MLM - marketing sieciowy

MLM - marketing sieciowy

MLM jest dość popularnym i mocno zachwalanym, zwłaszcza przez liderów, którzy zbudowali spory zespół pozwalający osiągać naprawdę imponujące dochody. Trzeba, jednak zdać sobie sprawę, że nie każdy osiągnie sukces w marketingu sieciowym, choć ma on bardzo duży potencjał. Co to jest i jak zacząć?

Multi-Level Marketing (MLM) to tzw. marketing sieciowy lub wielopoziomowy. Jest to rozbudowany system sprzedaży usług oraz produktów, który do dystrybucji wykorzystuje sieć zaangażowanych sprzedawców. Od sprzedaży bezpośredniej różni się możliwością utworzenia własnej struktury dystrybutorów – przez każdą osobę będącą w programie. Przedstawiciel firmy otrzymuje od każdej sprzedaży prowizję, a także ma możliwość rekrutacji zupełnie nowych współpracowników, zarabiając tym samym również na ich działaniach.

Zasada działania MLM

Firmy zaangażowane w marketing sieciowy nie korzystają z tradycyjnych punktów sprzedażowych, takich jak sklepy stacjonarne. Takie rozwiązanie wpływa na oszczędność, ponieważ nie wymaga inwestycji w wynajem oraz wyposażenie lokali. MLM nie jest także promowany przy zastosowaniu tradycyjnych reklam. Kluczowym działaniem jest przede wszystkim polecanie. Za pośrednictwem marketingu szeptanego, przedstawiciele firmy sprzedają produkty rodzinie i znajomym, a nierzadko sami je nabywają. W związku z tym koszty związane z dołączeniem do biznesu są niższe od metod prowadzenia sprzedaży tradycyjnej.

Rola sponsora w marketingu sieciowym

Każdy przedstawiciel struktury MLM posiada tzw. sponsora, który wprowadza go do tego biznesu. Pełni on rolę mentora i przewodnika, który jest w stanie wytłumaczyć swoim podopiecznym zasady funkcjonowania danej firmy. W razie potrzeby powinien ich także motywować oraz oferować wszelką pomoc. Jest to szczególnie istotne na początku drogi młodego dystrybutora, zanim ten sam zostanie sponsorem i zajmie się rekrutowaniem nowych przedstawicieli. Dlatego zaangażowanie w marketing sieciowy wymaga nie tylko sporych umiejętności sprzedażowych, ale również odpowiedniego nastawienia do bycia dobrym liderem w ramach własnej struktury.

Plan marketingowy

Rodzaj strategii dotyczącej sposobu budowania struktury dystrybutorów opiera się w każdej firmie MLM na planie marketingowym. Określa on przede wszystkim najbardziej opłacalny sposób naliczania prowizji. W niektórych firmach największe znaczenie ma wysoka sprzedaż własna, podczas gdy inne stawiają głównie na rekordową rekrutację. Znaczna część planów marketingowych uwzględnia możliwość zdobycia różnych nagród i bonusów motywujących, m.in premii pieniężnych, samochodów czy wycieczek. Każda firma bardzo dba o swoją reputację oraz wizerunek, dlatego wiele z nich angażuje się np. w działalność charytatywną

Zalety marketingu sieciowego

Współpraca z firmą MLM jest często postrzegana jako zajęcie dodatkowe, jednak odpowiednie zaangażowanie pozwala na wypracowanie sieci przynoszącej spore dochody. Do największych zalet systemu należy elastyczny czas pracy i duża swoboda, prostota założenia własnej sieci oraz duże wsparcie ze strony firmy. To również szansa na rozwój osobisty, poznanie wielu nowych ludzi, nawiązanie interesujących kontaktów oraz możliwość udziału w licznych szkoleniach. Współpraca z taką firmą nie wymaga ponadto żadnego doświadczenia, wysokiego wykształcenia oraz nie posiada ograniczeń związanych z wiekiem lub płcią.

Czy MLM to piramida finansowa?

Marketing sieciowy często kojarzyć może się z piramidą finansową, ponieważ głównym celem jest wciąganie kolejnych osób do firmy. Oczywiście tak nie jest, gdyż firmy MLM posiadają realne produkty, od których zależy zarobek. W skrócie mówiąc: nie ma sprzedaży – nie ma zarobku. W piramidach finansowych natomiast trzeba wpłacić określoną ilość pieniędzy, która trafia pośrednio lub bezpośrednio do osób znajdujących się wyżej. Najczęściej nie ma tam żadnych dodatkowych usług lub produktów.

Piramida finansowa

Piramida finansowa

Z piramidą finansową spotkał się chyba każdy, choć nie każdy był tego świadom. Obietnice szybkiego zysku praktycznie bez wysiłku potrafią…

Jak dołączyć i zacząć zarabiać w MLM?

Dołączyć do MLM najprościej znajdując tzw. sponsora, który nas wprowadzi. Najlepiej popytać wśród znajomych, a może akurat znajdzie się taki, który działa w marketingu sieciowym. Praktycznie w każdym mieście znaleźć można osoby, które zarabiają w ten sposób, więc nie powinno być problemu, ale można skorzystać również z internetu. Nada się oficjalna strona danej firmy lub serwisy z ogłoszeniami.

Jaką firmę MLM wybrać?

Najlepiej zorientować się w jakich firmach działają znajomi lub osoby z miasta, aby łatwiej wejść w temat. Druga sprawa to oczywiście rodzaj oferowanych produktów, który najlepiej dobrać tak, aby ilość osób zainteresowanych nim była wystarczająco wysoka. Do popularnych firm z pewnością zaliczyć można:

  • Herbalife (odżywianie),
  • Avon (kosmetyki),
  • Oriflame (kosmetyki).

Jak zdobywać partnerów biznesowych

Najlepiej zacząć oczywiście od własnych znajomych, ponieważ wśród nich z pewnością znajdą się tacy, którym przyda się dodatkowa gotówka. Takie osoby trzeba odpowiednio wprowadzić i zaznajomić z zasadą działania danej firmy, aby również one znajdywały kolejnych partnerów. Takie działania przełożą się oczywiście na większy zysk, a o to w tym wszystkim chodzi.

Druga opcja to internet czyli różnego rodzaju ogłoszenia. Niestety jest tu pewna trudność, która odróżnia programy partnerskie od MLM, a mianowicie – nie wystarczy zwykły reflink. Z osobą, którą zamierzamy wprowadzić do firmy trzeba spotkać się osobiście i przedstawić zasady działania i plan marketingowy.

Ile można zarobić w marketingu sieciowym?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników takich jak:

  • wybór konkretnej firmy MLM. Istotne jest to jakie produkty sprzedaje i jaka jest marża na jednym. W niektórych firmach będzie to kilka, kilkanaście złotych na jednym produkcie, a w innych może być nawet kilkadziesiąt lub kilkaset,
  • ilość klientów w miesiącu. Oczywiście istotą programów typu MLM nie jest samodzielna sprzedaż, ale firmy czasem wymagają konkretnego obrotu, aby otrzymać prowizję od osób znajdujących się poniżej.
  • pozycja w firmie. Przeważnie w marketingu sieciowym jest wiele poziomów, które uzależnione są od efektów. Osoby znajdujące się najwyżej mogą liczyć na największe upusty na produktach oraz większe wynagrodzenie od osób, które znajdują się niżej,
  • ilość zaproszonych partnerów. W zasadzie tu jest istota i najważniejsza kwestia, która ma wpływ na osiągane zarobki. Istotą MLM jest przecież budowanie zespołu, który będzie generował duży dochód. Istotna jest również ilość partnerów, które oni zaproszą, ponieważ zespół buduje się aż kilka poziomów w dół, a nie tylko jeden. Zresztą nazwa “marketing wielopoziomowy” mówi sama za siebie.

Podsumowując, potencjał zarobkowy jest w zasadzie nieograniczony, ale nie każdy osiągnie sukces. Znajdą się osoby, które zarabiają miliony, ale znajdą się też tacy, którzy zarabiają najwyżej kilkadziesiąt, czy kilkaset złotych.

Ile czasu trzeba poświęcić?

Jak każda inna praca, tak i w tej trzeba poświęcić sporo czasu, aby mówić o dużych dochodach. To ile czasu trzeba poświęcić zależy od tego czy wiążemy z nią jakąś dłuższą przyszłość i nadzieje, czy raczej traktujemy jako dorabianie do pensji. MLM często traktowane jest z początku jako praca dodatkowa, która w przyszłości może pozwolić na rezygnację z etatu, ale oczywiście nie musi. Wszystko zależy od tego czy biznes w danym rejonie się sprawdza i czy ludzie faktycznie są zainteresowani danymi produktami. W przypadku braku zainteresowania ciężko coś zarobić nawet mając wielu partnerów biznesowych.

Jak inaczej zarabiać w domu?

Marketing sieciowy to jedynie jedna z wielu możliwości zarabiania pieniędzy w domu. Inną ciekawą opcją, która działa na podobnej zasadzie jak MLM są programy partnerskie. Główna różnica między nimi polega na tym, że możemy promować je w internecie za pomocą specjalnych linków. Oczywiście oprócz tego są również inne równie ciekawe sposoby na zdobycie dodatkowych pieniędzy w internecie.

Praca w domu i zarabianie przez internet

Praca w domu i zarabianie przez internet

Internet obecny w naszym życiu niemal na każdym kroku, nic więc dziwnego, że zarabianie przez internet cieszy się coraz większą popularnością.…
Programy partnerskie

Programy partnerskie

Programy partnerskie są mechanizmem, który charakteryzuje się niezwykle prostym mechanizmem działania. Konkretny internauta nawiązuje współpracę z firmą lub inną organizacją, której…

Marketing sieciowy - opinie

Marketing sieciowy to bardzo dobry ciekawy pomysł na biznes, ale musimy zdawać sobie sprawę, że nie każdy zarobi. Spora część osób, która próbuje swoich sił w MLM nie potrafi zbudować mocnego zespołu partnerów oraz ma trudności w zdobywaniu klientów. W takich sytuacjach możemy potraktować to jedynie jako źródło dodatkowego dochodu, ale nie zastąpi nam ono w etatu.

Macie jakieś doświadczenia z MLM? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zostaw komentarz

2 Komentarze

  1. Witam. Od jakiegoś czasu próbuje swoich sił w MLM. Przez pewien czas działalam w Organiclife i dzięki zbudowanemu systemowi poleceń całkiem dobrze szło .. Dziś już generalnie nie polecam na siłę , ale w produktach się zakochałam i kupuje do dziś bez mysli o zarabianiu . Po prostu są to bardzo dobre dermokosmetyki , tanie i nie zawierają chemii. Od jakiegoś czasu natknęłam się na nowy polski MLM. Jest to idea zarabiania na codziennych zakupach w podpiętych sieciach handlowych. Genialny system w fazie przedstartowej. Tzn teraz jest czas na budowanie własnej grupy zakupowej . Start nastapi niebawem . Sama idea projektu polega na tym , że otrzymamy kartę systemową , którą w swoim biurze będzie mozna zasilić dowolną kwotą i udać się na zakupy do sklepu , który będzie z nami współpracował . Bedą markety ogólnospozywcze, stacje paliw, markety budowlane, apteki, punkty gastronomiczne i usługowe. w przyszłości o wiele więcej . System wart zainteresowania , gdyż jest to inny rodzaj MLM , bez jakichkolwiek przymusów in obwarowań. Nie zmienia naszych przyzwyczajeń . Robimy zwyczajne zakupy , tankujemy paliwo i wraz z grupą generujemy obrót , który według planu marketingowego przynosi nam okreslone profity – pieniądze wracają na naszą karte . Więcej na moim blogu bialoglowa.pl/.

    1. Witam może pani mi coś więcej na ten temat , jestem zainteresowana i ciekawa jednocześnie ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *