Strona główna » Zarabianie » Umowa najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania powinna być fundamentem każdego wynajmu, niestety wciąż wiele osób mieszka w cudzych lokalach bez tego typu zabezpieczenia. Konsekwencje tego mogą być jednak poważne i to dla obu zainteresowanych stron — jak więc odpowiednio przygotować taką umowę? Sprawdź!

Umowa najmu mieszkania — dlaczego jest taka ważna?

Umowa najmu, sporządzona w formie pisemnej zawiera przede wszystkim konkretne zapisy mówiące o prawach i obowiązkach każdej ze stron. Jest to z jednej strony korzystne dla wynajmującego, który w sposób jasny jest poinformowany o okresie wypowiedzenia umowy itp., a także dla osoby, która oddaje lokal w użytkowanie. Dzięki odpowiednim zapisom w umowie interesy właściciela lokalu są odpowiednio zabezpieczone i zapewnią mu stały dochód z racji jego wynajmowania. Poniżej znajdziesz informacje o tym, co powinno się znaleźć w dobrze przygotowanej umowie najmu mieszkania.

Co powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego?

  1. Dokładne dane, identyfikujące zarówno wynajmującego, jak i najemcę lokalu (UWAGA: w umowie powinny się znaleźć informacje o serii i numerze dowodu osobistego).
  2. Informacje o przedmiocie umowy najmu — w tym przypadku będzie to mieszkanie, a więc konieczne jest podanie dokładnego adresu wraz z opisem ilości pomieszczeń i wyposażenia, jakie się w nich znajduje (ważne jest, aby dokładnie określić, w jakim stanie znajduje się lokal i wyposażenie, w momencie oddawania go do użytkowania).
  3. Określenie kwoty czynszu, opłat dodatkowych oraz terminu zapłaty.
  4. Informacja o kaucji zabezpieczającej — jest to kwota, która ma służyć pokryciu kosztów należności, jakie wynikałyby z tytułu najmu lokalu w dniu jego opuszczenia. Bardzo ważną informacją jest to, że kaucja nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu. Kaucja ma na celu nic innego jak zabezpieczenie osoby wynajmującej lokal, w razie, gdyby najemca dokonał jakichkolwiek zniszczeń w udostępnionym mu do użytkowania mieszkaniu.
  5. Określenie czasu trwania umowy oraz okresu wypowiedzenia. 

Kiedy ustalone i spisane zostaną wszystkie kluczowe warunki, można przystąpić do podpisania takiej umowy przez obie zainteresowane strony. Pamiętaj: W internecie dostępnych jest sporo wzorów umów najmu, niestety jednak bardzo często są one słabej jakości. Nie ma jednej uniwersalnej treści takiej umowy. Można posiłkować się różnymi wzorami, jednak zawsze należy dopasować je do konkretnych osób i konkretnego lokalu. Od dobrze sprecyzowanej umowy zależą przede wszystkim możliwości odwoławcze każdej ze stron, gdyby występowały jakiekolwiek konflikty. Warto wiec podejść do sprawy profesjonalnie i nie przygotowywać takiego dokumentu zbyt pochopnie.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x