Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe

Inwestorzy ciągle poszukują nowych możliwości do skutecznego pomnażania swoich pieniędzy. I nie ma co ukrywać, że takich opcji jest coraz więcej. Rozwój internetu i społeczności internetowych pozwala inwestorom nieco inaczej spojrzeć na kwestie generowania dodatkowego zarobku. Bez cienia wątpliwości jedną z bardziej interesujących form inwestycji są pożyczki społecznościowe. Nie jest jednak dla nikogo tajemnicą, że ta branża — mimo dużego potencjału — niesie ze sobą również pewne ryzyko. Pożyczki społecznościowe działają oczywiście w dwie strony – można zarówno ich udzielać jak i je brać.

Pożyczki społecznościowe – ranking

W polskiej przestrzeni internetowej istnieje wiele serwisów, które umożliwiają zarówno branie, jak i udzielanie pożyczek społecznościowych. Pomimo jasnych odgórnych reguł będących uniwersalnymi dla wszystkich tego typu inicjatyw, to jednak poszczególne z nich, co nieco różnią się między sobą. Poniżej te, które nie tylko są jednymi z najbardziej popularnych, ale również cechują się największym zaufaniem odbiorców.

Skąd wzięły się pożyczki społecznościowe?

Kryzys finansowy w 2008 roku spowodował, że banki mniej chętnie zaczęły dawać kredyty. A jeśli pożyczki klientowi banku udzielano, to jej warunki, nie były już tak korzystne, jak wcześniej. To zdarzenie — choć trudne mówić o nim, jak o incydencie, gdyż na ów kryzys finansjera “pracowała” przez długie lata — spowodowało, że na rynku pojawiła się pewna luka, która rychło została wypełniona.

Liczba osób, która miała zapotrzebowanie na pożyczki, wcale nie zmalała, a wręcz — nietrudno się tego nie spodziewać — nawet wzrosła. Ten popyt spowodował, że szybko znaleźli się chętni, na udzielanie pożyczek pieniężnych. Owi “dobroczyńcy” zauważyli, że pożyczanie pieniędzy na kredyt, to doskonała forma inwestycji. W niektórych przypadkach mniej lub bardziej ryzykowna, lecz w około 90% przynosząca stałe zyski.

Pożyczki społecznościowe to obecnie całkiem pokaźny segment polskiego rynku kredytowego, który określa się bezpiecznie na około 250 milionów złotych. Jednak — jak można się domyślić — cały czas rośnie, a Polska jest na dobrej drodze, aby zwiększył się on do rozmiarów największych rynków pożyczek społecznościowych w całej Europie.

Na czym to polega ?

Niezależnie od serwisu, w jakim zdecydujemy się pożyczać pieniądze, cały proces wygląda praktycznie tak samo. Na stronach mamy do czynienia z pożyczkobiorcami i pożyczkodawcami. Ci pierwsi określają swoje zapotrzebowanie finansowe w ramach projektów. Często również serwisy umożliwiają im samodzielne określenie stopy procentowej i ewentualnych bonusów finansowych za udzielenie pożyczki. Rola pożyczkodawcy polega tutaj na wyszukanie interesującej i najbardziej korzystnej dla niego oferty, a także częściowe lub całkowite jej sfinansowanie.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *