Konto bankowe

darmowe konto bankowe

Czy można współcześnie funkcjonować bez konta bankowego? Gdyby nawet odpowiedź na tak postawione pytanie była twierdząca, to w zasadzie mijałaby się z prawdą. Przecież obecnie żaden pracodawca w ramach wynagrodzenia nie wypłaca gotówki. Jeżeli miałoby to miejsce, to byłyby to anachroniczne i sporadyczne sytuacje. Banki proponują konta dla dzieci, więc trudno wyobrazić sobie dorosłe osoby, które by go nie miały. Najlepiej zdecydować się na darmowe konto bankowe.

Rachunek bankowy jest otwierany na podstawie umowy zawartej pomiędzy bankiem a posiadaczem (posiadaczami) konta bankowego. Właściciel takiego konta ma ten przywilej, że zgromadzonymi na nim środkami finansowymi może zarządzać w dowolny sposób. Ograniczenia w tym zakresie byłyby możliwe, gdyby zostały ustalone w trakcie podpisywania umowy.

Czym charakteryzuje się darmowe konto bankowe

Rachunek, żeby można było o nim powiedzieć, że jest darmowy, powinien charakteryzować się tym, że bank nie pobiera opłaty ani za prowadzenie konta, ani za obsługę karty płatniczej. W ramach tej propozycji powinna znaleźć się także bezprowizyjna wypłata środków pieniężnych ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wykonywanie darmowych przelewów.

Wachlarz świadczonych przez banki usług jest tak szeroki, że czasami konto bankowe uznane za darmowe, tak do końca nie powinno być określane tym mianem. Jest to spowodowane tym, że bank w ramach tego konta może pobrać opłaty na przykład za zrealizowanie czeku zagranicznego, dokonanie przelewu walutowego innego niż SEPA bądź za przesłanie wyciągów na wskazany adres korespondencyjny. Nie ulega więc wątpliwości, że w praktyce darmowe konto bankowe jest wolne od opłat tylko w określonym zakresie.

Darmowe konta bankowe

Konto bankowe i jego rodzaje

Osoby, które chcą korzystać z usług banku, mają do dyspozycji różnego typu rachunki bankowe, a tym samym mogą dokonać wyboru, który w stu procentach spełni ich oczekiwania. Do najbardziej znanych i najczęściej wybieranych rachunków bankowych można zaliczyć konta rozliczeniowe (bieżące i pomocnicze), oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe i powiernicze.

Niezależnie od rodzaju konta bank jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy bankowej oraz zapewnienia wszystkim środkom finansowanym bezpieczeństwa. Posiadacz konta bankowego musi mieć pewność, że jego pieniądze są odpowiednio chronione.

Jakie konto bankowe wybrać? Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest prosta, ponieważ jest uwarunkowana wieloma czynnikami, które z jednej strony mogą dotyczyć ofert bankowych, z drugiej natomiast indywidualnych preferencji użytkowników. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że oferty banków są tak różnorodne, iż każda zainteresowana osoba wybierze opcję, która spełni jej oczekiwania. Jeżeli będzie się obawiała samodzielnego podjęcia decyzji, może poprosić o pomoc doradcę finansowego.

Konto bankowe dla dzieci

Zapewnienie przyszłości dzieciom to nie tylko przywilej, ale także obowiązek rodziców. W sytuacji, gdy nie można liczyć na jednorazowe, znaczące wsparcie ich za pomocą gotówki, warto założyć darmowe konto bankowe dla dzieci, wybierając najlepszą opcję, ponieważ banki proponują różne warianty.

PKO

Konto bankowe dla dzieci (na przykład w PKO) jest przewidziane dla młodych osób, które nie ukończyły trzynastego roku życia. Zarówno rodzice, jak i dzieci mogą zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania dzięki materiałom edukacyjnym, przygotowanym pod tym kątem.

Oferta PKO Junior jest bezpłatnym, dość dobrze oprocentowanym rachunkiem. Współcześnie zamiast kupować dziecku świnkę-skarbonkę, można otworzyć mu darmowe konto bankowe, co będzie miało wymierne korzyści polegające na wprowadzaniu dziecka w arkana świata finansów. Jest to oferta skierowana do rodziców dzieci (do trzynastego roku życia), którzy są posiadaczami rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO Banku Polskim. Jeżeli nie są klientami banku, również mogą otworzyć dziecku takie konto.

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski, czyli kilka słów na temat możliwości założenia darmowego konta bankowego dla dzieci

ING Bank Śląski posiada propozycję dla dzieci oraz ich rodziców. Oszczędzanie jest jedną z form gromadzenia pieniędzy i dlatego warto zacząć uczyć dzieci rozsądnego gospodarowania nimi już od najmłodszych lat. ING Bank Śląski swoją ofertę skierował do dzieci, które nie przekroczyły osiemnastego roku życia – od urodzenia do osiemnastu lat. Jest to Otwarte Konto Oszczędnościowe, które można założyć, niezależnie od tego, czy rodzice posiadają konta osobiste w tym banku.

Przez cztery miesiące, licząc od momentu otwarcia konta, w ramach tak zwanego Bonusu na start oprocentowanie będzie wynosiło dwa procent w skali roku. Kiedy miną cztery miesiące, bank przewiduje oprocentowanie standardowe. Zaletą tej formy oferty jest fakt, że w chwili, gdy dziecko skończy trzynaście lat, będzie mogło samodzielnie dysponować zgromadzonymi na koncie pieniędzmi za pomocą Internetu bądź telefonu. Konto dla dzieci w tym konkretnym przypadku może być prowadzone zarówno w złotówkach, jak i w innej walucie.

Zobacz też procesory płatnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *