Blokowanie reklam – jak włączyć?

Różnego rodzaju reklamy towarzyszą nam przeważnie na każdym kroku, bez względu na to czy tego chcemy czy nie. Spotkamy je przechadzając się po mieście, słuchając radia, oglądając telewizję, przeglądając internet itp. W niektórych przypadkach nic z tym nie możemy zrobić, poza odwróceniem wzroku lub zmianą kanału. W przypadku tych internetowych sprawa wygląda zdecydowanie inaczej, gdyż możemy włączyć blokowanie reklam za pomocą specjalnych wtyczek (tzw. AdBlocki). Pozostaje jeszcze tylko pytanie… czy w ogóle powinniśmy je blokować?

Blokować reklamy w internecie czy nie?

Zanim podejmiemy decyzję o blokowaniu reklam zastanówmy się po co one tam w ogóle są? – oczywiście dla pieniędzy. Wprawdzie możemy skorzystać z darmowych rozwiązań, ale nadają się one głównie do blogów, choć i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Większość serwisów i stron internetowych korzysta z rozwiązań płatnych, a to już wymaga pewnych nakładów finansowych. Te podstawowe to hosting www, na którym znajdą się pliki strony oraz domena internetowa, czyli po prostu jej adres. Do tego mogą dojść (ale nie muszą) wydatki na reklamę, pozycjonowanie, wynagrodzenie dla redaktorów itp. Poza wydatkami na utrzymanie strony pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego wynagrodzenia za poświęcony czas. Z pewnością znajdą się osoby, które traktują to jako hobby, ale zdecydowana większość chciałaby na tym w jakiś sposób zarobić. Warto docenić twórców zostawiając reklamy, jeśli nie są one inwazyjne, nie utrudniają nawigacji i zwyczajnie nie przeszkadzają nam w czytaniu treści.

Niestety w internecie jest też sporo witryn, gdzie bez blokowania reklam ciężko w ogóle cokolwiek przeczytać lub zobaczyć. W takich sytuacjach AdBlock bardzo się przydaje.

Jak włączyć blokowanie reklam

Do blokowania reklam w przeglądarce internetowej służą specjalne wtyczki (AdBlocki), które wystarczy pobrać i ewentualnie odpowiednio skonfigurować. Do wyboru mamy kilka i znajdziemy je na oficjalnej stronie z wtyczkami do przeglądarki, z której akurat korzystamy. Jako przykład niech posłuży wtyczka uBlock Origin.

Do najpopularniejszych przeglądarek możemy zaliczyć Chrome, Firefox i Operę, więc na tych się skupimy. Wystarczy kliknąć jeden z poniższych przycisków i dodać rozszerzenie. Od tej chwili reklamy powinny być już blokowane.

Funkcje wtyczki

Wtyczka w zasadzie nie wymaga żadnej konfiguracji i powinna działać już po dodaniu do przeglądarki, ale po wejściu w nią mamy jeszcze kilka ciekawych funkcji.

Duży niebieski przycisk służy do wyłączania i włączania uBlocka na aktualnej stronie, a funkcje oznaczone numerkami:

  1. blokowanie wyskakujących okienek w witrynie,
  2. blokowanie dużych elementów multimedialnych,
  3. filtrowanie kosmetyczne,
  4. blokowanie czcionek zdalnych,
  5. wyłączanie javascript,
  6. tryb usuwania elementów,
  7. tryb zaznaczania elementów,
  8. rejestrator,
  9. panel sterowania.

Jak wyłączyć AdBlocka?

Czasem zdarzają się sytuacje, że chcemy lub musimy wyłączyć AdBlocka. W przypadku omawianego uBlock Origina sprawa jest bardzo prosta, gdyż wystarczy kliknąć niebieski przycisk, ale nie zawsze tak to wygląda. W niektórych trzeba rozwinąć opcje i poszukać tej odpowiedniej, ale najczęściej programy blokujące poznamy po czerwonej ikonie widocznej w prawym górnym rogu.

Kiedy nie korzystać z takich programów?

Jednym ze sposobów zarabiania w internecie jest klikanie w reklamy. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, blokowanie reklam z ich klikaniem trochę ze sobą nie współgra. Przy włączonym AdBlocku mogą pojawiać się problemy z wyświetlaniem reklam, a co za tym idzie – z ich zaliczeniem i przyznaniem wynagrodzenia.

Korzystacie z programów blokujących reklamy? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Podobał się wpis? Podziel się nim udostępniając!

Dodaj komentarz