Umowa o pracę

Umowa o pracę to jeden z najważniejszych dokumentów w zawodowym życiu – to na jej podstawie pracownik wykonuje określone obowiązki, otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie oraz posiada prawo do wszelkich świadczeń pozapłacowych. Z drugiej strony – umowa o pracę nakłada obowiązki nie tylko na pracodawcę, ale także na pracownika. Jakie są rodzaje umów i co powinno się w nich znaleźć? Oto podstawowe informacje.

Umowa o pracę – rodzaje

Każdy pracodawca zatrudniający pracowników ma do wyboru kilka rodzajów umów o pracę:

  • umowa na okres próbny (może być zawarta maksymalnie na trzy miesiące),
  • umowa na czas określony (jest zawierana na określony okres czasu; polskie prawo nie definiuje okresu, na jaki może być ona zawarta),
  • umowa na zastępstwo (jest podpisywana na taki okres, w którym zastępowany pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków),
  • umowa na czas nieokreślony (jest to umowa bezterminowa).

Szczególnym rodzajem umowy o pracę jest umowa na okres wykonywania danej pracy. W tym przypadku nie da się określić czasu umowy – zależy to od konkretnego zajęcia. Taka umowa ulega automatycznemu rozwiązaniu po zakończeniu wykonywania danej pracy.

Co powinna zawierać ?

Każda umowa o pracę – jako oficjalny dokument łączący pracodawcę z pracownikiem – musi zawierać pewne podstawowe dane. Zalicza się do nich:

  • strony umowy (dokładne dane pracodawcy i pracownika),
  • rodzaj umowy (na przykład umowa na czas określony, nieokreślony lub zastępstwo),
  • rodzaj pracy (czynności wykonywane przez pracownika w ramach zawartej umowy),
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wynagrodzenie (w tym przypadku umowa o pracę powinna zawierać nie tylko informacje o wynagrodzeniu podstawowym, ale także premiach, nagrodach lub dodatkach),
  • termin rozpoczęcia pracy,
  • wymiar pracy (cały etat lub jego część),
  • informacje dodatkowe (godziny i tryb pracy).

Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż umowa o pracę musi być zawarta w formie pisemnej, w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jeżeli umowa zostaje zawarta w formie ustnej (na przykład podczas rozmowy), to pracodawca najpóźniej w dniu rozpoczęciu pracy przez pracownika powinien wręczyć mu dokument pisemny potwierdzający wcześniejsze ustalenia i warunki pracy.

W ciągu siedmiu dni od daty zawarcia umowy pracodawca jest zobowiązany do powiadomienia pracownika o normie czasu pracy, częstotliwości wypłat, wymiarze urlopu oraz okresie wypowiedzenia. Niedopełnienie tych obowiązków (zarówno w zakresie samej umowy o pracę, jak i dodatkowych informacji) jest zagrożone grzywną w wysokości od 1000 złotych do 30 000 złotych.


Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj znać! (Dane kontaktowe w stopce).

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Paulina
Paulina
4 lat temu

Pierwszą umowę o prace podpisałam rok temu i jak na razie moim zdaniem najbardziej bezpieczna forma umowy. Jedne co trzeba pamiętać o przeliczniku brutto netto. Umowa jest jednak najbardziej przejrzysta z tych które dotychczas miałam, na jednej stronie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje. Dodatkowo należą się przy niej wszystkie świadczenia, więc człowiek bez obaw może wziąć urlop czy w razie choroby nie boi się iść do lekarza i porządnie wykurować się w domowych warunkach.

1
0
Skomentuj!x