Podcast - co to ?

Podcast - co to ?

Przemierzając internet można napotkać wiele różnych słów, których nie rozumiemy, a warto je znać. Jednym z takich słów jest właśnie podcast. Zapewne część osób już się z tym spotkała i rozumie jego znaczenie, ale z pewnością nie wszyscy. Czym więc są podcasty i dlaczego warto ich słuchać?

Czym jest podcast

W skrócie mówiąc podcast to po prostu internetowa publikacja radiowa lub filmowa w postaci regularnych odcinków. Tematyka tego typu audycji jest bardzo zróżnicowana i obejmuje wiele dziedzin życia. Zależnie od źródła, nazwa podchodzi z  połączenia angielskiego słowa “broadcast” (ang. transmisja, przekaz) ze:

  • słowem iPod (odtwarzacz firmy Apple),
  • Od skrótu określenia “Personal On Demand”.

Podcast – dlaczego warto?

Podcasty przede wszystkim są dobrym źródłem wiedzy. Ze względu na różnorodną tematykę każdy może znaleźć dla siebie interesującą audycję. Podstawowym celem wielu podcastów jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Przeważnie ma postać zwykłej rozmowy lub wywiadów, więc ta forma nie jest długa i nużąca. Dodatkowym atutem z pewnością jest to, że podcasty są darmowe. Jest to trochę jak darmowy kurs w wersji audio. W zasięgu ręki jest bardzo ogrom wiedzy, ale trzeba dokonać pewnej selekcji. Z pewnością nie każdy podcast spełni nasze oczekiwania, ale warto szukać tych dobrych.

Jak i gdzie słuchać podcastów

Sporo podcastów znaleźć można na YouTube czy iTunes, ale można wykorzystać do tego również telefon komórkowy. W tej sytuacji przydadzą się pewne aplikacje, zależnie od posiadanego urządzenia.

  • Urządzenia Apple – iTunes/Podcasts,
  • Urządzenia z Androidem – Podcast Addict.

Teoretycznie podcastów można słuchać na każdym urządzeniu, które potrafi odtwarzać pliki dźwiękowe.

Dużą bazę podcastów znaleźć można na stronie http://podkasty.info/.

Podcasting w Polsce

Zjawisko to pojawiło się w Polsce w 2005 roku.  Za pierwszy polski podcast uważa się audycję “Warsaw calling” prowadzoną przez dwóch Włochów, a dokładniej Pierluigiego i Leonardo. Publikację odcinków zaczęli w lutym tamtego roku. Za pierwszego faktycznie polskiego podcastera uważa się najczęściej Jacka Artymiaka. Wielu podcasterów, którzy rozpoczęli nadawanie w tamtym okresie działa do dziś.

Zostaw komentarz

3 Komentarze

  1. Super sprawa. Gdy jeżdżę pociągami czy autobusami to korzystam z podcastów od kilku lat. Głównie są to materiały w języku angielskim, które pozwalają dodatkowo osłuchać się z językiem i nauczyć czegoś nowego. Natomiast do tych polskich jakoś nie mam cierpliwości, bardzo szybko mnie nudzą, ale ostatnio się przełamuje i co raz więcej słucham również polskich.

  2. Genialne rozwiązanie. Uwielbiam je słuchać podczas wykonywania innych czynności, jak droga do pracy, sprzatanie albo jedzenie. Świetne oszczędzanie czasu, a i nauczyć się czegoś można. Dobrze wchodzą obce języki, praktykuje od dawna. Trudno było się przestaiwc na francuskie słowa, bo jednak można polegać tylko na wymowie A nie na tekście Ale zdecydowanie warto.

  3. Osobiście uwielbiam kilku twórców na yt, którzy prowadzą ciekawe wywiady o interesującej tematyce, z zaskakującymi, niebanalnymi mało znanymi twarzami ale i część z osobami znanymi jest bardzo ciekawa. Po pracy miło jest mieć możliwość otworzyc sb taki wywiad i posłuchać rozmowy dwóch intrygujących ludzi, zwłaszcza jeśli prowadzący potrafi tą konwersacją pokierować we właściwy sposób. Takie rozmowy bywają jednak bardzo długie. Świetną opcją są więc własnie podcasty, które z obserwacji zaczynają pojawiać się na coraz większej ilości takich kanałów. Można je wtedy w spokoju włączyć w podróży mając połączenie przyjemnego i pozytecznego 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *