Dochód pasywny

Dochód pasywny

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia czym jest dochód pasywny. Jest to nic innego jak dochód bez wykonywania pracy lub, gdy raz wykonana praca przynosi zyski przez określony czas. Kto by nie chciał zarabiać w ten sposób? Siedzisz sobie wygodnie w domu, a pieniądze same wpadają na konto.

Dochód pasywny - jak zacząć go osiągać?

Są różne możliwości by zagwarantować sobie dochód pasywny, ale na początku trzeba zainwestować własne pieniądze lub czas. Przeważnie jednak jedno i drugie bo nie ma chyba całkowicie pasywnego dochodu. Od czego zacząć? Wystarczy wybrać spośród wielu możliwości i działać w tym kierunku.

Dochód pasywny - przykłady

Poniżej kilka przykładów, które mogą okazać się pomocne w dokonaniu wyboru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by osiągać dochód pasywny z wielu źródeł jednocześnie.

Lokaty bankowe

Procent z lokat co prawda nie jest jakiś oszałamiający, ale pozwala bezpiecznie mnożyć oszczędności. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią dużego ryzyka. Jeden z najbardziej oczywistych wyborów, jeśli chodzi o dochód pasywny, ale niestety mało dochodowy.

Fundusze inwestycyjne

Większe ryzyko utraty kapitału, ale można liczyć też na większe zarobki powierzając pieniądze specjalistom. Wybierając odpowiedni fundusz inwestycyjny można określić jak duże ryzyko jesteśmy w stanie podjąć.

Akcje

Część zysków firmy otrzymują akcjonariusze i wspólnicy w postaci dywidendy. Może to być całkiem niezły dochód pasywny, choć nie musi. Wszystko zależy od tego jak firma będzie sobie radzić w przyszłości.

Afiliacja

Zarabianie na afiliacji nie należy do prostych, ale zarobki są całkiem niezłe. Trzeba tylko mieć dobre medium, które generuje ruch, takie jak blog czy kanał na YouTube. Reklamy lub linki tam umieszczone potrafią generować dochód pasywny przez naprawdę długi czas.

Własny sklep internetowy

Założenie własnego sklepu internetowego nie należy do rzeczy przesadnie skomplikowanych, ale wybić się na tle innych, niestety już tak. Mimo to czasem warto zaryzykować i spróbować swoich sił, ponieważ własny sklep pozwala generować naprawdę dobre zarobki. Zwłaszcza, że nie trzeba nawet mieć towaru we własnych magazynach. Istnieje coś takiego jak dropshipping, gdzie hurtownie same wysyłają towary, a do nas należy jedynie zbieranie odpowiednich zamówień.

Marketing sieciowy

MLM wprawdzie polega na sprzedaży konkretnych produktów, ale również pozwala budować sieć współpracowników, od których otrzymujemy odpowiedni % zarobków. W dłuższej perspektywie czasu, zbudowanie licznego zespołu może być całkiem dochodowe.

Internetowe programy zarobkowe

Chodzi tu oczywiście o strony płacące za wypełnianie ankiet czy klikanie w reklamy. Samodzielne działanie w takich programach oczywiście nie przynosi sporych zysków, a już z pewnością nie dochodu pasywnego. Przeważnie pozwalają jednak zapraszać za pomocą reflinków kolejne osoby, w zamian za odpowiedni procent od zarobków.  Tutaj powstaje już całkiem niezły dochód pasywny, o ile ilość zaproszonych w ten sposób osób będzie spora. W zasadzie są jeszcze inne strony, ale z pewnością te są najpopularniejsze i najłatwiej je promować.

Własny blog

Z początku trzeba niestety poświęcić sporo czasu by zdobyć ruch na stronie. Nie chodzi tu tylko o dodawanie treści, ale również związane z tym pozycjonowanie. Większość można zrobić samodzielnie, ale wymaga to sporych nakładów czasowych. Potem zostaje już tylko zarabianie na blogu w różny sposób. Samo założenie bloga oczywiście nie jest specjalnie skomplikowane i każdy powinien sobie z tym poradzić.

Własny kanał na YouTube

Podobnie jak w przypadku bloga, wymaga sporych nakładów czasowych, zwłaszcza z początku. Wybicie się nie jest łatwe, ale jeden naprawdę dobry filmik pozwala generować zarobki jeszcze przez długi czas.

Własna książka

Pomysł z pewnością nie dla każdego, choć napisanie książki nie jest aż takie trudne jak się wydaje. Raz napisana książka pozwala generować dochód pasywny przez dłuższy czas, ale warto pisać kolejne by był on jeszcze wyższy.

Wynajem mieszkania

W porównaniu z poprzednimi przykładami, wymaga naprawdę dużego kapitału na początek, ale jest to bardzo popularny sposób i pewny sposób na dochód pasywny. Zapotrzebowanie na mieszkania jest bardzo duże, więc wynajem jest aktualnie dobrą inwestycją.

Urządzenia samoobsługowe

Różnego rodzaju automaty z napojami, słodyczami czy grami postawione w odpowiednim miejscu potrafią całkiem przyzwoity dochód pasywny i nie wymagają zatrudniania dodatkowych ludzi. Myjnia samoobsługowa również jest ciekawym rozwiązaniem.

Dlaczego warto mieć dochód pasywny ?

Decydując się na zarabianie pasywne mamy zdecydowanie więcej czasu na inne rzeczy. Dodatkowe pieniądze minimalnym nakładem czasu z pewnością zadowolą każdego, a wolny czas spożytkować można w inny sposób. Zależnie od aktualnego etapu, wolny czas można poświęcić by zarabiać pieniądze w sposób, który wymaga nieco więcej zaangażowania lub z rodziną. Wszystko zależy od tego czy dopiero budujemy swój dochód pasywny czy jest on już na tyle duży by móc się z niego utrzymywać na dostatnim poziomie.

Może macie jakieś inne pomysły? Podzielcie się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *