Strona główna » Krypto » Koparka kryptowalut – co to jest i jak działa?

Koparka kryptowalut – co to jest i jak działa?

Temat kryptowalut pojawia się w internecie coraz częściej, głównie za sprawą bitcoina, którego wartość ogromnie wzrosła od czasu jego powstania. Kryptowaluty takie jak bitcoin możemy kupować, sprzedawać lub zdobywać w inny sposób np. kopiąc ją (mining). Do tego celu najczęściej wykorzystuje się tzw. koparki kryptowalut. Co to właściwie jest, jak działa i czy można na nich zarobić?

Koparka kryptowalut – co to jest?

Koparka kryptowalut to po prostu komputer z wieloma portami PCI-E, do którego możemy podłączyć większą ilość kart graficznych. Dzięki temu możemy wykorzystać moc obliczeniową umieszczonych w nim kart do kopania kryptowalut. Warto zwrócić uwagę, że tylko naprawdę mocne modele pozwalają na sensowny zarobek, gdyż do wydobycia potrzebujemy oczywiście energii. W przypadku słabszych modeli różnica między zyskiem, a kosztem prądu jest po prostu dużo niższa.

Jak działa koparka kryptowalut

Kopanie kryptowalut jest stosunkowo prostym procesem, który polega na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączaniu ich do istniejącego łańcucha blockchain. Mówiąc prościej, jest to udostępnianie mocy obliczeniowej w zamian za określone fragmenty kryptowaluty. Wykopanie nowego bloku następuje po odnalezieniu ciągu znaków, czyli HASHA, dlatego też wydajność koparek mierzy się w haszach na sekundę (H/s).

Ile można zarobić na kopaniu?

Zarobki z kopania uzależnione są przede wszystkim od naszego sprzętu, dostępu do internetu oraz oczywiście kosztów prądu. Kolejna dość istotna kwestia to również kurs danej kryptowaluty w momencie sprzedaży oraz trudność wydobywania bloku. Do oceny opłacalności zakupu lub budowy koparki musielibyśmy posłużyć się jakimś przykładem, choć stosunkowo szybko może być nieaktualny. Nie tylko ze względu na szybkie zmiany kursu, ale również cen prądu oraz kart graficznych.

Sprawdźmy jednak jak to wygląda na dzień dzisiejszy z wykorzystaniem kryptowaluty Ethereum, której kopanie na dzień dzisiejszy jest po prostu najbardziej opłacalne. Poniżej tabelka prezentująca dwie karty graficzne (wraz z ich ceną) oraz szacunkowy zarobek „na czysto” przy uwzględnieniu ceny prądu na poziomie 70 groszy za 1 kWh. Oczywiście zwrot inwestycji dotyczy jedynie zakupu karty i same obliczenia nie uwzględniają również podatku.

Karta graficznaCenaDzienny zarobekKiedy inwestycja się zwróci
GeForce GTX 10702100 zł18 zł117 dni
Geforce RTX 30806600 zł33 zł200 dni

Oczywiście powyższe wyliczenia zakładają, że cena prądu oraz kurs kryptowaluty się nie zmienią. W przypadku zmian zwrot może być szybszy lub wolniejszy.

Kalkulator zysków z kopania

Łatwo policzyć potencjalne zyski przy złożeniu koparki kryptowalut składającej się z kilku kart graficznych wykorzystując do tego kalkulator dostępny na stronie: https://whattomine.com/. Jak korzystać z kalkulatora?

  • na samej górze wybieramy modele kart graficznych oraz wpisujemy ich ilość,
  • niżej (pod „cost) podajemy cenę prądu za kWh (w dolarach),
  • klikamy „calculate”.

Po kliknięciu ukaże nam się zestawienie kryptowalut, które najbardziej opłaca się kopać z wykorzystaniem podanej koparki. Jeśli chodzi o zysk dzienny interesuje nas kolumna „Rev $ Profit„. Jak widać mamy dwie informacje, jedna pod drugą. Dolna (pogrubiona) to zysk po odliczeniu kosztów prądu, a górna to zysk bez odliczania tych kosztów.

zyski z koparki kryptowalut

Kupić gotową koparkę kryptowalut czy składać samemu?

Wprawdzie w internecie znajdziemy gotowe koparki kryptowalut składające się z kilku kart graficznych, ale równie dobrze możemy złożyć je samodzielnie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze finansowo, choć dla laika może być nie lada wyzwaniem. Bez choćby minimalnej wiedzy w tym zakresie, możemy pokusić się o zakup gotowej lub poprosić kogoś o pomoc. Warto również zwrócić uwagę, że bardzo duża popularność kryptowalut niestety odbiła się bardzo negatywnie na rynku kart graficznych. Łatwo zauważyć, że w sklepach są spore braki w tej kategorii, więc większość popularnych kart graficznych jest po prostu tymczasowo niedostępna i ciężko je kupić.

Jak samodzielnie złożyć koparkę kryptowalut

Zanim złożymy własną koparkę kryptowalut, musimy zaopatrzyć się w:

  • karty graficzne o dużej mocy obliczeniowej. Najczęściej koparki składają się z kilku do kilkunastu kart, które umieszcza się na specjalnym stelażu o odpowiednich wymiarach,
  • kabel Riser PCI-E, który służy do połączenia kart graficznych z płytą główną,
  • płytę główną wyposażoną w odpowiednią ilość portów,
  • zasilacz, który zapewni odpowiednią moc koparce. Nie warto na nim oszczędzać, gdyż źle dobrany nie tylko opóźni pracę, ale również zwiększy ryzyko awarii sprzętu,
  • wentylatory, które ochronią sprzęt przed przegrzaniem.

Gdzie przechowywane są kryptowaluty

Zanim jednak wymienimy zebrane kryptowaluty na pieniądze, musimy je najpierw gdzieś trzymać, a służą do tego specjalne portfele.


portfel bitcoin i kryptowalut

Portfele kryptowalut są różne. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na te internetowe, w postaci aplikacji, ale również offline.


Wymiana zebranych kryptowalut na pieniądze

Niestety kryptowaluty nie są powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym, więc nie zapłacimy nimi tak jak gotówką. W związku z tym, zanim zobaczymy pieniądze na koncie bankowym, musimy je najpierw jakoś wymienić. Z tym oczywiście nie ma najmniejszego problemu, ale warto się najpierw zastanowić, czy robić to od razu, czy może lepiej się trochę wstrzymać. Kurs kryptowalut zmienia się bardzo szybko, więc czekając na dalszy wzrost możemy dodatkowo zyskać. Niestety działa to też w drugą stronę, gdyż nikt nie da nam gwarancji, że kurs nagle nie zacznie spadać w dół.


jak kupić kryptowaluty bitcoin

Sprzedać i kupić kryptowaluty możemy bardzo łatwo, przynajmniej na kilka sposobów, z których każdy ma swoje zalety.


Kopanie bitcoina

Warto również poruszyć temat bitcoina, czyli pierwszej i najpopularniejszej kryptowaluty. Kopanie go przy pomocy kart graficznych jest nieopłacalne, gdyż korzysta z innej technologii. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia o nazwie Antminer, ale niestety są one dość drogie, więc czas zwrotu inwestycji jest zdecydowanie dłuższy. Na tę chwilę kopanie bitcoina się po prostu nie opłaca i zdecydowanie lepiej wybrać inne kryptowaluty.

Jak inaczej je zdobywać

Kryptowaluty to bardzo ciekawy temat, który może zagwarantować nam dodatkowy zarobek, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy. Oczywiście koparka kryptowalut może zapewnić nam duże ich ilości, a więc również zarobek, ale niestety wymaga też sporych nakładów finansowych. W związku z tym warto zwrócić uwagę na inne możliwości zarabiania na kryptowalutach, które mogą stanowić ciekawe wprowadzenie w temat.


bitcoin - jak zacząć zarabianie

Zacząć zarabianie na kryptowalutach może w zasadzie każdy i to w dowolnej chwili. Kopanie to wprawdzie jedna z ciekawszych i bardziej dochodowych opcji, ale nie jedyna.


Czy koparka to dobra inwestycja?

Boom na kryptowaluty trwa i na dobrą sprawę nie wiadomo kiedy się skończy. W związku z tym zakup koparki kryptowalut wydaje się w dalszym ciągu ciekawą inwestycją, która stosunkowo szybko się zwraca. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że kurs może w dalszym ciągu szybować w górę. Jedynym utrudnieniem może być słaba dostępność kart graficznych oraz dość wysokie koszty złożenia sensownej koparki.

Co sądzicie o koparkach kryptowalut? Macie lub rozważaliście zakup? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x