Jak zarabiać na kryptowalutach jak bitcoin

Bitcoin jest kryptowalutą, która powstała w 2009 roku i nazywany jest wirtualnym pieniądzem, choć bez większego problemu wymienić go możemy na prawdziwą walutę. Początkowo za 1 dolara mogliśmy kupić aż 1309 bitcoinów, ale od tego czasu jego wartość znacznie wzrosła. Obecnie za 1 bitcoina musimy dać ponad dwieście tysięcy złotych, więc wzrost jest olbrzymi. Bez wątpienia warto się zainteresować nie tylko bitcoinem, ale również innymi kryptowalutami. Zatem jak zacząć zarabianie i co musimy wiedzieć?

Jak zacząć zarabianie na bitcoinie

Dość istotną kwestią, jeśli chodzi o kryptowaluty, jest kwestia ich przechowywania. Służą do tego specjalne portfele, ale do tego tematu wrócimy w dalszej części artykułu, gdyż na początek nie jest on nam niezbędny. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na jedne z pierwszych sposobów zarabiania na kryptowalutach, ponieważ w pewnym sensie pełnią również funkcję takiego portfela. Dzięki temu możemy zacząć zarabianie na kryptowalutach, takich jak bitcoin właściwie od zaraz. Przejdźmy zatem do 5 najciekawszych możliwości zarabiania.

Kraniki kryptowalut

kraniki kryptowalut

Zacznijmy od najprostszego sposobu zdobywania kryptowalut, czyli kraników. Nazwa wzięła się stąd, że część wybranej kryptowaluty „kapie” wprost do portfela lub na wewnętrzne saldo, z którego później możemy je przesłać na inny portfel. Kwoty najczęściej nie należą do najwyższych, ale i nie wymagają dużego zaangażowania. Wystarczy, że raz na jakiś czas klikniemy jeden przycisk, a otrzymamy określoną część wybranej kryptowaluty np. bitcoina. Zbierając z kilku kraników, po czasie możemy uzbierać całkiem niezłą ilość coinsów. To z kolei, może przełożyć się na spory zastrzyk gotówki, zwłaszcza jeśli kurs dalej będzie rósł.

Handel

jak kupić kryptowaluty bitcoin

Kolejna możliwość zarabiania na kryptowalutach to handel. Sprawa nie jest skomplikowana, ale niestety ryzykowna i wymagająca kapitału. Jak zacząć? Przede wszystkim musimy gdzieś wybraną kryptowalutę np. bitcoina kupić, a potem decyzja należy już do nas. Możemy trzymać ją tak długo, aż osiągnie zakładany kurs (jeśli w ogóle) lub stale handlować i zarabiać na częstych i sporych wahaniach kursu.

Kopanie

kopanie kryptowalut

Kopanie kryptowalut, takich jak bitcoin (mining) polega na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączania ich do istniejącego łańcucha. Mówiąc prościej, jest to udostępnianie swojej mocy obliczeniowej w zamian za określoną ilość bitcoina (lub innej kryptowaluty), którą otrzymujemy po wykopaniu danego bloku. Teoretycznie do kopania możemy wykorzystać komputer, czy telefon, ale w praktyce dużo lepszym rozwiązaniem są koparki kryptowalut. Warto dodać, że kopać możemy samodzielnie lub razem z innymi w tzw. kopalniach.

Pożyczki społecznościowe

pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe to pożyczanie pieniędzy (w tym wypadku kryptowalut np. bitcoina) innym użytkownikom, w zamian za określony procent. Pierwszy zysk to oczywisty procent od udzielonej pożyczki, a drugi to ewentualna różnica kursowa między momentem jej udzielenia, a spłatą. W sytuacji, gdy kurs wzrośnie zarobimy podwójnie, ale w sytuacji odwrotnej – niestety będziemy stratni. Warto wspomnieć również o dodatkowym ryzyku, który w przypadku pożyczek jest dość oczywisty. Wprawdzie odsetek niespłaconych pożyczek jest niewielki, ale jest szansa, że kryptowalut nie odzyskamy spowrotem.

Przychód pasywny z przeglądarki

brave browser

Na koniec, w formie bonusu przeglądarka Brave, dzięki której możemy zyskać dodatkowy dochód pasywny. Wprawdzie niewielki, ale nie wymaga od nas praktycznie żadnej dodatkowej aktywności, więc warto o takiej możliwości wspomnieć. Zarabiamy tutaj dzięki małym reklamom, wyświetlanym w rogu przeglądarki, ale oczywiście tylko, jeśli na to zezwolimy. Rzecz jasna takie reklamy możemy całkowicie wyłączyć i zostać przy samej przeglądarce, która prezentuje się naprawdę ciekawie i może stanowić dobrą alternatywę dla Google Chrome. Warto dodać, że przeglądarka ma domyślnie wbudowane blokowanie reklam i dostępna jest również na telefony.

Jak przechowywać kryptowaluty

portfel bitcoin i kryptowalut

Bardzo istotną kwestią, jeśli poważnie zainteresujemy się kryptowalutami, a więc również bitcoinem, jest kwestia ich przechowywania. Służą do tego specjalne portfele, które różnią się od siebie stopniem bezpieczeństwa oraz funkcjonalnością. Mogą to być portfele w postaci aplikacji komputerowej, offline, przeglądarkowe, mobilne lub portfele sprzętowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc warto sprawę wcześniej przemyśleć lub korzystać z kilku rozwiązań.

Bitcoin czy inne kryptowaluty

Bitcoin to oczywiście tylko jedna z naprawdę ogromnej ilości kryptowalut, więc nie musimy ograniczać się tylko do niej. Wprawdzie jest to pierwsza kryptowaluta i prawdopodobnie żadna inna nie dorówna jej popularności (przynajmniej w najbliższym czasie), ale równie dobrze możemy zacząć zarabianie na pozostałych altcoinach. Ze względu na niski kurs innych kryptowalut, nawet przy stosunkowo niewielkim wzroście możemy sporo zarobić. Niestety wybór odpowiedniej, przy tak dużej ich ilości może okazać się bardzo trudny, a prawdą jest, że o większości słuch zaginie stosunkowo szybko i będą to po prostu stracone pieniądze.

Na tę chwilę bitcoin wydaje się najstabilniejszą i najpewniejszą inwestycją, choć niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo to potrwa. Kurs równie dobrze może od jutra stale lecieć w dół, aż w końcu bitcoin stanie się zupełnie bezwartościowy.

Czy warto zacząć?

Kryptowaluty, a więc również bitcoin mają bardzo duży potencjał zarobkowy, ale niestety niosą za sobą równie duże ryzyko utraty kapitału. Sami musimy ocenić, czy jesteśmy w stanie je podjąć, czy lepiej wybrać mniej ryzykowne sposoby zarabiania jak choćby wspomniane kraniki. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć zarabianie na kryptowalutach może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości jest naprawdę proste i w zasadzie każdy może zacząć.

Zarabiacie na bitcoinie? W jaki sposób? Podzielcie się opinią i doświadczeniami w komentarzu.

Dodaj komentarz