Blokowanie reklam – jak włączyć?

Różnego rodzaju reklamy towarzyszą nam przeważnie na każdym kroku, bez względu na to czy tego chcemy czy nie. Spotkamy je przechadzając się po mieście, słuchając radia, oglądając telewizję, przeglądając internet itp. W niektórych przypadkach nic z tym nie możemy zrobić, poza odwróceniem wzroku lub zmianą kanału, ale w przypadku tych internetowych sprawa wygląda zdecydowanie inaczej, gdyż możemy po prostu włączyć blokowanie reklam. Służą do tego specjalne wtyczki (tzw. AdBlocki), ale możemy też zdecydować się na zmianę przeglądarki. Pozostaje jeszcze tylko pytanie czy w ogóle powinniśmy je blokować?

Blokować reklamy w internecie czy nie?

Zanim podejmiemy decyzję o blokowaniu reklam zastanówmy się po co one tam w ogóle są? Odpowiedź jest prosta, są tam oczywiście dla pieniędzy. Nie jest tajemnicą, że prowadzenie strony internetowej lub bloga wymaga pewnych nakładów finansowych. Do podstawowych wydatków możemy zaliczyć hosting www, na którym znajdą się pliki strony oraz domenę internetową, czyli po prostu jej adres. Do tego mogą dojść (choć nie muszą) wydatki na reklamę, pozycjonowanie, wynagrodzenie dla redaktorów itp. Poza kosztami związanymi z utrzymaniem strony pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego wynagrodzenia za poświęcony czas. Z pewnością znajdą się osoby, które traktują to jako hobby, ale zdecydowana większość chciałaby na tym w jakiś sposób zarobić.

Wprawdzie twórcy zakładając bloga mogą skorzystać z darmowych rozwiązań, ale ma to niestety swoje wady. Dlatego warto ich docenić zostawiając reklamy, jeśli nie są one inwazyjne, nie utrudniają nawigacji i zwyczajnie nie przeszkadzają nam w czytaniu treści.

Oczywiście w internecie jest też sporo witryn, gdzie bez blokowania reklam ciężko w ogóle cokolwiek przeczytać lub zobaczyć. Często jesteśmy bombardowani przyciskami reklamowymi, a gdzieś pomiędzy ukryty jest ten, którego właśnie szukamy. W takich sytuacjach blokowanie reklam wydaje się wręcz niezbędne.

Jak włączyć blokowanie reklam

Sposoby blokowania reklam będą różne, w zależności od urządzenia, na którym chcemy to robić. Z pewnością najpopularniejsze są wspomniane wtyczki, ale niestety nie zadziałają na telefonie, więc tam musimy skorzystać z innych rozwiązań. Zatem kwestia blokownia reklam wygląda nieco inaczej w zależności od urządzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na poniższą przeglądarkę, która domyślnie blokuje reklamy i jest dostępna również na telefony.

Przeglądarka domyślnie blokująca reklamy

brave browser

Brave Browser to przeglądarka internetowa, która poza domyślnym blokowaniem reklam pozwala zarabiać. Wprawdzie nie jest to duży dochód, ale nie wymaga od nas żadnego dodatkowego zaangażowania. Co więcej, przeglądarka działa naprawdę solidnie, więc może stanowić ciekawą alternatywę dla innych np. Google Chrome. Warto dodać, że dostępna jest również na smartfony.

Jak blokować reklamy na komputerze za pomocą wtyczki

Przejdźmy do blokowania reklam na komputerze za pomocą specjalnej wtyczki, czyli AdBlocka. Na dobrą sprawę wystarczy, że ją pobierzemy i ewentualnie odpowiednio skonfigurujemy. Do wyboru mamy kilka i znajdziemy je na oficjalnej stronie z wtyczkami do przeglądarki, z której aktualnie korzystamy. Jako przykład niech posłuży jedna z lepszych wtyczek tego typu, czyli uBlock Origin.

Do najpopularniejszych przeglądarek możemy zaliczyć Chrome, Firefox i Operę, więc na tych się skupimy. Wtyczkę pobierzemy klikając w jeden z poniższych przycisków, w zależności od tego, którą przeglądarkę posiadamy. Po przejściu w link musimy dodać rozszerzenie, włączyć i od tej chwili reklamy powinny być już blokowane.



Funkcje wtyczki

Wtyczka w zasadzie nie wymaga żadnej konfiguracji i powinna działać już po dodaniu do przeglądarki, ale po wejściu w nią mamy jeszcze kilka ciekawych funkcji, którym warto się przyjrzeć.

Duży niebieski przycisk służy do wyłączania i włączania uBlocka na aktualnej stronie, a funkcje oznaczone numerkami:

  1. blokowanie wyskakujących okienek w witrynie (pop-upów),
  2. blokowanie dużych elementów multimedialnych,
  3. filtrowanie kosmetyczne,
  4. blokowanie czcionek zdalnych,
  5. wyłączanie javascript,
  6. tryb usuwania elementów,
  7. tryb zaznaczania elementów,
  8. rejestrator,
  9. panel sterowania.

Jak blokować reklamy na telefonie i tablecie

Niestety włączenie blokowania reklam na telefonie jest już nieco bardziej ograniczone, zwłaszcza w przypadku najpopularniejsze przeglądarki internetowej, czyli Google Chrome. Jest tak, ponieważ wersja mobilna nie pozwala na instalację rozszerzeń, więc wszelkie dodatki typu AdBlock odpadają. Jednym z sensowniejszych rozwiązań jest po prostu zmiana przeglądarki mobilnej na taką, która domyślnie blokuje reklamy lub po prostu pozwala na instalację rozszerzeń. Jedną z przeglądarek ,która bardzo dobrze działa na telefonie i blokuje reklamy bez instalacji dodatkowych wtyczek jest wspominana Brave Browser.

Blokowanie reklam na YouTube

Pozostaje jeszcze kwestia blokowania reklam na YouTube, gdyż pojawiają się one w trakcie odtwarzania wybranych filmów. Wspomniana przeglądarka internetowa oraz większość AdBlocków radzi sobie z nimi bez problemu, ale warto wspomnieć o innej możliwości jaką daje sam serwis. Mowa oczywiście o YouTube Premium za 23,99 zł miesięcznie, które wyłącza reklamy całkowicie przez cały okres subskrypcji.

Oczywiście większość osób wyjdzie z założenia, że nie ma sensu płacić za coś, co możemy mieć zupełnie za darmo. Jednak cena nie jest mocno wygórowana, a na tym ewentualne korzyści się nie kończą. Wykupując konto premium mamy również możliwość:

Oczywiście większość z nas już zdążyła się przyzwyczaić do tego, że YT jest za darmo. Dlatego ewentualną decyzję dotyczącą tego, czy warto płacić 23,99 złotych miesięcznie za te dodatkowe udogodnienia każdy podejmie sobie sam.

Jak wyłączyć blokowanie reklam?

Adblock

Czasem oczywiście warto tego AdBlocka wyłączyć, więc warto wiedzieć jak to zrobić. W przypadku omawianego uBlock Origina sprawa jest bardzo prosta, gdyż wystarczy, że klikniemy niebieski przycisk, ale niestety nie zawsze tak to wygląda. W niektórych musimy rozwinąć opcje i poszukać tej odpowiedniej. Najczęściej programy blokujące poznamy po czerwonej ikonie widocznej w prawym górnym rogu przeglądarki internetowej.

Kiedy nie korzystać z takich programów?

Jednym ze sposobów zarabiania w internecie jest klikanie w reklamy. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, blokowanie reklam z ich klikaniem trochę ze sobą nie współgra. Często, choć nie zawsze, przy włączonym AdBlocku mogą pojawiać się problemy z wyświetlaniem reklam, a co za tym idzie, również z ich zaliczeniem i przyznaniem wynagrodzenia.

Podsumowanie

Generalnie bez blokowania reklam da się żyć i sporo osób pewnie nawet nie wie o takiej możliwości. Warto jednak mieć w zanadrzu taką możliwość, gdyż na niektórych stronach po prostu nie da się inaczej. Problemem mogą być wyskakujące okienka, których nie da się zamknąć lub wielkie reklamy przysłaniające treść. Pamiętajmy tylko o tym, aby nie nadużywać tego narzędzia i docenić pracę osób piszących artykuły, dla których często jest to jedyne źródło zarobku.

Korzystacie z programów blokujących reklamy? Wyłączacie dla niektórych stron? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
kdz
kdz
3 lat temu

Korzystam z adblocka ale część stron wykrywa tą wtyczkę. Wtedy muszę ją wyłączyć i dopiero mam dostępny dany artykuł, filmik albo muzykę. Zauważam jednak że zaśmieca mnie mniej reklam, mniej spamu i dzięki temu żyje się lepiej. Jeszcze tylko, żeby te komunikaty o ciasteczkach można było jakoś zablokować to już wogóle byłoby super 🙂

1
0
Skomentuj!x