Strona główna » Zarabianie » Podanie o pracę

Podanie o pracę

Wprawdzie teraz ofert pracy na rynku nie brakuje, ale nie zawsze można znaleźć taką, która okaże się naprawdę interesująca. Dlatego czasem warto wyjść z inicjatywą i poinformować ewentualnych pracodawców o gotowości objęcia danego stanowiska. W tym przypadku pomocne okazuje się być podanie o pracę. To doskonałe uzupełnienie każdego CV. Zatem jak napisać podanie tego rodzaju?

Podanie o pracę a list motywacyjny – czy to jedno i to samo?

Dzisiaj istnieją w zasadzie dwie szkoły. Niektórzy uważają list motywacyjny za formę przestarzałą, która wychodzi z użycia. Drudzy mają na ten temat całkiem inne zdanie. Jedno jest pewne – obecnie rzadko się prosi o dołączenie listu motywacyjnego do aplikacji. Tymczasem pozwala on na dokonanie wstępnej selekcji pod kątem motywacji czy zaangażowania, a także stylu wypowiadania się i formułowania wypowiedzi. Dlatego też podanie o pracę może się wydać pracodawcy bardzo ciekawe. List przesyła się bowiem na jego wyraźną prośbę. Niekiedy proszą o niego także pracownicy działu human resources, którzy zajmują się procesem rekrutacji. W przypadku podania o pracę jest wręcz odwrotnie. To osoba zainteresowana pracą pisze podane i wysyła je do pracodawcy, aby poinformować go o swojej gotowości podjęcia u niego pracy. Taki ruch z pewnością świadczy o dużej motywacji. Nawet więc jeśli dana firma aktualnie nie szuka nowych pracowników, autor podania zapadanie w pamięć i być może kiedyś zostanie złożona mu interesująca oferta pracy.

Kto powinien pisać takie podanie?

Eksperci są zdania, że podania o pracę powinny pisać przede wszystkim osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Na ogół nie posiadają one dużego doświadczenia i wielu certyfikatów, które są poświadczeniem ich wiedzy. Dlatego takie pismo może przekonać pracodawcę co do ich umiejętności. Podanie o pracę dla studenta czy absolwenta studiów jest więc trafionym pomysłem. Na napisanie pisma tego rodzaju powinny się zdecydować również te osoby, które aplikują na bardzo oblegane stanowiska, zwłaszcza te, na które rekrutacja prowadzona jest bardzo rzadko.

Jak napisać podanie o pracę?

Podanie o pracę, jak każde inne pismo, posiada określone reguły, których należy przestrzegać. Co zatem powinno obowiązkowo zawierać. Okazuje się, że jego podstawowe elementy to miejscowość i data nadania, dane osobowe i adresowe do ewentualnego kontaktu, treść formalna z opisem danego stanowiska i motywacją, podpis oraz opcjonalnie listę załączników. Całość nie jest więc trudna do przygotowania.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x