Darmowe konto bankowe

Darmowe konto bankowe

Wybór konta bankowego nie jest jest prosty i różne kryteria decydują o wyborze konkretnej oferty. Jednym z ważnych, a dla niektórych nawet najważniejszym kryterium są koszty. Oczywistym wyborem w tej sytuacji jest konto bankowe bez opłat. Ranking, który znajdziesz poniżej pozwoli Ci znaleźć najlepsze, darmowe konto bankowe.

Darmowe konto bankowe - ranking

Czym charakteryzuje się darmowe konto bankowe?

Rachunek, żeby można było o nim powiedzieć, że jest darmowy, powinien charakteryzować się tym, że bank nie pobiera opłaty ani za prowadzenie konta, ani za obsługę karty płatniczej. W ramach tej propozycji powinna znaleźć się także bezprowizyjna wypłata środków pieniężnych ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wykonywanie darmowych przelewów.

Wachlarz świadczonych przez banki usług jest tak szeroki, że czasami darmowe konto bankowe, tak do końca nie powinno być określane tym mianem. Jest to spowodowane tym, że bank w ramach tego konta może pobrać opłaty na przykład za zrealizowanie czeku zagranicznego, dokonanie przelewu walutowego innego niż SEPA bądź za przesłanie wyciągów na wskazany adres korespondencyjny. Nie ulega więc wątpliwości, że w praktyce darmowe konto bankowe jest wolne od opłat tylko w określonym zakresie.

Konto bankowe bez opłat to nie jedyne kryterium wyboru

Choć z punktu widzenia czystej ekonomii przy wyborze konta osobistego ROR powinniśmy kierować się kryterium możliwie najmniejszych opłat za usługi bankowe, to jednak okazuje się, że różne grupy społeczne selekcjonują swoje prywatne konta osobiste według całkowicie odmiennych kryteriów. Wnioski takie można wysnuć z badania, które zostało przeprowadzone w 2016 roku przez organizację Acxiom Polska i Radio PiN 102 FM.

Zdecydowana większość respondentów wspomnianego badania kieruje się przy wyborze banku dogodną lokalizacją. Aspekt ten jest uznawany za ważny przez 74 procent uczestników badania. Co ciekawe, duże znaczenie przy wyborze konta bankowego ma łatwy dostęp do usług bankowości elektronicznej. Korzystanie z konta bankowego za pomocą smartfonu lub tabletu zostało uznane za ważną przesłankę decydującą o wyborze przez 99 procent respondentów. Dostęp do bankowości internetowej w sensie ogólnym okazał się z kolei ważny dla 68 procent badanych.

Kryteria wyboru konta bankowego są uzależnione od wieku. Osoby, które nie przekroczyły jeszcze 30. roku życia, kładą duży nacisk na pozytywny image banku oraz atrakcyjne oferty promocyjne. Korzystna lokalizacja placówki bankowej jest natomiast argumentem, którego znaczenie podkreślają przede wszystkim emeryci i renciści.

Darmowe konto bankowe dla każdego

Dnia 8 sierpnia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które zobowiązują każdy bank do posiadania w swojej ofercie darmowego konta bankowego. Co ma być darmowe w rachunku podstawowym?

  • prowadzenie rachunku,
  • wydanie karty debetowej do rachunku,
  • wypłaty z bankomatów własnych banku,
  • 5 wypłat miesięcznie z bankomatów innych banków,
  • przelewy.
Skorzystać z takiego darmowego konta bankowego będą mogły jedynie osoby, które nie posiadają konta w innym banku. W przeciwnym razie najpierw należy zamknąć takiego konta, a dopiero potem można otworzyć je w innym. Wyjątkiem są konta walutowe. Kolejnym minusem jest brak dostępu do usług kredytowych, ale w dalszym ciągu można mieć darmowe konto bankowe bez tych ograniczeń. Jak? 
 

Darmowe konto bankowe bez ograniczeń

Dla wielu osób z pewnością taki podstawowy rachunek bankowy bez opłat będzie wystarczający, ale można mieć darmowe konto bankowe również na nieco innych zasadach. Wśród ofert banków znaleźć można bowiem rachunk bez opłat, ale po spełnieniu określonych warunków. Nie są one specjalnie wymagające i w zasadzie każdy powinien potrafić je spełnić, nawet bez przesadnego starania się o to. O jakie warunki chodzi? Przeważnie wystarczy w danym miesiącu zrobić zakupy kartą na określoną kwotę np. 200-300 złotych.

1 Komentarz

  1. Dziś chyba praktycznie wszystkie banki oferują konto za 0 zwłaszcza dla osób młodych. Warunkiem jest zazwyczaj spełnienie kilka warunków m. in. wpływ na konto i wykonanie transakcji karta. Ja mam takie konto w banku Credit Agricole, gdzie konto jest darmowe do 27 roku życia, trzeba mieć wpływ 500 zł na konto co miesiąc i raz zapłacić karta. Minusem jest ciągle zmieniane oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, które mam otwarte pod główny rachunek – bardzo często spada w dół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *