Dochód pasywny

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia czym jest dochód pasywny. Jest to nic innego jak dochód bez wykonywania pracy lub, gdy raz wykonana praca przynosi zyski przez określony czas. Kto by nie chciał zarabiać w ten sposób? Siedzisz sobie wygodnie w domu, a pieniądze same wpadają na konto.

Pomysły na dochód pasywny

Są różne możliwości by zagwarantować sobie dochód pasywny, ale na początku trzeba zainwestować własne pieniądze lub czas. Przeważnie jednak jedno i drugie bo nie ma chyba całkowicie pasywnego dochodu. Od czego zacząć? Wystarczy wybrać spośród wielu możliwości i działać w tym kierunku.

Poniżej kilka przykładów, które mogą okazać się pomocne w dokonaniu wyboru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by osiągać dochód pasywny z wielu źródeł jednocześnie.

Proste

Na początek przykłady wymagającego najmniej zaangażowania dochodu pasywnego, gdzie wystarczy wpłacić określoną kwotę i w zasadzie na tym cała praca się kończy.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe wprawdzie nie cechują się najwyższym oprocentowaniem, ale jest to bardzo bezpieczny sposób na lokowanie dodatkowych pieniędzy, jeśli nie lubimy podejmować ryzyka. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwyczajnego trzymania pieniędzy na koncie.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to sposób na wspólne inwestowanie, które polega na tym, że grupa osób lokuje środki finansowe należące do uczestników danego funduszu. Jest to ciekawy sposób pomnażania oszczędności, ale nie jest pozbawiony ryzyka. Przed podjęciem decyzji o dołączeniu do funduszu inwestycyjnego warto dobrze go sprawdzić i zastanowić się na jakie ewentualne ryzyko możemy sobie pozwolić.

Akcje

Część zysków firmy otrzymują akcjonariusze i wspólnicy w postaci dywidendy. Może to być całkiem niezły dochód pasywny, choć nie musi. Wszystko zależy od tego jak firma będzie sobie radzić w przyszłości.

Wymagające początkowego zaangażowania

Kolejne propozycje wymagają dużego zaangażowania, ale głównie na początku. Z czasem możemy liczyć na stały dochód pasywny bez dodatkowych działań z naszej strony lub z jedynie minimalną ich ilością.

Własna książka

Z pewnością nie każdy jest w stanie napisać książkę, która cieszyć się będzie wystarczająco dużym zainteresowaniem, który pozwoli osiągać dochód pasywny przez dłuższy czas. Wiele osób zapomina, że nie muszą to być wcale długie powieści. Równie dobrze sprzedają się różnego rodzaju poradniki, które wydawane mogą być również w formie elektronicznej (pdf).

Własny blog lub strona internetowa

Założenie własnego bloga jest bardzo proste i możemy to zrobić nawet całkowicie za darmo. Wystarczy w zasadzie kilka minut, aby był on widoczny w internecie, ale dopiero wtedy zaczyna się właściwa praca, gdyż musimy przyciągnąć na niego czytelników. Jednym ze sposobów na to jest pozycjonowanie lub po prostu reklama, która niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na takim dobrze widocznym blogu możemy zarabiać na wiele sposobów, a najbardziej pasywny dochód to po prostu umieszczenie na nim automatycznych reklam np. Google Adsense.

Własny sklep internetowy

Posiadanie własnego sklepu internetowego może wydawać się poza zasięgiem wielu ludzi, ale jak się okazuje nawet nie musimy mieć fizycznie towaru, który planujemy sprzedawać. Wszystko dzięki hurtowniom działającym w oparciu o dropshipping, które wysyłają towar bezpośrednio do klientów, a jedynym zadaniem sklepu jest zbieranie odpowiednich zamówień. Decydując się na jego założenie możemy skorzystać z dedykowanych rozwiązań, które znacznie przyspieszą i ułatwią cały proces.

Internetowe programy zarobkowe

Chodzi tu oczywiście o strony płacące za wypełnianie ankiet czy klikanie w reklamy. Samodzielne działanie w takich programach oczywiście nie przynosi sporych zysków, a już z pewnością nie dochodu pasywnego. Przeważnie pozwalają jednak zapraszać za pomocą reflinków kolejne osoby, w zamian za odpowiedni procent od zarobków.  Tutaj powstaje już całkiem niezły dochód pasywny, o ile ilość zaproszonych w ten sposób osób będzie spora. W zasadzie są jeszcze inne strony, ale z pewnością te są najpopularniejsze i najłatwiej je promować.

Wymagający większych nakładów finansowych

Poniżej dwie propozycje, które wymagają większych nakładów finansowych od tych wspomnianych wyżej.

Wynajem mieszkania

Na mieszkania jest spore zapotrzebowanie, więc wynajem mieszkania jest prawdopodobnie najbardziej pewną inwestycją i pomysłem na dochód pasywny, ale niestety jest ona bardzo kosztowna. Kwota potrzebna na tego typu inwestycję uzależniona jest od powierzchni, lokalizacji i innych czynników mających wpływ na cenę końcową. Przeważnie realizowana jest przy pomocy kredytu hipotecznego.

Urządzenia samoobsługowe

Różnego rodzaju automaty z napojami, słodyczami czy grami postawione w odpowiednim miejscu potrafią całkiem przyzwoity dochód pasywny i nie wymagają zatrudniania dodatkowych ludzi. Wystarczy zainwestować w zakup odpowiednich maszyn i dogadać się z właścicielem jakiegoś lokalu. Równie ciekawym rozwiązaniem jest myjnia samoobsługowa.

Dlaczego warto go mieć?

Decydując się na zarabianie pasywne mamy zdecydowanie więcej czasu na inne rzeczy. Dodatkowe pieniądze minimalnym nakładem czasu z pewnością zadowolą każdego, a pozostały czas możemy spożytkować w inny sposób. Zależnie od aktualnego etapu, czas wolny możemy poświęcić by zarabiać pieniądze w sposób, który wymaga nieco więcej zaangażowania lub z rodziną. Wszystko zależy od tego czy dopiero budujemy swój dochód pasywny czy jest on już na tyle duży by móc się z niego utrzymywać na dostatnim poziomie.

Może macie jakieś inne pomysły na dochód pasywny? Podzielcie się nimi w komentarzu.

1 komentarz do wpisu “Dochód pasywny”

  1. Fajną opcją, o ile kogoś to interesuje i całkiem dobrze mu to wychodzi, sprzedaż zdjęć do banków. Co prawda trzeba spełnić pewne wymagania, np. rozmiar zdjęcia, ale może to być także świetne jako motywacja do robienia kolejnych, coraz lepszych zdjęć. Praca pozwala wykazać się kreatywnością i nie zamyka nas w schematach 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz