Ranking kont bankowych

Ranking kont bankowych

Czy można współcześnie funkcjonować bez konta bankowego? Gdyby nawet odpowiedź na tak postawione pytanie była twierdząca, to w zasadzie mijałaby się z prawdą. Przecież obecnie żaden pracodawca w ramach wynagrodzenia nie wypłaca gotówki, a jeżeli miałoby to miejsce, to byłyby to anachroniczne i sporadyczne sytuacje. Banki proponują konta dla dzieci, więc trudno wyobrazić sobie dorosłe osoby, które by go nie miały. Wybrać najlepsze można wykorzystując do tego poniższy ranking kont bankowych.

Niewątpliwą zaletą takiego rankingu jest zestawienie wielu ofert w jednym miejscy, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na samodzielnym porównywaniu ofert. Dodatkowo taki ranking umożliwia wysłanie odpowiedniego wniosku przez internet.

Aktualny ranking kont bankowych

Poniżej znaleźć można ranking kont bankowych podzielony na konkretne typy.

Konto osobiste

Konto osobiste

Konto osobiste to jedno z podstawowych narzędzi, które gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Mało kto wyobraża sobie, że mógłby…
Indywidualne Konto Emerytalne

Indywidualne Konto Emerytalne

Prognozy dotyczące systemu emerytalnego w Polsce nie napawają optymizmem. Decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości o obniżeniu wieku emerytalnego ucieszyła wielu…
Konto dla młodych

Konto dla młodych

Konto dla młodych jest doskonałym sposobem na nauczenie naszych dzieci dobrego zarządzania pieniędzmi jeszcze wtedy, gdy możemy mieć na nich…
Darmowe konto bankowe

Darmowe konto bankowe

Wybór konta bankowego nie jest jest prosty i różne kryteria decydują o wyborze konkretnej oferty. Jednym z ważnych, a dla…
Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe

Chcesz wybrać najlepsze konto oszczędnościowe na rynku? Koniecznie przyjrzyj się poniższemu rankingowi. To w nim zamieszczone są najlepsze tego typu…
Konto firmowe

Konto firmowe

Nie ulega wątpliwości, że rachunek firmowy to podstawowe narzędzie, które warunkuje prawidłowe funkcjonowanie każdego dużego przedsiębiorstwa. Konto firmowe ma wiele…
Samodzielnie szukając najkorzystniejszej oferty trzeba odwiedzić wiele stron lub oddziałów. Wykorzystując ranking kont bankowych można szybko i łatwo porównać wiele ofert oraz od razu złożyć odpowiedni wniosek. Wiele ofert w jednym miejscu to spora oszczędność czasu.

Jakie informacje zawiera w sobie ranking kont bankowych?

W zależności od wyboru konkretnego typu konta, taki ranking zawierał będzie całkiem inne informacje:

 • konto oszczędnościowe – najistotniejsze jest oprocentowanie, a więc odsetki, które zarobimy trzymając pieniądze na takim koncie,
 • konto osobiste – przeważnie głównym kryterium są opłaty za prowadzenie takiego konta, więc wybór pada najczęściej na te darmowe. Wyjątkiem są osoby, które realizują dużo różnego rodzaju przelewów. Tutaj lepszym wyborem mogą okazać się płatne konta bankowe,
 • konto firmowe – tego typu konta oferują różnego rodzaju bonusy, które warto przeanalizować wybierając konkretną ofertę. Może to być np. darmowa księgowość online czy tańsze paliwo. Darmowe przelewy do Urzędu Skarbowego to raczej standard, ale warto również zwrócić uwagę na przelewy zagraniczne, choć nie dotyczy to oczywiście wszystkich firm,
 • konto dla młodych – praktycznie wszystkie konta tego typu są darmowe, ale czasem oferują różnego rodzaju zniżki dla posiadaczy np. do kina.

Jaką ofertę wybrać?

Jakie konto bankowe wybrać? Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest prosta, ponieważ jest uwarunkowana wieloma czynnikami, które z jednej strony mogą dotyczyć ofert bankowych, z drugiej natomiast indywidualnych preferencji użytkowników. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że oferty banków są tak różnorodne, iż każda zainteresowana osoba wybierze opcję, która spełni jej oczekiwania. Jeżeli będzie się obawiała samodzielnego podjęcia decyzji, może poprosić o pomoc doradcę finansowego.

 

Rodzaje kont bankowych

Rachunek bankowy jest otwierany na podstawie umowy zawartej pomiędzy bankiem a posiadaczem (posiadaczami) konta bankowego. Właściciel takiego konta ma ten przywilej, że zgromadzonymi na nim środkami finansowymi może zarządzać w dowolny sposób. Ograniczenia w tym zakresie byłyby możliwe, gdyby zostały ustalone w trakcie podpisywania umowy.

Osoby, które chcą korzystać z usług banku, mają do dyspozycji różnego typu rachunki bankowe, a tym samym mogą dokonać wyboru, który w stu procentach spełni ich oczekiwania. Do najbardziej znanych i najczęściej wybieranych rachunków bankowych można zaliczyć konta rozliczeniowe (bieżące i pomocnicze), oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe i powiernicze.

Niezależnie od rodzaju konta bank jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy bankowej oraz zapewnienia wszystkim środkom finansowanym bezpieczeństwa. Posiadacz konta bankowego musi mieć pewność, że jego pieniądze są odpowiednio chronione.

Czym ludzie kierują się wybierając konto?

Choć z punktu widzenia czystej ekonomii przy wyborze konta osobistego ROR powinniśmy kierować się kryterium możliwie najmniejszych opłat za usługi bankowe, to jednak okazuje się, że różne grupy społeczne selekcjonują swoje prywatne konta osobiste według całkowicie odmiennych kryteriów. Wnioski takie można wysnuć z badania, które zostało przeprowadzone w 2016 roku przez organizację Acxiom Polska i Radio PiN 102 FM.

Zdecydowana większość respondentów wspomnianego badania kieruje się przy wyborze banku dogodną lokalizacją. Aspekt ten jest uznawany za ważny przez 74 procent uczestników badania. Co ciekawe, duże znaczenie przy wyborze konta bankowego ma łatwy dostęp do usług bankowości elektronicznej. Korzystanie z konta bankowego za pomocą smartfonu lub tabletu zostało uznane za ważną przesłankę decydującą o wyborze przez 99 procent respondentów. Dostęp do bankowości internetowej w sensie ogólnym okazał się z kolei ważny dla 68 procent badanych.

Kryteria wyboru konta bankowego są uzależnione od wieku. Osoby, które nie przekroczyły jeszcze 30. roku życia, kładą duży nacisk na pozytywny image banku oraz atrakcyjne oferty promocyjne. Korzystna lokalizacja placówki bankowej jest natomiast argumentem, którego znaczenie podkreślają przede wszystkim emeryci i renciści.

Korzystacie z rankingów? Czym kierujecie się wybierając konto bankowe? Podzielcie się opiniami w komentarzu.

Zostaw komentarz

 1. Otwierając swoje konto bankowe kierowałem się między innymi wysokościami opłat za poszczególne usługi oferowane przez bank. Większość banków oferuje kontro za 0 zł miesięcznie po spełnieniu określonych warunków. Kolejną kwestią, na którą zwracałem uwagę były możliwości oszczędzania pieniędzy i oferowany procent na lokatach.

 2. Wybierając konto bankowe chciałem tylko, aby było darmowe i przede wszystkim blisko domu. U mnie padło akurat na Millenium.

 3. Kiedyś w technikum dostałam szansę na kilkudniowe praktyki w banku BGŻ. Tak mnie Panie zachęciły, że dzień po zakończeniu praktyk zaciągnęłam mamę – wtedy jeszcze nie miałam 18 lat – i konto założone w super opcji dla uczniów do 26roku życia Wydawało mi się, że to jedyny bank który oferuje konto za 0 zł za wszystko dla młodych, teraz patrząc na oferty banków – nie wiek który bym wybrała. Na razie zostaje przy swoim, póki mogę do 26 roku życia.

 4. Moim pierwszym kontem było to w Idea Banku i trochę żałuję. Wypłacałam tylko z Euronetu, brak personalizacji karty, czasami nawet nie mogłam nią zapłacić, bo nie była na liście banków. Ostatnio przeniosłam się do mBanku i czuję wielką różnicę. Płatności blikiem i telefonem kiedyś były czarną magią, a teraz wszystko śmiga. Aplikacja mobilna też jest bardzo fajna, zwłaszcza dla młodych – wszystko można podejrzeć i przelewać np. końcówki płatności na moje cele, które powoli się tam zbierają. Słyszałam jeszcze, że ludzie polecają Millenium.
  Prawda jest taka, że ostatnio oferty na konta są mega korzystne i banki prześcigają się w promocjach. Chyba najlepsze są te z premią np. 100 czy 150 zł.

 5. Ja jestem zadowolony z konta Millenium. Odnośnie pytania czym kieruję się w wyborze konta bankowego.. Na pewno duża dostępność bankomatów i wpłatomatów w mojej okolicy, darmowa karta, dobra aplikacja mobilna jest dla mnie bardzo ważna bo bardzo często korzystam.. Sugeruje się też rankingami i różnymi zestawieniami oraz opiniami użytkowników poszczególnym kont. Obecnie jestem na etapie szukania drugiego konta .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *