Podcast - co to ?

Podcast - co to ?

Przemierzając internet można napotkać wiele różnych słów, których nie rozumiemy, a warto je znać. Jednym z takich słów jest właśnie podcast. Zapewne część osób już się z tym spotkała i rozumie jego znaczenie, ale z pewnością nie wszyscy. Czym więc są podcasty i dlaczego warto ich słuchać?

Czym jest podcast

W skrócie mówiąc podcast to po prostu internetowa publikacja radiowa lub filmowa w postaci regularnych odcinków. Tematyka tego typu audycji jest bardzo zróżnicowana i obejmuje wiele dziedzin życia. Zależnie od źródła, nazwa podchodzi z  połączenia angielskiego słowa “broadcast” (ang. transmisja, przekaz) ze:

  • słowem iPod (odtwarzacz firmy Apple),
  • Od skrótu określenia “Personal On Demand”.

Podcast – dlaczego warto?

Podcasty przede wszystkim są dobrym źródłem wiedzy. Ze względu na różnorodną tematykę każdy może znaleźć dla siebie interesującą audycję. Podstawowym celem wielu podcastów jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Przeważnie ma postać zwykłej rozmowy lub wywiadów, więc ta forma nie jest długa i nużąca. Dodatkowym atutem z pewnością jest to, że podcasty są darmowe. Jest to trochę jak darmowy kurs w wersji audio. W zasięgu ręki jest bardzo ogrom wiedzy, ale trzeba dokonać pewnej selekcji. Z pewnością nie każdy podcast spełni nasze oczekiwania, ale warto szukać tych dobrych.

Jak i gdzie słuchać podcastów

Sporo podcastów znaleźć można na YouTube czy iTunes, ale można wykorzystać do tego również telefon komórkowy. W tej sytuacji przydadzą się pewne aplikacje, zależnie od posiadanego urządzenia.

  • Urządzenia Apple – iTunes/Podcasts,
  • Urządzenia z Androidem – Podcast Addict.

Teoretycznie podcastów można słuchać na każdym urządzeniu, które potrafi odtwarzać pliki dźwiękowe.

Dużą bazę podcastów znaleźć można na stronie http://podkasty.info/.

Podcasting w Polsce

Zjawisko to pojawiło się w Polsce w 2005 roku.  Za pierwszy polski podcast uważa się audycję “Warsaw calling” prowadzoną przez dwóch Włochów, a dokładniej Pierluigiego i Leonardo. Publikację odcinków zaczęli w lutym tamtego roku. Za pierwszego faktycznie polskiego podcastera uważa się najczęściej Jacka Artymiaka. Wielu podcasterów, którzy rozpoczęli nadawanie w tamtym okresie działa do dziś.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *