyspozycji różne filtry VR, specjalne efekty oraz naprawdę dużą bazę utworów muzycznych.

Funkcje TikToka

  • polubienie – wszystkie materiały możemy „polubić”,
  • obserwowanie – podobnie jak na Instagramie, tak i na TikToku mamy możliwość obserwowania wybranych twórców. Oczywiście liczba obserwowanych oraz obserwujących również widoczna jest na profilu takiego użytkownika,
  • hashtagi – przede wszystkim pomagają w znajdywaniu interesujących nas materiałów, ale mogą posłużyć również do podejmowania wyzwań,
  • moje ulubione – dzięki tej opcji możemy zapisywać ulubione filmiki, hashtagi, dźwięki i efekty w dodatkowej zakładce,
  • komentarze – pod filmem możemy również zostawić komentarz.

Co znajdziemy na TikToku?

Dla wielu nastolatków, TikTok to przede wszystkim miejsce, w którym mogą zaprezentować swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz aktorskie. Stale pojawiają się nowe filmiki z układami tanecznymi, poradnikami oraz wyzwaniami. Jakie materiały dominują w aplikacji?

  • lip-sync – udawany śpiew pod wybrany z bazy utwór muzyczny,
  • transition – przejścia, powstające w wyniku montażu nagrań z przedniej oraz tylnej kamerki telefonu,
  • stand-up – krótkie występy mające na celu rozśmieszenie widza,
  • tutorial (DIY) – poradnik dotyczący wykonania konkretnej czynności, najczęściej makijażu itp.
  • live – nagranie „na żywo”, znikające po zakończeniu transmisji.

Dla kogo TikTok

Twórcami na TikToku najczęściej są młodzi ludzie, których wiek nie przekracza 20 lat. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tutaj zdecydowanie starszych użytkowników, mających nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej, wielu sportowców, celebrytów, a nawet firm decyduje się na założenie konta w tej popularnej aplikacji.

Jako, że nastolatkowie są tutaj najliczniejszą grupą, pojawia się pytanie: od ilu lat jest TikTok?

Teoretycznie konto na TikToku założyć mogą jedynie osoby, które ukończyły 13 lat, choć w praktyce ciężko jest wyegzekwować wszelkie naruszenia regulaminu w tej kwestii. Co więcej, bardzo łatwo to ominąć po prostu podając nieprawdziwą datę urodzenia. Jest to niestety dość popularna technika umożliwiająca założenie konta, nie tylko na TikToku. Oczywiście jest to niezgodne z regulaminem, więc moderatorzy cały czas starają się takie konta wyłapywać i blokować.

Najgłupsze wyzwania na TikToku

Spora część osób zastanawia się, jak w ogóle można tracić czas wolny na oglądanie filmików tego typu. Przez wielu, TikTok uważany jest nawet za największy śmietnik internetu. Zresztą nic w tym dziwnego, jeśli spojrzymy choćby na popularne wyzwania:

  • skullbreaker – zadanie polega na równoczesnym podskakiwaniu przez trzy osoby, z czego tylko dwie wiedzą o tym wyzwaniu. Podczas jednego z podskoków kopią osobę na środku w nogi, aby ta upadła,
  • splashingwatercup – polega na oblewaniu dzieci wodą, zwłaszcza bardzo małych w rytm muzyki. Trend ten był bardzo mocno krytykowany nie tylko przez internautów, ale również psychologów i pedagogów,
  • cereal challenge – leżącej osobie wlewa się do otwartej buzi mleko oraz płatki, a następnie inna osoba z takiej „ludzkiej miski” je,
  • coronavirus challenge – trend polegający na lizaniu deski w publicznej toalecie,
  • benadryl challenge – umyślne branie tabletek z benadrylem, aby osiągnąć uczucie bycia na haju oraz halucynacje.

Czy aplikacja może się do czegoś przydać?

jak zarabiać na tik toku

Patrząc na powyższe wyzwania, można odnieść wrażenie, że taki TikTok to miejsce, które lepiej omijać z daleka. Jednak nie do końca jest to prawda, co zresztą widać choćby po tym, że konta zakładają również znane i popularne osoby. Dlaczego? TikTok mimo wszystko jest bardzo ciekawą aplikacją do zarabiania pieniędzy, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Wprawdzie nie każdy będzie w stanie wykorzystać jej potencjał, ale zarobki czołowych twórców, zwanych influencerami są naprawdę imponujące.

Oczywiście zarabianie pieniędzy to nie jedyny powód, dla którego można zakładać TikToka. Mimo wszystko, wśród wielu bezwartościowych filmików znajdziemy również te całkiem ciekawe. Przykładem mogą być nie tylko poradniki, ale także inne kreatywne materiały wideo.

Jak korzystać z serwisu

Korzystać z TikToka możemy zarówno na komputerze, jak i na telefonie. Co ciekawe, na komputerze możemy przeglądać filmiki nawet bez rejestracji, choć w aplikacji nie mamy takiej możliwości. W przypadku komputera wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową i już mamy dostęp do znajdujących się tam treści. Oczywiście, jeśli chcemy mieć możliwość zostawiania komentarzy, polubień, czy też publikowania własnych filmików, to musimy już założyć konto. Proces jest bardzo prosty, bez względu na to, czy rejestrujemy się na komputerze, czy też w aplikacji. Wystarczy nam do tego:

Jeśli interesuje nas aplikacja na telefon, musimy ją pobrać z odpowiedniego sklepu, w zależności od posiadanego systemu operacyjnego.

Podsumowanie

TikTok, tak jak każda inna aplikacja, nie zawsze wykorzystywany jest dokładnie w tym celu, w jakim chcieliby tego sami twórcy. W teorii pozwala na publikację fajnych materiałów, ale niestety w praktyce często prowadzi do pojawiania się niebezpiecznych wyzwań. Problemem może jednak nie jest aplikacja, a sama młodzież? Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale niestety w tej grupie wiekowej takie zachowania najłatwiej zaobserwować.

Korzystacie z TikToka? Co o nim sądzicie? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
OliwiaEtmańska
OliwiaEtmańska
1 rok temu

tik tok jest aplikacją wbrew pozorom łatwą i bezpieczną, lecz czy to prawda? Tik tok ma wiele zabawnych krótkich filmików jak i niebezpiecznych dla nas i naszych dzieci. Teorytycznie trzeba ustawić sugerowany wiek ale mało kto się tym przejmuje.

1
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x