Afiliacja

Afiliacja jest jednym z bardziej dochodowych sposobów zarabiania w internecie, ale wymaga większego zaangażowania, zwłaszcza z początku. Marketing afiliacyjny z pewnością nie sprawdzi się w każdym przypadku, ale zdecydowanie warto spróbować ze względu na wysoki potencjał zarobkowy. Czym jest, gdzie promować produkty i jakie są najlepsze sieci afiliacyjne?

Afiliacja – co to?

Afiliacja to bardzo częsta praktyka marketingu online. Polega na tym, że partnerzy programu mają na celu przekierowanie jak największej liczby klientów na strony reklamodawcy, za co są wynagradzani. Klasycznym przykładem jest to sytuacja, w której na przykład osoba prowadząca blog o fotografii umieszcza na swojej stronie reklamy sklepu internetowego z akcesoriami fotograficznymi, a czytelnik bloga, który przejdzie na stronę sklepu, wygeneruje tym samym określony zysk dla właściciela strony.

Ranking sieci afiliacyjnych

Ciężko stworzyć dobry ranking sieci afiliacyjnych, gdyż różnią się od siebie bardzo mocno. W jednej sieci możemy znaleźć lepszą prowizję dla określonego produktu np. kredytu, a w drugiej z kolei będą lepsze dla wybranego konta osobistego. W związku z tym najlepiej samemu sprawdzić, w której z nich najwięcej zyskamy promując wybraną ofertę. Ranking został stworzony w oparciu i różne kryteria np. ilość dostępnych kampanii, narzędzia do promowania, stawki dla wybranych produktów itp. Jednak decydując się na afiliację jako formę zarabiania warto założyć konto w kilku sieciach, a najlepiej w każdej.


mylead

MyLead to globalna i innowacyjna platforma do zarabiania przez Internet, dostępna dla każdego. Posiada naprawdę bardzo dużą ilość różnego rodzaju kampanii, więc ląduje na początku zestawienia.


leadnetwork

LeadNetwork to kompleksowa platforma posiadająca content i video locker, reklamy dla stron internetowych oraz landing pages.​


leadstar

LeadStar posiada w swojej ofercie wiele ciekawych produktów i usług. W promocji pomogą różne udostępnione narzędzia jak np. pula wybranych kreacji i widgety.


ebrokerpartner

Ebrokerpartner posiada w swojej ofercie przede wszystkim produkty finansowe, a więc konta bankowe, lokaty, kredyty, pożyczki, ubezpieczenia itp.


bankier system partnerski

Bankier również posiada w swojej ofercie wiele ciekawych produktów, nie tylko finansowych.


bluepartner

Bluepartner ma w swojej ofercie głównie produkty finansowe, ubezpieczeniowe, gry online oraz e-commerce. Posiada bardzo ciekawy rotator bannerów, w którym podajemy jedynie wymiary oraz zaznaczamy kategorie, które nas interesują, a system automatycznie będzie je wyświetlał losowo na naszej stronie.


superpartners

Superpartners posiada w swojej ofercie głównie produkty finansowe, choć niestety na tę chwilę ilość kampanii jest bardzo mała. Rekompensuje to jednak przyzwoitymi stawkami, jeśli znajdziemy interesujący nas produkt.


Money2money m2m

Money2Money (M2M) niestety swoje najlepsze czasy ma dawno za sobą. Odstaje od reszty zarówno jeśli chodzi o stawki, jak i o ilość kampanii. Na wyróżnienie zasługuje jedynie bardzo wysoki procent od pozyskanych subpartnerów (20%)


comperialead

ComperiaLead posiada w swojej ofercie głównie produkty finansowe, choć niestety ich ilość jest bardzo znikoma. Jednak, gdy znajdziemy interesujący nas produkt stawki bywają atrakcyjne.


fireads

FireAds posiada globalne kampanie z różnych kategorii. Warto wspomnieć o ciekawym podejściu do mentoringu. Tutaj bowiem osoba zapraszająca może zaproponować swoim poleconym jaki % zarobków powinni oddać w zamian za pomoc. Oczywiście osoba zaproszona musi się na to najpierw zgodzić.


Afiliacja czy programy partnerskie?

Sieci afiliacyjne mają niewątpliwą zaletę, jeśli chodzi o ilość produktów, które możemy promować. Decydując się na współpracę z taką siecią wystarczy jeden rachunek wygenerowany na koniec miesiąca by załatwić wszystkie formalności. Dodatkowo niektóre oferty dostępne są jedynie w konkretnych sieciach afiliacyjnych i nie ma możliwości by współpracować bezpośrednio z danym reklamodawcą.


programy partnerskie

W przypadku programów partnerskich, każdy z nich będzie wymagał osobnego rachunku, ale ich zaletą przeważnie są wyższe stawki, ponieważ nie ma żadnych pośredników.


Jak zarabiać na afiliacji

Na afiliacji zarabiać może w zasadzie każdy, ale bez dobrego źródła ruchu ciężko liczyć na dobre zarobki. Do promowania produktów sieci afiliacyjnych świetnie nadają się blogi, kanały na YouTube czy fanpage na Facebook’u. Mając już odpowiednie medium nie zostaje nic innego jak rejestracja w odpowiedniej sieci afiliacyjnej.


jak zarabiać na blogu

Zarabiać na blogu możemy na wiele sposobów, a sieci afiliacyjne to tylko jeden z nich. Samo założenie bloga jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.


jak zarabiać na YouTube

Samo założenie kanału, aby zarabiać na YouTube jest bardzo szybkie i proste. Niestety zdobycie sporego grona odbiorców wymaga już czasu i zaangażowania, ale z pewnością warto.


jak zarabiać na instagramie

Instagram to bardzo popularna aplikacja, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że możemy również zarabiać na Instagramie i to naprawdę niezłe pieniądze.


jak zarabiać na facebooku

W dzisiejszych czasach konto na Facebook’u ma praktycznie każdy, ale mało kto w pełni wykorzystuje jego możliwości. Warto wiedzieć, że możliwe jest również zarabianie na Facebooku.


Jak szybko zarobić na afiliacji bez promowania

jak szybko zarobić pieniądze

Oczywiście na afiliacji możemy również szybko zarobić pieniądze i to bez promowania. Wystarczy, że samodzielnie skorzystamy z wybranych (najlepiej darmowych) ofert i otrzymamy za nie prowizję. Może to być np. założenie darmowego konta bankowego lub wzięcie darmowej chwilówki. Sposób ten został już dokładnie opisany w oddzielnym wpisie.

Role w marketingu afiliacyjnym

Relacje w marketingu afiliacyjnym mogą się wydawać dość skomplikowane. Udział w nich biorą 3 a czasem nawet 4 strony. Te podstawowe to oczywiście:

  • reklamodawca – to on określa jakich działań oczekuje od klientów i ile jest w stanie za nie zaoferować,
  • partner programu afiliacyjnego – on ma za zadanie dotrzeć do potencjalnych klientów reklamodawcy i nakłonić ich do wykonania założonych akcji,
  • klient – użytkownik końcowy, który ma wykonać akcje oczekiwane przez reklamodawcę, nakłoniony do tego przez działania partnera.

Czasem jeszcze wymienia się tu czwartą stronę – operatora mechanizmu danej sieci afiliacyjnej. To on zapewnia cały system umożliwiający współdziałanie trzech powyższych ról. Aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację, można tu wymienić jeszcze inne role.

W wielu programach partner może pozyskiwać kolejnych partnerów i otrzymywać za to część ich przychodów. Pozyskani w ten sposób partnerzy nazywani są partnerami drugiego poziomu, a często struktura ta jest jeszcze bardziej rozbudowana. Działanie to możemy porównać do budowania zespołu w marketingu sieciowym (MLM). Poza tym, możliwe jest wyróżnienie partnerów jeszcze z jednego powodu – ze względu na generowane przez nich obroty. Partnerzy przynoszący największe zyski dla programu, a także generujący najwięcej akcji dla reklamodawców mogą być rozliczani na jeszcze innych zasadach niż zwykli partnerzy.

Sposoby rozliczeń

Do najpopularniejszych modeli rozliczeń w sieciach afiliacyjnych należą:

  • CPL (Cost Per Lead) – w tym modelu rozliczeń wynagrodzenie otrzymujemy za każdego klienta, który rozstawi swoje dane umożliwiające kontakt. Muszą one być oczywiście prawdziwe, ale sam klient nie ponosi żadnych kosztów w tym momencie,
  • CPA (Cost Per Action) – wynagrodzenie otrzymujemy, gdy klient wykona płatną akcję jaką jest np. zapisanie się do subskrypcji sms lub autoryzacja kartą kredytową,
  • CPS (Cost Per Sale) – prowizję zarabiamy, gdy klient zakupi konkretny produkt lub usługę. Ten model rozliczeń najczęściej wykorzystywany jest przez sklepy internetowe lub księgarnie. W tym modelu często spotykane jest procentowe wynagrodzenie, które uzależnione jest od wysokości sprzedaży.

Sieci afiliacyjne często używają również mieszanych sposobów wynagradzania. Prowizja może być naliczana np. za pozostawienie danych kontaktowych, a następnie za samą sprzedaż produktu lub usługi.

Ile można zarobić?

To dość klasyczne pytanie. Natomiast odpowiedź na to ile pozwala zarobić afiliacja może znać tylko partner. To od jego aktywności i skuteczności w działaniu zależy bowiem poziom uzyskiwanych dochodów. Oczywiście znamy poziom wynagrodzenia za akcję. Trudniej jest jednak z góry określić Ilu klientów uda nam się w ten sposób pozyskać. Czasem jest to konkretna kwotą – na przykład 5 zł za wypełnienie formularza kontaktowego. Innym razem nasz zarobek zależeć będzie od tego ile klient wyda w serwisie. W tym drugim przypadku nawet kilka procent wartości od każdej transakcji w ramach prowizji. Przełożyć się to może na miesięczny dochód rzędu kilku tysięcy złotych. Afiliacja bez wątpienia pozwala zarobić naprawdę niezłe pieniądze, ale do promowania trzeba się odpowiednio przyłożyć.

Kto zyskuje?

W optymalnym przypadku na afiliacji zyskują wszyscy. Reklamodawca pozyskuje potencjalnych nowych klientów, Klienci zapoznają się z usługą, która potencjalnie jest dla nich bardzo przydatna, a z której istnienia mogli nawet nie zdawać sobie sprawy, natomiast partnerzy i operator mechanizmu sieci afiliacyjnej mogą zarabiać pieniądze. Oczywiście nie zawsze jest tak, że każdy zyskuje, nie zawsze więc mamy do czynienia ze scenariuszem typu win-win. Pomijając możliwość istnienia ewentualnych nadużyć w zasadzie sieci afiliacyjne należy bowiem uznać za pozytywne dla rynku, a afiliacja może być korzystna dla wszystkich.

Jak inaczej zarabiać w internecie

Sieci afiliacyjne to bez wątpienia jeden z bardziej dochodowych sposobów zarabiania przez internet, ale niestety dość wymagający i nie każdy sobie z tym poradzi. Warto czasem przejrzeć inne, nieco łatwiejsze sposoby na zdobycie dodatkowej gotówki, a w miarę zdobywania doświadczenia spróbować z afiliacją.


praca w domu i zarabianie przez internet

Sposobów zarabiania w internecie i pracy w domu jest naprawdę wiele, a niektóre z nich nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu. Sporo z nich możemy w ciekawy sposób połączyć, aby zdecydowanie zwiększyć swoje zarobki.


Opinie

Sieci afiliacyjne pozwalają zarabiać naprawdę duże pieniądze, ale tylko pod warunkiem, że nie mamy trudności w zdobywaniu klientów. Nie jest to zadanie łatwe, ale z pewnością warto spróbować, ze względu na wysokie prowizje w niektórych branżach.

Macie jakieś doświadczenia z afiliacją? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz