Strona główna » Oszczędzanie » Jak oszczędzać na paliwie

Jak oszczędzać na paliwie

Ceny paliwa na stacjach nie należą do najniższych i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. To niestety bezpośrednio wpływa na stan naszego portfela, ale są pewne sposoby, aby wydatki na transport w pewnym stopniu zmniejszyć. Oczywiście w przypadku niektórych oszczędności mogą wydawać się niewielkie, ale w dłuższej perspektywie czasu robią się już znaczne kwoty. Zatem jak oszczędzać na paliwie?

Jak oszczędzać na paliwie podczas jazdy

Ekonomiczna jazda popłaca, ponieważ pozwala oszczędzać znaczne kwoty na paliwie każdego miesiąca. Okazuje się, że osoby, które mają tzw. „ciężką nogą” mogą płacić nawet do 30% więcej za paliwo w stosunku do osób, które stosują na co dzień zasady eco drivingu!

Nie rozgrzewaj silnika na postoju

Współczesne samochody są przygotowane do jazdy praktycznie od razu po uruchomieniu silnika, więc nie musimy ich rozgrzewać przed jazdą. Ruszając od razu po odpaleniu nie tylko oszczędzamy paliwo, ale zmniejszamy również emisję szkodliwych spalin. Co więcej, takie rozgrzewanie silnika na postoju wpływa negatywnie na stan samochodu powodując szybsze zużycie istotnych elementów.

Przewiduj sytuację na drodze

Największe zużycie paliwa generuje częste hamowanie i przyspieszanie. Wprawdzie podczas jazdy po mieście ciężko tego uniknąć, zwłaszcza w godzinach szczytu, ale wiele sytuacji da się przewidzieć. Jedną z nich jest zmieniająca się sygnalizacja świetlna. Widząc czerwone światło, zamiast dojechać do sygnalizacji i gwałtownie hamować, dużo lepiej po prostu wytracać prędkość i hamować silnikiem. Przez większość czasu powinniśmy starać się poruszać z możliwie stałą prędkością, bez wchodzenia na wysokie obroty, jeśli nie zajdzie taka potrzeba. Oczywiście jazda na zbyt niskich obrotach również jest szkodliwa dla silnika, więc nie możemy przesadzać.

Unikaj jazdy na wysokich obrotach

Niższe obroty silnika to mniejsze zużycie paliwa, a więc również spora oszczędność pieniędzy. Oczywiście mniejsze prędkości to mniejsze spalanie, ale nie możemy z tym również przesadzać. Jazda po autostradzie lub drodze szybkiego ruchu z prędkością ok. 70 km/h nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Nawet biorąc pod uwagę oszczędności związane ze zużyciem paliwa. W takich sytuacjach dobrym wyborem będzie prędkość z przedziału od 90-110 km/h, gdyż powyżej 120 km/h krzywa zużycia paliwa znacznie wzrasta.

Wyłącz klimatyzację i inne gadżety

Współczesne samochody wyposażone są w klimatyzację oraz wiele innych gadżetów, które przyczyniają się do większego zużycia paliwa. Wprawdzie poprawiają komfort jazdy, ale nie zawsze musimy mieć je włączone. Jaki jest sens odpalania klimatyzacji, gdy na zewnątrz temperatura nie przekracza 20 stopni? Uruchomienie ogrzewania, gdy jesteśmy ciepło ubrani również nie jest konieczne. Warto zrezygnować z tych udogodnień zwłaszcza, gdy do przebycia mamy krótki dystans. Uruchomiona klimatyzacja przyczyni się do większego zużycia paliwa, a i tak nie będzie zbyt efektywna.

Jak przygotować samochód do oszczędnej jazdy

Poza kwestiami związanymi z samą jazdą, równie istotne jest również odpowiednie przygotowanie samochodu. Przed podróżą warto sprawdzić kilka kwestii, które z pewnością przełożą się one na mniejsze zużycie paliwa.

Odpowiednie opony

Aby zaoszczędzić na paliwie powinniśmy nie tylko jeździć ekonomicznie, ale również zadbać o odpowiednie opony i ich ciśnienie. Według specjalistów ciśnienie w oponach przekłada się na zużycie paliwa, a skala oszczędności może sięgnąć nawet 5%. Warto to zilustrować na przykładzie: jeśli w ciągu miesiąca tankujemy za ok. 400 zł, to z tego banalnego powodu w kieszeni może zostać 20 zł. Poza ciśnieniem równie istotny jest również sam rozmiar opony. Zmniejszając jej szerokość o 1 cm możemy zmniejszyć opory toczenia o ok. 1,5%.

Brak zbędnego bagażu

Wszystko co zwiększa masę samochodu przekłada się na większe zużycie paliwa. Konkretne wartości uzależnione są od wielkości samochodu, ale ok. 100 dodatkowych kilogramów to kolejne ok. 0,7 litra spalania na 100 kilometrów. Poza samą wagą istotny jest również opór powietrza, który znacznie zwiększa np. bagażnik dachowy. Decydując się na jazdę z z nim musimy liczyć się ze wzrostem zużycia paliwa o nawet 20%. W związku z tym, warto pozbyć się wszystkich rzeczy, które nie są nam potrzebne, a wpływają na masę pojazdu oraz opory powietrza podczas jazdy.

Jak oszczędzać na paliwie w inny sposób

Zmiana stylu jazdy i odpowiednie przygotowanie pojazdu z pewnością sprawi, że odczujemy to w naszym portfelu. Wprawdzie nie od razu i jedynie w dłuższej perspektywie czasu, ale jednak. Poza powyższymi kwestiami warto przemyśleć również inne rozwiązania, które mogą przynieść kolejne oszczędności.

Carpooling

carpooling

Carpooling to nic innego jak wspólne dojazdy do pracy oraz w inne zakątki Polski. Obecnie jest wiele serwisów carpoolingowych, które łączą interesy wielu ludzi, co z kolei przekłada się na widoczne oszczędności związane z paliwem. Chętnych na wspólne przejazdy możemy również poszukać wśród innych pracowników firmy – z pewnością się tacy znajdą.

Zamiana samochodu na rower

W przypadku osób, które mieszkają w centrum miasta i do pracy mają niedaleko posiadanie samochodu jest po prostu nieekonomiczne. Oczywiście posiadanie auta bardzo się przydaje, ale warto przynajmniej od czasu do czasu zamienić go na rower. Będzie to nie tylko bardziej oszczędne, ale również zdrowsze dla naszego organizmu. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Montaż instalacji LPG

Montaż instalacji LPG w samochodzie to bardzo opłacalna inwestycja w dłuższym odstępie czasowym, ale jedynie pod warunkiem, że naprawdę dużo nim jeździmy. W przeciwnym razie inwestycja może okazać się mało opłacalna, a nawet sprowokować liczne naprawy auta w przypadku, kiedy instalacja zostanie źle podłączona.

Podsumowanie

Transport i wydatki związane z paliwem to tylko jeden z wielu aspektów życia codziennego, którym warto się bliżej przyjrzeć, jeśli szukamy oszczędności. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale każdego dnia mamy naprawdę wiele możliwości, aby zaoszczędzić. Co więcej, wcale nie musimy rezygnować z rzeczy, na które mamy ochotę. Wystarczy, że dokładnie przeanalizujemy swoje wydatki, a nawet zaplanujemy budżet domowy. Dzięki temu zyskamy znacznie lepszą kontrolę nad finansami, a to już dobry krok w kierunku oszczędzania.

Co sądzicie o oszczędzaniu na paliwie? Może znacie jakieś inne sposoby? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Dawid
Dawid
2 lat temu

Hej moim zdaniem instalacja LPG w dzisiejszych czasach się bardzo opłaca ceny paliw za 95 wynosi aż 5.30 za litr a cena gazu 2.30.
Można też przerzucić się na rower jeśli ktoś ma blisko do pracy albo na komunikację miejską w tedy też wyjdzie taniej.

Jacenty73
Jacenty73
2 lat temu
Odpowiedz na  Dawid

Zdecydowanie instalacja LPG a może raczej po prostu samochód już w nią wyposażony. Jest to zdecydowanie niższy koszt w porównaniu do samego instalowania. komunikacja miejska jak najbardziej, jeżeli chodzi o rower to raczej na krótszych dystansach ze względu na panujące już warunki atmosferyczne.

Eluchna35
Eluchna35
2 lat temu

Moim zdaniem LPG jest świetnym rozwiązaniem,cena gazu jest o połowę mniejsza 😉 Lecz mogę się założyć,że cena gazu też pójdzie w gore 😀

Magdalena Lit
Magdalena Lit
2 lat temu

Moim zdaniem raz na jakiś czas każdemu przyda się spacer. Albo rowerkiem do sklepiku a nie 300m i jeżdżą samochodem.

haas
haas
2 lat temu

Instalacja LPG jest nadal alternatywa dla benzyny mimo że stosunek cen nie jest już tak korzystny jak kilka lat wcześniej. Jednak gaz ciągle się opłaca.

Paulanka
Paulanka
2 lat temu

Na dzień dzisiejszy zostaje już chyba tylko rower

6
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x