Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę to jeden z najczęstszych sposobów na rozstanie się z firmą i choć wiąże się on często z bardzo wieloma, najczęściej negatywnymi emocjami warto wiedzieć, jak napisać taki dokument, tak aby spełniał on wszelkie wymogi prawne.

Wypowiedzenie umowy o pracę — jakie informacje zawrzeć w takim dokumencie?

Teoretycznie w naszym kraju nie ma w ogóle obowiązku składania wypowiedzenia w żadnej konkretnej i sprecyzowanej formie, warto jednak zrobić to pisemnie, tak aby w przypadku jakichkolwiek sporów, móc bez problemu udowodnić fakt złożenia takiego wypowiedzenia. Dobrze przygotowany dokument powinien zawierać przede wszystkim dane takie jak:

  1. Datę i miejscowość,
  2. Dane pracownika (imię i nazwisko oraz adres zamieszkania),
  3. Dane pracodawcy (pełna nazwa zakładu pracy oraz adres siedziby),
  4. Nagłówek (może to być po prostu „wypowiedzenie”),
  5. Informacje o tym, jaka umowa jest wypowiadania oraz kiedy została ona zawarta (ze wskazaniem jaki jest obowiązujący okres wypowiedzenia),
  6. Proponowana data rozwiązania umowy (jeżeli umowa ma być rozwiązania za porozumieniem stron, w innym przypadku obowiązują ogóle zasady kodeksu pracy),
  7. Końcowy zwrot grzecznościowy (pamiętać należy o tym, że jest to pismo oficjalne!),
  8. Miejsce na podpis pracodawcy (ważne jest to, żeby pracodawca potwierdził swoim podpisem otrzymanie wypowiedzenia).Jeżeli chodzi o punkt ostatni, to wypowiedzenie umowy o pracę przygotowujemy w dwóch egzemplarzach — jeden zachowamy dla siebie (po podpisaniu go przez przełożonego), a drugi zostaje w firmie.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Jeżeli umowa o pracę nie zostaje rozwiązania za porozumieniem stron (do czego zawsze warto dążyć), okres wypowiedzenia to czas, jaki upływa od dnia złożenia przez jedną ze stron (może nią być także pracodawca) oświadczenia o woli rozwiązania umowy. Aktualne przepisy jasno określają okresy wypowiedzenia, które zależne są bezpośrednio od okresu zatrudnienia u jednego pracodawcy i wynoszą odpowiednio:

  1. Przy zatrudnieniu nieprzekraczającym 6 miesięcy – 2 tygodnie,
  2. Przy zatrudnieniu dłuższym niż 6 miesięcy, ale krótszym niż 3 lata – 1 miesiąc,
  3. Przy zatrudnieniu dłuższym niż 3 lata – 3 miesiące.

Szczególnie ostatni przypadek oznacza naprawdę długi czas, w jakim jesteśmy zobowiązani do świadczenia stosunku pracy po złożeniu wypowiedzenia, stąd, jeżeli zależy nam na szybszym rozstaniu się z pracodawcą, warto spróbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron, co może być korzystne także z jego punktu widzenia.


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x