Strona główna » Pozostałe » SPAM – co to jest i jak się przed nim chronić?

SPAM – co to jest i jak się przed nim chronić?

Internet obecny jest w naszym życiu praktycznie na każdym kroku, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jego rozwój zapewnił ogrom możliwości – nie tylko dla pojedynczego użytkownika, ale również dla całych firm. Bez niego normalne funkcjonowanie byłoby już w zasadzie niemożliwe, ale mimo wielu zalet – korzystanie z sieci naraża nas również na pewne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest SPAM, z którym spotkał się już chyba każdy. Co to właściwie jest i jak się przed nim chronić?

SPAM – co to znaczy?

SPAM to po prostu niechciane wiadomości, które do nas trafiają. Najczęściej wysyłane są do wielu osób jednocześnie, więc w żaden sposób nie są spersonalizowane – wszyscy otrzymują komunikaty o identycznej treści. Wprawdzie pojęcie to kojarzy się najczęściej z tymi, które trafiają na naszą skrzynkę pocztową, ale mogą dotyczyć równie dobrze smsów, komunikatorów internetowych itp.

Definicja SPAMu – skąd się wzięła?

Zacznijmy od tego, że SPAM to również nazwa konserwowej mielonki wieprzowej. Ta produkowana była bez przerwy od lat 30 dwudziestego wieku przez amerykańską firmę Hormel Foods. Początkowo nazywała się Shoulder Prok and Ham, ale nazwa została skrócona, aby zwiększyć atrakcyjność produktu. Co więcej, ten stał się podstawowym elementem racji żywieniowych wojsk amerykańskich podczas II wojny światowej, co prawdopodobnie mocno wpłynęło na jego znaczenie kulturowe. Pytanie tylko co ma wspólnego mielonka z niechcianymi wiadomościami?

Najprawdopodobniej taka definicja związana jest ze skeczem Monty Pythona, w którym klient chcąc złożyć zamówienie w restauracji dowiaduje się, że w składzie każdej potrawy znajduje się mielonka i w żaden sposób nie jest w stanie jej uniknąć. Skecz kończy piosenka wikingów, w której wielokrotnie powtarzają oni słowo „SPAM” zagłuszając rozmowę.

Dlaczego otrzymujemy SPAM?

scam

Spamerzy, bo tak nazywa się ludzi, którzy wysyłają niechciane wiadomości najczęściej decydują się na takie działania, aby osiągnąć korzyść majątkową. Jest to bowiem bardzo prosty sposób, aby w łatwy sposób dotrzeć do dużej grupy odbiorców. Dlatego bardzo często są to reklamy konkretnych usług lub też zwyczajny SCAM, który ma na celu wyciągnięcie od nas pieniędzy.

Skąd spamerzy biorą adresy

SPAM, który otrzymujemy najczęściej bierze się z tego, że po prostu nie dbamy o swoje wrażliwe dane jak adres e-mail, numer telefonu itp. Wystarczy spojrzeć na fora internetowe i grupy dyskusyjne, aby zobaczyć jak wielu użytkowników podaje je prosząc o kontakt. Do tego dochodzą rejestracje na różnych podejrzanych stronach, gdzie zakładając konto zgadzamy się na otrzymywanie takich wiadomości. Dlatego warto przed rejestracją lub zapisem do newslettera dobrze sprawdzić dany serwis. Ewentualnie założyć maila, który posłuży nam tylko do zakładania kont na takich „podejrzanych” stronach. W ten sposób uzyskamy dostęp do interesujących nas treści, a jednocześnie ograniczymy ryzyko związane z otrzymywaniem SPAMu.

Inną popularną metodą spamerów jest również wysyłanie niechcianych wiadomości na typowe adresy firmowe. Jest ona stosunkowo prosta, gdyż te najczęściej tworzone są według określonego schematu. Z reguły są to słowa „kontakt” lub „biuro”, które poprzedzają nazwę domeny internetowej.

Jakie zagrożenia niesie za sobą SPAM

Niechciane wiadomości możemy podzielić w zasadzie na trzy główne grupy:

  • marketingowe – podstawowy rodzaj SPAMu, z którym nie wiąże się praktycznie żadne większe niebezpieczeństwo, ale w dalszym ciągu irytujący. Są to z reguły reklamy, które najczęściej w ogóle nas nie interesują, ale tracimy czas wolny na ich czytanie i usuwanie. Jednak w skrajnych przypadkach mogą nawet obciążać serwer i zapychać naszą skrzynkę pocztową,
  • phishingowe – zdecydowanie poważniejszy rodzaj SPAMu, którego głównym zadaniem jest wyłudzenie naszych danych, dzięki którym cyberprzestępca może np. uzyskać dostęp do naszego konta bankowego i ukraść pieniądze. Najczęściej wiadomości tego typu zawierają linki do stron wymagających zalogowania, które bardzo często przypominają te prawdziwe.
  • zawierające szkodliwe oprogramowanie – kolejny rodzaj SPAMu, który może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, gdyż otwierając taką wiadomość możemy zainstalować na swoim komputerze np. wirusy, trojany, programy szpiegujące itp.

Jak się przed nim chronić?

Prawdopodobnie przed SPAMem całkowicie nigdy się nie uchronimy, ale przestrzegając pewnych zasad możemy go znacznie ograniczyć. Na co warto zwrócić uwagę?

  • prawdziwy adres podawać tylko w zaufanych serwisach, z których regularnie korzystamy,
  • zapoznać się z informacjami dotyczącymi sposobu wykorzystywania naszego adresu. Co ciekawe, nawet zamawiając coś przed internet nie musimy godzić się na otrzymywanie materiałów reklamowych, choć często taka zgoda zaznaczona jest automatycznie,
  • na forach internetowych i grupach dyskusyjnych nie podawać adresu mailowego w formie rzeczywistej. Jeśli chcemy, aby był dostępny lepiej zapisać go w formie np. nazwa[małpa]domena.pl. W ten sposób uchronimy się przed robotami skanującymi w poszukiwaniu adresów, a użytkownik i tak będzie wiedział jak poprawnie go zapisać,
  • rozważyć założenie dodatkowego adresu pocztowego lub aliasu dla serwisów, z których korzystamy bardzo rzadko lub jednorazowo.
  • korzystać ze skrzynek pocztowych oferujących filtr antyspamowy.

Podsumowanie

SPAM to nie tylko irytujące, ale również często niebezpieczne zjawisko, które może wiązać się z naprawdę przykrymi konsekwencjami. Niestety przed niechcianymi wiadomościami nigdy nie uchronimy się w 100%, ale warto podejmować wszelkie kroki, aby przynajmniej je ograniczyć. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy swój czas potrzebny na ich usuwanie, ale także ograniczymy potencjalne ryzyko związane z ich otwieraniem.

Często otrzymujecie SPAM na swoje skrzynki? Jak sobie z nim radzicie? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x