Hosting www – co to jest i jaki wybrać?

Do założenia strony lub bloga niezbędny jest hosting www oraz domena internetowa. W internecie natknąć się możemy zarówno na darmowe, jak i płatne wersje. Te pierwsze oczywiście często posiadają spore ograniczenia i nie nadają się do większych projektów, ale mogą się sprawdzić na początek. Czym właściwie jest hosting www i gdzie go kupić?

Hosting www – co to jest?

Hosting to nic innego jak wykupienie miejsca na serwerze, który pracuje bez przerwy. Inaczej mówiąc, zamawiając usługę hostingu, umieszczamy naszą stronę www na komputerze, który nie jest wyłączany. Dzięki temu, witryna internetowa jest obecna w sieci przez cały czas, a użytkownicy mają do niej dostęp bez względu na godzinę. Gdyby strona www została umieszczona na naszym prywatnym komputerze, to nie byłaby dostępna, kiedy wyłączylibyśmy urządzenie. To właśnie dlatego wykupuje się hosting www.

Jaki hosting www wybrać?

W internecie znaleźć można wiele różnych ofert od serwisów, które oferują hosting www. Może on różnić się zarówno ceną, jak i oferowanymi parametrami. Obie poniższe oferty możemy niezobowiązująco testować przez 14 dni zupełnie za darmo.


nazwa.pl

Firma nazwa.pl oferuje hosting w chmurze, który szybkością przewyższa ten tradycyjny oraz dodatkowe usługi. Są to m.in.: CDN, automatyczna konwersja obrazów i DNS Anycast, dzięki którym strona zyskuje na szybkości

Cena za rok: 80 zł*


dhosting

Dhosting oferuje elastyczny web hosting, który pozwala skalować potrzebne zasoby za dodatkową opłatą, w zależności od aktualnego obciążenia. Płacimy, więc jedynie za parametry, których faktycznie aktualnie potrzebujemy.

Cena za rok: 192 zł*


*cena po uwzględnieniu kodu rabatowego, który gwarantuje zniżkę w wysokości 20% (rabat jest naliczany automatycznie po kliknięciu w przycisk).

Darmowy czy płatny?

Wizja darmowego hostingu www jest bardzo kusząca, ale jak to bywa z darmowymi rzeczami – przeważnie posiada spore ograniczenia. Jednym z takich ograniczeń jest chociażby liczba osób odwiedzających witrynę w tym samym czasie. Darmowy hosting www potrafi się wysypać nawet przy kilku lub kilkunastu użytkownikach. Wśród tych darmowych znaleźć można oczywiście te, które wytrzymują sporą ilość odwiedzających, ale w takiej sytuacji skazani będziemy na ograniczenia dotyczące umieszczania reklam lub dostaniemy stałą reklamę, której nie będzie szło w żaden sposób wyłączyć.

Płatny hosting www pozbawiony jest powyższych ograniczeń, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które nie są jednak zbyt obciążające. Zwłaszcza, jeśli myślimy o zarabianiu na blogu lub stronie postawionej na takim hostingu. Wtedy koszty te powinny nam się zwrócić, a nawet pozwolić osiągnąć dodatkowy dochód.

Rodzaje hostingu www

W ofercie dostawców znaleźć można różne oferty. Wybór uzależniony jest od oczekiwań oraz wymagań. Praktycznie każda usługa oferuje okres próbny, z którego warto skorzystać. Dla większości użytkowników wystarczą pierwsze dwie propozycje.

Serwer współdzielony

Jest to urządzenie symulowane programowo, którego zasoby rozdzielane są pomiędzy wszystkich użytkowników danego serwera. Największym atutem w tym wypadku jest cena, która wypada bardzo korzystnie. Świetnie nadaje się dla klientów prywatnych lub niewielkich firm.

VPS

Urządzenie również wirtualne, z tą różnicą, że jesteśmy mniej zależni od innych użytkowników. Przydzielone zasoby można w miarę potrzeb rozszerzać, a samą maszyną zarządzamy jak zwykłym komputerem. W dalszym ciągu jest to jednak urządzenie współdzielone z innymi użytkownikami. Tutaj otrzymujemy również własny adres IP, a w miarę potrzeb można dokupić kolejne. Jest to jednak rozwiązanie droższe od serwera współdzielonego. Nadaje się świetnie dla firm, dla których strona jest głównym źródłem przychodu oraz dla bardziej wymagających użytkowników, którzy wymagają sporej mocy obliczeniowej oraz chcą sami zarządzać serwerem.

Serwer dedykowany

Najdroższa i zarazem najbardziej wydajna opcja. W tym wypadku otrzymujemy już prawdziwą maszynę, niezależną od innych. Zasoby serwera mamy tutaj na wyłączność. Opcja dla dużych instytucji, dla których nawet duży wydatek na stronę internetową nie stanowi problemu.

Podsumowanie

Stawiając pierwsze kroki w internecie możemy spróbować z darmowymi rozwiązaniami, ale na dłuższą metę zdecydowanie lepiej wypadają te płatne. Zarówno, jeśli chodzi o hosting www, jak i o domenę internetową. W tej sytuacji niestety musimy liczyć się z pewnymi wydatkami, ale za to unikniemy często dość sporych ograniczeń. Roczny wydatek na utrzymanie takiego bloga nie jest aż tak duży, a dobrze prowadzony z pewnością na siebie zarobi z nawiązką.

2 komentarze do “Hosting www – co to jest i jaki wybrać?”

  1. Zgadzam się. Próbowałam hostingu i płatnego i darmowego i niestety widać roznice. Jeśli mamy pomysł na bloga to super, pewnie tego nawet nie odczujemy bo zwroci się z nawiązką, ja miałam za sobą wpadkę. Za drugim razem podeszłam do tego już z większą rozwagą i naprawde opłacało się wydać trochę pieniędzy bo jednak komfort o wiele wyzszy. Najgorsze w darmowej wersji dla mnie były te reklamy, trudno wyłączające się, mysle że wpłynęły na liczbę odbiorców.

    Odpowiedz
  2. hmm pytanie z serii darmowy hosting czy płatny? jest pytaniem z przed 15 lat gdzie informatycy z podstawówki nie mający budżetów sprawdzali na potęgę działanie hostingów z reklamami, domenami w nazwie itp. dziś już praktycznie ta dziedzina nie istnieje…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz