Oferty pracy – na jakie uważać?

Szukając zatrudnienia, z pewnością jednym z pierwszych miejsc, które odwiedzamy są popularne portale z ofertami pracy. W tej sytuacji kontakt z potencjalnym pracodawcą odbywa się przez internet, bez fizycznego kontaktu, co niestety sprzyja licznym oszustwom. Oczywiście kolejnym krokiem powinna być już rozmowa, w której widzimy pracodawcę, ale w przypadku wielu ofert pracy zdalnej już niekoniecznie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jakie oferty pracy lepiej od razu sobie odpuścić?

Zakładanie kont bankowych jako oferta pracy

Zacznijmy od oferty dotyczącej pracy zdalnej, których ostatnimi czasy w internecie jest naprawdę sporo. Większość z nich dotyczy dokładnie tego samego zajęcia, choć ogłoszenia wystawiane są przez różne osoby. Jest to oczywiście słynne już zakładanie kont w banku, z którym spotkał się chyba każdy szukający pracy zdalnej. Rzecz jasna nie jest to prawdziwa oferta pracy, więc nie dostaniemy tutaj żadnej umowy. Co ciekawe, w ogłoszeniu często widnieje informacja o umowie, ale kwestia zostaje wyjaśniona dopiero po kontakcie.

W takim razie po co w ogóle takie oferty się tam pojawiają skoro to nie jest praca? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, a dokładnie o zarobek osób wystawiających takie ogłoszenia.

Jak wygląda taka „praca”?

Sprawa jest stosunkowo prosta, bowiem osoba wystawiająca ogłoszenie, pod różnym pretekstem wymaga od nas założenia konta w banku, za co naturalnie otrzyma stosowną prowizję. Jeśli jest to jedno konto bankowe to jeszcze nie ma tragedii, ale często niestety posuwają się znacznie dalej i na jednym się nie kończy. Po założeniu pewnie otrzymamy jakiś % oraz instrukcje dotyczące „pracy”, która najczęściej polega na wystawianiu takich właśnie ofert na popularnych portalach np. OLX.

Pozwoliłem sobie napisać do kilku osób, które wystawiły takie ogłoszenia na olx, aby poznać szczegół. Najczęściej otrzymywałem dokładnie taką samą formułkę (kopiuj – wklej), co tylko to potwierdza. Po wstępnym zainteresowaniu dowiemy się już, że jednak nie jest to prawdziwa umowa o pracę, a jedynie współpraca, za którą otrzymamy wynagrodzenie „z tytułu najmu powierzchni reklamowej”. Ma się rozumieć dość szybko (po miesiącu lub dwóch) dojdziemy do zarobków rzędu kilku tysięcy, jednocześnie nie poświęcając na to zbyt wiele czasu (z 2 godziny dziennie). Oczywiście projekt zakłada również szkolenia, dzięki którym pozyskamy wiedzę i doświadczenie. Osobiście jednak instrukcję dotyczącą wystawiania ogłoszeń na portalach z ofertami pracy szkoleniem bym nie nazwał.

Na takie oferty pracy powinniśmy uważać, gdyż nie otrzymujemy żadnej umowy. W związku z tym nie mamy żadnej gwarancji, że faktycznie otrzymamy pieniądze.

Cechy charakterystyczne takich ofert

Oferty pracy polegające na zakładaniu kont bankowych najczęściej mają charakterystyczne cechy wspólne, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • promowanie produktów finansowych przez internet,
  • krótki czas pracy (najczęściej 1 do 2 godzin dziennie),
  • zarobek uzależniony od zaangażowania.
oferty pracy

Wprawdzie czasem oferty pracy mogą wyglądać zupełnie inaczej, jeśli wystawiający wykażę się kreatywnością. Przykładem może być choćby testowanie produktów finansowych, gdzie założenie konta osobistego jest pierwszym zadaniem „weryfikacyjnym”.

Na czym zarabiają wystawiający ogłoszenie

programy partnerskie

Zarobek wystawiających pochodzi z sieci afiliacyjnych, w których możemy zarabiać na promowaniu usług finansowych. W przypadku kont bankowych najczęściej jest to kwota rzędu 100 złotych, więc całkiem przyzwoicie. Nie jest to jednak jedyny dostępny produkt, a portale z ofertami pracy to nie jedyne miejsce, w którym możemy je promować. Co więcej, programy partnerskie i sieci afiliacyjne to jeden z bardziej dochodowych sposobów na zarabianie w internecie, jeśli wiemy jak i gdzie je promować.


Jedną z częściej wybieranych sieci afiliacyjnych w tym przypadku jest Leadstar, gdyż jako jedyna pozwala na bezpośrednią komunikację z zaproszonymi do programu osobami. Niektórzy mogą nawet odnieść wrażenie, że otrzymują wiadomość od administracji, a tak naprawdę jest to wiadomość od osoby, która zaprosiła ich do programu, dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na nadawcę. Wszystkie wiadomości od administracji oznaczone są jako „Administracja LeadStar.pl”, a wiadomości od polecających (lub poleconych) jako „Wydawca ID:xxx nick”.

Czy na takiej pracy można faktycznie zarobić?

jak szybko zarobić pieniądze

Samo zakładanie kont nie jest wprawdzie oszustwem i faktycznie można zarobić na ich zakładaniu. Po co jednak dzielić się z kimś prowizją, jeśli możemy zgarnąć całość? Na dobrą sprawę wystarczy, że zarejestrujemy się w wybranej sieci i sami sobie polecimy wybrany produkt, co jest jak najbardziej legalne. Co więcej, niektóre sieci same do tego zachęcają. Jest to ciekawy sposób na szybki zarobek, choć niestety jednorazowy (ewentualnie raz na jakiś czas, po upłynięciu okresu karencji).


Warto zwrócić uwagę, że łącząc to z promocjami bankowymi, możemy zarobić na jednym koncie nawet kilkaset złotych (np. 100 zł za polecenie + 300 zł w postaci premii za założenie).

Oferty pracy dotyczące składania długopisów

składanie długopisów

Składanie długopisów niegdyś może i było ciekawą pracą chałupniczą, ale w dobie internetu zainteresowanie tego typu ofertami pracy już nieco dziwi. Co ważne, na ich skręcaniu z pewnością nie zarobimy, a możemy nawet stracić pieniądze. Jest to zwyczajne oszustwo, którego mechanizm działania pozostaje bez zmian.

Piramidy finansowe

piramida finansowa

Powinniśmy też unikać wszelkich ofert pracy, które w opisie zawierają cechy charakterystyczne dla piramidy finansowej. Przede wszystkim możemy stracić na nich sporo pieniędzy, a dodatkowo są w Polsce zwyczajnie nielegalne. Wprawdzie czasem ciężko jest je rozpoznać na pierwszy rzut oka, ale wiedząc jak działają nie powinno sprawić to problemu.

Gdzie szukać ofert pracy

jak znaleźć pracę

Znalezienie pracy nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza takiej, która by nam odpowiadała. Internet i portale z ofertami pracy w dalszym ciągu są najlepszym miejscem do tego, więc nie powinniśmy się go obawiać. Wystarczy, że zachowamy czujność i będziemy do pewnych ofert podchodzili z pewną dozą ostrożności. Dotyczy to przede wszystkim tych ofert, w których nie znajdziemy żadnych informacji o firmie i konkretów dotyczących stanowiska lub zakresu obowiązków.

praca w domu i zarabianie przez internet

Szukając źródła zarobków warto zwrócić uwagę również na pracę w domu, która jest jak najbardziej możliwa, choć niekoniecznie w oparciu o umowę. Warto się nią zainteresować bez względu na to, czy szukamy stałego zatrudnienia, czy jedynie chcemy sobie dorobić do pensji. Jest bowiem wiele sposobów zarabiania, które różnią się od siebie stopniem skomplikowania oraz potencjałem zarobkowym, ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

Internet to świetny wynalazek, dzięki któremu możemy szybko przejrzeć oferty pracy z całego świata, choć niestety sprzyja również licznym oszustwom. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z tej możliwości rezygnować, gdyż w Urzędach Pracy i lokalnych gazetach z pewnością nie znajdziemy wszystkich ofert, a zwłaszcza tych dotyczących pracy za granicą. Dodatkową czujność musimy zachować przede wszystkim decydując się na pracę zdalną, gdyż najczęściej nie mamy fizycznego kontaktu z wystawiającym ogłoszenie.

Może spotkaliście się z innymi ofertami pracy, na które warto uważać lub zostaliście oszukani? Podzielcie się opinią w komentarzu.

1 komentarz do “Oferty pracy – na jakie uważać?”

  1. uważam że najbardziej podejrzane oferty to praca zbyt dobrze płatna by była prawdziwa,dziś kiedy na świecie pełno oszustów to trzeba na każdym kroku uważać co by nas nie okantowali albo cobyśmy nie robili za darmo w najlepszym wypadku
    pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz