Dochód pasywny – co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia czym jest dochód pasywny. Jest to nic innego jak dochód bez wykonywania pracy lub, gdy raz wykonana praca przynosi zyski przez określony czas. Kto by nie chciał zarabiać w ten sposób? Siedzimy sobie wygodnie w domu, a pieniądze same wpadają na nasze konto. W poniższym artykule kilka pomysłów, które pomogą go osiągnąć.

Od czego zacząć?

Są różne sposoby, aby zagwarantować sobie dochód pasywny, ale na początku musimy zainwestować własne pieniądze lub czas. Przeważnie jednak jedno i drugie bo nie ma chyba całkowicie pasywnego dochodu. Od czego zacząć? Wystarczy wybrać spośród wielu możliwości i działać w tym kierunku.

Poniżej kilka przykładów, które mogą okazać się pomocne w dokonaniu wyboru. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by osiągać dochód pasywny z wielu źródeł jednocześnie. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze zarobki, ale również zminimalizujemy ryzyko utraty całego dochodu w razie ewentualnych problemów z jednym z nich.

Proste pomysły na dochód pasywny

Na początek przykłady dochodu pasywnego wymagające najmniej zaangażowania, a jedynie trochę wkładu własny. Najczęściej wystarczy, że wpłacimy określoną kwotę i w zasadzie na tym cała nasza praca się kończy.


ranking lokat bankowych

Lokaty bankowe wprawdzie nie cechują się najwyższym oprocentowaniem, ale jest to bardzo bezpieczny sposób na lokowanie dodatkowych pieniędzy. Zwłaszcza, jeśli nie lubimy podejmować ryzyka. Wprawdzie aktualne oprocentowanie nie gwarantuje dobrych zysków, a jedynie pewną ochronę przed inflacją, ale i tak jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwyczajnego trzymania pieniędzy na koncie.


  • fundusze inwestycyjne to sposób na wspólne inwestowanie, które polega na tym, że grupa osób lokuje środki finansowe należące do uczestników danego funduszu. Jest to ciekawy sposób pomnażania oszczędności, ale niestety nie jest pozbawiony ryzyka. Przed podjęciem decyzji o ewentualnym dołączeniu do funduszu inwestycyjnego warto dobrze go sprawdzić oraz zastanowić się na jakie ryzyko możemy sobie pozwolić,
  • akcje – część zysków firmy otrzymują akcjonariusze i wspólnicy w postaci dywidendy. Akcje mogą być całkiem niezłym dochodem pasywnym, choć niestety nie zawsze. Wszystko zależy od tego jak firma będzie sobie radzić w przyszłości, więc wszelkie inwestycje musimy wcześniej bardzo dobrze przemyśleć. Warto też zasięgnąć opinii kogoś obeznanego w temacie, jeśli mamy taką możliwość,
  • kryptowaluty, a dokładniej ich wydobywanie, również może być ciekawym pomysłem na dochód pasywny. Wprawdzie kopać kryptowaluty możemy nawet na zwykłym komputerze lub telefonie, ale nie jest to zbyt opłacalne rozwiązanie. Aktualnie lepiej zainwestować w tzw. koparkę kryptowalut, którą musimy jedynie podłączyć do prądu oraz internetu.

Warto wspomnieć również o przeglądarce Brave, która pozwala zarabiać podczas surfowania po internecie. Nie są to oczywiście duże kwoty, ale generowanie zarobku w ten sposób nie wymaga absolutnie żadnego wkładu własnego. Co ważne, przeglądarka działa naprawdę dobrze i śmiało może konkurować z Google Chrome.

Jeszcze jednym ciekawym pomysłem, choć aktualnie ciężkim w realizacji jest reklama na samochodzie za pieniądze. Problemem niestety jest zbyt małe zainteresowanie tego typu usługami w Polsce.

Pomysły na dochód pasywny wymagające początkowego zaangażowania

Kolejne propozycje wymagają dużego zaangażowania, ale głównie na początku. Z czasem możemy liczyć na stały dochód pasywny bez dodatkowych działań z naszej strony lub z jedynie minimalną ich ilością.


jak napisać i wydać książkę

Napisanie i wydanie książki – z pewnością nie każdy jest w stanie napisać książkę, która cieszyć się będzie wystarczająco dużym zainteresowaniem, aby pozwoliła osiągać dochód pasywny przez dłuższy czas. Wiele osób zapomina o tym, że nie muszą to być wcale długie powieści. Równie dobrze sprzedają się różnego rodzaju poradniki, które wydawane są także w formie elektronicznej, czyli ebooki.


jak założyć bloga

Założenie własnego bloga lub strony internetowej – to ciekawy sposób na dochód pasywny, jeśli wybierzemy tematykę, która nie wymaga regularnych wpisów. Ewentualnie założymy stronę, na której to użytkownicy dbają o nową treść (np. forum internetowe). Oczywiście samo założenie to jedynie początek, gdyż musimy jeszcze zdobyć regularny ruch w postaci odwiedzających użytkowników. Jednym z lepszych sposobów na to jest pozycjonowanie lub po prostu reklama, która niestety wiąże się z regularnymi kosztami. Na takiej dobrze widocznej stronie możemy zarabiać już na wiele różnych sposobów. Jednak najbardziej pasywny dochód to po prostu umieszczenie na nim automatycznych reklam np. Google Adsense,


jak założyć sklep internetowy

Założenie własnego sklepu internetowego – może wydawać się poza zasięgiem wielu ludzi, ale jak się okazuje nawet nie musimy mieć fizycznie towaru, który planujemy sprzedawać. Wszystko dzięki hurtowniom działającym w oparciu o dropshipping, które wysyłają towar bezpośrednio do klientów, a jedynym zadaniem sklepu jest zbieranie odpowiednich zamówień. Decydując się na założenie sklepu internetowego możemy skorzystać z dedykowanych rozwiązań, które znacznie przyspieszą i ułatwią cały proces.


reflink jak zdobywać poleconych

Reflinki – serwisy, które pozwalają zarabiać na wypełnianiu płatnych ankiet przez internet czy klikanie w reklamy to również świetny sposób na dochód pasywny, choć nie każdy o tym wie. Samodzielne działanie w takich programach oczywiście nie przynosi sporych zysków, a już z pewnością nie dochodu pasywnego. Warto jednak zwrócić uwagę, że najczęściej pozwalają również zapraszać za pomocą reflinków kolejne osoby. Od tak pozyskanych osób otrzymujemy odpowiedni procent od ich zarobków, a tutaj powstaje już całkiem niezły dochód pasywny. Oczywiście o ile ilość zaproszonych w ten sposób osób będzie spora i będą one aktywne.


Pomysły na dochód pasywny wymagające większych nakładów finansowych

Poniżej dwie propozycje, które wymagają większych nakładów finansowych:

  • wynajem mieszkania – na to zawsze jest spore zapotrzebowanie, więc wynajem mieszkania jest prawdopodobnie najbardziej pewną inwestycją i pomysłem na dochód pasywny, ale niestety jest ona bardzo kosztowna. Kwota potrzebna na tego typu inwestycję uzależniona jest od powierzchni, lokalizacji i innych czynników mających wpływ na cenę końcową. Przeważnie realizowana jest przy pomocy kredytu hipotecznego.
  • Urządzenia samoobsługowe – różnego rodzaju automaty z napojami, słodyczami czy grami, postawione w odpowiednim miejscu potrafią generować całkiem przyzwoity dochód pasywny. Warto zwrócić również uwagę, że nie wymagają zatrudniania dodatkowych ludzi. Wystarczy, że zainwestujemy w zakup odpowiednich maszyn i dogadamy się z właścicielem jakiegoś lokalu (chyba, że mamy własny). Równie ciekawym rozwiązaniem wydaje się myjnia samoobsługowa.

Jak inaczej zarabiać pieniądze

Dodatkowe i regularne wpływy na konto bankowe bez wątpienia zadowolą każdego, zwłaszcza przy minimalnym nakładzie pracy. Warto jednak zaoszczędzony czas spożytkować np. zarabiając kolejne pieniądze w sposób, który wymaga już nieco więcej zaangażowania. Łącząc wiele źródeł zarobku możemy liczyć na zdecydowanie lepsze efekty. Warto wiedzieć, że pracować w domu i zarabiać przez internet możemy na wiele różnych sposobów i tylko od nas samych zależy, który okaże się najlepszy. Wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu. Równie ciekawym źródłem dodatkowego zarobku może okazać się własna firma.


pomysł na biznes

Dobry pomysł na biznes to klucz do sukcesu, a wiele z nich nie wymaga dużych nakładów finansowych. Czasem warto skorzystać z gotowych pomysłów, które zostały już sprawdzone.


Dlaczego warto go mieć?

Decydując się na zarabianie pasywne mamy zdecydowanie więcej czasu na inne rzeczy, więc warto się nim zainteresować i go posiadać. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy w stanie osiągnąć dochód pasywny, który pozwoli całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej. W ten sposób zaoszczędzony czas, który musielibyśmy spędzić w pracy, możemy poświęcić rodzinie oraz rzeczom, które zwyczajnie sprawiają nam radość. Jest wiele ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu, które niestety nam uciekają, gdyż sporą część życia najczęściej spędzamy w pracy.

Może macie jakieś inne pomysły na dochód pasywny? Podzielcie się nimi w komentarzu.

1 komentarz do wpisu “Dochód pasywny – co to?”

  1. Fajną opcją, o ile kogoś to interesuje i całkiem dobrze mu to wychodzi, sprzedaż zdjęć do banków. Co prawda trzeba spełnić pewne wymagania, np. rozmiar zdjęcia, ale może to być także świetne jako motywacja do robienia kolejnych, coraz lepszych zdjęć. Praca pozwala wykazać się kreatywnością i nie zamyka nas w schematach 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz