Wolność finansowa – co to jest i jak ją osiągnąć?

Wizja ciągłej pracy, aż do emerytury zdecydowanie nie napawa optymizmem, choć niestety większość osób czeka taki właśnie los. Jednak z reguły nie wynika to z braku możliwości, a jedynie z braku motywacji oraz odpowiedniej determinacji. Obecnie w dalszym ciągu mało kto może cieszyć się wolnością finansową i cieszyć się życiem bez poświęcania swojego cennego czasu na zarabianie pieniędzy. Co więcej, wbrew pozorom osiągnięcie takiego stanu nie jest zarezerwowane jedynie dla osób, które urodziły się w zamożnych rodzinach, ale również dla ludzi pracowitych i skupionych na osiąganiu założonego celu. Czym zatem jest wolność finansowa i jak ją osiągnąć?

Wolność finansowa – co to?

Wolność finansowa to możliwość całkowitego pokrycia wszystkich miesięcznych wydatków bez potrzeby wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Zdobywane pieniądze pochodzą w całości z wypracowanego wcześniej dochodu pasywnego, który stale przynosi zyski, a nie wymaga naszej aktywności. Jest to stan, do którego bez wątpienia warto dążyć, aby zyskać więcej czasu wolnego dla rodziny lub na własne przyjemności.

Jak budować wolność finansową

Zanim zaczniemy dążyć do wolności finansowej powinniśmy zastanowić się, co właściwie chcemy osiągnąć, na jakim obecnie etapie jesteśmy i co musimy zrobić, aby ten cel zrealizować. Jest to ważne, gdyż każdy człowiek ma zupełnie inne potrzeby. Można bowiem bardzo dużo zarabiać, ale wszystko od razu wydawać i na dobrą sprawę nigdy nie być wolnym finansowo. Dlatego też warto zacząć od obliczenia kosztów życia, aby wiedzieć ile pieniędzy dokładnie potrzebujemy, a dopiero potem przejść do realizacji celu. Takie wyliczenia to nic innego jak planowanie budżetu domowego.

Co to jest budżet domowy

jak zaplanować budżet domowy

Budżet domowy to spis wydatków i przychodów w danym okresie czasowym np. miesiącu, roku itp. Odpowiednio go planując możemy dowiedzieć się m.in. jaki jest koszt naszego życia i dzięki temu zyskać lepszą kontrolę nad finansami.

Pomysły na dochód pasywny

dochód pasywny

Kolejnym krokiem, który pozwoli osiągnąć wolność finansową jest zapewnienie sobie dochodu pasywnego. Wprawdzie nie jest to łatwe i często wymaga pewnych nakładów finansowych, ale bez wątpienia warto się o niego postarać. Nie tylko z myślą o finalnej wolności finansowej, ale również jako dodatkowym źródle dochodu zanim ją osiągniemy.

Jaka praca ułatwia osiągnięcie wolności finansowej?

mlm marketing sieciowy

Chcąc osiągnąć wolność finansową warto zwrócić uwagę również na pracę, która może nam ten proces nieco ułatwić. Jedną z nich jest MLM, w której możemy budować sieć współpracowników. Dzięki temu poza zyskiem wygenerowanym osobiście możemy liczyć również na dochody ze sprzedaży podległych nam partnerów, których mamy w swojej strukturze.

Czy wolność finansowa oznacza bogactwo?

Wielu osobom z pewnością wolność finansowa kojarzy się z bogactwem, ale to wcale nie to samo. Można bowiem zarabiać bardzo dużo pieniędzy, ale jeśli pochodzą one w głównej mierze z pracy wykonywanej każdego dnia, to nie możemy mówić tu o wolności finansowej. Nie ma tutaj również znaczenia, czy wykonujemy ją dla kogoś innego, czy też prowadzimy własną firmę. Niemniej jednak prowadzenie własnego biznesu jest dobrym sposobem na osiągnięcie wolności finansowej, jeśli na pewnym etapie jej rozwoju wszystkie obowiązki będą spoczywały na współpracownikach.

Kto może osiągnąć wolność finansową?

Wolność finansową może osiągnąć praktycznie każdy, choć nie wszyscy mają w sobie wystarczająco dużo determinacji. Co więcej, choć może się tak wydawać, to nie jest ona zarezerwowana jedynie dla przedsiębiorców, czy też osób urodzonych w zamożnych rodzinach. Wprawdzie tacy ludzie mają dużo łatwiej i mogą ten stan osiągnąć znacznie szybciej, ale w żaden sposób nie przekreśla to szans etatowców. Możemy bowiem przez jakiś czas pracować normalnie na etacie i stopniowo zbliżać się do celu np. inwestując pieniądze z pensji. W ten sposób mamy szansę doprowadzić do sytuacji, że etat okaże się zbędny i będziemy mogli z niego zrezygnować, aby utrzymywać się wyłącznie z dochodu pasywnego.

Ile trzeba zarabiać miesięcznie?

Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż dla każdego człowieka wolność finansowa oznacza zupełnie co innego. Wynika to z faktu, że ludzie mają różne potrzeby i wydatki, a nie zależy ona od tego ile zarabiamy, tylko od tego ile wydajemy. Najważniejsze jest w tym wypadku, aby dochód przekraczał wydatki i jednocześnie pozwalał na pewne oszczędności.

Dla jednego dochód rzędu 5 tysięcy złotych miesięcznie będzie wystarczający, aby osiągnąć wolność finansową. Dla drugiego dopiero przekroczenie pułapu 20 tysięcy co miesiąc będzie takim wyznacznikiem. Dlatego też do tej kwestii każdy musi podejść indywidualnie i zastanowić się, ile pieniędzy potrzebuje, aby żyć na obecnym poziomie i jeszcze coś odłożyć.

Wolność finansowa a niezależność

Wolność finansowa często mylona jest z niezależnością, choć są to dwa różne pojęcia. O niezależności finansowej możemy mówić dopiero, gdy zgromadzimy wystarczająco duże oszczędności lub zyskamy dochody pozwalające żyć niezależnie od kogokolwiek. Mowa tu nie tylko o członkach rodziny, ale również pracodawcy itp. W takiej sytuacji obecnie znajdują się tylko nieliczni, gdyż wcale nie tak łatwo taki stan osiągnąć.

Podsumowanie

Do wolności finansowej warto dążyć z różnych względów. Nie tylko, aby zapewnić sobie lepszą przyszłość, ale również zyskać więcej wolnego czasu. Ten z kolei możemy poświęcić rodzinie, czy też na własne przyjemności. Oczywiście dojście do tego często wymaga czasu i dużej determinacji, ale każdy jest w stanie to osiągnąć. Zdecydowanie warto przynajmniej zastanowić się nad tym i podjąć próbę.

Dążycie do wolności finansowej? Może już ją osiągnęliście? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Bri
Bri
1 rok temu

Nie osiągnęłam jeszcze wolności finansowej ale to byłaby ekstra sprawa!

ann224412
ann224412
1 rok temu

Wolność finansowa daje poczucie spokoju, sprawczości. Odejmuje zmartwienia. Człowiek nie musi przejmować się, jak przeżyje od pierwszego do pierwszego. Dlatego ważny jest nacisk, na to, aby w szkołach uczyć dzieci świadomości pieniądza, zarządzania swoim kapitałem, aby każdy mógł dosięgnąć wolności finansowej i wieść spokojne życie.

2
0
Skomentuj!x