Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC

Posiadanie samochodu wiąże się z obowiązkiem dopełnienia wielu formalności. Wśród nich jest przede wszystkim rejestracja pojazdu, ale także wykupione i aktualne ubezpieczenie OC. To polisa, którą musi posiadać każdy właściciel auta. Kodeks zabrania jeżdżenia samochodem, który nie posiada wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Sprawdźmy, czym jest i jakie są jego najbardziej charakterystyczne aspekty.

Ranking ubezpieczeń

 

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to obowiązkowe świadczenie komunikacyjne, do którego wykupu zobowiązani ustawą są wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. W praktyce, polisa chroni zarówno osoby będące sprawcą wypadku przed “bankructwem” związanymi z kosztami naprawy auta poszkodowanego, jak i samych poszkodowanych. Jest to ubezpieczenie, dzięki któremu kierowca poszkodowanego pojazdu otrzyma środki na naprawę auta właśnie z polisy OC sprawcy. W przypadku, kiedy winowajca kolizji nie posiada aktualnego OC, poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, któremu sprawca będzie musiał zwrócić pełną kwotę. Warto dodać, że nie będzie to jedyna konsekwencja. Za jazdę autem bez polisy odpowiedzialności cywilnej grożą bowiem wysokie kary. Ubezpieczenie OC przewiduje również świadczenie na rzecz poszkodowanych osób, nie tylko pojazdu. Jednak to co najważniejsze w przypadku OC, to fakt, że ubezpieczenie to pokrywa jedynie straty osób poszkodowanych, nie przewiduje zaś świadczenia na pokrycie szkody własnej.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a poruszanie się autem bez aktualnej polisy zabronione. Zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie nawet w sytuacji, kiedy jest nieużytkowany. Brak ważnego ubezpieczenia OC może skutkować nałożeniem potężnej kary finansowej. Jeżeli auto nie było ubezpieczone powyżej czternastu dni, grzywna może wynieść nawet 4200zł.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia?

Koszt składki ubezpieczeniowej jest bardzo zróżnicowany i zależny od towarzystwa, w którym zamierzamy wykupić świadczenie. Warto zatem dokładnie sprawdzić kalkulator OC i znaleźć najbardziej dogodną ofertę. Ceny są różne, ale wszystkie firmy biorą pod uwagę te same aspekty, które składają się na wysokość stawki. Po prostu w niektórych firmach dany element nie stanowi powodu do zawyżenia opłaty. Podstawowe dane, które wpływają na wysokość ubezpieczenia to: długość posiadania prawa jazda, wiek osoby starającej się o ubezpieczenie, rodzaj samochodu, pojemność jego silnika i moc, przebieg samochodu i jego wiek oraz stan techniczny i wiele innych. Najważniejsza jednak jest historia kierowcy. W przypadku wieloletniej bezszkodowej jazdy (z własnej winy) towarzystwo przyzna znaczące zniżki.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *