Jak założyć maila

W dzisiejszych czasach konto e-mail  bardzo się przydaje, choć niestety często trafia do niego również sporo niechcianych reklam. Dobre skrzynka poradzi sobie jednak ze spamem i nawet go nie zauważymy, ale czasem warto rzucić okiem czy przypadkiem nie trafiły tam wiadomości, na które czekaliśmy. Większość ludzi ma już konto oraz własny adres e-mail, ale są jeszcze osoby, które go nie posiadają. Co to jest poczta elektroniczna i jak założyć maila za darmo?

Co to jest poczta elektroniczna

Konto e-mail to adres poczty elektronicznej, który pozwala wysyłać oraz odbierać wiadomości e-mail. Do obsługi poczty wystarczy w zasadzie przeglądarka z dostępem do internetu, choć możemy również wykorzystać do tego specjalne programy. Przeważnie w systemach operacyjnych mamy już zainstalowany tego typu program, który wystarczy odpowiednio skonfigurować. Dokładna konfiguracja uzależniona jest od tego, gdzie założymy konto e-mail.

Gdzie założyć maila za darmo

Zakładanie maila jest czynnością bardzo prostą, ale zanim zaczniemy powinniśmy się zastanowić gdzie chcemy to zrobić. Do wyboru mamy wiele serwisów, które na to pozwalają. Poniżej lista posortowana według popularności w Polsce:

 • Gmail (Google),
 • Wp.pl
 • Onet.pl
 • O2.pl
 • Interia.pl
 • Gazeta.pl
 • Yahoo.com

Wybór serwisu, który będzie obsługiwał naszą pocztę jest sprawą bardzo indywidualną, gdyż różnią się one od siebie pod wieloma względami. Różnice dotyczą przede wszystkim pojemności skrzynki pocztowej, częstotliwości wysyłania reklam, możliwości tworzenia aliasów, ale także zabezpieczeń.

Jak założyć maila na Gmail

Zakładanie maila jest bardzo prostą czynnością i pokaże to na przykładzie poczty elektronicznej Gmail. Jest ono oczywiście darmowe, a jeśli mamy już konto w serwisie Google to nie musimy zakładać kolejnego, gdyż wszystkie usługi od Google są ze sobą powiązane. Jak założyć maila – krok po kroku:

 1. wchodzimy na stronę: Gmail,
 2. klikamy „utwórz konto”,
 3. wpisujemy nasze dane czyli: imię, nazwisko, nazwę użytkownika (będzie to również nasz adres e-mail, który będzie miał postać [email protected]) oraz oczywiście hasło,
 4. w następnym oknie podajemy: numer telefonu (nie jest wymagany, ale pomoże nam w razie utraty dostępu do konta. Nie jest również widoczny dla innych użytkowników), pomocniczy adres e-mail (także opcjonalny), datę urodzenia oraz płeć,
 5. w kolejnym kroku musimy wybrać ustawienia personalizacji, zaakceptować politykę prywatności oraz regulamin,
 6. konto e-mail mamy już założone i jest gotowe do użycia.

Jak założyć maila gdzie indziej?

Gmail według mnie jest zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną, ale to nie oznacza, że nie można skorzystać z innych lub posiadać kilka adresów. Sam proces zakładania poczty nie będzie wprawdzie identyczny, ale bardzo podobny. Opiera się to głównie na podawaniu danych oraz wyboru adresu e-mail z dostępnej puli. Login oczywiście nie może być zajęty przez kogoś innego.

Dodaj komentarz