Jak zarabiać na blogu

Jak zarabiać na blogu

Rozwój internetu przyczynił się do ogromnych możliwości zarobkowych za jego pośrednictwem. Jednym ze sposobów na regularny dochód jest zarabianie na blogu lub stronie internetowej. W jaki sposób sprawić, aby witryna zyskała potencjał umożliwiający zarabianie pieniędzy? Jakie są możliwości generowania dochodu z ruchu na stronie lub blogu?

Jak zarabiać na blogu – początki

Codziennie w sieci pojawia się mnóstwo nowych blogów oraz portali tematycznych. Naprawdę wysokie zarobki jest w stanie generować jedynie mały odsetek z nich. Wiąże się to z ogromną ilością pracy poświęconej na prowadzenie i promocję bloga. Przede wszystkim należy pamiętać, że zarabianie na blogu bezpośrednio łączy się z ilością osób które regularnie go odwiedzają i obserwują i komentują. By uzyskać takie wyniki, treść bloga musi być unikalna interesująca z punktu widzenia czytelnika. Właściciel strony powinien umieć nie tylko przyciągnąć do takiego miejsca w sieci nowych czytelników, ale także zatrzymać ich na stałe.

Przede wszystkim przyczynia się do tego ciekawy i wartościowy content, który napisany jest lekkim językiem i zawiera przydatne informacje. Przykładem mogą być bardzo dobre blogi o modzie, gotowaniu, czy też prowadzeniu domu. Najwięcej czytelników trafia na bloga dzięki skutecznemu jego pozycjonowaniu, wobec tego nie można zaniedbać tej kwestii. Jako, że jest to proces wymagający fachowej wiedzy oraz regularnej pracy, najlepiej te czynności powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Osobiście natomiast zająć się stroną merytoryczną bloga, czyli tworzeniem wartościowych wpisów oraz umieszczeniem wysokiej jakości zdjęć.

Zarówno czytelnicy jak i reklamodawcy, mając tak ogromny wybór blogów i stron, nie zainteresują się propozycją średniej jakości. Jeżeli więc mamy zamiar zarabiać na blogu to stronę techniczną trzeba dopiąć na ostatni guzik.

Zobacz jak założyć bloga

Jak zarabiać na blogu, który ma swoich użytkowników

Internet daje nieskończone możliwości reklamy oraz promocji. Dlatego też właściciele firm lub specjalne agencje do tego stworzone, poszukują miejsc, w których można by promować pewne produkty i usługi. Okazuje się, że takimi miejscami są między innymi prywatne blogi i strony www, które odwiedzają nawet setki tysięcy osób miesięcznie. Bloger zaś może taką powierzchnię reklamową udostępnić na swojej stronie, na przykład serwisowi reklamowemu Google czy tym podobnym systemom. Jak zarabiać na blogu:

  • Artykuły sponsorowane napisane po to, by subtelnie, ale efektywnie zareklamować konkretny przedmiot czy usługę. Takie teksty to w dużej mierze element marketingu szeptanego, chociaż coraz częściej blogerzy wyraźnie oznaczają je jako artykuły sponsorowane. Zwiększa to ogólną wiarygodność, ale również czytelnicy tego oczekują. Na przykład bloger, który zajmuje się tematyką kulinarną, otrzymuje od przedstawiciel firmy, która chciałaby się, zareklamować na jego stronie, sprzęt kuchenny, taki jak wyciskarka do owoców i go testuje przez jakiś czas. Później na blogi pojawia się wpis, zwracający uwagę na zalety danego produktu i zachęcający do jego zakupu. Nierzadko blogerzy udostępniają również kody rabatowe na konkretne urządzenie lub organizują konkurs, dzięki któremu któryś z czytelników może wygrać podobną maszynę. Za takie akcje promocyjne, bloger dostaje wynagrodzenie
  • Reklama kontekstowa czyli linki dopasowane tematycznie do treści bloga. Głównym założeniem tego typu reklam jest to, że użytkownicy chętniej je klikają , jeśli interesuje ich dany temat. Wystarczy wrzucić na stronę gotowy kod by wyświetlały się reklamy dopasowane do treści strony
  • Reklama bannerowa czyli bannery stron, które wyświetlają się w miejscach do tego wyznaczonych. Można dogadać się indywidualnie z konkretnym reklamodawcą co do stawki, miejsca i czasu emisji lub wykorzystać firmę pośredniczącą.
  • Programy partnerskie, a więc promowanie różnych produktów/usług. Najłatwiej zarabiać oczywiście, jeśli program partnerski pasuje do tematyki bloga.
  • Sprzedaż własnych produktów jak np. różnego rodzaju ebooki czy szkolenia

Zarabianie na blogu to często dopiero początek dalszej kariery

Prowadzenie popularnego bloga czy strony www, otwiera również wiele możliwości związanych z reklamą, ale już poza internetem. Na przykład najbardziej znani i lubiani blogerzy biorą udział w reklamach telewizyjnych. W ten sposób można znacząco zwiększyć zarobki, ponieważ na jednej takiej akcji idzie wzbogacić się o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Telewizje śniadaniowe również bardzo często zapraszają do udziału w rozmowach znanych blogerów. Odwiedzają także eventy i wydarzenia, za które co prawda nie otrzymują bezpośrednio wynagrodzenia, jednakże wypływają z nich pewne korzyści materialne.

Trzeba jednak pamiętać, że taka kariera czeka jedynie tych najciężej pracujących i mających najlepszy pomysł na siebie blogerów. By zacząć zarabianie na blogu od dzisiaj, trzeba przede wszystkim znaleźć niezagospodarowaną niszę i okazać się w niej ekspertem. To stopniowo może doprowadzić do popularności oraz pieniędzy. Jak wynika z rozmów z najbogatszymi polskimi blogerkami, wymaga to jednak mnóstwa ciężkiej pracy.

2 Komentarze

  1. Jeśli blog jest ciekawy i przyciąga dużą rzeszę czytelników to reklamodawcy sami się znajdą i zapłacą za umieszczenie ich baneru. Wydaje mi się , że najczęściej czytane blogi zawierają tematykę mody i kuchni. Orientuje się ktoś czy blog, na którym zamieszczane będą reklamy jest darmowy czy za jego założenie trzeba zapłacić?

    1. Nie ma znaczenia czy blog jest darmowy, czy płatny. Na obu można zarabiać, choć często darmowe hostingi dorzucają swoje reklamy, na które nie mamy wpływu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *