Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest produktem finansowym, który budzi skrajne emocje. Jest to spowodowane z jednej strony wizją posiadania własnego mieszkania, a z drugiej koniecznością związania się umową z bankiem na wiele lat. Osoby decydujące się na kredyt hipotecznych czują również na sobie piętno związane z zapożyczeniem, które w przypadku problemów finansowych może dla nich oznaczać utratę upragnionego domu.

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kredyt mieszkaniowy jest jednym z najbardziej poważnych zadłużeń, jakie większość z nas będzie zaciągać w swoim życiu, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto jest zapoznać się z propozycjami co najmniej kilku banków. W tym pomoże Wam poniższy kalkulator. Za pomocą którego będziecie mogli obliczyć koszty kredytu i sprawdzić, jakiej miesięcznej raty możecie się spodziewać.

Kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego

W przeciwieństwie do tego, co umożliwiały kredytobiorcom banki jeszcze przed paroma laty, obecnie nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości. Konieczny będzie zatem wkład własny. W jakiej wysokości? To będzie już zależne od konkretnej instytucji finansowej. Standardowo większość banków będzie oczekiwać od ubiegającego się o kredyt co najmniej 20% wkładu własnego. Jednak niektóre podmioty będą otwarte na negocjacje. Minimalny wkład własny nie będzie nigdy mniejszy niż 10% wartości całej nieruchomości. Możliwość sfinansowania aż 90% nieruchomości zachodzi tylko wtedy, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie kredytu.

Kredyt mieszkaniowy, a zdolność kredytowa

To kolejna rzecz, która jest indywidualnie ustalana przez praktycznie każdy bank. Od zdolności kredytowej będzie zależeć, czy dana instytucja udzieli nam kredytu, na jaką kwotę, a także na jaki okres czasu. Banki przy ocenie zdolności kredytowej biorą pod uwagę szereg czynników. Wśród nich znajduje się:

  • wysokość dochodów,
  • źródła dochodów,
  • wiek kredytobiorcy,
  • koszty życia,
  • ilość osób pozostających w tym samym gospodarstwie domowym,
  • historię kredytową,
  • spłacane kredyty, pożyczki i inne zadłużenia.

Mogłoby się wydawać, że bankowi będzie zależeć na klientach, którzy jeszcze do tej pory nie mieli nigdy do czynienia z produktami finansowymi typu kredyt. Nic bardziej mylnego. W ocenie zdolności kredytowej będą brali pod uwagę historię kredytową, a zatem to, czy i w jaki sposób spłacaliśmy swoje poprzednie zadłużenia. To może bankowi powiedzieć wiele o ryzyku udzielenia nam kredytu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x