Praca sezonowa

Praca sezonowa

Praca sezonowa jest bardzo popularna wśród studentów, a także osób, które wolą odpoczywać całą resztę roku. Bez wątpienia rynek tego typu pracy jest bardzo duży, gdyż w sezonie rąk do pracy jest zazwyczaj niedostatek. Pracę na sezon znajdziemy zarówno w kraju, jak i za granicą. Na czym ona polega? Gdzie jej szukać?

Praca sezonowa w kraju

W kraju pracy sezonowej możemy szukać oczywiście w silnie obleganych lokacjach turystycznych. W nadmorskich kurortach zawsze znajdziemy pracę na straganach z pamiątkami, w lodziarniach, czy nawet knajpach i kawiarniach. Jako pracownicy sezonowi możemy zatrudnić się również w roli nadmorskiego ratownika, czy też ulotkarza. Wszystko zależy od nas.

Jeśli morze nie jest dla nas atrakcyjnym kierunkiem, możemy wybrać się w góry. W miejscowościach górskich znajdziemy pracę w sklepikach i na straganach, a także w hotelach, pensjonatach, czy jako przewodnicy.

Praca sezonowa na zbiorach

Możemy podjąć również pracę sezonową jako zbieracz. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, znajdziemy oferty pracy w tym charakterze. Z pewnością jednak na zachodzie zarobimy lepiej. Wiele osób na truskawki, szparagi, czy zbiór ziół, tulipanów lub szparagów wybiera się do Holandii. Możemy liczyć w tym kraju na przyzwoite zarobki (nawet około 5 tysięcy miesięcznie na czysto), a mogą być one jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli zdecydujemy się na współpracę z holenderską agencją pracy. Alternatywą dla Holandii – i równie popularnym kierunkiem wśród sezonowych pracowników – są kraje skandynawskie. Z dwumiesięcznego wyjazdu na północ jesteśmy w stanie przywieźć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Praca sezonowa za granicą i nie na zbiorach – czy to możliwe?

Dla wszystkich tych, którzy szukają pracy sezonowej za granicą nie na zbiorach mamy dobrą wiadomość. Rynek jest otwarty również dla tego typu pracowników. Pracę możemy z powodzeniem znaleźć na produkcji, na budowie, a także w gastronomii i hotelarstwie. Zarówno w gastronomii, jak i hotelach wymogiem może być jednak umiejętność posługiwania się językiem angielskim/niemieckim/holenderskim lub innym (w zależności od kraju, do jakiego mamy zamiar pojechać).

Gdzie szukać pracy sezonowej?

Pracy sezonowej możemy szukać przez popularne portale internetowe lub agencje pracy. Innym sposobem na uzyskanie dobrego zatrudnienia jest śledzenie na bieżąco kanałów social media. Bardzo duże możliwości na znalezienie pracy w pożądanej przez nas lokacji dają grupy na Facebook’u. Warto się do nich zapisać, a nawet opisać swoją sytuację w poście.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *