Darmowe konto bankowe

Darmowe konto bankowe

Czy można współcześnie funkcjonować bez konta bankowego? Gdyby nawet odpowiedź na tak postawione pytanie była twierdząca, to w zasadzie mijałaby się z prawdą. Przecież obecnie żaden pracodawca w ramach wynagrodzenia nie wypłaca gotówki. Jeżeli miałoby to miejsce, to byłyby to anachroniczne i sporadyczne sytuacje. Banki proponują konta dla dzieci, więc trudno wyobrazić sobie dorosłe osoby, które by go nie miały. Najlepiej zdecydować się na darmowe konto bankowe.

Rachunek bankowy jest otwierany na podstawie umowy zawartej pomiędzy bankiem a posiadaczem (posiadaczami) konta bankowego. Właściciel takiego konta ma ten przywilej, że zgromadzonymi na nim środkami finansowymi może zarządzać w dowolny sposób. Ograniczenia w tym zakresie byłyby możliwe, gdyby zostały ustalone w trakcie podpisywania umowy.

Darmowe konto bankowe

Ranking kont bankowych

Konto bankowe i jego rodzaje

Osoby, które chcą korzystać z usług banku, mają do dyspozycji różnego typu rachunki bankowe, a tym samym mogą dokonać wyboru, który w stu procentach spełni ich oczekiwania. Do najbardziej znanych i najczęściej wybieranych rachunków bankowych można zaliczyć konta rozliczeniowe (bieżące i pomocnicze), oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe i powiernicze.

Niezależnie od rodzaju konta bank jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy bankowej oraz zapewnienia wszystkim środkom finansowanym bezpieczeństwa. Posiadacz konta bankowego musi mieć pewność, że jego pieniądze są odpowiednio chronione.

Jakie konto bankowe wybrać? Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest prosta, ponieważ jest uwarunkowana wieloma czynnikami, które z jednej strony mogą dotyczyć ofert bankowych, z drugiej natomiast indywidualnych preferencji użytkowników. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że oferty banków są tak różnorodne, iż każda zainteresowana osoba wybierze opcję, która spełni jej oczekiwania. Jeżeli będzie się obawiała samodzielnego podjęcia decyzji, może poprosić o pomoc doradcę finansowego.

Czym charakteryzuje się darmowe konto bankowe

Rachunek, żeby można było o nim powiedzieć, że jest darmowy, powinien charakteryzować się tym, że bank nie pobiera opłaty ani za prowadzenie konta, ani za obsługę karty płatniczej. W ramach tej propozycji powinna znaleźć się także bezprowizyjna wypłata środków pieniężnych ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wykonywanie darmowych przelewów.

Wachlarz świadczonych przez banki usług jest tak szeroki, że czasami darmowe konto bankowe, tak do końca nie powinno być określane tym mianem. Jest to spowodowane tym, że bank w ramach tego konta może pobrać opłaty na przykład za zrealizowanie czeku zagranicznego, dokonanie przelewu walutowego innego niż SEPA bądź za przesłanie wyciągów na wskazany adres korespondencyjny. Nie ulega więc wątpliwości, że w praktyce darmowe konto bankowe jest wolne od opłat tylko w określonym zakresie.

Konto bankowe bez opłat to nie jedyne kryterium wyboru

Choć z punktu widzenia czystej ekonomii przy wyborze konta osobistego ROR powinniśmy kierować się kryterium możliwie najmniejszych opłat za usługi bankowe, to jednak okazuje się, że różne grupy społeczne selekcjonują swoje prywatne konta osobiste według całkowicie odmiennych kryteriów. Wnioski takie można wysnuć z badania, które zostało przeprowadzone w 2016 roku przez organizację Acxiom Polska i Radio PiN 102 FM.

Zdecydowana większość respondentów wspomnianego badania kieruje się przy wyborze banku dogodną lokalizacją. Aspekt ten jest uznawany za ważny przez 74 procent uczestników badania. Co ciekawe, duże znaczenie przy wyborze konta bankowego ma łatwy dostęp do usług bankowości elektronicznej. Korzystanie z konta bankowego za pomocą smartfonu lub tabletu zostało uznane za ważną przesłankę decydującą o wyborze przez 99 procent respondentów. Dostęp do bankowości internetowej w sensie ogólnym okazał się z kolei ważny dla 68 procent badanych.

Kryteria wyboru konta bankowego są uzależnione od wieku. Osoby, które nie przekroczyły jeszcze 30. roku życia, kładą duży nacisk na pozytywny image banku oraz atrakcyjne oferty promocyjne. Korzystna lokalizacja placówki bankowej jest natomiast argumentem, którego znaczenie podkreślają przede wszystkim emeryci i renciści.