Przychód a dochód

W polskim prawie podatkowym funkcjonuje wiele pojęć podstawowych, a wśród nich znajdują się przychód i dochód. Wielu ludzi myli je ze sobą lub traktuje jako pojęcia tożsame. W świetle ustawy o podatku dochodowym jednak są to dwie różne kwestie, które należy traktować odrębnie.

Przychód

Przychód jest pojęciem szerszym niż dochód. Oznacza wszystkie przysporzenia majątkowe, których zaistnienie rodzi obowiązek zapłacenia podatku dochodowego. Z przychodem mamy więc do czynienia zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak również osób pracujących w oparciu o, np. stosunek pracy lub pracę nakładczą.

Dla różnych grup zawodowych przychód może mieć inne znaczenie. Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT za przychód uzna kwotę netto, a więc bez VATu, z każdego dokumentu poświadczającego sprzedaż, np. faktury lub paragonu. Przedsiębiorca – nievatowiec podobnie, z tą różnicą, że dla niego kwota netto jest jednocześnie kwotą brutto (brak naliczenia podatku VAT). Z określeniem wysokości przychodu najłatwiej poradzić mogą sobie pracownicy. Dla nich przychodem jest kwota brutto, obejmująca m.in. płacę zasadniczą, premie, dodatki, itp.

Dochód

Dochód można zdefiniować prostym równaniem: Dochód = przychód – koszty uzyskania przychodu.

Tak obliczony dochód jest tzw. dochodem brutto, od którego należy naliczyć podatek dochodowy. Po jego odjęciu otrzymuje się dochód netto, czyli kwotę „na rękę”, która jest realnym wyznacznikiem opłacalności pracy.

Przychód a dochód

O ile w przypadku pracowników pracujących w oparciu o stosunek pracy, pracę nakładczą lub inną, podobną im formę zatrudnienia, zarówno przychód, jak i dochód osiągać będą wartość dodatnią, tak w przypadku przedsiębiorców nie jest to już tak oczywiste. W firmach, szczególnie tych dopiero rozpoczynających swoją działalność, zdarza się tak, że pomimo wysokiego przychodu dochód jest równy 0, a więc nie ma go wcale. Spowodowane jest to formą rozliczania, np. inwestycji poczynionych w ramach rozpoczęcia działalności. W takiej sytuacji koszty uzyskania przychodu przewyższają przychód, co powoduje brak dochodu. W księgowości można spotkać się więc z pojęciem dochodu ujemnego, nazywanego stratą.

Przychód a dochód – czym się różnią?

Jak widać, właściwie wszystkim. Pojęcia te przenikają się i uzupełniają, a znając wartość jednego z nich, można obliczyć wartość drugiego.

Dla przeciętnego pracownika pojęciem ważniejszym jest dochód w wersji netto. Jest to kwota, którą co miesiąc otrzymuje jako wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorcy muszą zwracać uwagę na obie wartości i jednocześnie dbać, aby koszty uzyskania przychodu nie przewyższały wysokości przychodu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Skomentuj!x