Podcast – co to ?

Przemierzając internet można napotkać wiele różnych słów, których nie rozumiemy, a warto je znać. Jednym z takich słów jest właśnie podcast. Zapewne część osób już się z tym spotkała i rozumie jego znaczenie, ale z pewnością nie wszyscy. Czym więc są podcasty i dlaczego warto ich słuchać?

Czym jest podcast

W skrócie mówiąc podcast to po prostu internetowa publikacja radiowa lub filmowa w postaci regularnych odcinków. Tematyka tego typu audycji jest bardzo zróżnicowana i obejmuje wiele dziedzin życia. Zależnie od źródła, nazwa podchodzi z  połączenia angielskiego słowa „broadcast” (ang. transmisja, przekaz) ze:

 • słowem iPod (odtwarzacz firmy Apple),
 • Od skrótu określenia „Personal On Demand”.

Podcast – dlaczego warto?

Podcasty przede wszystkim są dobrym źródłem wiedzy. Ze względu na różnorodną tematykę każdy może znaleźć dla siebie interesującą audycję. Podstawowym celem wielu podcastów jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Przeważnie ma postać zwykłej rozmowy lub wywiadów, więc ta forma nie jest długa i nużąca. Dodatkowym atutem z pewnością jest to, że podcasty są darmowe. Jest to trochę jak darmowy kurs w wersji audio. W zasięgu ręki jest bardzo ogrom wiedzy, ale trzeba dokonać pewnej selekcji. Z pewnością nie każdy podcast spełni nasze oczekiwania, ale warto szukać tych dobrych.

Jak i gdzie słuchać podcastów

Sporo podcastów znaleźć można na YouTube czy iTunes, ale można wykorzystać do tego również telefon komórkowy. W tej sytuacji przydadzą się pewne aplikacje, zależnie od posiadanego urządzenia.

 • Urządzenia Apple – iTunes/Podcasts,
 • Urządzenia z Androidem – Podcast Addict.

Teoretycznie podcastów można słuchać na każdym urządzeniu, które potrafi odtwarzać pliki dźwiękowe.

Dużą bazę podcastów znaleźć można na stronie http://podkasty.info/.

Podcasting w Polsce

Zjawisko to pojawiło się w Polsce w 2005 roku.  Za pierwszy polski podcast uważa się audycję „Warsaw calling” prowadzoną przez dwóch Włochów, a dokładniej Pierluigiego i Leonardo. Publikację odcinków zaczęli w lutym tamtego roku. Za pierwszego faktycznie polskiego podcastera uważa się najczęściej Jacka Artymiaka. Wielu podcasterów, którzy rozpoczęli nadawanie w tamtym okresie działa do dziś.

4 komentarze do “Podcast – co to ?”

 1. Super sprawa. Gdy jeżdżę pociągami czy autobusami to korzystam z podcastów od kilku lat. Głównie są to materiały w języku angielskim, które pozwalają dodatkowo osłuchać się z językiem i nauczyć czegoś nowego. Natomiast do tych polskich jakoś nie mam cierpliwości, bardzo szybko mnie nudzą, ale ostatnio się przełamuje i co raz więcej słucham również polskich.

  Odpowiedz
 2. Genialne rozwiązanie. Uwielbiam je słuchać podczas wykonywania innych czynności, jak droga do pracy, sprzatanie albo jedzenie. Świetne oszczędzanie czasu, a i nauczyć się czegoś można. Dobrze wchodzą obce języki, praktykuje od dawna. Trudno było się przestaiwc na francuskie słowa, bo jednak można polegać tylko na wymowie A nie na tekście Ale zdecydowanie warto.

  Odpowiedz
 3. Osobiście uwielbiam kilku twórców na yt, którzy prowadzą ciekawe wywiady o interesującej tematyce, z zaskakującymi, niebanalnymi mało znanymi twarzami ale i część z osobami znanymi jest bardzo ciekawa. Po pracy miło jest mieć możliwość otworzyc sb taki wywiad i posłuchać rozmowy dwóch intrygujących ludzi, zwłaszcza jeśli prowadzący potrafi tą konwersacją pokierować we właściwy sposób. Takie rozmowy bywają jednak bardzo długie. Świetną opcją są więc własnie podcasty, które z obserwacji zaczynają pojawiać się na coraz większej ilości takich kanałów. Można je wtedy w spokoju włączyć w podróży mając połączenie przyjemnego i pozytecznego 😀

  Odpowiedz
 4. Świetne wyjście dla osób, które chcą się czegoś dowiedzieć albo po prostu zrelaksować. Wpis bardzo pomocny, myślę, że teraz spróbuje znależć jakiś ciekawy podcast np do sprzątania. Gdzie można jeszcze posłuchać? Na spotify chyba są dostępne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz