Carpooling

Carpooling

Ceny paliw na stacjach nie należą do najniższych, co oczywiście odbija się na wydatkach kierowców. Okazuje się jednak, że carpooling pozwala nieco zaoszczędzić na przejazdach. Wystarczy znaleźć pasażerów i razem z nimi dojeżdżać do pracy, dzieląc koszty przejazdu.

Carpooling – co to takiego?

Okazuje się, że podział kosztów w przypadku carpoolingu może dotyczyć nie tylko wydatków na paliwo, ale i opłat za postój na parkingu czy opłat za przejazd autostradą. Jak jednak zdobyć pasażerów do swojego auta? Ogłoszenie o wolnych miejscach w pojeździe warto powiesić na uczelni czy w miejscu pracy. Dość dobre efekty daje również zamieszczenie ogłoszenia w sieci na forum tematycznym, w specjalistycznym serwisie ogłoszeniowym czy popularnych od lat social mediach. Powstały nawet specjalne serwisy, które zajmują się tylko i wyłącznie carpoolingiem.

Czy warto korzystać?

Okazuje się, że idea carpoolingu cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wielu kierowców docenia fakt, że może zabrać ze sobą dodatkowe osoby i zaoszczędzić w ten sposób nawet do 75% całkowitych kosztów przejazdu. W krajach Europy Zachodniej carpooling zdobył ogromną popularność już w latach 70. XX wieku w czasie wielkiego kryzysu paliwowego, który spowodowany został gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych. Początkowo podróżnych kojarzyły ze sobą różnego rodzaju lokalne instytucje, które przyjmowały oferty przejazdów i zapytania o wolne miejsca przez telefon. Jakiś czas temu carpooling raz na zawsze przeniósł się do internetu. Dzisiaj kierowcy i pasażerowie mogą kontaktować się ze sobą bez udziału osób trzecich. Omówić szczegóły wspólnego przejazdu, w tym miejsce spotkania czy kwestię podziału kosztów można w 100% online, bez wychodzenia z domu.

Carpooling w Polsce

Bardzo duży wzrost zainteresowania carpoolingiem notuje się w Polsce w okresie od marca do września, a także w czasie świąt i długich weekendów, których ostatnio nie brakuje. Najwięcej ofert dotyczy tras, które łączą miasta oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Z czego to wynika? Na takiej odległości najlepiej i najłatwiej jest znaleźć pasażerów, a oszczędności są już dobrze widoczne. Carpooling to znaczna oszczędność pieniędzy nie tylko dla kierowcy, ale i dla jego pasażerów. Okazuje się, że dzięki temu rozwiązaniu z Krakowa do Katowic można dojechać za mniej niż 10 złotych. Podróż z Poznania do Drezna to z kolei koszt 60 zł. To o wiele mniej niż w przypadku podróży pociągiem, a przy tym jedzie się znacznie wygodniej.

Zobacz też jak oszczędzać pieniądze

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *