Przemierzając internet w poszukiwaniu informacji lub rozrywki zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że musimy przeczytać to co nas zainteresuje. Jednak warto zwrócić uwagę również na inne formy przekazu, które ze względu na większy komfort przyjmowania treści, rozwijają się coraz szybciej. Jedną z nich są podcasty, które stały się nieodłączną częścią życia wielu ludzi na całym świecie. Możemy ich słuchać nawet podczas wykonywania innych czynności, co z pewnością jest ich największą zaletą. Czym są, gdzie je znaleźć i co warto wiedzieć?
Spis treści
Podcast – co to jest?
Z definicji, podcast to internetowa publikacja radiowa lub filmowa, która najczęściej pojawia się w postaci regularnych odcinków. Przypomina tradycyjną audycję, ale z tą różnicą, że można jej słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Treści podcastowe są bardzo zróżnicowane i obejmują szeroki zakres tematów – od audycji dziennikarskich i rozmów z ekspertami, po programy humorystyczne, storytelling czy poradniki.
Audycje tego typu tworzy się po to, aby przekazać interesujące informacje lub historie za pomocą dźwięku. Jest to przyjemna w odbiorze forma, która ma postać zwykłej rozmowy lub wywiadu, więc nie powinna być długa i nużąca.
Skąd nazwa podcast
Jeśli chodzi o samą nazwę „podcast”, to najprawdopodobniej wzięła się ona z połączenia słów iPod (odtwarzacz muzyczny firmy Apple) i broadcast (ang. „transmisja, przekaz”). Jednak według niektórych źródeł pierwszy człon jest nawiązuje do „Personal on Demand„, co w języku angielskim oznacza „spersonalizowane na życzenie”.
Wprawdzie w Polsce wyraz ten przyjął się w swoim anglojęzycznym brzmieniu, ale bardzo często możemy się spotkać również z jego spolszczoną pisownią, czyli „podkast„.
Różnorodność podcastów
Podcasty cieszą się ogromną różnorodnością, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Do dyspozycji mamy te związane z muzyką, filmem, książkami, sportem, nauką, biznesem i wieloma innymi dziedzinami. Dla przykładu, interesując się gotowaniem, warto przejrzeć dostępne podcasty kulinarne. Z kolei dla osób pasjonujących się historią, dobrym wyborem mogą być fascynujące serie dokumentalne. Niezależnie od zainteresowań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy podcast, który zaspokoi naszą ciekawość.
Wpływ podcastów na kulturę
Podcasty cechują się nie tylko ogromną różnorodnością treści, ale również dużym wpływem na kulturę i społeczeństwo. Ta forma przekazu przyczyniła się do rozpowszechnienia treści audiowizualnych, umożliwiając twórcom niezależnym i początkującym dotarcie do szerokiej publiczności. Podcasty są również ważnym narzędziem edukacyjnym, oferującym wiedzę ekspercką i inspirującym do pogłębiania zainteresowań.
Dlaczego warto słuchać?
Podcasty mają wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle praktyczne, ponieważ możemy słuchać ich w dowolnym miejscu i czasie – podczas podróży, ćwiczeń fizycznych czy sprzątania. Dzięki temu mamy możliwość rozwijania swojej wiedzy i umiejętności, bez konieczności rezygnowania z zaplanowanych czynności. Ponadto, podcasty mogą być również dobrym źródłem wiedzy, jeśli zdecydujemy się na słuchanie wiarygodnych i sprawdzonych audycji.
Nie zapominajmy również, że podcasty poruszają naprawdę różnorodną tematykę. Dzięki temu każdy z pewności znajdzie dla siebie interesującą publikację.
Gdzie słuchać podcastów
Teoretycznie podcastów możemy słuchać na każdym urządzeniu, które potrafi odtwarzać pliki dźwiękowe. Jednak ze względu na wygodę, najlepiej wykorzystać do tego dedykowane aplikacje mobilne. Do tych podstawowych, w zależności od posiadanego urządzenia zaliczymy:
- Apple Podcasts (iOS),
- Google Podcasts (Android).
W zasięgu ręki jest bardzo ogrom wiedzy, ale trzeba dokonać pewnej selekcji. Z pewnością nie każdy podcast spełni nasze oczekiwania, ale warto szukać tych dobrych.
Dużą bazę podcastów znaleźć można na stronie http://podkasty.info/.
Podcasting w Polsce
Zjawisko to pojawiło się w Polsce w 2005 roku. Za pierwszy polski podcast uważa się audycję „Warsaw calling” prowadzoną przez dwóch Włochów, a dokładniej Pierluigiego i Leonardo. Publikację odcinków zaczęli w lutym tamtego roku. Za pierwszego faktycznie polskiego podcastera uważa się najczęściej Jacka Artymiaka. Wielu podcasterów, którzy rozpoczęli nadawanie w tamtym okresie działa do dziś.
Podsumowanie
Podcasty to nowa era rozrywki dźwiękowej, która zdobywa coraz większe grono fanów. Dzięki swojej różnorodności i dostępności, stają się nieodłącznym elementem codziennego życia wielu osób. Bez względu na to, czy chodzi o naukę, relaks czy czystą rozrywkę, podcasty zapewniają słuchaczowi praktycznie nieograniczony wybór. Warto sprawdzić podcasty samemu, aby odkryć jak wciągające i inspirujące mogą być te formy przekazu.
Słuchacie podcastów? Może macie swoje ulubione? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Super sprawa. Gdy jeżdżę pociągami czy autobusami to korzystam z podcastów od kilku lat. Głównie są to materiały w języku angielskim, które pozwalają dodatkowo osłuchać się z językiem i nauczyć czegoś nowego. Natomiast do tych polskich jakoś nie mam cierpliwości, bardzo szybko mnie nudzą, ale ostatnio się przełamuje i co raz więcej słucham również polskich.
Genialne rozwiązanie. Uwielbiam je słuchać podczas wykonywania innych czynności, jak droga do pracy, sprzatanie albo jedzenie. Świetne oszczędzanie czasu, a i nauczyć się czegoś można. Dobrze wchodzą obce języki, praktykuje od dawna. Trudno było się przestaiwc na francuskie słowa, bo jednak można polegać tylko na wymowie A nie na tekście Ale zdecydowanie warto.
Osobiście uwielbiam kilku twórców na yt, którzy prowadzą ciekawe wywiady o interesującej tematyce, z zaskakującymi, niebanalnymi mało znanymi twarzami ale i część z osobami znanymi jest bardzo ciekawa. Po pracy miło jest mieć możliwość otworzyc sb taki wywiad i posłuchać rozmowy dwóch intrygujących ludzi, zwłaszcza jeśli prowadzący potrafi tą konwersacją pokierować we właściwy sposób. Takie rozmowy bywają jednak bardzo długie. Świetną opcją są więc własnie podcasty, które z obserwacji zaczynają pojawiać się na coraz większej ilości takich kanałów. Można je wtedy w spokoju włączyć w podróży mając połączenie przyjemnego i pozytecznego 😀
Świetne wyjście dla osób, które chcą się czegoś dowiedzieć albo po prostu zrelaksować. Wpis bardzo pomocny, myślę, że teraz spróbuje znależć jakiś ciekawy podcast np do sprzątania. Gdzie można jeszcze posłuchać? Na spotify chyba są dostępne