Jak zarabiać na blogu

Jak zarabiać na blogu

Rozwój internetu przyczynił się do ogromnych możliwości zarobkowych za jego pośrednictwem. Jednym ze sposobów na regularne zarabianie, które z czasem można przekształcić we własną działalność gospodarczą, jest zarabianie na blogu lub stronie internetowej. W jaki sposób sprawić, aby witryna zyskała potencjał umożliwiający zarabianie pieniędzy oraz jakie są możliwości generowania pieniędzy z ruchu na stronie lub blogu?

Jak zarabiać na blogu – początki

Co prawda, codziennie w sieci pojawia się mnóstwo nowych blogów oraz portali tematycznych, jednakże tylko mały odsetek z nich jest w stanie generować naprawdę wysokie zarobki. Wiąże się to z ogromną ilością pracy poświęconej na prowadzenie i promocję bloga czy strony. Przede wszystkim należy pamiętać, że zarabianie na blogu bezpośrednio łączy się z ilością osób które regularnie go odwiedzają i obserwują i komentują. By uzyskać takie wyniki, treść bloga musi być unikalna interesująca z punktu widzenia czytelnika. Właściciel strony powinien umieć nie tylko przyciągnąć do takiego miejsca w sieci nowych czytelników, ale także zatrzymać ich na stałe.

Przede wszystkim przyczynia się do tego ciekawy i wartościowy content, który napisany jest lekkim językiem i zawiera przydatne informacje. Przykładem mogą być bardzo dobre i chętnie odwiedzane blogi o modzie, gotowaniu, czy też prowadzeniu domu. Najwięcej czytelników trafia na bloga dzięki skutecznemu jego pozycjonowaniu, wobec tego nie można zaniedbać tej kwestii. Jako, że jest to proces wymagający fachowej wiedzy oraz regularnej pracy, najlepiej te czynności powierzyć wyspecjalizowanej firmie, zaś osobiście zająć się stroną merytoryczną bloga, czyli tworzeniem wartościowych wpisów oraz umieszczeniem wysokiej jakości zdjęć. Zarówno czytelnicy jak i reklamodawcy, mając tak ogromny wybór blogów i stron, nie zainteresują się propozycją średniej jakości. Jeżeli więc mamy zamiar zarabiać na blogu strona techniczna powinna być dopięta na ostatni guzik.

Zarabianie na blogu, który ma swoich użytkowników

Internet daje nieskończone możliwości reklamy oraz promocji. Dlatego też właściciele firm lub specjalne agencje do tego stworzone, poszukują miejsc, w których można by promować pewne produkty i usługi. Okazuje się, że takimi miejscami są między innymi prywatne blogi i strony www, które są odwiedzane przez nawet setki tysięcy osób miesięcznie. Bloger zaś może taką powierzchnię reklamową udostępnić na swojej stronie, na przykład serwisowi reklamowemu Google czy tym podobnym systemom.

  • Artykuły sponsorowane napisane po to, by subtelnie, ale efektywnie zareklamować konkretny przedmiot czy usługę. Takie teksty są w dużej mierze elementem marketingu szeptanego, chociaż coraz częściej są wyraźnie oznaczone jako artykuły sponsorowane, ponieważ to zwiększa ogólną wiarygodność blogera, jak również jest oczekiwane przez czytelników. Na przykład bloger, który zajmuje się tematyką kulinarną, otrzymuje od przedstawiciel firmy, która chciałaby się, zareklamować na jego stronie, sprzęt kuchenny, taki jak wyciskarka do owoców i go testuje przez jakiś czas. Później na blogi pojawia się wpis, zwracający uwagę na zalety danego produktu i zachęcający do jego zakupu. Nierzadko zostaje również udostępniony kod rabatowy na konkretne urządzenie lub zorganizowany konkurs, dzięki któremu któryś z czytelników może wygrać podobną maszynę. Za takie akcje promocyjne, bloger dostaje wynagrodzenie
  • Reklama kontekstowa czyli linki dopasowane tematycznie do treści bloga. Głównym założeniem tego typu reklam jest to, że użytkownicy chętniej będą je klikną jeśli są zainteresowani danym tematem. Wystarczy wrzucić na stronę gotowy kod by wyświetlały się reklamy dopasowane do treści strony
  • Reklama bannerowa czyli bannery stron, które wyświetlają się w miejscach do tego wyznaczonych. Można dogadać się indywidualnie z konkretnym reklamodawcą co do stawki, miejsca i czasu emisji lub wykorzystać firmę pośredniczącą.
  • Programy partnerskie, a więc promowanie różnych produktów/usług. Najłatwiej zarobić oczywiście jeśli strona jest powiązana tematycznie z programem partnerskim
  • Sprzedaż własnych produktów jak np. różnego rodzaju ebooki czy szkolenia

Zarabianie na blogu to dopiero początek

Prowadzenie popularnego bloga czy strony www, otwiera również wiele możliwości związanych z reklamą, ale już poza internetem. Na przykład najbardziej znani i lubiani blogerzy są zapraszani do udziału w reklamach telewizyjnych, co znacząco zwiększa zarobki, ponieważ na jednej takiej akcji można wzbogacić się o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Znani blogerzy są również bardzo często zapraszani do udziału w rozmowach prowadzonych w telewizji śniadaniowej. Odwiedzają także eventy i wydarzenia, które co prawda nie są bezpośrednio opłacane, jednakże wypływają z nich pewne korzyści materialne. Trzeba jednak pamiętać, że taka kariera czeka jedynie tych najciężej pracujących i mających najlepszy pomysł na siebie blogerów. By zacząć zarabianie na blogu od dzisiaj, trzeba przede wszystkim znaleźć niezagospodarowaną niszę i okazać się w niej ekspertem. To stopniowo może doprowadzić do popularności oraz pieniędzy. Jak wynika z rozmów z najbogatszymi polskimi blogerkami, okupione to jest jednak mnóstwem ciężkiej pracy, niekiedy zajmującej kilkanaście godzin na dobę.

Zobacz też: Jak założyć bloga

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *