Prowadzenie własnej strony internetowej często wiąże się z wieloma dylematami, a jednym z nich bez wątpienia jest wybór odpowiedniego hostingu. Dla prawidłowego funkcjonowania witryny ważna jest nie tylko firma, w której go wykupimy, ale również konkretny pakiet, a nawet dodatkowe usługi. Zróżnicowanie jest naprawdę spore i to nie tylko pod względem ceny. Jeśli nie jesteśmy pewni jakich parametrów potrzebujemy lub obserwujemy tylko nieregularne i nagłe skoki ruchu, to ciekawym rozwiązaniem może okazać się Elastyczny Web Hosting. Co to właściwie jest i jak działa?
Spis treści
Elastyczny Web Hosting – co to jest?
Elastyczny Web Hosting to rodzaj hostingu www, w którym przydzielone zasoby zwiększają się wraz z zapotrzebowaniem. Tak jak w przypadku hostingu tradycyjnego otrzymujemy tutaj serwer o określonych parametrach. Jednak w sytuacji, gdy te okażą się niewystarczające, to ilość dostępnych zasobów automatycznie się zwiększa. Dzięki temu nawet, gdy na stronie zaobserwujemy tymczasowy skok ruchu unikniemy przerw w jej działaniu.
Kto oferuje Elastyczny Web Hosting
Obecnie jest to usługa unikalna, którą znajdziemy tylko u jednego hostingodawcy:

W dhosting możemy testować Elastyczny Web Hosting przez 14 dni za darmo. Jest to wystarczający okres czasu, aby sprawdzić jego działanie i podjąć decyzję o ewentualnym zakupie. Migracja jest oczywiście w pełni darmowa.
Podstawowe parametry serwera to:
- CPU 1 GHz,
- RAM 2 GB,
- dysk NVMe 50 GB.
Dopiero po ich wykorzystaniu uruchamia się automatyczne skalowanie. Oczywiście pod warunkiem, że włączymy taką opcję i doładujemy konto odpowiednią kwotą, gdyż funkcja ta jest jedynie opcjonalna. Bez kontaktu z supportem skalować możemy do:
- CPU 24 GHz,
- RAM 64 GB,
- Dysk NVMe 1 TB.
Kiedy warto wybrać Elastyczny Web Hosting
Elastyczny Web Hosting jest praktycznie dla każdego, gdyż nawet mając mniejszą stronę internetową możemy w niektórych sytuacjach odnotować nagłe skoki ruchu. Te z kolei w przypadku tańszych (czy nawet darmowych) hostingów najczęściej prowadzą do całkowitego zablokowania strony. Wprawdzie możemy ten problem rozwiązać przechodząc na wyższy pakiet, ale to wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Oczywiście w takich sytuacjach witryna pozostanie dostępna, ale nie każdy chce płacić sporo więcej tylko dlatego, że ta raz na jakiś czas ma większy ruch.
Jeśli na stronie przez większość czasu przebywa niewielu internautów, a skoki zdarzają się tylko sporadycznie, to taka zmiana wydaje się mało sensowna, gdyż przez większość czasu w ogóle nie wykorzystamy zasobów, za które zapłacimy. Dużo lepszych rozwiązaniem w takich sytuacjach wydaje się właśnie elastyczne skalowanie, w którym otrzymujemy dodatkowy zasoby tylko w momencie, gdy faktycznie ich potrzebujemy. Po co płacić za wyższy pakiet, jeśli przez zdecydowaną większość czasu nawet nie wykorzystamy przydzielonych nam zasobów?
Skąd nagłe skoki ruchu na stronie
Nagłe skoki ruchu najczęściej pojawiają się, jeśli np. co jakiś czas wysyłamy newslettery, organizujemy określone promocje, czy po prostu link do naszego wpisu zostanie przez kogoś udostępniony. W takich sytuacjach Elastyczny Web Hosting wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
Jak działa automatyczne skalowanie
Elastyczne skalowanie działa na zasadzie przedpłaty, więc jedyne co musimy zrobić to doładować konto wybraną kwotą oraz włączyć usługę. W sytuacji, gdy domyślne zasoby okażą się niewystarczające, to system automatycznie przydzieli nam większe. Dzięki temu zapłacimy jedynie za czas, w którym faktycznie ich potrzebowaliśmy.
Pieniądze za elastyczne skalowanie pobierane są na bieżąco z salda EWH, a rozliczamy się z każdej godziny, w której potrzebowaliśmy dodatkowych zasobów.
Podsumowanie i opinie
Elastyczny Web Hosting świetnie się sprawdzi zarówno w przypadku mniejszych blogów, jak i większych serwisów internetowych. Jest to usługa, dzięki której nie musimy ciągle zmieniać pakietów, czy nawet hostingodawcy, gdy oferowane parametry okazują się niewystarczające. Dzięki automatycznemu skalowaniu strona będzie poprawnie działała nawet, gdy ruch na niej nagle wzrośnie.
Co myślicie o takim hostingu i elastycznym skalowaniu? Podzielcie się opinią w komentarzu.