Domena internetowa – co to?

Do założenia własnego bloga lub innej strony internetowej, poza hostingiem potrzebna nam będzie również domena internetowa. Do dyspozycji mamy wiele ciekawych rozszerzeń, choć w Polsce najpopularniejszym jest oczywiście .pl. Co to właściwie jest i jak ją zarejestrować?

Domena internetowa – co to jest?

W największym uproszczeniu mówiąc, domena internetowa to po prostu adres konkretnej strony. Jest to element adresu DNS, który pozwala przetłumaczyć adres IP na łatwą do zapamiętania nazwę np. zarabiajprzez24.pl. Domena internetowa składa się z wybranej nazwy oraz rozszerzenia.

Rozszerzenia domen

Domeny internetowe możemy podzielić na na:

  • narodowe np. .pl (Polska), .de (Niemcy), .fr (Francja), .uk (Wielka Brytania),
  • globalne np. .com, .net, .org, .biz, .info (początkowo domeny te były skierowane do konkretnych odbiorców np. .org dla fundacji i stowarzyszeń, ale obecnie te ograniczenia nie są już przestrzegane),
  • funkcjonalne np. .edu (edukacja), .gov (rząd), .int (organizacje międzynarodowe),
  • funkcjonalne narodowe np. .edu.pl, 
  • regionalne np. .waw.pl (Warszawa), .bydgoszcz.pl, .wroclaw.pl, .opole.pl.

Gdzie zarejestrować?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest rejestracja domeny internetowej u tego samego operatora, u którego mamy wykupiony hosting www. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy różnica w cenie między różnymi operatorami jest dość spora, choć rzadko się to zdarza. W takiej sytuacji możemy wykupić hosting www u jednego operatora, a domenę u drugiego, a następnie tylko ustawić odpowiednio DNS.

Hosting www – jaki wybrać?

Hosting www - jaki wybrać?

Do założenia strony internetowej lub bloga, poza domeną internetową potrzebny będzie również hosting www. W internecie możemy natknąć się zarówno na darmowe, jak i płatne oferty.

Na jak długo możemy rejestrować domeny internetowe?:

  • polskie – minimum rok, maksymalnie 10 lat,
  • globalne – minimum rok, maksymalnie 5 lat (z wyjątkiem .info, .biz i .co.uk, dla których minimalny okres rejestracji to 2 lata).

Domena internetowa za darmo

Wiele operatorów pozwala zarejestrować domenę za darmo lub za symboliczną kwotę w wysokości kilku złotych. Po rejestracji domena należy do nas rok, więc po tym czasie musimy zapłacić za jej przedłużenie. Kwota jaką musimy uiścić to przeważnie kilkadziesiąt złotych na rok, więc nie jest to duży wydatek.

Całkowicie za darmo możemy otrzymać adres znajdujący się w subdomenie wybranego hostingodawcy. Nie jest to jednak zbyt atrakcyjne rozwiązanie, więc mimo wszystko warto zarejestrować własną.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x