Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe

Inwestorzy ciągle poszukują nowych możliwości do skutecznego pomnażania swoich pieniędzy. I nie ma co ukrywać, że takich opcji jest coraz więcej. Rozwój internetu i społeczności internetowych pozwala inwestorom nieco inaczej spojrzeć na kwestie generowania dodatkowego zarobku. Bez cienia wątpliwości jedną z bardziej interesujących form inwestycji są pożyczki społecznościowe. Nie jest jednak dla nikogo tajemnicą, że ta branża — mimo dużego potencjału — niesie ze sobą również pewne ryzyko. Działa to oczywiście w dwie strony – można zarówno ich udzielać jak i je brać.

Skąd wzięły się pożyczki społecznościowe?

Kryzys finansowy w 2008 roku spowodował, że banki mniej chętnie zaczęły dawać kredyty. A jeśli pożyczki klientowi banku udzielano, to jej warunki, nie były już tak korzystne, jak wcześniej. To zdarzenie — choć trudne mówić o nim, jak o incydencie, gdyż na ów kryzys finansjera “pracowała” przez długie lata — spowodowało, że na rynku pojawiła się pewna luka, która rychło została wypełniona.

Liczba osób, która miała zapotrzebowanie na pożyczki, wcale nie zmalała, a wręcz — nietrudno się tego nie spodziewać — nawet wzrosła. Ten popyt spowodował, że szybko znaleźli się chętni, na udzielanie pożyczek pieniężnych. Owi “dobroczyńcy” zauważyli, że pożyczanie pieniędzy na kredyt, to doskonała forma inwestycji. W niektórych przypadkach mniej lub bardziej ryzykowna, lecz w około 90% przynosząca stałe zyski.

Pożyczki społecznościowe to obecnie całkiem pokaźny segment polskiego rynku kredytowego, który określa się bezpiecznie na około 250 milionów złotych. Jednak — jak można się domyślić — cały czas rośnie, a Polska jest na dobrej drodze, aby zwiększył się on do rozmiarów największych rynków pożyczek społecznościowych w całej Europie.

Na czym polega pożyczka społecznościowa?

Niezależnie od serwisu, w jakim zdecydujemy się pożyczać pieniądze, cały proces wygląda praktycznie tak samo. Na stronach mamy do czynienia z pożyczkobiorcami i pożyczkodawcami. Ci pierwsi określają swoje zapotrzebowanie finansowe w ramach projektów. Często również serwisy umożliwiają im samodzielne określenie stopy procentowej i ewentualnych bonusów finansowych za udzielenie pożyczki. Rola pożyczkodawcy polega tutaj na wyszukanie interesującej i najbardziej korzystnej dla niego oferty, a także częściowe lub całkowite jej sfinansowanie.

Polskie serwisy pożyczek społecznościowych

W polskiej przestrzeni internetowej istnieje wiele serwisów, które umożliwiają zarówno branie, jak i udzielanie pożyczek społecznościowych. Pomimo jasnych odgórnych reguł będących uniwersalnymi dla wszystkich tego typu inicjatyw, to jednak poszczególne z nich, co nieco różnią się między sobą. Poniżej te, które nie tylko są jednymi z najbardziej popularnych, ale również cechują się największym zaufaniem odbiorców.

Kokos
Jednym z owych serwisów jest z całą pewnością KOKOS.PL. Jak czytamy w jednej z jego publikacji, która jest poradnikiem dla inwestora. Jedynie 8.5% ze wszystkich udzielanych w serwisie pożyczek jest poddawana procesowi windykacji. To nawet lepiej niż średnia dla większości stron oferujących kontakty pomiędzy pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami, która waha się w okolicach 10%.

KOKOS.PL posiada również dodatkowe zabezpieczenia dla nieudanych inwestycji, które pozwalają podwyższyć roczny zysk nawet do 13.5%. Gdy zdecydujemy się wybierać nieco bardziej ryzykowne inwestycje — które kierowane są od nowych pożyczkobiorców — wysokość naszych zarobków może być jeszcze wyższa.

Wszyscy użytkownicy KOKOS.PL są weryfikowani przez serwis, dlatego odsetek nieudanych transakcji jest niezwykle niski. Trzeba mieć jednak na uwadze, że, pomimo iż w serwisie istnieje system windykacyjny, to ogranicza się on jedynie do działań “miękkich”. Oznacza to, że pożyczkobiorca będzie otrzymywał od serwisu ponagleń i upomnienia, lecz jeśli nie będzie chciał pożyczki spłacić, to serwis nie podejmie dalszych działań.

Serwis KOKOS.PL daje nam całkiem sporo możliwości sprawdzenia potencjalnego pożyczkobiorcy. Począwszy od komentarzy, ratingu pożyczkobiorcy (w formie gwiazdek), informacji na temat spłaconych i niespłaconych pożyczek w serwisie, a skończywszy na osobistych danych (które sprawdza już sam serwis). Im więcej danych, im więcej zrealizowanych transakcji, tym możemy podejrzewać, że nasza inwestycja zakończy się pozytywnie.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *