Dochód pasywny

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia czym jest dochód pasywny. Jest to nic innego jak dochód bez wykonywania pracy lub, gdy raz wykonana praca przynosi zyski przez określony czas. Kto by nie chciał zarabiać w ten sposób? Siedzisz sobie wygodnie w domu, a pieniądze same wpadają na konto. W poniższym artykule kilka pomysłów, które pomogą go osiągnąć.

Jak zacząć?

Są różne możliwości by zagwarantować sobie dochód pasywny, ale na początku trzeba zainwestować własne pieniądze lub czas. Przeważnie jednak jedno i drugie bo nie ma chyba całkowicie pasywnego dochodu. Od czego zacząć? Wystarczy wybrać spośród wielu możliwości i działać w tym kierunku.

Poniżej kilka przykładów, które mogą okazać się pomocne w dokonaniu wyboru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by osiągać dochód pasywny z wielu źródeł jednocześnie. Przełoży się to na jeszcze lepsze zarobki oraz zminimalizuje ryzyko utraty całego dochodu w razie ewentualnych problemów z jednym źródłem.

Proste pomysły na dochód pasywny

Na początek przykłady dochodu pasywnego wymagające najmniej zaangażowania. Najczęściej wystarczy, że wpłacimy określoną kwotę i w zasadzie na tym cała nasza praca się kończy.


ranking lokat bankowych

Lokaty bankowe wprawdzie nie cechują się najwyższym oprocentowaniem, ale jest to bardzo bezpieczny sposób na lokowanie dodatkowych pieniędzy, jeśli nie lubimy podejmować ryzyka. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwyczajnego trzymania pieniędzy na koncie.


Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to sposób na wspólne inwestowanie, które polega na tym, że grupa osób lokuje środki finansowe należące do uczestników danego funduszu. Jest to ciekawy sposób pomnażania oszczędności, ale niestety nie jest pozbawiony ryzyka. Przed podjęciem decyzji o dołączeniu do funduszu inwestycyjnego warto dobrze go sprawdzić oraz zastanowić się na jakie ewentualne ryzyko możemy sobie pozwolić.

Akcje

Część zysków firmy otrzymują akcjonariusze i wspólnicy w postaci dywidendy. Akcje mogą być całkiem niezłym dochodem pasywnym, choć niestety nie zawsze są. Wszystko zależy od tego jak firma będzie sobie radzić w przyszłości, więc wszelkie inwestycje musimy wcześniej dobrze przemyśleć. Warto też zasięgnąć opinii kogoś obeznanego w temacie, jeśli mamy taką możliwość.

Pomysły na dochód pasywny wymagające początkowego zaangażowania

Kolejne propozycje wymagają dużego zaangażowania, ale głównie na początku. Z czasem możemy liczyć na stały dochód pasywny bez dodatkowych działań z naszej strony lub z jedynie minimalną ich ilością.


jak napisać i wydać książkę

Z pewnością nie każdy jest w stanie napisać książkę, która cieszyć się będzie wystarczająco dużym zainteresowaniem, aby pozwoliła osiągać dochód pasywny przez dłuższy czas. Wiele osób zapomina o tym, że nie muszą to być wcale długie powieści. Równie dobrze sprzedają się różnego rodzaju poradniki, które wydawane są również w formie elektronicznej (pdf).


jak założyć bloga

Założenie własnego bloga lub strony internetowej to ciekawy sposób na dochód pasywny, jeśli wybierzemy tematykę, która nie wymaga regularnych wpisów. Ewentualnie założymy stronę, na której użytkownicy dbają o nową treść. Oczywiście samo założenie to dopiero początek, gdyż musimy jeszcze zdobyć odwiedzających użytkowników. Jednym ze sposobów na to jest pozycjonowanie lub po prostu reklama, która niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na takim dobrze widocznej stronie możemy zarabiać na wiele sposobów, a najbardziej pasywny dochód to po prostu umieszczenie na nim automatycznych reklam np. Google Adsense.


jak założyć sklep internetowy

Posiadanie własnego sklepu internetowego może wydawać się poza zasięgiem wielu ludzi, ale jak się okazuje nawet nie musimy mieć fizycznie towaru, który planujemy sprzedawać. Wszystko dzięki hurtowniom działającym w oparciu o dropshipping, które wysyłają towar bezpośrednio do klientów, a jedynym zadaniem sklepu jest zbieranie odpowiednich zamówień. Decydując się na założenie sklepu internetowego możemy skorzystać z dedykowanych rozwiązań, które znacznie przyspieszą i ułatwią cały proces.


reflink - jak zdobywać poleconych

Serwisy zarobkowe, które płacą np. za wypełnianie ankiet czy klikanie w reklamy to również świetny sposób na dochód pasywny, choć nie każdy o tym wie. Samodzielne działanie w takich programach oczywiście nie przynosi sporych zysków, a już z pewnością nie dochodu pasywnego, ale najczęściej pozwalają zapraszać za pomocą reflinków kolejne osoby, w zamian za odpowiedni procent od zarobków. Tutaj powstaje już całkiem niezły dochód pasywny, o ile ilość zaproszonych w ten sposób osób będzie spora i będą one aktywne.


Pomysły na dochód pasywny wymagające większych nakładów finansowych

Poniżej dwie propozycje, które wymagają większych nakładów finansowych od tych wspomnianych wyżej.

Wynajem mieszkania

Na mieszkania jest spore zapotrzebowanie, więc wynajem mieszkania jest prawdopodobnie najbardziej pewną inwestycją i pomysłem na dochód pasywny, ale niestety jest ona bardzo kosztowna. Kwota potrzebna na tego typu inwestycję uzależniona jest od powierzchni, lokalizacji i innych czynników mających wpływ na cenę końcową. Przeważnie realizowana jest przy pomocy kredytu hipotecznego.

Urządzenia samoobsługowe

Różnego rodzaju automaty z napojami, słodyczami czy grami, postawione w odpowiednim miejscu potrafią generować całkiem przyzwoity dochód pasywny. Warto zwrócić również uwagę, że nie wymagają zatrudniania dodatkowych ludzi. Wystarczy, że zainwestujemy w zakup odpowiednich maszyn i dogadamy się z właścicielem jakiegoś lokalu (chyba, że mamy własny). Równie ciekawym rozwiązaniem wydaje się myjnia samoobsługowa.

Jak inaczej zarabiać pieniądze

Dodatkowe i regularne wpływy na konto minimalnym nakładem pracy z pewnością zadowolą każdego. Warto jednak zaoszczędzony czas spożytkować np. zarabiając kolejne pieniądze w sposób, który wymaga już nieco więcej zaangażowania. Łącząc wiele źródeł zarobku możemy liczyć na zdecydowanie lepsze efekty.


praca w domu i zarabianie przez internet

Zarabiać i pracować w domu możemy na wiele różnych sposobów i tylko od nas samych zależy, który okaże się najlepszy. Wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.


pomysł na biznes

Własna firma również może okazać się całkiem niezłym źródłem zarobku i wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jest wiele sprawdzonych pomysłów na biznes, które mogą wypalić.


Dlaczego warto go mieć?

Decydując się na zarabianie pasywne mamy zdecydowanie więcej czasu na inne rzeczy, więc warto się nim zainteresować. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy w stanie osiągnąć dochód pasywny, który pozwoli całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej. W ten sposób zaoszczędzony czas, który musielibyśmy poświęcić pracy, możemy poświęcić rodzinie oraz rzeczom, które sprawiają nam radość. Jest wiele ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu, które niestety nam uciekają, gdyż sporą część życia najczęściej spędzamy w pracy.

Może macie jakieś inne pomysły na dochód pasywny? Podzielcie się nimi w komentarzu.

1 komentarz do wpisu “Dochód pasywny”

  1. Fajną opcją, o ile kogoś to interesuje i całkiem dobrze mu to wychodzi, sprzedaż zdjęć do banków. Co prawda trzeba spełnić pewne wymagania, np. rozmiar zdjęcia, ale może to być także świetne jako motywacja do robienia kolejnych, coraz lepszych zdjęć. Praca pozwala wykazać się kreatywnością i nie zamyka nas w schematach 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz