Strona główna » Finanse » Konto walutowe

Konto walutowe

Częste wyjazdy za granicę mogą stwarzać problemy związane z płatnością. Konieczność wymiany pieniędzy i wożenia ze sobą dużej ilości gotówki nie należy do najbardziej wygodnych i bezpiecznych form. Wyjściem z sytuacji może być konto walutowe. Sprawdźmy czym jest, kiedy okaże się pomocne i przeanalizujmy ranking, by wybrać najlepszą opcję.

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe to nic innego, jak osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który prowadzony jest w obcej walucie. Banki oferują bowiem możliwość otworzenia konta nie tylko w złotówkach. Najczęściej proponowanymi kontami walutowymi są te, które prowadzone są w euro, funtach szterlingach, czy dolarach amerykańskich.

Przeznaczenie i zalety konta walutowego

Prowadzenie rachunku w obcej walucie ma swoje plusy i znajduje kilka istotnych zastosowań. Głównym jego przeznaczeniem jest oczywiście otwarcie rachunku przez osoby, które często podróżują, a dzięki niemu zyskają znaczne ułatwienie w przypadku płatności za granicą. W takiej sytuacji wystarczy jedynie dysponować kartą płatniczą do konta. Prowadzenie takiego rachunku może być także korzystne w przypadku, kiedy klient banku spłaca kredyt w obcej walucie, chce przechowywać w niej swoje środki ze względu na niezadowalający kurs rodzimej waluty, często dokonuje zakupów drogą internetową w zagranicznych sklepach lub pobiera regularne wynagrodzenia z firm zagranicznych.

Co jest ważne przy zakładaniu konta walutowego?

Zakładając konto walutowe powinniśmy postąpić podobnie, jak w przypadku rachunku prowadzonego w rodzimej walucie. Oferty bankowe różnią się między sobą zarówno oferowanymi usługami, jak i kosztami z nimi związanymi. Najrozsądniej jest zatem przejrzeć ranking i porównać rentowność poszczególnych propozycji. Większość usług w przypadku rachunków prowadzonych w obcej walucie, jakie proponują banki są takie same, jak w przypadku polskich kont. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Na początku zwróćmy uwagę czy konto jest bezpłatne. Zdecydowana większość ofert posiada właśnie taką usługę, jednak warto to wcześniej sprawdzić. Pozostałe czynniki głównie zależą od zamiaru wykorzystania konta. Jeżeli klient zamierza przetrzymywać na rachunku swoje oszczędności, należy zwrócić uwagę czy konto jest oprocentowane i wybrać najbardziej korzystną ofertę, która zapewni największy zysk. W przypadku, kiedy klient dokonuje częstych płatności za zakupy internetowe za granicą, warto sprawdzić, jakie bank proponuje koszty za przelewy. W przypadku częstych wyjazdów za granicę, najważniejszym aspektem może okazać się możliwość wypłaty gotówki z bankomatu oraz koszty związane z tą usługą, a także czy płatności kartą są usługą nieobłożoną dodatkowymi kosztami.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x