Karta kredytowa

O sensowności posiadania karty kredytowej narosło wiele mitów. Idea tego dodatkowego środka płatniczego znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Kto ma rację? Zapewne jak to zazwyczaj w życiu bywa, prawda leży gdzieś po środku, a wszystko zależy od posiadacza. Karta kredytowa ma bowiem swoje niezaprzeczalne plusy, a użytkowana z tzw. głową może być jedynie zbawienną pomocną dłonią w nagłej potrzebie.

Ranking kart kredytowych

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to dodatkowy środek płatniczy, który przeznaczony jest zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Od zwykłej karty bankomatowej odróżnia ją to, że jej właściciel dokonuje płatności bieżących przy użyciu nie swoich środków finansowych, a pieniędzy należących do banku. Zatem, jak sama nazwa wskazuje, płatność dokonana kartą kredytową równa jest zaciągnięciu kredytu w banku, dodajmy kredytu, który trzeba spłacić.

Odsetki

Kiedy słyszymy słowo "kredyt" od razu kojarzymy je z odsetkami, które będziemy musieli wliczyć do spłaty zaciągniętego zobowiązania. W przypadku karty kredytowej również tak jest. Dokonywanie płatności tym środkiem związane jest z koniecznością spłacenia większej kwoty niż zaciągnęliśmy zobowiązanie. Wysokość odsetek jest zależna od oferty banku. Przeglądając ranking można wybrać najbardziej korzystną ofertę. Na szczęście, nie zawsze jednak będziemy musieli spłacać odsetki. Wiele banków przewiduje bowiem tzw. okres bezodsetkowy. W praktyce oznacza to, że jeżeli spłacimy dług w wyznaczonym terminie, nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Sprawdzając zatem ranking warto też zwrócić uwagę na tę usługę.

Jak wyrabia się kartę kredytową?

Wyrobienie karty kredytowej wymaga przejścia procesu weryfikacyjnego, podobnie, jak to ma miejsce w przypadku starania się o przyznanie standardowego kredytu. Wiele banków stawia wymóg konieczności ukończenia dwudziestu jeden lat. Składając wniosek o przyznanie karty kredytowej, musimy liczyć się z koniecznością przedłożenia kilku dokumentów. Ich dobór może być różny w zależności od placówki. Wśród nich mogą znaleźć się: zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego potwierdzający wysokość wpływów, dokument potwierdzający osiągane dochody, odcinek pracowniczy czy aktualny formularz PIT. Przedłożenie wymaganych dokumentów otwiera proces weryfikacyjny. Bank po skompletowaniu obligatoryjnych zaświadczeń dokona weryfikacji naszej wiarygodności zarówno na podstawie analizy otrzymanej dokumentacji, jak i dokonując prześwietlenia naszej historii kredytowej, wypłacalności i ewentualnego statusu dłużnika.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x