Budżet domowy - jak go zaplanować?

Budżet domowy - jak go zaplanować?

Nie ma wielu ludzi, którzy dokładnie kontrolują swoje finanse co prowadzi czasem do przykrych niespodzianek. Wiadomo, że nie każdy musi, ale jednak odsetek takich ludzi nie jest wyjątkowo duży. Budżet domowy pozwala mieć lepsze rozeznanie w domowych finansach i być lepiej przygotowanym na niespodziewane wydatki.

Co to jest budżet domowy

Wiele osób myśli, że budżet domowy to spisywanie wydatków z przeszłości by poznać koszty życia i zobaczyć ile pieniędzy idzie na nieprzewidziany wydatki. Nie do końca tak jest bowiem budżet domowy dotyczy przyszłości i pozwala na lepsze zarządzanie domowymi finansami. Jest to spis przychodów i wydatków w danym okresie czasowym. Wiemy wtedy dokładniej ile pieniędzy powinno nam zostać na koniec danego miesiąca czy roku.

Jaki może być budżet domowy

Zależnie od kwoty na plus lub minus, budżet może charakteryzować się:

  • nadwyżką – zdecydowanie najbardziej komfortowa sytuacja. Przychody są większe niż wydatki co pozwala oszczędzać i inwestować nadwyżkę gotówki. Inwestując pieniądze trzeba jednak, zależnie od sytuacji liczyć się z możliwością utraty kapitału. Dla osób mniej skłonnych do ryzyka najlepszym wyjściem będą lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe.
  • jest zrównoważony – sytuacja ani zła ani dobra. Przychody pokrywają się z wydatkami, ale nie ma za wiele dodatkowej gotówki na dodatkowe przyjemności. Warto w tej sytuacji poszukać dodatkowych źródeł dochodu takich jak zarabianie przez internet.
  • deficytem – najgorsza sytuacja. Wydatki przekraczają rozchody, więc by je pokryć trzeba sięgać po oszczędności (jeśli takie są) lub pożyczki. W takiej sytuacji trzeba nauczyć się jak oszczędzać pieniądze by się one nie powtarzały i poszukać dodatkowych źródeł dochodu.

Jak zaplanować budżet domowy?

W zasadzie do stworzenia budżetu domowego wystarczy zwykła kartka papieru. W dzisiejszych czasach jednak większość ludzi woli korzystać z komputerów, telefonów czy tabletów i tam wszystko robić. Dostępnych jest wiele aplikacji, które znacznie ułatwiają zarządzanie domowym budżetem. Aplikacje takie kuszą rozróżnieniem kolorystycznym, wykresami, diagramami i innymi dodatkowymi funkcjami. Bardzo fajnie to wygląda i w zasadzie pewnie też wybrałbym jedną z takich aplikacji (najprawdopodobniej na telefon bo zawsze pod ręką). Z tych komputerowych można wykorzystać również dowolny arkusz kalkulacyjny np. Excel czy OpenOffice Calc.

Co uwzględnić planując budżet domowy:

  • Przychody – wszystkie przychody miesięczne. Od pensji i premii po dodatkowe źródła dochodu jak np. internet czy różnego rodzaju lokaty.
  • Wydatki – wszystkie wydatki miesięczne. Najłatwiej jest ze stałymi, które się nie zmieniają jak opłata za mieszkanie, internet itp. Do tego dochodzą przewidywane wydatki na jedzenie, paliwo czy przyjemności. Dodatkowo, oprócz wydatków miesięcznych trzeba uwzględnić te roczne jak np. ubezpieczenie oc.

Po przygotowaniu budżetu domowego jesteśmy w stanie stwierdzić czy w naszym wypadku charakteryzuje się on nadwyżką, deficytem czy jest zrównoważony by podjąć dalsze kroki.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *