Brave – przeglądarka, która płaci za korzystanie

Brave browser to interesująca przeglądarka internetowa, którą zainstalujemy nie tylko na komputerze, ale również na telefonie. Jej zaletą jest przede wszystkim szybkość, bezpieczeństwo oraz domyślne blokowanie reklam. Dodatkowo możemy liczyć na zarobek za korzystanie z niej, choć nie są to jakieś zawrotne sumy. Co warto wiedzieć o Brave browser i jak korzystać z tej przeglądarki?

Brave browser – podstawowe informacje

Według testów przeprowadzonych przez fundację Brave, przeglądarka ta wygrywa pod względem prędkości z najpopularniejszymi przeglądarkami, takimi jak choćby Google Chrome czy Mozilla Firefox. Dzięki niej możemy przeglądać internet do 2x szybciej na komputerze oraz do 8x szybciej na telefonie komórkowym. Warto zwrócić również uwagę na domyślne blokowanie reklam, które w innych przeglądarkach dostępne jest dopiero po ściągnięciu określonych wtyczek. Przeglądarka Brave dba również o nasze bezpieczeństwo blokując trakery, filtrując niebezpieczną treść oraz wymuszając na stronach korzystanie z protokołu HTTPS. Obsługuje również większość wtyczek i rozszerzeń przeznaczonych dla przeglądarki Chrome (pobrać je i zainstalować możemy bezpośrednio przez Chrome Web Store).

Oczywiście zostaje jeszcze jedna ważna kwestia, która wyróżnia Brave od pozostałych przeglądarek, a mianowicie możliwość zarabiania pieniędzy i wspierania wybranych twórców.

Jak zarabiać na korzystaniu z przeglądarki

Zacznijmy od tego, że opcja zarabiania w Brave jest jedynie opcjonalna, więc nie musimy z niej korzystać. Pieniądze, a właściwie tokeny BAT (Basic Attention Token) otrzymujemy, jeśli zgodzimy się na wyświetlanie mało inwazyjnych reklam w postaci dymka w prawej, dolnej części ekranu. Opcję zarabiania włączymy (lub wyłączymy) wchodząc w „Ustawienia„, a następnie w zakładkę „Nagrody Brave„. Tam też, poza włączaniem i wyłączaniem opcji zarabiania, możemy również ustawić ile reklam na godzinę chcemy otrzymywać (maksymalnie 5).

reklamy brave

Co z tokenami?

Samo zarabianie w przeglądarce Brave jest banalnie proste, gdyż nie musimy nic robić, poza włączeniem opcji wyświetlania dodatkowych reklam. Tyle tylko, że nie dostajemy od razu pieniędzy, a tokeny BAT, czyli kryptowalutę. Potem musimy ją jeszcze wymienić na giełdzie kryptowalut, ale z giełdy już wypłacimy bezpośrednio na konto bankowe.


bitbay

BitBay jest polską giełdą kryptowalut, na której wymienimy na pieniądze również wspomniane tokeny BAT.


Brave dla twórców

W Brave znajdziemy również ciekawą funkcję wspierania twórców oraz dawania napiwków. Sam pomysł wydaje się interesujący, choć ze względu na niskie zarobki z przeglądarki, raczej nie będzie wykorzystywany przez użytkowników (ewentualnie przez nielicznych). Warto jednak o tej możliwości wspomnieć. Zasada działania jest prosta i w pełni automatyczna.

Datki możemy otrzymywać mając:

  • bloga,
  • kanał na YouTube,
  • kanał na Twitchu.
wspieraj brave

jak założyć bloga

Założyć bloga może aktualnie każdy i to nawet całkowicie za darmo. Sam proces jest bardzo szybki i prosty, więc nie powinien nikomu przysporzyć żadnych problemów.


Jest jeszcze wspomniana opcja napiwków w postaci przycisku wbudowanego na popularnych witrynach, takich jak Twitter, Reddit czy GitHub. Oczywiście takie konto musimy najpierw zweryfikować, zanim będziemy mogli otrzymywać napiwki.

Ile możemy zarobić w Brave

Możliwość zarabiania stanowi wyłącznie dodatek zachęcający, więc nie uzbieramy zbyt wiele. Według informacji znajdujących się na stronie, przeciętny użytkownik zarobi ok. 5$ na miesiąc w tokenach BAT. Wartość ta jednak może być różna, w zależności od regionu, czasu oraz innych czynników. Kwota jest mała, ale nie wymaga w zasadzie żadnej dodatkowej aktywności z naszej strony, więc może stanowić ciekawy dodatek do innych form zarabiania przez internet.

Jak inaczej zarabiać w internecie

Możliwość zarabiania na korzystaniu z przeglądarki to świetny dodatek, ale nie oszukujmy się, są zdecydowanie lepsze możliwości zarobkowe, jeśli ktoś chciałby instalować ją wyłącznie z myślą o zarobku.


praca w domu i zarabianie przez internet

Pracować i zarabiać w domu możemy na wiele różnych sposobów. Różnią się one od siebie trudnością oraz potencjałem zarobkowym, ale wiele z nich nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.


Okno prywatne z obsługą sieci Tor

Tryb prywatny (incognito), który nie zapamiętuje tego co robimy znamy już z innych przeglądarek. Tutaj, dzięki zintegrowanemu klientowi sieci Tor również dostawca internetu, a nawet strony docelowe nie poznają naszego adresu IP. Domyślną przeglądarką w tym trybie jest DuckDuckGo, gdyż nie śledzi naszej historii wyszukiwania.

Dzięki temu mamy również dostęp do tzw. ciemnej strony internetu (dark web) bez instalowania dodatkowej przeglądarki z obsługą sieci Tor.

Wpadka firmy

Niestety firma zaliczyła również pewną wpadkę, która nie przeszła bez echa. Chodzi o samodzielne dodanie reflinka przy odwiedzaniu przez użytkownika serwisu do wymiany kryptowalut Binance. Oczywiście za każdą rejestrację przez taki odnośnik twórcy przeglądarki otrzymywali odpowiednią prowizję. Tego typu praktyki są bardzo popularne i często stosowane na różnego rodzaju stronach internetowych i blogach (również tutaj), ale taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w przypadku przeglądarki. Zwłaszcza jeśli chodzi o przeglądarkę, która w zamyśle miała zapewniać użytkownikowi jak największe bezpieczeństwo i być dobrą alternatywą dla firm, które na pierwszym miejscu stawiają zysk, a dopiero potem dobro użytkowników.

Stosunkowo szybko głos w tej sprawie zabrał CEO Brave, Brendan Eich, który przyznał na Twitterze, że korzystanie z linków afiliacyjnych bez wiedzy użytkowników to był błąd. Oczywiście przeglądarka doczekała się już nowszej wersji, w której zostało to naprawione.

Opinie o Brave

Przeglądarka Brave działa bardzo sprawnie i na dobrą sprawę ciężko się do czegoś przyczepić, choć nie obyło się bez wspomnianej wpadki. Na tle konkurencji wyróżnia ją zdecydowanie możliwość zarabiania, choć nie traktowałbym tego jako źródła sporego zarobku – raczej jako dodatek. Wiadomo, że każdy przyzwyczaja się do swojej przeglądarki, ale czasem warto wypróbować inne rozwiązania, aby mieć jakieś porównanie.

Co myślicie o Brave? Jaką przeglądarkę preferujecie? Podzielcie się opinią w komentarzu.

2 komentarze do wpisu „Brave – przeglądarka, która płaci za korzystanie”

  1. Po przeczytaniu tekstu powyżej Brave wydaje się być na prawdę ciekawą przeglądarką. Na pewno zainstaluję ją sobie na komputer i przetestuję. Obecnie lubię używać przeglądarki Opera bo podoba mi się jej wygląd i funkcja szybkiego wybierania. Na telefonie natomiast używam przeglądarki Safari; mam system IOS.

    Odpowiedz
  2. Zaczęłam korzystać z przeglądarki niedawno w momencie gdy zainteresowało mnie zarabianie na ankietach i powiem szczerze, że jest mega wygodna, dużo szybsza niż Safari na IP także ściągać w ciemno 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz