Jak założyć bloga

Jak założyć bloga

Mimo, że sprawa jest stosunkowa prosta to w dalszym ciągu nie każdy wie jak założyć bloga. Sprawa wygląda dużo prościej niż kiedyś i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można skorzystać zarówno z darmowych jak i płatnych opcji, jednak darmowe rozwiązania często mają swoje minusy, tak jest i w tym przypadku. Czasem jednak darmowe opcje w zupełności wystarczą. Wszystko zależy od przeznaczenia bloga i jego popularności.

Jak założyć bloga za darmo

Do założenia darmowego bloga wykorzystamy popularną platformę blogger.com. Logujemy się na stronie wykorzystując swoje dane do logowania konta Google. Następnie klikamy “nowy blog”, wybieramy tytuł, adres oraz motyw. Do adresu oczywiście zostanie dodana końcówka .blogspot.com. Dodawanie postów jak i prowadzenie bloga jest bardzo proste i intuicyjne. Opcje dostępne w panelu z lewej strony:

Blogspot

 • Posty – tutaj dodajemy nowe posty oraz znajdziemy te opublikowane i nieopublikowane w celu ewentualnej ich edycji. W celu dodania wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk zaznaczony na czerwono i wpisać odpowiednio sformatowaną treść.
 • Statystyka – statytyki dotyczące ilości odwiedzin, źródła itp.
 • Komentarze – tutaj mamy możliwość akceptacji konkretnych komentarzy bądź odrzucenia tych ze spamem.
 • Zarobki – podłączenie do bloga Adsense by zarabiać na wyświetlanych reklamach.
 • Kampanie – reklamowanie strony w AdWords by zwiększyć ilość odwiedzin.
 • Strony – tworzenie i edycja nowych stron na blogu.
 • Układ – położenie konkretnych elementów na blogu.
 • Motyw – aktualnie wybrany motyw oraz możliwość jego zmiany w każdej chwili.
 • Ustawienia – wszystkie ustawienia bloga takie jak tytuł, opis, adres, ilość wyświetlanych postów czy komentarzy itp.
 • Lista czytelnicza – obserwowane blogi.

Blog za darmo – wady

 • Blog nie należy do nas, a do twórców platformy.
 • Regulamin, którego nieprzestrzeganie może skutkować zamknięciem bloga.
 • Strony nie można później sprzedać, ponieważ nie jest naszą własnością.
 • ograniczone możliwości wyboru adresu (Jeśli chodzi o wordpress to nazwa będzie wyglądać następująco: nazwa.wordpress.com i nazwa.blogspot.com w przypadku Bloggera).
 • Ograniczone możliwości co do zmiany wyglądu.

Jak założyć bloga z własną domeną i hostingiem

W przypadku opcji płatnej potrzebny będzie hosting i domena. Jednym z serwisów, które oferują hosting i umożliwiają zakup domeny jest Dhosting i pokażę na jego przykładzie jak założyć bloga korzystając z najpopularniejszego CMS jakim jest WordPress. Serwis oferuje 14 dniowy darmowy okres testowy, który pozwala poznać możliwości hostingu przed zakupem. Posiada również automatyczny instalator aplikacji, więc założenie bloga nie będzie skomplikowane.

Aktywacja hostingu jest bardzo prosta. Po zalogowaniu z prawej strony wystarczy kliknąć “aktywuj hosting”. Domena z kolei dostępna jest zakładkę niżej czyli “zamówienia”. Klikamy “Kup lub przenieś domenę” i wybieramy interesujący nas adres. Nie zawsze będzie on jednak dostępny bo stron w internecie jest już sporo i mógł go ktoś już zająć.

No więc jeśli już posiadamy wykupioną domenę i hosting czas przejść do założenia bloga. By go zainstalować logujemy się do dpanelu i klikamy zielony przycisk “Dodaj”.

 

Pojawi się okno wyboru nazwy strony, rodzaju aplikacji oraz konieczność akceptacji licencji. By zainstalować wybraną aplikację po prostu klikamy “Dodaj stronę”.

Po zainstalowaniu pojawi się czerwony przycisk z danymi dostępowymi, który wyświetli wszystkie niezbędne informacje związane ze stroną.

Po skończonej instalacji blog jest już gotowy i można wziąć się za dodawanie wpisów i personalizację. Samo poruszanie się i dodawanie wpisów jest bardzo podobne do zaprezentowanego wyżej blogspota. Myślę, że nie ma potrzeby dodatkowych wyjaśnień.

Odpowiednie szablony wordpress pozwolą uzyskać wygląd strony zgodny z oczekiwaniami. Domyślne dostępne są za darmo, choć można również zdecydować się na ich zakup.

Co może się przydać po założeniu bloga:

Skoro już wiesz jak założyć bloga to może zainteresuje Cię również zarabianie na blogu.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *