Jak zarabiać na blogu

Rozwój internetu przyczynił się do ogromnych możliwości zarobkowych za jego pośrednictwem. Jednym ze sposobów na regularny dochód jest zarabianie na blogu lub stronie internetowej. W jaki sposób sprawić, aby witryna zyskała potencjał umożliwiający zarabianie pieniędzy? Jakie są możliwości generowania dochodu z ruchu na stronie lub blogu?

Od czego zacząć zarabianie na blogu

Codziennie w sieci pojawia się mnóstwo nowych blogów oraz portali tematycznych. Niestety naprawdę wysokie zarobki jest w stanie generować jedynie mały odsetek z nich. Wiąże się to z ogromną ilością pracy poświęconej na prowadzenie i promocję bloga. Przede wszystkim musimy pamiętać, że zarabianie na blogu bezpośrednio łączy się z ilością osób które regularnie go odwiedzają, obserwują i komentują. By uzyskać takie wyniki, treść bloga musi być unikalna i interesująca z punktu widzenia czytelnika. Właściciel strony powinien umieć nie tylko przyciągnąć do takiego miejsca nowych czytelników, ale także zatrzymać ich na stałe.

Założenie bloga

Pierwszym krokiem, jeśli chcemy zarabiać jest oczywiście założenie bloga. Proces jest bardzo prosty i w zasadzie wystarczy kilka minut, aby taki blog już stał i mógł być odwiedzany przez internautów. Oczywiście dodawanie wpisów może trochę potrwać, ale sam blog powinien być gotowy stosunkowo szybko. Po założeniu nie pozostanie nam już nic innego jak tylko zdobyć odwiedzających, co niestety bywa czasochłonne.


jak założyć bloga

Decydując się na założenie bloga możemy skorzystać zarówno z płatnych, jak i darmowych rozwiązań. Każde ma oczywiście swoje wady i zalety.


Jaką tematykę bloga wybrać?

Czasem przychodzi taki moment, że już poważnie myślimy o założeniu bloga, ale zupełnie nie mamy pojęcia jakiej tematyki się podjąć. Możemy oczywiście wybrać tematykę z dużym potencjałem zarobkowym, ale zdecydowanie lepszym wyjściem jest po prostu wybór związany z naszymi zainteresowaniami. Dużo lepiej prowadzi się bloga, na który artykuły piszemy z przyjemnością i wiemy o czym pisać niż pisanie na siłę tylko po to, aby zarabiać. Im wyższe zainteresowanie danym tematem, tym lepsze stawki możemy uzyskać. Finanse to jeden z tematów, który pozwala dobrze zarobić ze względu na wysokie prowizje i zainteresowanie tematem.

Jak zarabiać na blogu, który ma swoich użytkowników

Internet daje nieskończone możliwości reklamy oraz promocji. Dlatego też właściciele firm lub specjalne agencje do tego stworzone, poszukują miejsc, w których można by promować pewne produkty i usługi. Okazuje się, że takimi miejscami są między innymi prywatne blogi i strony www, które odwiedzają nawet setki tysięcy osób miesięcznie. Bloger zaś może taką powierzchnię reklamową udostępnić na swojej stronie, na przykład serwisowi reklamowemu Google Adsense lub podobnym systemom. Oczywiście reklamy to tylko jedna z wielu możliwości zarabiania na blogu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?


programy partnerskie

Programy partnerskie czyli promowanie określonych produktów lub usług za pomocą specjalnych linków w zamian za określoną prowizję. Niektóre kwoty bywają naprawdę wysokie, więc jest to jeden z ciekawszych sposobów zarabiania na blogu.


afiliacja marketing

Sieci afiliacyjne to serwisy, w których znajdziemy wiele różnych produktów i usług do promowania w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy zakładać kont w wielu serwisach, aby promować różne oferty.


Oczywiście powyższe propozycje to nie jedyne sposoby zarabiania na blogu. Ciekawe możliwości to również:

 • Reklama kontekstowa to reklama dopasowana pod względem tematyki do treści strony, na której jest wyświetlana. Dzięki temu reklamodawca ma większe szanse, że czytelnicy zainteresują się daną reklamą.
 • Reklama bannerowa czyli bannery stron, które wyświetlają się w miejscach do tego wyznaczonych. Możemy dogadać się indywidualnie z konkretnym reklamodawcą co do stawki, miejsca i czasu emisji lub wykorzystać firmę pośredniczącą,
 • Sprzedaż własnych produktów jak np. różnego rodzaju ebooki, koszulki, kubki czy szkolenia,
 • Płatny dostęp do treści. Wartościowe blogi czasem pobierają opłaty za dostęp do konkretnych artykułów lub plików, ale w dalszym ciągu jest to rzadko spotykana praktyka,
 • Bezpośrednia współpraca z markami. Do popularnych blogerów znane marki same się zgłaszają. W zależności od tematyki mogą to być np. recenzje czy opinie dotyczące przesłanych produktów.
 • Artykuły sponsorowane to wpisy, w których umieszczone są treści reklamowe.

Blog jako promocja własnej firmy

Firmy świadczące określone usługi również często decydują się na założenie bloga, który pozwala pozyskiwać kolejnych klientów. Dobrze wypozycjonowane artykuł gwarantują dużą ilość odwiedzin osób zainteresowanych danym tematem, co często przekłada się na zainteresowanie produktem lub usługą oferowaną przez firmę.

Jaki sposób zarabiania jest najlepszy?

Mając własny blog ze sporym ruchem nie ma potrzeby ograniczać się do wyboru jednej metody zarabiania. Warto połączyć wiele z nich, aby zarobki był jeszcze większe. Czasem reklamy mogą nie dawać satysfakcjonujących zarobków, ponieważ wielu użytkowników korzysta z programów blokujących reklamy. Pewnym wyjściem z sytuacji są okienka z prośbą o wyłączenie programów blokujących reklamy, ale z pewnością większość zwyczajnie je zignoruje. Pozostałe metody nie są w żaden sposób blokowane i pozwalają całkiem nieźle zarobić.

Jak przyciągnąć czytelników

Przede wszystkim przyczynia się do tego ciekawy i wartościowy content, który napisany jest lekkim językiem i zawiera przydatne informacje. Przykładem mogą być bardzo dobre blogi o modzie, gotowaniu, czy też prowadzeniu domu. Najwięcej czytelników trafia na bloga dzięki skutecznemu jego pozycjonowaniu, wobec tego nie można zaniedbać tej kwestii. Jako, że jest to proces wymagający fachowej wiedzy oraz regularnej pracy, najlepiej te czynności powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Osobiście natomiast zająć się stroną merytoryczną bloga, czyli tworzeniem wartościowych wpisów oraz umieszczeniem wysokiej jakości zdjęć.

Zarówno czytelnicy jak i reklamodawcy, mając tak ogromny wybór blogów i stron, nie zainteresują się propozycją średniej jakości. Jeżeli więc mamy zamiar zarabiać na blogu to stronę techniczną musimy dopiąć na ostatni guzik.

Ile możemy zarobić na blogu

Zarabianie na blogu możliwe jest na wiele różnych sposobów, ale potencjał zarobkowy jest naprawdę bardzo wysoki. Od wielu czynników zależy ile dokładnie zarobimy na takim blogu, ale bez wątpienia mogą to być kwoty, które pozwolą całkowicie zrezygnować z etatu. Oczywiście nie każdy będzie w stanie osiągnąć tak dużą popularność, ale nawet mniejsze kwoty mogą stanowić całkiem miły dodatek do pensji.

Jak inaczej zarabiać w internecie?

Własny blog to bez wątpienia jeden z lepszych i ciekawszych pomysłów na zarabianie pieniędzy w internecie, ale oczywiście nie jedyny. Warto poznać również pozostałe możliwości, które czasem możemy bardzo dobrze połączyć z zarabianiem na blogu.


influencer marketing

Zarabiać jako influencer możemy nie tylko na blogu, ale także wykorzystując inne media społecznościowe. Popularne profile z dużą ilością obserwujących mają naprawdę wysoki potencjał zarobkowy.


praca w domu i zarabianie przez internet

Pracować i zarabiać w domu możemy na wiele różnych sposobów, a blog to tylko jeden z nich. Jest również wiele innych metod, które nie wymagają praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.


Często to dopiero początek dalszej kariery

Prowadzenie popularnego bloga czy strony www, otwiera również wiele możliwości związanych z reklamą, ale już poza internetem. Na przykład najbardziej znani i lubiani blogerzy biorą udział w reklamach telewizyjnych. W ten sposób możemy znacząco zwiększyć zarobki, ponieważ na jednej takiej akcji idzie wzbogacić się o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Telewizje śniadaniowe również bardzo często zapraszają do udziału w rozmowach znanych blogerów. Odwiedzają oni także eventy i wydarzenia, za które co prawda nie otrzymują bezpośrednio wynagrodzenia, jednakże wypływają z nich pewne korzyści materialne.

Musimy jednak pamiętać, że taka kariera czeka jedynie tych najciężej pracujących i mających najlepszy pomysł na siebie blogerów. By zacząć zarabianie na blogu od dzisiaj, musimy przede wszystkim znaleźć niezagospodarowaną niszę i okazać się w niej ekspertem. To stopniowo może doprowadzić do popularności oraz pieniędzy. Jak wynika z rozmów z najbogatszymi polskimi blogerkami, wymaga to jednak mnóstwa ciężkiej pracy.

Opinie

Własny blog to jeden z lepszych sposobów zarabiania pieniędzy, który dostępny jest w zasadzie dla każdego. Założenie bloga jest bardzo proste i możemy to zrobić całkowicie za darmo, choć z pewnymi ograniczeniami. Jest również możliwość skorzystania z własnego hostingu oraz domeny, co pozwoli na zniesienie wszelkich ograniczeń, ale wymagać będzie od nas wkładu finansowego. Nie jest to, jednak duża kwota, więc nie powinniśmy tego nawet odczuć, a dobry blog bardzo szybko na siebie zarobi.

Macie jakieś doświadczenia z zarabianiem na blogu? Podzielcie się opinią w komentarzu.

4 komentarze do “Jak zarabiać na blogu”

 1. Jeśli blog jest ciekawy i przyciąga dużą rzeszę czytelników to reklamodawcy sami się znajdą i zapłacą za umieszczenie ich baneru. Wydaje mi się , że najczęściej czytane blogi zawierają tematykę mody i kuchni. Orientuje się ktoś czy blog, na którym zamieszczane będą reklamy jest darmowy czy za jego założenie trzeba zapłacić?

  Odpowiedz
  • Nie ma znaczenia czy blog jest darmowy, czy płatny. Na obu można zarabiać, choć często darmowe hostingi dorzucają swoje reklamy, na które nie mamy wpływu.

   Odpowiedz
 2. Bloga może założyć każdy, kto ma dostęp do internetu. Mam komputer, albo laptopa zakładam bloga a jestem nikim i zarabiam.Każdy może tak robić. Absolutnie każdy. Tylko kto na tym będzie naprawdę zarabiał?
  Babcia Jandzia dobrze radzi nie masz chęci to nie masz kasy!
  Prawda to czy nie prawda?
  Każdy chce zarabiać, ale miliony mają Rafael Nadal,Lewis Hamilton albo Leo Messi. Reszta może mieć tylko marzenia.

  Odpowiedz
 3. To nie takie proste rozkręcić bloga. Założyć, tak, ale sprawić by był popularny? Jak nie będzie wyświetleń i fanów to nic się nie zarobi, i często będzie to wyrzucenie pieniędzy zainwestowanych w błoto.
  Trudno się wybic, nawet jak piszesz cos ciekawego, madrego lub pomocneyo. Ale tak, to dobra forma zarobku, która może być wykorzystana przez każdego, bo jest prosta, wymaga zaangażowania a do tego nie trzeba pracować w sposób fizyczny, tylko samemu wybierać czas pracy, Ale trzeba mieć też dużo cierpliwosci albo szczescia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz