Strona główna » Zarabianie » MLM – co to jest i jak działa marketing sieciowy

MLM – co to jest i jak działa marketing sieciowy

MLM jest dość popularnym i mocno zachwalanym biznesem. Zwłaszcza przez liderów, którzy zbudowali spory zespół pozwalający osiągać naprawdę imponujące dochody. Trzeba, jednak zdać sobie sprawę, że nie każdy osiągnie sukces w marketingu sieciowym, choć ma on bardzo duży potencjał. Co to jest i jak zarabiać w ten sposób?

MLM – co to?

Multi-Level Marketing (MLM) to tzw. marketing sieciowy lub wielopoziomowy. Jest to rozbudowany system sprzedaży usług oraz produktów, który do dystrybucji wykorzystuje sieć zaangażowanych sprzedawców. Od sprzedaży bezpośredniej różni się możliwością utworzenia własnej struktury dystrybutorów – przez każdą osobę będącą w programie. Jako przedstawiciel firmy otrzymujemy od każdej sprzedaży prowizję, a także mamy możliwość rekrutacji zupełnie nowych współpracowników, zarabiając tym samym również na ich działaniach.

Zasada działania MLM

Firmy zaangażowane w marketing sieciowy nie korzystają z tradycyjnych punktów sprzedażowych, takich jak sklepy stacjonarne. Takie rozwiązanie wpływa na oszczędność, ponieważ nie wymaga inwestycji w wynajem oraz wyposażenie lokali. MLM nie jest także promowany przy zastosowaniu tradycyjnych reklam, a kluczowym działaniem jest tutaj przede wszystkim polecanie. Za pośrednictwem marketingu szeptanego, przedstawiciele firmy sprzedają produkty rodzinie i znajomym, a nierzadko sami je nabywają. W związku z tym koszty związane z dołączeniem do biznesu są niższe od metod prowadzenia sprzedaży tradycyjnej.

Rola sponsora w marketingu sieciowym

Każdy przedstawiciel struktury MLM posiada tzw. sponsora, który wprowadza go do tego biznesu. Pełni on rolę mentora i przewodnika, który jest w stanie wytłumaczyć swoim podopiecznym zasady funkcjonowania danej firmy. W razie potrzeby powinien ich także motywować oraz oferować wszelką pomoc. Jest to szczególnie istotne na początku drogi młodego dystrybutora, zanim ten sam zostanie sponsorem i zajmie się rekrutowaniem nowych przedstawicieli. Dlatego zaangażowanie w marketing sieciowy wymaga nie tylko sporych umiejętności sprzedażowych, ale również odpowiedniego nastawienia do bycia dobrym liderem w ramach własnej struktury.

Plan marketingowy MLM

Rodzaj strategii dotyczącej sposobu budowania struktury dystrybutorów opiera się w każdej firmie MLM na planie marketingowym. Określa on przede wszystkim najbardziej opłacalny sposób naliczania prowizji. W niektórych firmach największe znaczenie ma wysoka sprzedaż własna, podczas gdy inne stawiają głównie na rekordową rekrutację. Znaczna część planów marketingowych uwzględnia możliwość zdobycia różnych nagród i bonusów motywujących, m.in premii pieniężnych, samochodów czy wycieczek. Każda firma bardzo dba o swoją reputację oraz wizerunek, dlatego wiele z nich angażuje się np. w działalność charytatywną

Zalety MLM

Współpraca z firmą MLM jest często postrzegana jako zajęcie dodatkowe, jednak odpowiednie zaangażowanie pozwala na wypracowanie sieci przynoszącej spore dochody. Do największych zalet systemu należy elastyczny czas pracy, duża swoboda, prostota założenia własnej sieci oraz duże wsparcie ze strony firmy. To również szansa na rozwój osobisty, poznanie wielu nowych ludzi, nawiązanie interesujących kontaktów oraz możliwość udziału w licznych szkoleniach. Współpraca z taką firmą nie wymaga ponadto żadnego doświadczenia, wysokiego wykształcenia oraz najczęściej nie posiada większych ograniczeń związanych z wiekiem lub płcią.

Czy MLM to piramida finansowa?

piramida finansowa

Marketing sieciowy często kojarzyć może się z piramidą finansową, ponieważ głównym celem jest zapraszanie do współpracy z firmą kolejnych osób. Oczywiście mimo podobieństw, MLM nie jest piramidą finansową, gdyż firmy działające w tym modelu posiadają realne produkty, od których zależy zarobek. Mówiąc w skrócie: nie ma sprzedaży – nie ma zarobku. Natomiast w piramidach finansowych przeważnie wystarczy wpłacić określoną ilość pieniędzy, a te trafiają pośrednio lub bezpośrednio do osób znajdujących się wyżej. Najczęściej nie ma tam żadnych dodatkowych usług lub produktów, choć często stwarzają takie wrażenie, przez co trudno stwierdzić to na pierwszy rzut oka.

Jak dołączyć i zacząć zarabiać w MLM?

Dołączyć do MLM najprościej znajdując tzw. sponsora, który nas wprowadzi. Przeważnie każdy z nas ma znajomego, który działa w marketingu sieciowym, gdyż specjalnie się z tym nie kryją. Wręcz przeciwnie, bardzo często namawiają do dołączenia, więc z tym nie powinno być większego problemu. Co jednak, gdy takiego znajomego nie mamy, albo nie interesuje nas akurat ta firma MLM? W takiej sytuacji możemy skorzystać z internetu np. social media, oficjalna strona wybranej firmy lub serwisy z ofertami pracy i ogłoszeniami.

Jaką firmę MLM wybrać?

Firmę MLM najlepiej dobrać według zainteresowań, choć nie zawsze jest to możliwe. Warto zorientować się w jakich firmach działają znajomi lub inne osoby w mieście, aby mieć rozeznanie. Firmę najlepiej dobrać tak, aby ilość osób zainteresowanych produktem tego typu była jak największa, a jednocześnie konkurencja jak najmniejsza. Do popularnych firm z pewnością możemy zaliczyć:

  • Herbalife (odżywianie),
  • Avon (kosmetyki),
  • Oriflame (kosmetyki).

Oczywiście to tylko przykładowe firmy MLM, a jest ich naprawdę dużo.

Jak zdobywać partnerów biznesowych do MLM

Najlepiej zacząć oczywiście od własnych znajomych, ponieważ wśród nich z pewnością znajdą się tacy, którym przyda się dodatkowa gotówka. Takie osoby musimy potem odpowiednio wprowadzić i zaznajomić z zasadą działania danej firmy, aby również one znajdywały kolejnych partnerów. Takie działania przełożą się oczywiście na większy zysk, a o to w tym głownie chodzi.

Druga opcja to internet czyli różnego rodzaju ogłoszenia. Niestety jest tu pewna trudność, która odróżnia programy partnerskie od MLM, a mianowicie – nie wystarczy tutaj zwykły reflink. Z osobą, którą zamierzamy wprowadzić do firmy musimy spotkać się osobiście, przedstawić zasady działania i plan marketingowy.

Ile można zarobić w marketingu sieciowym?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie ile można zarobić w marketingu sieciowym, ponieważ zależy to od wielu czynników takich jak:

  • wybór konkretnej firmy MLM. Istotne jest to jakie produkty sprzedaje i jaka jest marża na jednym. W niektórych firmach będzie to kilka, kilkanaście złotych na jednym produkcie, a w innych może być nawet kilkadziesiąt lub kilkaset,
  • ilość klientów w miesiącu. Oczywiście istotą programów typu MLM nie jest samodzielna sprzedaż, ale firmy czasem wymagają konkretnego obrotu, aby otrzymać prowizję od osób znajdujących się poniżej.
  • pozycja w firmie. Przeważnie w marketingu sieciowym jest wiele poziomów, które uzależnione są od efektów. Osoby znajdujące się najwyżej mogą liczyć na największe upusty na produktach oraz większe wynagrodzenie od osób, które znajdują się niżej,
  • ilość zaproszonych partnerów. W zasadzie tu jest istota i najważniejsza kwestia, która ma wpływ na osiągane zarobki. Istotą MLM jest przecież budowanie zespołu, który będzie generował duży dochód. Istotna jest również ilość partnerów, które oni zaproszą, ponieważ zespół buduje się aż kilka poziomów w dół, a nie tylko jeden. Zresztą nazwa „marketing wielopoziomowy” mówi sama za siebie.

Podsumowując, potencjał zarobkowy jest w zasadzie nieograniczony, ale nie każdy osiągnie sukces. Znajdą się osoby, które zarabiają miliony, ale znajdą się też tacy, którzy zarabiają najwyżej kilkadziesiąt, czy kilkaset złotych. Co więcej, spora część osób nie zarobi nic, a jedyne co zyska to zniżki na zakup produktów od danej firmy.

Ile czasu trzeba poświęcić na marketing sieciowy?

Jak każda inna praca, tak i ta wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, jeśli chcemy mówić o dużych dochodach. To ile dokładnie musimy go poświęcić zależy od tego czy wiążemy z nią jakąś dłuższą przyszłość i nadzieje, czy raczej traktujemy jako sposób na dorobienie do pensji. Warto tutaj zwrócić uwagę, że MLM najczęściej traktowane jest tylko jako praca dodatkowa, ale część osób osiąga wystarczająco duży sukces, aby móc pozwolić sobie na rezygnację z etatu. Rzecz jasna uda się to tylko nielicznym, ale taka możliwość jest. Wszystko zależy od tego czy biznes w danym rejonie się sprawdzi i czy ludzie faktycznie będą zainteresowani danymi produktami. W przypadku braku zainteresowania ciężko coś zarobić nawet mając wielu partnerów biznesowych.

Jak inaczej zarabiać pieniądze?

praca w domu i zarabianie przez internet

Marketing sieciowy to tylko jedna z wielu możliwości zarabiania dodatkowych pieniędzy, a jest ich naprawdę sporo. Niektóre z nich nie wymagają praktycznie żadnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę choćby na programy partnerskie, które działają na podobnej zasadzie do MLM. Główna różnica między nimi polega na tym, że produkty i usługi możemy promować w internecie za pomocą specjalnych linków.

Marketing sieciowy – opinie

Marketing sieciowy to bardzo dobry ciekawy pomysł na biznes, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie każdy zarobi. Spora część osób, która próbuje swoich sił w MLM nie potrafi zbudować mocnego zespołu partnerów oraz ma trudności w zdobywaniu klientów. W takich sytuacjach możemy potraktować to jedynie jako źródło dodatkowego dochodu, ale nie zastąpi nam ono w etatu.

Macie jakieś doświadczenia z MLM? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Urszula
Urszula
5 lat temu

Witam. Od jakiegoś czasu próbuje swoich sił w MLM. Przez pewien czas działalam w Organiclife i dzięki zbudowanemu systemowi poleceń całkiem dobrze szło .. Dziś już generalnie nie polecam na siłę , ale w produktach się zakochałam i kupuje do dziś bez mysli o zarabianiu . Po prostu są to bardzo dobre dermokosmetyki , tanie i nie zawierają chemii. Od jakiegoś czasu natknęłam się na nowy polski MLM. Jest to idea zarabiania na codziennych zakupach w podpiętych sieciach handlowych. Genialny system w fazie przedstartowej. Tzn teraz jest czas na budowanie własnej grupy zakupowej . Start nastapi niebawem . Sama idea… Czytaj więcej »

Karolina
Karolina
5 lat temu
Odpowiedz na  Urszula

Witam może pani mi coś więcej na ten temat , jestem zainteresowana i ciekawa jednocześnie ?

Magda
Magda
4 lat temu
Odpowiedz na  Karolina

Również próbowałam sił w MLM. Działałam w Oriflame ale ja nie lubię nagabywać ludzi. A większość ludzi od razu są nastawieni na to negatywnie i żadne argumenty nie trafiają do nich. Dlatego odpuściłam sobie i zostałam tylko przy korzystaniu z kosmetyków. Mam stałe klientki i z nimi współpracuje.

Klaudia
Klaudia
4 lat temu
Odpowiedz na  Magda

Pani Magdo w takim razie zachęcam do współpracy lub chociaz do zapozniania się z naszą firmą Natures Sunshine. Ja również działam w Oriflame ale nie mam z tego zbytnio zarobku ponieważ tak jak Pani niecierpie namawiać ludzi… Firma którą wyżej Pani polecilam tego nie wymaga. Wystarczy ze znamy osoby które chcą zadbać o swoje zdrowie dzięki naturalnym suplementom diety. Wystarczy polecać, ludzie sami rejestrują się i kupują a my mamy z tego punkty które zmieniają się w zarobek. Oprócz tego sami mozemy dbac o swoje zdrowie, za kazde zakupy mamy zwroty i dzięki temu dodatkowe rabaty na kolejne zakupy. Firma… Czytaj więcej »

Klaudia
Klaudia
4 lat temu

Witam. Jestem na stronie pierwszy raz. Od razu moją uwagę przykuł temat MLM . stało się tak ponieważ zaczęlam pracę w marketingu sieciowym jakis czas temu. Firma w której obecnie pracuje to Natures Sunshine Product . Firma ta daje możliwosć zarobku ale jednoczesnie zadbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych, Firma zajmuje się dystrubucją naturalnych suplementów diety i kosmetyków a także naturalnych olejków eterycznych. Nie zainteresowałabym się MlMem gdyby nie to że ważne jest dla mnie zdrowie. Zaczęłam stosować suplementy zobaczylam że są dobre, naprawde dzialają i dlatego postanowilam nawiązać współpracę z tą firmą bo wiem z własnego doświadczenia ze… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
3 lat temu
Odpowiedz na  Klaudia

A jak wygląda wynagrodzenie wypłata? Na konto?

Marcin Gurtowski
Marcin Gurtowski
3 lat temu

gratuluje artykułu, w którym omawiasz całe spektrum marketingu sieciowego. Wszystko pokrótce co warto wiedzieć na temat tej branży. Mam tylko małą uwagę, w marketingu sieciowym nie wciąga się kolejnych osób do firmy. Możemy mówić o zapraszaniu partnerów do współpracy, lub pozyskiwaniu klientów. Sorry, że się czepiam, ale jestem wyczulony na słowo „wciągać” 🙂

Pozdrawiam serdecznie
Marcin Gurtowski

8
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x