Praca za granicą

praca za granicą

Coraz więcej Polaków interesuje praca za granicą i wyjazd w celu znalezienia zatrudnienia, dzięki któremu będą mogli w stanie utrzymać poziom życia na pożądanym przez nich poziomie. W wielu przypadkach bowiem polskie zarobki pozostawiają wiele do życzenia i nie sposób jest wręcz wyżyć za najniższą krajową. Niektórzy szukają tylko tymczasowego zatrudnienia, co ma miejsce szczególnie w okresie wakacyjnym. Jedni odpoczywają, a inni szukają dodatkowej pracy i szybkiego zastrzyku gotówki. Gdzie zatem wyjechać i jakie stanowisko wybrać?

Praca za granicą, czyli gdzie szukać zatrudnienia?

Decydując się na opuszczenie granic kraju w celu znalezienia dobrze płatnej pracy wcale nie trzeba daleko szukać. Dużo ofert jest w Niemczech i ciągle ich przybywa. Najczęściej wyjeżdżają pielęgniarki i osoby do opieki nad starszymi osobami. Nie brakuje również prac sezonowych na różnego typu stanowiska produkcyjne – operator wózka widłowego/maszyn czy pomoc przy nieskomplikowanych pracach produkcyjnych. Znajdzie się także praca w leśnictwie, w knajpach, restauracjach i hotelach czy przy obsłudze imprez o charakterze objazdowym. Można liczyć na 9-12 euro/godzinę. Z kolei w Belgii i Francji rośnie zapotrzebowanie na pracowników w sektorze budowlanym. Zatrudnienie znajdą malarze, tynkarze czy stolarze, którzy mogą liczyć na ok. 10-14 euro/godzinę. W Holandii można z kolei znaleźć pracę w ogrodnictwie. Jako osoba zbierająca kwiaty czy warzywa można zarobić 9 euro/godzinę. W Czechach można zarobić jeszcze więcej jako pracownik produkcyjny, bo aż 20-22 euro/godzinę.

Coraz więcej osób wyjeżdża również do Islandii ze względu na spore zapotrzebowanie na pracowników. Przykładowo kolporterzy gazet mogą liczyć na ponad 13 euro/godzinę. Zatrudnienie znaleźć można także w przemyśle budowlanym, gdzie stolarz może zarobić ponad 11 euro/godzinę. W Austrii także nie brakuje pracy przy zbieraniu owoców i warzyw oraz w restauracjach i hotelach.

Gdzie jeszcze można znaleźć zatrudnienie za granicą?

Za pracą można wyjechać także do Wielkiej Brytanii, gdzie zatrudnienie można znaleźć w hotelach, parkach rozrywki, przy hodowli na gospodarstwach rolnych, w pubach i restauracjach. W Hiszpanii oczywiście nie brakuje wolnych wakatów do zbioru truskawek, cytrusów i oliwek. Można znaleźć zatrudnienie także w turystyce, dorobić sobie w restauracji, hotelu czy pubie. Przy takim zbiorze owoców można zarobić bezproblemowo prawie 30 euro/dzień. Z kolei na budowie min. stawka dzienna wynosi ponad 15 euro. W Dani pracy można szukać w szkółkach ogrodniczych, przy adwentowych wiankach i świątecznych drewkach. Zbierać można także owoce i warzywa, a zarobić 6-26 euro/godzinę. Z kolei w Norwegii sezonowo przy zbiorze truskawek czy runa leśnego można przez cały rok.

Jeśli chodzi o szukanie ofert pracy za granicą, to warto zarejestrować się w zagranicznym odpowiedniku polskiego urzędu pracy. Zweryfikowane oferty znajdują się także na portalu eures. Inna opcją jest szukanie pracy poprzez agencje pośrednictwa czy portale z ogłoszeniami jak OLX.

Opublikowano Kategorie Praca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *