Carpooling

Carpooling

Ceny paliw na stacjach nie należą do najniższych, co oczywiście odbija się na wydatkach kierowców. Okazuje się jednak, że carpooling pozwala nieco zaoszczędzić na przejazdach. Wystarczy znaleźć pasażerów i razem z nimi dojeżdżać do pracy, dzieląc koszty przejazdu.

Carpooling polega na zwiększeniu liczby pasażerów jadących w określonym kierunku, aby podzielić koszty na większą ilość osób. Okazuje się, że podział kosztów w przypadku carpoolingu może dotyczyć nie tylko wydatków na paliwo, ale i opłat za postój na parkingu czy opłat za przejazd autostradą. Jak jednak zdobyć pasażerów do swojego auta? Ogłoszenie o wolnych miejscach w pojeździe warto powiesić na uczelni czy w miejscu pracy. Dość dobre efekty daje również zamieszczenie ogłoszenia w sieci na forum tematycznym, w specjalistycznym serwisie ogłoszeniowym czy popularnych od lat social mediach. Powstały nawet specjalne serwisy, które zajmują się tylko i wyłącznie carpoolingiem.

Serwisy internetowe i aplikacje

W sytuacji, gdy jeździmy do szkoły lub do pracy przeważnie nie ma problemów ze znalezieniem chętnych na tego typu wspólne przejazdy. Co w sytuacji, gdy chodzi o regularne podróże w inne miejsca, a nikt ze znajomych nie chce tam jeździć? Z pomocą przychodzą wtedy specjalne serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • blablacar.pl,
  • inonecar.com,
  • jedziemyrazem.pl,
  • joompin.pl.

Czy warto korzystać?

Okazuje się, że idea carpoolingu cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wielu kierowców docenia fakt, że może zabrać ze sobą dodatkowe osoby i zaoszczędzić w ten sposób nawet do 75% całkowitych kosztów przejazdu. W krajach Europy Zachodniej carpooling zdobył ogromną popularność już w latach 70. XX wieku w czasie wielkiego kryzysu paliwowego, który spowodowany został gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych. Początkowo podróżnych kojarzyły ze sobą różnego rodzaju lokalne instytucje, które przyjmowały oferty przejazdów i zapytania o wolne miejsca przez telefon. Jakiś czas temu carpooling raz na zawsze przeniósł się do internetu. Dzisiaj kierowcy i pasażerowie mogą kontaktować się ze sobą bez udziału osób trzecich. Omówić szczegóły wspólnego przejazdu, w tym miejsce spotkania czy kwestię podziału kosztów można w 100% online, bez wychodzenia z domu.

Carpooling w Polsce

Bardzo duży wzrost zainteresowania carpoolingiem notuje się w Polsce w okresie od marca do września, a także w czasie świąt i długich weekendów, których ostatnio nie brakuje. Najwięcej ofert dotyczy tras, które łączą miasta oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Z czego to wynika? Na takiej odległości najlepiej i najłatwiej jest znaleźć pasażerów, a oszczędności są już dobrze widoczne. Carpooling to znaczna oszczędność pieniędzy nie tylko dla kierowcy, ale i dla jego pasażerów. Okazuje się, że dzięki temu rozwiązaniu z Krakowa do Katowic można dojechać za mniej niż 10 złotych. Podróż z Poznania do Drezna to z kolei koszt 60 zł. To o wiele mniej niż w przypadku podróży pociągiem, a przy tym jedzie się znacznie wygodniej.

Carpooling a odszkodowanie

Niestety kolizja, a nawet wypadek zdarzyć się może każdemu. Co w takiej sytuacji? Czy należy nam się odszkodowanie? W zależności od tego czy jesteśmy pasażerem, który zdecydował się na tego typu przejazd, czy kierowcą, sprawa wygląda nieco inaczej.

Dla pasażera

Jeśli to my podróżujemy jako pasażer, a w wyniku stłuczki doznaliśmy szkody – należy nam się odszkodowanie. W takiej sytuacji kierowca ponosi winę, ponieważ za przejazd została umówiona zapłata.

Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy jest to transport po znajomości, bez dodatkowych opłat. W tej sytuacji wszystko zależy od tego czy kierowca był ofiarą, czy też sprawcą stłuczki. W pierwszym przypadku, jeśli kierowca jest jedynie ofiarą to nasze odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC kierowcy. Z kolei, jeśli do wypadku doszło z winy kierowcy, wtedy to on będzie musiał pokryć wszystkie koszty związane z ubezpieczeniem.

Dla kierowcy

Będąc kierowcą to my odpowiadamy za bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. Zanim zdecydujemy się zabrać pasażerów warto upewnić się, że mamy ważne ubezpieczenie OC. W zasadzie warto być pewnym nawet, jeśli podróżujemy samemu, ze względu na bardzo wysokie kary za brak takiego ubezpieczenia. W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek, nasz współpasażer może zażądać wypłaty odszkodowania, a te zostanie wypłacone właśnie z naszej polisy.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC

Posiadanie samochodu wiąże się z obowiązkiem dopełnienia wielu formalności. Wśród nich jest przede wszystkim rejestracja pojazdu, ale także wykupione i…

Jak inaczej oszczędzać pieniądze?

Oszczędności warto szukać w wielu miejscach, zwłaszcza, że jest ku temu naprawdę wiele okazji i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Carpooling i oszczędzanie na transporcie to tylko jedna z wielu możliwości, które w połączeniu mogą przełożyć się na naprawdę spore oszczędności, które do tej pory zwyczajnie nam przepadają.

Jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze

Oszczędzanie pieniędzy to bardzo ciężki i trudny temat, z którym bardzo ciężko się zmierzyć. O tym jak oszczędzać pieniądze powstało całe mnóstwo książek,…

Opinie

Carpooling to świetny sposób, aby zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy na regularnych dojazdach. Przydaje się zwłaszcza w przypadku dojazdów do pracy lub szkoły, gdzie praktycznie nie ma żadnych problemów ze znalezieniem osób chętnych na tego typu przejazdy. W przypadku innych wyjazdów możemy skorzystać z internetu lub dedykowanych aplikacji, a chętni pewnie się znajdą.

Macie jakieś doświadczenia z carpoolingiem? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *