Jak założyć bloga

Jak założyć bloga

Mimo, że sprawa jest stosunkowa prosta to w dalszym ciągu nie każdy wie jak założyć bloga. Jest to zdecydowanie prostsze niż kiedyś i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można skorzystać zarówno z darmowych jak i płatnych opcji, choć darmowe rozwiązania często mają swoje minusy, tak jest i w tym przypadku. Czasem jednak darmowe opcje w zupełności wystarczą, ale zależy to od przeznaczenia bloga i jego popularności. Zatem gdzie i jak założyć bloga?

Gdzie założyć bloga za darmo? Wykorzystamy do tego celu popularną platformę blogger.com.  Sprawa jest bardzo prosta – logujemy się na stronie wykorzystując swoje dane do logowania konta Google. Następnie klikamy “nowy blog”, wybieramy tytuł, adres oraz motyw. Do adresu oczywiście zostanie dodana końcówka .blogspot.com. Dodawanie postów jak i prowadzenie bloga jest bardzo proste i intuicyjne. Opcje dostępne w panelu z lewej strony:

blogger
 • Posty – tutaj dodajemy nowe posty oraz znajdziemy te opublikowane i nieopublikowane w celu ewentualnej ich edycji. W celu dodania wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk zaznaczony na czerwono i wpisać odpowiednio sformatowaną treść.
 • Statystyka – statystyki dotyczące ilości odwiedzin, źródła itp.
 • Komentarze – tutaj mamy możliwość akceptacji konkretnych komentarzy bądź odrzucenia tych ze spamem.
 • Zarobki – podłączenie do bloga Adsense by zarabiać na wyświetlanych reklamach.
 • Kampanie – reklamowanie strony w AdWords by zwiększyć ilość odwiedzin.
 • Strony – tworzenie i edycja nowych stron na blogu.
 • Układ – położenie konkretnych elementów na blogu.
 • Motyw – aktualnie wybrany motyw oraz możliwość jego zmiany w każdej chwili.
 • Ustawienia – wszystkie ustawienia bloga takie jak tytuł, opis, adres, ilość wyświetlanych postów czy komentarzy itp.
 • Lista czytelnicza – obserwowane blogi.

Blog za darmo - wady

Większość darmowych rzeczy ma pewne wady lub ograniczenia i tak jest również z blogami, choć dla niektórych nie będzie to żaden problem. Wszystko zależy od tego jakie mamy oczekiwania wobec bloga. Jakie to ograniczenia?

 • Blog nie należy do nas, a do twórców platformy,
 • Regulamin, którego nieprzestrzeganie może skutkować zamknięciem bloga,
 • Strony nie można później sprzedać, ponieważ nie jest naszą własnością,
 • ograniczone możliwości wyboru adresu (Jeśli chodzi o wordpress to nazwa będzie wyglądać następująco: nazwa.wordpress.com i nazwa.blogspot.com w przypadku Bloggera),
 • Ograniczone możliwości co do zmiany wyglądu.

Jak założyć bloga płatnego

W przypadku opcji płatnej potrzebny będzie hosting www i domena internetowa. Jednym z serwisów, które oferują hosting i umożliwiają zakup domeny jest Dhosting i pokażę na jego przykładzie jak założyć bloga korzystając z najpopularniejszego CMS jakim jest WordPress. Serwis oferuje 14 dniowy darmowy okres testowy, który pozwala poznać możliwości hostingu przed zakupem. Posiada również automatyczny instalator aplikacji, więc założenie bloga nie będzie skomplikowane.

Aktywacja hostingu jest bardzo prosta. Po zalogowaniu z prawej strony wystarczy kliknąć “aktywuj hosting”. Domena z kolei dostępna jest zakładkę niżej czyli “zamówienia”. Klikamy “Kup lub przenieś domenę” i wybieramy interesujący nas adres. Nie zawsze będzie on jednak dostępny bo stron w internecie jest już sporo i mógł go ktoś już zająć.

No więc jeśli już posiadamy wykupioną domenę i hosting czas przejść do założenia bloga. By go zainstalować logujemy się do dpanelu i klikamy zielony przycisk “Dodaj”.

instalator dhosting

Pojawi się okno wyboru nazwy strony, rodzaju aplikacji oraz konieczność akceptacji licencji. By zainstalować wybraną aplikację po prostu klikamy “Dodaj stronę”.

Po zainstalowaniu pojawi się czerwony przycisk z danymi dostępowymi, który wyświetli wszystkie niezbędne informacje związane ze stroną.

Co po instalacji ?

Po skończonej instalacji blog jest już gotowy i można wziąć się za dodawanie wpisów i personalizację. Samo poruszanie się i dodawanie wpisów jest bardzo podobne do zaprezentowanego wyżej blogspota. Myślę, że nie ma potrzeby dodatkowych wyjaśnień.

Co może się przydać po stworzeniu bloga?

Po założeniu bloga zostaje oczywiście personalizacja czyli wybór odpowiedniego szablonu, instalacja wybranych wtyczek itp. Trzeba również pamiętać, że nie możemy tak po prostu wrzucić do artykułu każdego obrazka znalezionego w sieci. Trzeba wiedzieć na jakiej licencji są one udostępnianie i skorzystać z płatnych lub darmowych grafik, których w internecie jest bardzo dużo.

Darmowe grafiki

Darmowe grafiki

Osoby prowadzące własną stronę internetową czy tez bloga lub też zajmujące się tworzeniem witryn potrzebują ciekawych grafik. Najlepiej byłoby, aby…
Szablony stron internetowych

Szablony stron internetowych

Aby odnieść sukces, praktycznie w każdej branży potrzebna jest porządna strona internetowa, która jest najlepszą wizytówką firmy i doskonałym wabikiem…

Zarabianie na blogu i nie tylko

Część osób z pewnością zakłada bloga tylko po to, aby mieć zajęcie w wolnym czasie i pozostawić po sobie jakiś ślad w internecie. Większość chce jednak na takim blogu zarabiać pieniądze, co jest dość zrozumiałe i wcale nie jest tak trudne jak się wydaje. Oczywiście, aby zarabiać na takim blogu musi on mieć swoich stałych czytelników.

Praca w domu i zarabianie przez internet

Praca w domu i zarabianie przez internet

Internet obecny w naszym życiu niemal na każdym kroku, nic więc dziwnego, że zarabianie przez internet cieszy się coraz większą popularnością.…
Jak zarabiać na blogu

Jak zarabiać na blogu

Rozwój internetu przyczynił się do ogromnych możliwości zarobkowych za jego pośrednictwem. Jednym ze sposobów na regularny dochód jest zarabianie na blogu lub…

Jak promować bloga?

Zakładając bloga chcemy oczywiście, aby odwiedzało go i czytało możliwie jak najwięcej ludzi. Tylko jak to osiągnąć?

 • Pozycjonowanie. Działania, które sprawią, że nasz blog będzie wyświetlał się wyżej w naturalnych wynikach wyszukiwania, co przełoży się na dodatkowy stały ruch. Trzeba, jednak pamiętać, że nie jest to czynność jednorazowa, a proces długotrwały. Możemy się tego podjąć samodzielnie, ale czasem warto skorzystać z pomocy specjalistów,
 • Wpisy gościnne na innych blogach. Ciekawy i interesujący artykuł na innym blogu pozwala pozyskać dodatkowy ruch od osób zainteresowanych danym tematem. Oczywiście w takim artykule powinien znaleźć się link do artykułu rozwijającego temat na naszym blogu,
Influencer marketing

Influencer marketing

Opinia wpływowej osoby jest dużo bardziej wiarygodna niż tradycyjna reklama, więc często wykorzystuje się influencerów w marketingu. Obie strony zyskują.…
Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie stron internetowych

Reklama jest dźwignią handlu, dlatego też kluczem do sukcesu jest skuteczne promowanie swoich produktów i usług.  Trzeba jednak pamiętać o…
 • Reklama w internecie. Wymaga nakładów finansowych, ale gwarantuje stały ruch na blogu. W zależności od tematyki i ewentualnej prowadzonej działalności, pieniądze wydane na reklamę mogą się zwracać lub nie.
 • Social media. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie bloga z innymi kanałami jak np. Facebook, YouTube itp.

Czy warto? - opinie

Prowadzenie bloga samo w sobie jest już dość interesujące, choć z pewnością nie każdy lubi spędzać czas wolny w ten sposób. Oczywiście dla większości główną motywacją będą cele zarobkowe i wcale mnie to nie dziwi, ponieważ jest to świetne źródło dochodu. Względy finansowe to również bardzo dobry argument za tym, aby spróbować się tego podjąć i stworzyć bloga od podstaw.

Macie jakieś doświadczenia z prowadzeniem bloga? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zostaw komentarz

1 Komentarz

 1. Nie wiem na ile teraz popularne sa blogi a na ile sa obecnie wypierane przez “vlogi”. Na stronach często można zlazeżć gotowe szablony i kolorystykę, jednak musimy pamiętać, że aby w dzisiejszych czasach zrobić “furrorę” blog musi mieć “to coś”. O ile na blogi sie nie zarobi, o tyle może być to dobry sposób na to, aby rozpocząc “raczkowanie” w internecie, spróbować coś fajnego napisać, zobaczyć jak na to zareagują ludzie. Tym bardziej że teraz blogi są o wszystkim, o małżeństwie, studiach, hydralice, motoryzacji, kosmetykach, nauce etc. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *