Strona główna » Zarabianie » Dochód pasywny – co to jest i jak zacząć go osiągać?

Dochód pasywny – co to jest i jak zacząć go osiągać?

Stale otrzymywać pieniądze bez wykonywania pracy chciałby z pewnością każdy, ale niestety nie każdy będzie w stanie to osiągnąć. Warto jednak się tematem zainteresować i spróbować zapewnić sobie taki dochód pasywny. Dzięki temu możemy regularnie zarabiać pieniądze, a jednocześnie spędzać czas wolny w sposób, który nam odpowiada. W poniższym artykule kilka pomysłów, które pomogą go osiągnąć.

Dochód pasywny – co to jest?

Dochód pasywny to nic innego jak dochód bez wykonywania pracy lub, gdy raz wykonana praca przynosi zyski przez określony czas. Jak widać definicja jest dość prosta, więc powinna być dla wszystkich zrozumiała. Rzecz jasna, aby zacząć go osiągać musimy najpierw poświęcić swój czas wolny lub pewne środki finansowe. Jednak warto, gdyż dzięki temu możemy zagwarantować sobie wolność finansową.

Od czego zacząć?

Są różne sposoby, które zapewnią nam dochód pasywny, ale na początku musimy zainwestować własne pieniądze lub czas. Najczęściej jednak jedno i drugie, gdyż nie ma chyba całkowicie pasywnego dochodu. Od czego zacząć? Wszystko zależy od naszych umiejętności oraz posiadanego kapitału, ale możliwości jest sporo.

Poniżej kilka przykładów, które mogą okazać się pomocne w dokonaniu wyboru, choć w żadnym wypadku nie wyczerpują tematu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby osiągać dochód pasywny z wielu źródeł jednocześnie. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze zarobki, ale również zminimalizujemy ryzyko utraty całego dochodu w razie ewentualnych problemów z jednym z nich.

Pomysły na dochód pasywny bez inwestycji

Na początek propozycje dochodu pasywnego bez inwestycji, które jednak wymagają dużego zaangażowania, choć głównie na początku. Z czasem możemy liczyć na stały zarobek bez dodatkowych działań z naszej strony lub z jedynie minimalną ich ilością.

Własny blog

jak założyć bloga

Założenie własnego bloga lub strony internetowej to ciekawy sposób na dochód pasywny, jeśli wybierzemy tematykę, która nie wymaga regularnych wpisów. Ewentualnie, jeśli założymy stronę, na której to użytkownicy dbają o nową treść (np. forum internetowe). Oczywiście samo założenie to jedynie początek, gdyż musimy jeszcze zdobyć regularny ruch w postaci odwiedzających użytkowników. Jednym z lepszych sposobów na to jest pozycjonowanie lub po prostu reklama, ale ta niestety wiąże się z regularnymi kosztami. Na takiej dobrze widocznej stronie możemy zarabiać już na wiele różnych sposobów. Od automatycznych reklam. np Google Adsense, po programy partnerskie, które potrafią cechować się naprawdę wysokimi prowizjami. Rzecz jasna takiego bloga możemy założyć nawet zupełnie za darmo.

Reflinki

reflink jak zdobywać poleconych

Wykorzystanie reflinków to kolejny świetny sposób na dochód pasywny, choć nie każdy o nim wie. Ten sposób polega na promowaniu różnego rodzaju serwisów internetowych np. tych pozwalających zarabiać na wypełnianiu płatnych ankiet przez internet. Wprawdzie możemy zarabiać w nich samodzielnie, ale to właśnie zapraszanie kolejnych osób do paneli potrafi zagwarantować ciekawy dochód pasywny. Jest tak, ponieważ od każdej zaproszonej w ten sposób osoby otrzymujemy dodatkowo określony % ich zarobków lub jednorazowe stałe wynagrodzenie. Przy dużej ilości zaproszonych osób możemy liczyć już na całkiem niezły zarobek. Zwłaszcza, jeśli są to serwisy oferujące wynagrodzenie procentowe.

Własna książka

jak napisać książkę

Napisanie i wydanie książki to kolejny ciekawy sposób, choć z pewnością nie każdy jest w stanie to zrobić. Samo napisanie to jedno, ale taka książka musi również cieszyć się wystarczająco dużym zainteresowaniem, aby pozwoliła osiągać dochód pasywny przez dłuższy czas. Wiele osób zapomina o tym, że nie muszą to być wcale długie powieści. Równie dobrze sprzedają się różnego rodzaju poradniki, które wydawane są także w formie elektronicznej, czyli ebooki. Zdecydowanie warto się tym tematem zainteresować.

Reklama na samochodzie

reklama na samochodzie

Kolejnym prostym i ciekawym pomysłem na dochód pasywny bez inwestycji jest reklama na samochodzie za pieniądze. Niestety jest to jedynie teoretyczny sposób na zarobek, gdyż w Polsce aktualnie zapotrzebowanie na tego typu usługi jest naprawdę niskie. Znaleźć kogoś kto będzie gotowy zapłacić za umieszczenie takiej reklamy na samochodzie jest niezmiernie trudno, ale możliwość taka jest.

Dochód pasywny z kryptowalut

Kryptowaluty mogą być również całkiem niezłym sposobem na zarobek, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Wprawdzie większość osób kojarzy jedynie bitcoina, gdyż jest to pierwsza i w dalszym ciągu najpopularniejsza kryptowaluta, ale warto wiedzieć, że są również inne. Co ciekawe, możemy wykorzystać je również do generowania dochodu pasywnego.

Kopanie kryptowalut

kryptowaluty

Wydobywanie to ciekawy pomysł na dochód pasywny, choć nie każdy wie jak to dokładnie wygląda. Wprawdzie kopać kryptowaluty możemy nawet na zwykłym komputerze lub telefonie, ale niestety nie jest to zbyt opłacalne rozwiązanie. Decydując się na kopanie zdecydowanie lepiej zainwestować w tzw. koparkę kryptowalut, którą musimy jedynie podłączyć do prądu oraz internetu. Rzecz jasna opłacalność tego typu inwestycji to osobna kwestia, więc warto sytuację najpierw dokładnie przeanalizować.

Oprocentowany kranik

kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut służą przede wszystkim do odbierania określonych części wybranej kryptowaluty, co określony czas. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden kranik, który oferuje oprocentowane saldo, które działa na takiej samej zasadzie jak lokata. Wystarczy, że zbierzemy minimalną ilość satoshi, a oprocentowanie i procent składany zrobią swoje. Rzecz jasna nie musimy ich zbierać, gdyż równie dobrze możemy dokonać depozytu. Kranik, o którym mowa to oczywiście Freebitcoin.

Dochód pasywny z przeglądarki internetowej

brave browser

W ramach ciekawostki warto wspomnieć również o przeglądarce Brave, która pozwala zarabiać podczas surfowania po internecie. Nie są to wprawdzie duże kwoty, ale generowanie zarobku w ten sposób nie wymaga absolutnie żadnego wkładu własnego i praktycznie żadnej dodatkowej aktywności. Rzecz jasna wynagrodzenie otrzymujemy tutaj w postaci kryptowaluty BAT. Co ważne, przeglądarka działa naprawdę dobrze i śmiało może konkurować z Google Chrome.

Pomysły na dochód pasywny z niewielkim wkładem

Kolejne przykłady dochodu pasywnego nie wymagają praktycznie w ogóle zaangażowania, ale w zamian musimy mieć jakiś wkład własny, choć nie musi być duży. W poniższych sposobach najczęściej wystarczy, że wpłacimy określoną kwotę i w zasadzie na tym cała nasza praca się kończy.

Lokaty bankowe

ranking lokat bankowych

Lokaty bankowe wprawdzie nie cechują się najwyższym oprocentowaniem, ale jest to bardzo bezpieczny sposób na lokowanie dodatkowych pieniędzy. Zwłaszcza, jeśli nie lubimy podejmować ryzyka. Wracając do oprocentowania, niestety nie gwarantuje dobrych zysków, a jedynie pewną ochronę przed inflacją. Mimo to jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwyczajnego trzymania pieniędzy na koncie.

Fundusze inwestycyjne

fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to sposób na wspólne inwestowanie, które polega na tym, że grupa osób lokuje środki finansowe należące do uczestników danego funduszu. Jest to ciekawy sposób pomnażania oszczędności, ale niestety nie jest pozbawiony ryzyka. Przed podjęciem decyzji o ewentualnym dołączeniu do funduszu inwestycyjnego warto dobrze go sprawdzić oraz zastanowić się na jakie dokładnie ryzyko możemy sobie pozwolić.

Akcje

forex opcje binarne

Kolejnym ciekawym pomysłem na dochód pasywny jest inwestowanie w akcje. Posiadając je stajemy się akcjonariuszem i możemy otrzymywać część zysków firmy w postaci dywidendy. Wprawdzie akcje mogą być całkiem ciekawym sposobem na dodatkowe pieniądze, ale niestety nie zawsze. Wszystko bowiem zależy od tego, jak firma będzie radzić sobie w przyszłości, więc wszelkie inwestycje musimy wcześniej bardzo dobrze przemyśleć. Warto również zasięgnąć opinii kogoś obeznanego w temacie, jeśli mamy taką możliwość

Własny sklep internetowy

jak założyć sklep internetowy

Założenie własnego sklepu internetowego może wydawać się poza zasięgiem wielu ludzi, ale jak się okazuje jest to stosunkowo proste. Co więcej, nie musimy nawet mieć fizycznie towaru, który planujemy sprzedawać. Wszystko dzięki hurtowniom działającym w oparciu o dropshipping, które wysyłają towar bezpośrednio do klientów, a jedynym zadaniem sklepu jest zbieranie odpowiednich zamówień. Decydując się na założenie sklepu internetowego możemy skorzystać z dedykowanych rozwiązań, które znacznie przyspieszą i ułatwią cały proces.


Dochód pasywny z nieruchomości

kredyt hipoteczny

Na nieruchomości było i z pewnością jeszcze długo będzie spore zapotrzebowanie, więc wynajem mieszkania jest prawdopodobnie najbardziej pewną inwestycją i pomysłem na dochód pasywny. Niestety jest ona bardzo kosztowna, a kwota potrzebna na tego typu inwestycję uzależniona jest od powierzchni, lokalizacji oraz innych czynników, które mają wpływ na cenę końcową. Niestety mało kto dysponuje oszczędnościami, które pozwolą na realizację takiej inwestycji, więc najczęściej realizowana jest przy pomocy kredytu hipotecznego.

Inne pomysły na dochód pasywny

  • urządzenia samoobsługowe – różnego rodzaju automaty z napojami, słodyczami czy grami, postawione w odpowiednim miejscu potrafią generować całkiem przyzwoity dochód pasywny. Warto zwrócić również uwagę, że nie nie musimy zatrudniać dodatkowych ludzi do ich obsługi. Wystarczy, że zainwestujemy w zakup odpowiednich maszyn i dogadamy się z właścicielem jakiegoś lokalu (chyba, że mamy własny). Warto również zwrócić uwagę na myjnie samoobsługowe, choć tego typu inwestycja wymaga już większych nakładów finansowych,
  • własna firma – również może zagwarantować naprawdę niezły zarobek i to pasywny. Mowa oczywiście o firmie, która zatrudnia ludzi, gdyż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej ciężko mówić o dochodzie pasywnym, gdyż wszystko musimy robić sami. Niestety ten sposób również wymaga najczęściej dość sporych nakładów finansowych.

Jak inaczej zarabiać pieniądze

praca w domu i zarabianie przez internet

Dodatkowe i regularne wpływy na konto bankowe bez wątpienia zadowolą każdego, zwłaszcza przy minimalnym nakładzie pracy. Zaoszczędzony czas możemy wykorzystać, aby zarabiać jeszcze więcej pieniędzy, jeśli dochód pasywny okaże się niewystarczający. Warto zauważyć, że łącząc kilka źródeł zarobku możemy liczyć na jeszcze większe pieniądze, a pracować w domu możemy na wiele różnych sposobów.

Dlaczego warto mieć dochód pasywny?

Po uzyskaniu dochodu pasywnego mamy zdecydowanie więcej czasu na inne rzeczy, więc zdecydowanie warto się nim zainteresować i go mieć. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy w stanie osiągnąć dochód pasywny, który pozwoli całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej. Będąc w tak komfortowej sytuacji możemy zaoszczędzony czas spędzić z rodziną lub poświęcić je rzeczom, które zwyczajnie sprawiają nam radość. Możliwości spędzania wolnego czasu jest sporo, ale niestety wiele z nich nam ucieka, gdyż najczęściej większą część życia musimy spędzić w pracy.

Może macie jakieś inne pomysły na dochód pasywny? Podzielcie się nimi w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Alicja
Alicja
4 lat temu

Fajną opcją, o ile kogoś to interesuje i całkiem dobrze mu to wychodzi, sprzedaż zdjęć do banków. Co prawda trzeba spełnić pewne wymagania, np. rozmiar zdjęcia, ale może to być także świetne jako motywacja do robienia kolejnych, coraz lepszych zdjęć. Praca pozwala wykazać się kreatywnością i nie zamyka nas w schematach 🙂

1
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x