Afiliacja

Afiliacja

Afiliacja jest jednym z bardziej dochodowych sposobów zarabiania w internecie, ale wymaga większego zaangażowania, zwłaszcza z początku. Marketing afiliacyjny z pewnością nie sprawdzi się w każdym przypadku, ale zdecydowanie warto spróbować ze względu na wysoki potencjał zarobkowy. Czym jest, gdzie promować produkty i jakie są najlepsze sieci afiliacyjne?

Afiliacja to bardzo częsta praktyka marketingu online. Polega na tym, że partnerzy programu mają na celu przekierowanie jak największej liczby klientów na strony reklamodawcy, za co są wynagradzani. Klasycznym przykładem jest to sytuacja, w której na przykład osoba prowadząca blog o fotografii umieszcza na swojej stronie reklamy sklepu internetowego z akcesoriami fotograficznymi, a czytelnik bloga, który przejdzie na stronę sklepu, wygeneruje tym samym określony zysk dla właściciela strony.

 

Ranking sieci afiliacyjnych

MyLead to globalna i innowacyjna platforma do zarabiania przez Internet, dostępna dla każdego.

LeadNetwork to kompleksowa platforma posiadająca content i video locker, reklamy dla stron internetowych oraz landing pages.​

Money2Money (M2M) cechuje się dużą ilością produktów oraz bardzo dobrymi widgetami reklamowymi. W swojej ofercie posiada głównie produkty finansowe.

LeadStar posiada w swojej ofercie głównie produkty finansowe.

Ebrokerpartner posiada w swojej ofercie głównie produkty finansowe.

ComperiaLead posiada w swojej ofercie głównie produkty finansowe.

Bankier posiada w swojej ofercie głównie produkty finansowe.

Bluepartner ma w swojej ofercie głównie produkty finansowe, ubezpieczeniowe, gry online oraz e-commerce. 

FireAds posiada globalne kampanie z różnych kategorii.

Afiliacja czy programy partnerskie?

Sieci afiliacyjne mają niewątpliwą zaletę, jeśli chodzi o ilość produktów, które możemy promować. Decydując się na współpracę z taką siecią wystarczy jeden rachunek wygenerowany na koniec miesiąca by załatwić wszystkie formalności. Dodatkowo niektóre oferty dostępne są jedynie w konkretnych sieciach afiliacyjnych i nie ma możliwości by współpracować bezpośrednio z danym reklamodawcą.

W przypadku programów partnerskich, każdy z nich będzie wymagał osobnego rachunku, ale ich zaletą przeważnie są wyższe stawki, ponieważ nie ma żadnych pośredników.

Programy partnerskie

Programy partnerskie

Programy partnerskie są mechanizmem, który charakteryzuje się niezwykle prostym mechanizmem działania. Konkretny internauta nawiązuje współpracę z firmą lub inną organizacją, której…

Jak zarabiać na afiliacji

Na afiliacji zarabiać może w zasadzie każdy, ale bez dobrego źródła ruchu ciężko liczyć na dobre zarobki. Do promowania produktów sieci afiliacyjnych świetnie nadają się blogi, kanały na YouTube czy fanpage na Facebook’u. Mając już odpowiednie medium nie zostaje nic innego jak rejestracja w odpowiedniej sieci afiliacyjnej.

Jak założyć bloga

Jak założyć bloga

Mimo, że sprawa jest stosunkowa prosta to w dalszym ciągu nie każdy wie jak założyć bloga. Jest to zdecydowanie prostsze niż…

Role w marketingu afiliacyjnym

Relacje w marketingu afiliacyjnym mogą się wydawać dość skomplikowane. Udział w nich biorą 3 a czasem nawet 4 strony. Te podstawowe to oczywiście:

  • reklamodawca – to on określa jakich działań oczekuje od klientów i ile jest w stanie za nie zaoferować,
  • partner programu afiliacyjnego – on ma za zadanie dotrzeć do potencjalnych klientów reklamodawcy i nakłonić ich do wykonania założonych akcji oraz
  • klient – użytkownik końcowy, który ma wykonać akcje oczekiwane przez reklamodawcę, nakłoniony do tego przez działania partnera.

Czasem jeszcze wymienia się tu czwartą stronę – operatora mechanizmu danej sieci afiliacyjnej. To on zapewnia cały system umożliwiający współdziałanie trzech powyższych ról. Aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację, można tu wymienić jeszcze inne role.

W wielu programach partner może pozyskiwać kolejnych partnerów i otrzymywać za to część ich przychodów. Pozyskani w ten sposób partnerzy nazywani są partnerami drugiego poziomu, a często struktura ta jest jeszcze bardziej rozbudowana. Możliwe jest wyróżnienie partnerów jeszcze z jednego powodu – ze względu na generowane przez nich obroty. Partnerzy przynoszący największe zyski dla programu, a także generujący najwięcej akcji dla reklamodawców mogą być rozliczani na jeszcze innych zasadach niż zwykli partnerzy.

Sposoby rozliczeń

  • CPL (Cost Per Lead) – w tym modelu rozliczeń wynagrodzenie otrzymujemy za każdego klienta, który rozstawi swoje dane umożliwiające kontakt. Muszą one być oczywiście prawdziwe, ale sam klient nie ponosi żadnych kosztów w tym momencie,
  • CPA (Cost Per Action) – wynagrodzenie otrzymujemy, gdy klient wykona płatną akcję jaką jest np. zapisanie się do subskrypcji sms lub autoryzacja kartą kredytową,
  • CPS (Cost Per Sale) – prowizję zarabiamy, gdy klient zakupi konkretny produkt lub usługę. Ten model rozliczeń najczęściej wykorzystywany jest przez sklepy internetowe lub księgarnie. W tym modelu często spotykane jest procentowe wynagrodzenie, które uzależnione jest od wysokości sprzedaży.
Sieci afiliacyjne często używają również mieszanych sposobów wynagradzania. Prowizja może być naliczana np. za pozostawienie danych kontaktowych, a następnie za samą sprzedaż produktu lub usługi.
CPS CPA CPL CPC CPO - modele rozliczeń

CPS CPA CPL CPC CPO - modele rozliczeń

Zarabiając w sieciach afiliacyjnych lub programach partnerskich z pewnością spotkamy się z różnymi modelami rozliczeń. W zależności od sytuacji, mogą…

Ile można zarobić na marketingu afiliacyjnym?

To dość klasyczne pytanie. Natomiast odpowiedź na to ile pozwala zarobić afiliacja może znać tylko partner. To od jego aktywności i skuteczności w działaniu zależy bowiem poziom uzyskiwanych dochodów. Oczywiście znamy poziom wynagrodzenia za akcję. Trudniej jest jednak z góry określić Ilu klientów uda nam się w ten sposób pozyskać. Czasem jest to konkretna kwotą – na przykład 5 zł za wypełnienie formularza kontaktowego. Innym razem nasz zarobek zależeć będzie od tego ile klient wyda w serwisie. W tym drugim przypadku nawet kilka procent wartości od każdej transakcji w ramach prowizji. Przełożyć się to może na miesięczny dochód rzędu kilku tysięcy złotych. Afiliacja bez wątpienia pozwala zarobić naprawdę niezłe pieniądze, ale do promowania trzeba się odpowiednio przyłożyć.

Kto zyskuje ?

W optymalnym przypadku na afiliacji zyskują wszyscy. Reklamodawca pozyskuje potencjalnych nowych klientów, Klienci zapoznają się z usługą, która potencjalnie jest dla nich bardzo przydatna, a z której istnienia mogli nawet nie zdawać sobie sprawy, natomiast partnerzy i operator mechanizmu sieci afiliacyjnej mogą zarabiać pieniądze. Oczywiście nie zawsze jest tak, że każdy zyskuje, nie zawsze więc mamy do czynienia ze scenariuszem typu win-win. Pomijając możliwość istnienia ewentualnych nadużyć w zasadzie sieci afiliacyjne należy bowiem uznać za pozytywne dla rynku, a afiliacja może być korzystna dla wszystkich.

Jak inaczej zarabiać w internecie

Sieci afiliacyjne to bez wątpienia jeden z bardziej dochodowych sposobów zarabiania przez internet, ale niestety dość wymagający i nie każdy sobie z tym poradzi. Warto czasem przejrzeć inne, nieco łatwiejsze sposoby na zdobycie dodatkowej gotówki, a w miarę zdobywania doświadczenia spróbować z afiliacją.

Praca w domu i zarabianie przez internet

Praca w domu i zarabianie przez internet

Internet obecny w naszym życiu niemal na każdym kroku, nic więc dziwnego, że zarabianie przez internet cieszy się coraz większą popularnością.…

Opinie

Sieci afiliacyjne pozwalają zarabiać naprawdę duże pieniądze, ale tylko pod warunkiem, że nie mamy trudności w zdobywaniu klientów. Nie jest to zadanie łatwe, ale z pewnością warto spróbować, ze względu na wysokie prowizje w niektórych branżach.

Macie jakieś doświadczenia z afiliacją? Podzielcie się opinią w komentarzu.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *