agencja marketingowa Harbingers

Podcast – co to jest i gdzie słuchać?

Przemierzając internet w poszukiwaniu informacji lub rozrywki zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że musimy przeczytać to co nas zainteresuje. Jednak warto zwrócić uwagę również na inne formy przekazu, które ze względu na większy komfort przyjmowania treści rozwijają się coraz szybciej. Jedną z nich są podcasty, które możemy słuchać nawet podczas wykonywania innych czynności, co z pewnością jest ich największą zaletą. Czym są i gdzie je znaleźć?

Podcast – co to jest?

Z definicji, podcast to internetowa publikacja radiowa lub filmowa, która najczęściej pojawia się w postaci regularnych odcinków. Ich tematyka może obejmować rozmaite dziedziny życia i być bardzo zróżnicowana. Wszystkie te audycje z reguły tworzone są po to, aby przekazać interesujące informacje lub historie za pomocą dźwięku. Jest to przyjemna w odbiorze forma, która ma postać zwykłej rozmowy lub wywiadu, więc nie powinna być długa i nużąca.

Skąd nazwa podcast

Jeśli chodzi o samą nazwę „podcast”, to najprawdopodobniej wzięła się ona z połączenia słów iPod (odtwarzacz muzyczny firmy Apple) i broadcast (ang. „transmisja, przekaz”). Jednak według niektórych źródeł pierwszy człon jest nawiązuje do „Personal on Demand„, co w języku angielskim oznacza „spersonalizowane na życzenie”.

Wprawdzie w Polsce wyraz ten przyjął się w swoim anglojęzycznym brzmieniu, ale bardzo często możemy się spotkać również z jego spolszczoną pisownią, czyli „podkast„.

Dlaczego warto słuchać?

Podcasty przede wszystkim mogą być dobrym źródłem wiedzy, jeśli zdecydujemy się na słuchanie wiarygodnych i sprawdzonych audycji. Podstawowym celem większości z nich jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Jednak ze względu na różnorodną tematykę, z pewnością każdy znajdzie interesujące dla siebie publikacje.

Gdzie słuchać podcastów

Teoretycznie podcastów możemy słuchać na każdym urządzeniu, które potrafi odtwarzać pliki dźwiękowe. Jednak ze względu na wygodę, najlepiej wykorzystać do tego dedykowane aplikacje mobilne. Do tych podstawowych, w zależności od posiadanego urządzenia zaliczymy:

 • Apple Podcasts (iOS),
 • Google Podcasts (Android).

W zasięgu ręki jest bardzo ogrom wiedzy, ale trzeba dokonać pewnej selekcji. Z pewnością nie każdy podcast spełni nasze oczekiwania, ale warto szukać tych dobrych.

Dużą bazę podcastów znaleźć można na stronie http://podkasty.info/.

Podcasting w Polsce

Zjawisko to pojawiło się w Polsce w 2005 roku.  Za pierwszy polski podcast uważa się audycję „Warsaw calling” prowadzoną przez dwóch Włochów, a dokładniej Pierluigiego i Leonardo. Publikację odcinków zaczęli w lutym tamtego roku. Za pierwszego faktycznie polskiego podcastera uważa się najczęściej Jacka Artymiaka. Wielu podcasterów, którzy rozpoczęli nadawanie w tamtym okresie działa do dziś.

Słuchacie podcastów? Może macie swoje ulubione? Podzielcie się opinią w komentarzu.

4 komentarze do “Podcast – co to jest i gdzie słuchać?”

 1. Super sprawa. Gdy jeżdżę pociągami czy autobusami to korzystam z podcastów od kilku lat. Głównie są to materiały w języku angielskim, które pozwalają dodatkowo osłuchać się z językiem i nauczyć czegoś nowego. Natomiast do tych polskich jakoś nie mam cierpliwości, bardzo szybko mnie nudzą, ale ostatnio się przełamuje i co raz więcej słucham również polskich.

  Odpowiedz
 2. Genialne rozwiązanie. Uwielbiam je słuchać podczas wykonywania innych czynności, jak droga do pracy, sprzatanie albo jedzenie. Świetne oszczędzanie czasu, a i nauczyć się czegoś można. Dobrze wchodzą obce języki, praktykuje od dawna. Trudno było się przestaiwc na francuskie słowa, bo jednak można polegać tylko na wymowie A nie na tekście Ale zdecydowanie warto.

  Odpowiedz
 3. Osobiście uwielbiam kilku twórców na yt, którzy prowadzą ciekawe wywiady o interesującej tematyce, z zaskakującymi, niebanalnymi mało znanymi twarzami ale i część z osobami znanymi jest bardzo ciekawa. Po pracy miło jest mieć możliwość otworzyc sb taki wywiad i posłuchać rozmowy dwóch intrygujących ludzi, zwłaszcza jeśli prowadzący potrafi tą konwersacją pokierować we właściwy sposób. Takie rozmowy bywają jednak bardzo długie. Świetną opcją są więc własnie podcasty, które z obserwacji zaczynają pojawiać się na coraz większej ilości takich kanałów. Można je wtedy w spokoju włączyć w podróży mając połączenie przyjemnego i pozytecznego 😀

  Odpowiedz
 4. Świetne wyjście dla osób, które chcą się czegoś dowiedzieć albo po prostu zrelaksować. Wpis bardzo pomocny, myślę, że teraz spróbuje znależć jakiś ciekawy podcast np do sprzątania. Gdzie można jeszcze posłuchać? Na spotify chyba są dostępne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz