Kredyt hipoteczny

kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest produktem finansowym, który budzi skrajne emocje. Jest to spowodowane z jednej strony wizją posiadania własnego mieszkania, a z drugiej koniecznością związania się umową z bankiem na wiele lat. Osoby decydujące się na kredyt hipotecznych czują również na sobie piętno związane z zapożyczeniem, które w przypadku problemów finansowych może dla nich oznaczać utratę upragnionego domu.

Kredyt mieszkaniowy jest jednym z najbardziej poważnych zadłużeń, jakie większość z nas będzie zaciągać w swoim życiu, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto jest zapoznać się z propozycjami co najmniej kilku banków. W tym pomoże Wam poniższy kalkulator. Za pomocą którego będziecie mogli obliczyć koszty kredytu i sprawdzić, jakiej miesięcznej raty możecie się spodziewać.

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego

W przeciwieństwie do tego, co umożliwiały kredytobiorcom banki jeszcze przed paroma laty, obecnie nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości. Konieczny będzie zatem wkład własny. W jakiej wysokości? To będzie już zależne od konkretnej instytucji finansowej. Standardowo większość banków będzie oczekiwać od ubiegającego się o kredyt co najmniej 20% wkładu własnego. Jednak niektóre podmioty będą otwarte na negocjacje. Minimalny wkład własny nie będzie nigdy mniejszy niż 10% wartości całej nieruchomości. Możliwość sfinansowania aż 90% nieruchomości zachodzi tylko wtedy, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie kredytu.

Zdolność kredytowa

To kolejna rzecz, która jest indywidualnie ustalana przez praktycznie każdy bank. Od zdolności kredytowej będzie zależeć, czy dana instytucja udzieli nam kredytu, na jaką kwotę, a także na jaki okres czasu. Banki przy ocenie zdolności kredytowej biorą pod uwagę szereg czynników. Wśród nich znajduje się:

  • wysokość dochodów,
  • źródła dochodów,
  • wiek kredytobiorcy,
  • koszty życia,
  • ilość osób pozostających w tym samym gospodarstwie domowym,
  • historię kredytową,
  • spłacane kredyty, pożyczki i inne zadłużenia.

Mogłoby się wydawać, że bankowi będzie zależeć na klientach, którzy jeszcze do tej pory nie mieli nigdy do czynienia z produktami finansowymi typu kredyt. Nic bardziej mylnego. W ocenie zdolności kredytowej będą brali pod uwagę historię kredytową, a zatem to, czy i w jaki sposób spłacaliśmy swoje poprzednie zadłużenia. To może bankowi powiedzieć wiele o ryzyku udzielenia nam kredytu.

Opublikowano Kategorie Kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *