Carpooling – co to jest i na czym polega?

Podróże – zarówno te konieczne, jak i realizowane wyłącznie w celach rozrywkowych są istotnym elementem naszego życia. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście własny środek transportu, ale niestety wyjazd własnym autem bywa również kosztowny. Zwłaszcza, jeśli odległość do pokonania jest spora, a nasz samochód potrafi dużo spalić. Dlatego warto wiedzieć, że wydatki związane z dojazdami w określone miejsce np. do pracy, szkoły itp. można ograniczyć. Możliwości na to są różne, a jedną z nich jest carpooling. Co kryje się pod tym pojęciem i na czym dokładnie polega?

Carpooling – co to jest?

Carpooling to najprościej mówiąc wspólne przejazdy prywatnym samochodem. Dzięki zwiększeniu liczby pasażerów jadących w określonym kierunku możemy podzielić koszty na większą ilość osób, a to przekłada się na realne oszczędności. Oczywiście taki podział w przypadku carpoolingu może dotyczyć nie tylko wydatków na paliwo, ale również opłat za postój na parkingu, czy też za przejazd autostradą.

Gdzie szukać chętnych na wspólne przejazdy

Wiemy już co to carpooling, ale pozostaje jeszcze kwestia tego jak znaleźć chętnych na wspólne przejazdy. Bez względu na to czy posiadamy własne auto, czy też chcemy jedynie do kogoś dołączyć, to takie ogłoszenie możemy powiesić np. na uczelni, w miejscu pracy itp. Dość dobre efekty daje również zamieszczenie ogłoszenia w sieci na forum tematycznym, w serwisie ogłoszeniowym, czy w popularnych od lat social mediach. Co ciekawe, powstały nawet specjalne serwisy, które zajmują się tylko i wyłącznie carpoolingiem.

Serwisy internetowe i aplikacje do carpoolingu

W sytuacji, gdy interesuje nas dojazd do szkoły lub pracy, to raczej nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem chętnych na takie wspólne przejazdy. Jednak, gdy w grę wchodzą inne miejsca, a nikt ze znajomych nie ma ochoty tam jechać, to z pomocą przychodzą nam specjalne serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć:

Początkowo podróżnych kojarzyły ze sobą różnego rodzaju lokalne instytucje, które przyjmowały oferty przejazdów i zapytania o wolne miejsca przez telefon. Jednak jakiś czas temu carpooling raz na zawsze przeniósł się do internetu, więc dzisiejsi kierowcy i pasażerowie mogą kontaktować się ze sobą bez udziału osób trzecich. Omówić szczegóły wspólnego przejazdu, w tym miejsce spotkania oraz kwestię podziału kosztów możemy w 100% online, bez wychodzenia z domu.

Carpooling – jakie oszczędności dają wspólne przejazdy

Okazuje się, że idea carpoolingu cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wielu kierowców docenia fakt, że może zabrać ze sobą dodatkowe osoby i zaoszczędzić w ten sposób nawet do 75% całkowitych kosztów przejazdu. Co ciekawe, w krajach Europy Zachodniej carpooling zdobył ogromną popularność już w latach 70. XX wieku w czasie wielkiego kryzysu paliwowego, który spowodowany został gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych.

Carpooling w Polsce

Bardzo duży wzrost zainteresowania carpoolingiem notuje się w Polsce w okresie od marca do września, a także w czasie świąt i długich weekendów. Najwięcej ofert dotyczy tras, które łączą miasta oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Z czego to wynika? Przy takiej odległości najłatwiej jest znaleźć chętnych na wspólny przejazd pasażerów, a oszczędności są już dobrze widoczne.

Carpooling to znaczna oszczędność pieniędzy nie tylko dla kierowcy, ale i dla jego pasażerów. Okazuje się, że wybierając takie rozwiązanie z Krakowa do Katowic możemy dojechać za mniej niż 10 złotych. Podróż z Poznania do Drezna to z kolei koszt ok. 60 zł. To o wiele mniej niż w przypadku podróży pociągiem, a przy tym z reguły jedziemy znacznie wygodniej.

Carpooling a odszkodowanie

Niestety każdemu może zdarzyć się kolizja, a nawet wypadek. Co w sytuacji, gdy stało się to podczas wspólnego przejazdu? Czy należy nam się odszkodowanie? W zależności od tego czy jesteśmy pasażerem, który się na to zdecydował, czy też kierowcą – sprawa wygląda nieco inaczej.

Jako pasażer

Jeśli to my podróżujemy jako pasażer, a w wyniku stłuczki doznaliśmy szkody – należy nam się odszkodowanie. Nie ma tutaj znaczenia czy kierowca był sprawcą wypadku, czy jedynie ofiarą, gdyż przejazd został opłacony.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku transportu „po znajomości” lub „na stopa”, gdzie za taką podróż nie musimy płacić. Wtedy wszystko zależy od tego czy kierowca był ofiarą, czy też sprawcą stłuczki. Jeśli:

  • kierowca jest jedynie ofiarą, to nasze odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy,
  • kierowca jest sprawcą, to odszkodowanie otrzymujemy z jego ubezpieczenia. Jeśli go nie posiada, to musi samodzielnie pokryć wszystkie koszty związane z ewentualnym leczeniem i powrotem do zdrowia.

Jako kierowca

Ubezpieczenie samochodu OC kalkulator

Z kolei będąc kierowcą decydującym się na carpooling, to my odpowiadamy za bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Jeśli spowodujemy wypadek, to współpasażer może zażądać odszkodowania, a te zostanie wypłacone z naszej polisy. Dlatego zanim zdecydujemy się zabrać pasażerów powinniśmy upewnić się, że mamy ważne ubezpieczenie OC. W zasadzie warto tego pilnować, nawet jeśli podróżujemy samemu, gdyż jest ono w Polsce obowiązkowe i za jego brak grożą wysokie kary.

Jak zwiększyć oszczędności będąc kierowcą

jak oszczędzać na paliwie

Zabierając współpasażerów możemy znacznie ograniczyć wydatki związane z transportem, jednak na tym możliwości się nie kończą. Warto wcześniej także odpowiednio przygotować samochód, aby mniej palił i podczas samej jazdy stosować się do określonych zasad, a oszczędności z pewnością będą jeszcze większe.

Jak inaczej oszczędzać pieniądze?

jak oszczędzać pieniądze

Transport potrafi mocno obciążyć budżet domowy, ale nie jest to jedyny aspekt życia codziennego, na który warto zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na poprawie stanu własnych finansów. Często sporo pieniędzy ucieka nam jedynie przez pewne przyzwyczajenia i brak świadomości, że pewnych wydatków można uniknąć.

Carpooling – opinie

Carpooling to świetny sposób, aby w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na dojazdach. Najłatwiej zyskać w ten sposób na dojazdach do pracy lub szkoły, gdzie w zasadzie nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem chętnych osób na tego typu przejazdy. W przypadku innych podróży możemy skorzystać z internetu lub dedykowanych aplikacji, a zainteresowani również z pewnością się znajdą.

Macie jakieś doświadczenia z carpoolingiem? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Karolina
Karolina
3 lat temu

Carpooling to świetna sprawa i osobiście nie rozumiem osób, które jeżdżą w jedno miejsce, mieszkają obok siebie i każdy swoim samochodem, a znam takie przypadki. Przecież to zwykłe marnowanie pieniędzy… Czy tak ciężko się dogadać?

1
0
Skomentuj!x