Szablony stron internetowych

Szablony stron internetowych

Aby odnieść sukces, praktycznie w każdej branży potrzebna jest porządna strona internetowa, która jest najlepszą wizytówką firmy i doskonałym wabikiem na potencjalnych klientów. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się strony oparte na prostych i intuicyjnych systemach CMS (WordPress, Joomla itp.). To właśnie dzięki tym systemom można w kilka minut uruchomić własną stronę internetową i zarządzać nią bez potrzeby programowania. Olbrzymim plusem CMS-ów jest również to, że można w bardzo prosty sposób podpiąć pod nie różnorodne szablony stron internetowych. W Internecie jest bardzo wiele profesjonalnych serwisów, które oferują darmowe albo płatne szablony stron internetowych do wszystkich najpopularniejszych CMS-ów.

Szablony stron internetowych – czym są?

Gotowy szablon strony to nic innego jak szkielet strony internetowej. Szablony wordpress określają najważniejsze właściwości strony takie jak: tło, kolory, rozmiar czcionki, układ poszczególnych elementów itp. Każdy z szablonów posiada przykładową zawartość (zdjęcia, tekst, filmiki itp.), dzięki której można sprawdzić, jak nasza strona będzie się prezentować.

Gdzie kupić gotowe szablony WordPress, Joomla itp. ?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, gotowe szablony można kupić na specjalnych serwisach internetowych, takich jak np. Template Monster. Dzięki prostej wyszukiwarce można wybrać odpowiedni CMS oraz kategorię, która nas interesuje. Szablony joomla kosztują od 150 do nawet 7000zł. Warto wspomnieć również i o tym, że oprócz samych szablonów możemy dokupić do nich również profesjonalną instalację i serwis wraz z hostingiem. Pamiętać należy o tym, że jeden szablon możemy wykorzystać wyłącznie na jednej domenie. Bardzo często mamy również możliwość wykupienia szablonu na wyłączność. W takim przypadku będziemy mieć 100% pewność, że jesteśmy jedynym nabywcą danego szablonu i co najważniejsze będziemy mieć prawo do korzystania z szablonu na bardzo wielu domenach.

Jakie szablony stron internetowych wybrać?

Oferta darmowych i płatnych szablonów jest naprawdę bardzo szeroka. Wybranie najlepszego motywu może więc być naprawdę trudnym i czasochłonnym zadaniem. W pierwszej kolejności warto inwestować w szablony WordPress i Joomla, które bardzo często są rozwijane i na bieżąco aktualizowane przez twórców. Wybierając mniej popularne CMS-y należy liczyć się z tym, że szablony do nich mogą nie wyświetlać się prawidłowo na wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach i urządzeniach mobilnych. Zobacz 10 najlepszych motywów WordPress 2018

Test szablonu WordPress od TemplateMonster

Strona ta długo korzystała z domyślnego szablonu WordPress, a dokładniej “Twenty Sixteen” i choć w dalszym ciągu stawiam na prostotę to przyszedł czas na zmiany. Wybór nie był prosty, ale zdecydowałem się na motyw o nazwie “Storycle“. Sama instalacja przebiegła bardzo sprawnie i nie sprawiła problemów – wystarczy kliknąć odpowiednio “Wygląd”->”Motywy”->”Wyślij motyw na serwer” i wybrać spakowany plik (instrukcja instalacji również znajduje się w zestawie). Wraz z szablonem otrzymujemy oczywiście zestaw niezbędnych wtyczek oraz obrazków (choć nie wykorzystałem ich) by strona mogła wyglądać tak jak na przykładach. W razie jakichkolwiek problemów można skorzystać z szablonu wraz z instalacją przez zespół serwisowy. W ofercie jest nawet stworzenie gotowej strony według wytycznych.

Jeśli o instalację chodzi to w zasadzie wszystko, więc czas przejść do samego szablonu. Korzystając z domyślnego by zmienić większość rzeczy trzeba mieć spore pojęcie o tym i ręcznie edytować, co również zajmuje sporo czasu. W wybranym szablonie większość interesujących mnie opcji znalazła się w zakładce “Personalizacja”, gdzie jednym kliknięciem można zmienić wiele rzeczy jak np:

  • szerokość wpisu oraz paska bocznego
  • czcionkę i kolor tekstu, poszczególnych nagłówków, linków itp.
  • różne rodzaje wyglądu wpisów, co ma być wyświetlane
  • sposób wyświetlania okruszków
  • powiązane posty

To tylko niektóre z nich, a znacznie ułatwiają szybkie wprowadzanie zmian na stronie. Ten szablon posiada również kilkanaście różnych układów strony do wyboru (możliwe szybkie przejście jednym kliknięciem).

Możliwości tego Szablonu WordPress nie zostały do końca wykorzystane bo można z jego pomocą zrobić naprawdę ciekawie wyglądającą stronę, ale chciałem by strona główna została stroną statyczną i cechowała się prostotą. Można znaleźć również wiele darmowych szablonów do WordPress i wiele osób z nich korzysta. W tej sytuacji niestety musimy zachować link w stopce, który nie każdemu odpowiada. Dla większych stron najlepszym wyjściem są wtedy szablony płatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *