Strona główna » Finanse » Darmowe konto bankowe

Darmowe konto bankowe

Wybór konta bankowego nie jest prosty, więc decydując się na konkretną ofertę bierzemy pod uwagę różne kryteria. Dla wielu osób najważniejszym kryterium są oczywiście koszty, więc najlepszym wyborem wydaje się konto bankowe bez opłat. Wprawdzie niektórzy mają zdecydowanie większe wymagania, więc takie darmowe konto bankowe może okazać się niewystarczające, ale w większości przypadków świetnie spełnia swoją rolę. Co warto o nich wiedzieć i jakie wybrać?

Darmowe konto bankowe – ranking

Poniżej znajduje się ranking najpopularniejszych kont bankowych bez opłat oraz przycisk umożliwiający złożenie odpowiedniego wniosku przez internet.

Czym charakteryzuje się darmowe konto bankowe?

Rachunek, żeby można było o nim powiedzieć, że jest darmowy, powinien charakteryzować się tym, że bank nie pobiera opłaty ani za prowadzenie konta, ani za obsługę karty płatniczej. W ramach tej propozycji powinna znaleźć się także bezprowizyjna wypłata środków pieniężnych ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wykonywanie darmowych przelewów.

Wachlarz świadczonych przez banki usług jest tak szeroki, że czasami darmowe konto bankowe, tak do końca nie powinno być określane tym mianem. Jest to spowodowane tym, że bank w ramach tego konta może pobrać opłaty na przykład za zrealizowanie czeku zagranicznego, dokonanie przelewu walutowego innego niż SEPA bądź za przesłanie wyciągów na wskazany adres korespondencyjny. Nie ulega więc wątpliwości, że w praktyce darmowe konto bankowe jest wolne od opłat tylko w określonym zakresie.

Darmowe konto bankowe dostępne dla każdego

Dnia 8 sierpnia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, które zobowiązują każdy bank do posiadania w swojej ofercie konta bankowego bez opłat. Co ma być darmowe w rachunku podstawowym?

  • prowadzenie rachunku,
  • wydanie karty debetowej do rachunku,
  • wypłaty z bankomatów własnych banku,
  • 5 wypłat miesięcznie z bankomatów innych banków,
  • przelewy.

Skorzystać z takiego darmowego konta bankowego będą mogły jedynie osoby, które nie posiadają konta w innym banku. W przeciwnym razie najpierw musimy zamknąć takie konto, a dopiero potem możemy otworzyć je w innym. Wyjątkiem są konta walutowe. Kolejnym minusem jest brak dostępu do usług kredytowych, ale w dalszym ciągu możemy mieć darmowe konto bankowe bez tych ograniczeń. Jak?  

Konto bankowe bez opłat i ograniczeń

Dla wielu osób z pewnością taki podstawowy rachunek bankowy będzie wystarczający, ale możemy mieć darmowe konto bankowe również na nieco innych zasadach. Wśród ofert banków znajdziemy również konta bez opłat, ale dopiero po spełnieniu określonych warunków. Jednak nie są one specjalnie wymagające, więc w zasadzie każdy powinien potrafić je spełnić, nawet bez przesadnego starania się o to. O jakie warunki chodzi? Przeważnie wystarczy, że w danym miesiącu zrobimy zakupy kartą na określoną kwotę np. 200 - 300 złotych, a konto będzie bez opłat.

Darmowe czy płatne?

Skoro każdy bank ma w swojej ofercie darmowe konto bankowe, to dlaczego w ofercie znajdują się również te, za które musimy płacić? Jest tak, ponieważ konto bez opłat cechuje się jedynie podstawową funkcjonalnością, a znajdą się osoby, którym to nie wystarczy. W takiej sytuacji korzystanie z darmowego konta bankowego może wiązać się z dodatkowymi opłatami np. za korzystanie z bankomatów innych banków.

ranking kont bankowych

Jeśli potrzebujemy dodatkowych funkcjonalności, najlepszym rozwiązaniem jest założenie płatnego konta z funkcjami, które nam odpowiadają np. darmowa wypłata ze wszystkich bankomatów w Polsce itp. Opłata za prowadzenie takiego konta raczej nie należy do wysokich, więc na dłuższą metę wychodzi to zdecydowanie korzystniej. Oczywiście tylko pod warunkiem, że często z niego korzystamy.

Inne konta bankowe

Czasem darmowe konto bankowe jest niewystarczające i musimy zdecydować się na inne. np. konto oszczędnościowe, dla młodych czy konto dla firm. Oczywiście banki w swojej ofercie mają każde z nich, więc z wyborem nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu.

Konto osobiste

ranking kont osobistych

Konto osobiste to podstawowy rachunek bankowy, więc warto od niego zacząć. Wprawdzie najczęściej wystarczy nam wspomniane już konto bankowe bez opłat, ale czasem możemy potrzebować np. darmowych wypłat z bankomatów zagranicznych. Mając takie dodatkowe wymagania zdecydowanie lepiej wybrać konto osobiste, które ma to w standardzie. Dzięki temu w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzimy pieniądze.

Konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe przyda się nam, jeśli chcemy oszczędzać pieniądze. Konta tego typu cechują się dodatkowym oprocentowaniem, choć niestety mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o ilość wypłat z takiego konta. Warto jednak rozważyć jego założenie jako konta dodatkowego, jeśli pod koniec każdego miesiąca zostają nam jakieś kwoty na rachunku podstawowym.

Konto dla młodych

konto dla młodych

Konto dla młodych to świetna opcja dla nieletnich, gdyż nie mają możliwości założenia standardowego konta w banku. Co ciekawe, z tej opcji skorzystać mogą również studenci, ponieważ górna granica wieku to najczęściej ok. 26 lat.

Konto firmowe

konto firmowe

Konto firmowe gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie każdej dużej firmy. Tego typu rachunek ma bardzo wiele zalet, a różnorodność ofert bankowych sprawia, że możemy dopasować je do konkretnych potrzeb.

Jak dodatkowo zarobić na założeniu?

Darmowe konto to jedno, ale nie każdy wie, że na jego założeniu możemy dodatkowo zarobić. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, ale, jeśli nie spieszy nam się tak bardzo i możemy trochę poczekać ,to warto się wstrzymać. O co dokładnie chodzi? Banki rozdają dodatkowe bonusy pieniężne za założenie konta w ich banku. Wystarczy, że poczekamy na odpowiednią promocję i dopiero wtedy zdecydujemy się na jego założenie. Nawet jeśli bank, który nas interesuje nie przewiduje aktualnie dodatkowych bonusów, to możemy poczekać, gdyż powtarzają się one regularnie.

promocje bankowe

Korzystając z promocji możemy w łatwy sposób otrzymać pieniądze za założenie darmowego konta w banku. Kwota ta może stanowić świetny dodatek do budżetu domowego, jeśli i tak planujemy zmianę lub założenie nowego rachunku. Na dobrą sprawę możemy w ten sposób w miarę regularnie zarabiać na bankach. Wystarczy, że co jakiś czas zmienimy konto na inne. Zważywszy na to, że takie konta są opłat, jest to dość ciekawe rozwiązanie i często praktykowane.

Czy rachunek bez opłat wystarczy? - opinie

Dla większości społeczeństwa takie konto bankowe bez opłat w zupełności wystarczy. Warto także zwrócić uwagę, że wymogi stawiane przez bank, aby takie konto było zupełnie darmowe są naprawdę niewielkie. W zasadzie można nawet powiedzieć, że wymagań nie ma praktycznie żadnych, gdyż ciężko znaleźć osoby, które w miesiącu nie zrobią zakupów kartą na tak niską kwotę. Oczywiście czasem niezbędne będzie konto, które daje nieco większe możliwości, ale raczej są to sporadyczne przypadki.

Co sądzicie o darmowych kontach bankowych? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
JANEK
JANEK
5 lat temu

Dziś chyba praktycznie wszystkie banki oferują konto za 0 zwłaszcza dla osób młodych. Warunkiem jest zazwyczaj spełnienie kilka warunków m. in. wpływ na konto i wykonanie transakcji karta. Ja mam takie konto w banku Credit Agricole, gdzie konto jest darmowe do 27 roku życia, trzeba mieć wpływ 500 zł na konto co miesiąc i raz zapłacić karta. Minusem jest ciągle zmieniane oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, które mam otwarte pod główny rachunek – bardzo często spada w dół.

Miriam
Miriam
4 lat temu

Mi na kontach bankowych najbardziej podobają się darmowe przelewy, na raty i opłaty. Mam konto w PKO i zrobiłam sobie odbiorców zdefiniowanych gdzie co miesiąc robię przelewy. Wygląda to tak że wchodzę na moje konto, i tylko wpisuje kwotę do kazdego przelewu. Bardzo przydatne i oszczędza bardzo dużo mojego czasu. Zwłaszcza, polecam dla małych firm lub ludzi którzy dopiero zaczynają swoje biznesy.

2
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x