Strona główna » Zarabianie » Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę?

Znalezienie pracy, która by nam odpowiadała wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Często spore trudności wynikają jedynie z nieumiejętnego szukania. Dużo zależy też oczywiście od naszego miejsca zamieszkania, doświadczenia oraz ewentualnych oczekiwań. Zatem jak znaleźć pracę? Gdzie warto szukać?

Jak znaleźć pracę na etacie?

Wiele osób niestety ogranicza się do przeglądania ofert pracy w poszukiwaniu tej odpowiedniej. Niestety takie podejście sprawia, że możemy długo pozostawać na bezrobociu lub w pracy, która nam nie odpowiada, jeśli po prostu szukamy lepszej. Jest tak, ponieważ spora część firm ma wolne etaty, choć niestety nigdzie nie znajdziemy ogłoszeń z ofertą na dane stanowisko. Gdzie zatem warto zacząć poszukiwania?

Wśród znajomych

Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy, jeśli chcemy znaleźć pracę to oczywiście znajomi. Nie jest tajemnicą, że po znajomości najłatwiej dostać się do wybranej firmy i znajomy wcale nie musi obejmować wysokiego stanowiska. Bardzo często wystarczy jedynie polecenie, nawet przez zwykłego pracownika.

Samodzielne odwiedzając okoliczne firmy

Kolejna możliwość to samodzielne odwiedzenie wszystkich firm, które nas interesują i zostawienie CV. Tutaj dużo zależy od aktualnego zapotrzebowania na pracowników w danej firmie oraz naszego doświadczenia. Nieco trudniej niż po znajomości, ale w dalszym ciągu spora szansa na zdobycie upragnionego etatu. Musimy jednak mieć na uwadze, że firma może mieć już wiele CV od innych kandydatów, więc nie zawsze może się to udać.

Przeglądając oferty pracy

Czasem warto również rzucić okiem na oferty pracy dostępne w internecie, czy lokalnych gazetach, choć jest to najmniej pewny sposób na zdobycie etaty. No chyba, że naprawdę bijemy na głowę wszystkich innych kandydatów, jeśli chodzi o umiejętności oraz doświadczenie. Jest tak, ponieważ spora część osób ogranicza się jedynie do przeszukiwania ofert pracy i aplikowania na dane stanowiska, więc mamy sporą konkurencję. Druga sprawa, że wiele firm nie daje nawet nigdzie ogłoszeń tego typu, gdyż kandydatów nie brakuje (choćby takich, którzy wcześniej odwiedzili zakład samodzielnie).

Skierowania z Urzędu Pracy

Trzeba jeszcze wspomnieć o Urzędach Pracy, ale to w zasadzie już tylko jako uzupełnienie zestawienia. Niestety jako instytucja zupełnie nie spełnia swojej roli i jeśli ograniczylibyśmy swoje poszukiwania do skierowań z UP to pewnie bylibyśmy bardzo długo bezrobotni. Zacznijmy od tego, że oferty, które się tam znajdują są bardzo słabe, a dodatkowo najczęściej to jedynie staże (rzadko kiedy przedłużane). Druga sprawa to bardzo duża ilość kandydatów na każde zgłoszenie, więc szanse zdobycia danego stanowiska dodatkowo maleją. W zasadzie Urzędy Pracy sprawdzają się jedynie jako darmowe ubezpieczenie zdrowotne, jeśli zarejestrujemy się jako bezrobotni.

Co może pomóc w znalezieniu pracy?

Szukając zatrudnienia warto wyróżnić się na tle innych kandydatów, jeśli oczywiście nie załatwiamy jej sobie po znajomości. Dobrym rozwiązaniem jest analiza okolicznych firm pod kątem zapotrzebowania. To, że mają wolne etaty nie oznacza od razu, że przyjmą tam każdego, nawet osoby bez doświadczenia. W takiej sytuacji pomóc mogą dodatkowe kursy i szkolenia np. spawania, na wózek widłowy, CNC itp. Mając odpowiednie umiejętności mamy większą szansę na zdobycie etatu, nawet jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia (choć również może być bardzo istotne).

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto również wydrukować sobie kilka egzemplarzy CV, które możemy zostawić w interesujących nas firmach. Czasem wymagany jest również list motywacyjny, choć jest to aktualnie rzadkość.

Alternatywy dla etatu

Oczywiście nie musimy ograniczać się do etatu, jeśli szukamy zarobku. Są jeszcze inne możliwości, które warto wziąć pod uwagę.


pomysł na biznes

Własna firma lub jednoosobowa działalność gospodarcza może być bardzo ciekawą alternatywą dla etatu. Warto się nad tym dobrze zastanowić i przejrzeć sprawdzone pomysły na własny biznes, które mogą okazać się inspiracją.


praca w domu i zarabianie przez internet

Praca w domu i zarabianie przez internet to równie interesująca możliwość mająca wiele zalet. W większości przypadków nie obowiązuje nas żadna umowa i sami decydujemy o godzinach pracy.


mlm marketing sieciowy

Marketing sieciowy (MLM) to bardzo zachwalany, zwłaszcza przez liderów model biznesowy. Najprościej mówiąc polega na sprzedawaniu określonych produktów i budowaniu zespołu. Przy odpowiednim zaangażowaniu potrafi zapewnić naprawdę niezłe zarobki.


Jak znaleźć pracę za granicą

Praca za granicą kusi przede wszystkim zdecydowanie wyższymi zarobkami, więc wiele osób się na nią decyduje. W większości przypadków chodzi o prace sezonowe, ale oczywiście nie tylko.

W przypadku prac sezonowych dobrym rozwiązaniem są agencje pośredniczące lub znajomi, którzy już jeżdżą za granicę w celach zarobkowych. Najczęściej znajomość języka nie jest nawet wymagana, wystarczy, że ktoś z większej grupy potrafi się dogadać. Możemy też rozejrzeć się na portalach społecznościowych, gdzie często znajdziemy ogłoszenia tego typu.

Jeśli chodzi stałą pracę za granicą, znajomość języka może być bardzo pomocna, choć przeważnie nie jest czynnikiem decydującym. Często zdarza się, że firmy, jeśli zatrudniają wielu obcokrajowców, posiadają również w kadrze osoby posługujące się danym językiem. Szukając stałej pracy możemy również skorzystać z agencji pośredniczących, znajomych oraz portali społecznościowych. W zależności od kraju, do którego chcemy się wybrać, warto sprawdzić również lokalne oferty pracy.

Jak znaleźć pracę jako nieletni

Zarabiać pieniądze chce praktycznie każdy, bez względu na wiek. Niestety w przypadku osób nieletnich spotkamy się z pewnymi ograniczeniami, ale nie jest to duża przeszkoda. Jest wiele możliwości zdobycia gotówki, nawet przed ukończeniem 18 roku życia.

Podsumowanie

Oczywiście to, że znajdziemy pracę nie oznacza, że powinniśmy przestać poszerzać swoją wiedzę i przestać szukać dalej. No chyba, że naprawdę udało nam się znaleźć pracę marzeń, ze świetnym wynagrodzeniem i mamy pewność, że to nam wystarczy. Niestety w większości przypadków wybiera się ofertę, która akurat się trafi, zwłaszcza, jeśli jest to pierwsza praca. Po jej otrzymaniu z pewnością spora część zaprzestaje dalszych poszukiwań i po prostu stara się do niej przyzwyczaić, choć jest to błąd. Warto szukać do czasu, aż praca sprawiać nam będzie satysfakcję i pozwoli żyć na godnym poziomie, choć wydawać się to może naprawdę trudne.

Jak znaleźliście swoją pierwszą pracę? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Leos lelu
Leos lelu
3 lat temu

Ja zarabiam od 16 roku życia oczywiście w polu, pracowałem czy to ciepło, czy to zimno, czy to zdrowy, czy to chory cały czas pracowałem, lecz jak prawie każdy miałem marzenie zostać piłkarzem, ale szybko o tym zapomniałem jak wyjechałem za granicę w wieku 18 lat. A tam się zaczęło dorosłe życie i żałuję każdej chwili że tam pojechałem i że nie słuchałem nikogo i teraz wyglądam źle na maksa.

MC4You
MC4You
3 lat temu

Zacząłem dorabiać w wieku 16 lat moja praca polegała na pomaganiu różnym osoba na basenie czy to w sprzataniu czy to w jakimś majsyerkowaniu podobało mi się to bardzo ale z czasem każda praca potrafi się nudzić lub nie wystarcza wynagrodzenie za prace po prostu z wiekiem wzrastają wydatki w pewnym momencie trzeba zakupić pierwszy samochód wyprowadzić się do swojego własnego mieszkania według mnie każdy człowiek potrzebuje pieniędzy myślę ze zarabianie przez emigrację do innych krajów to świetną sprawa 😀

Paulina
Paulina
3 lat temu

Praca to naprawdę fajna sprawa szczególnie kiedy wchodzimy w dorosły świat i mamy więcej wydatków np. Zrobić prawo jazdy albo wyprowadzić się z domu. Pieniądz rządzi światem i o tym wszyscy wiemy. Zdecydowanie wolę pracować niż siedzieć w szkolnej ławce. Najlepsza praca to taka gdzie dobrze się czujemy i mamy obok siebie same sympatyczne osoby.

okno21
okno21
3 lat temu

Ja zaczęłam pracę w wieku 16 lat. Robiłam drobne tłumaczenia, płatne ankiety oraz reklamy, dzieki temu, mimo małej kwoty, która zarobilam, czułam, że powoli staje się samodzielna oraz niezależna, a każda złotówka, była dla mnie dumą. Dorabialam tez jako niania, co uważam, że jednocześnie jest dobrym zawodem który nauczy nas cierpliwości i komunikowania się z innymi, gdyż to właśnie dzieci są czasem nie do okiełznania. Każdemu polecam podjąć się pracy szybko, nawet jeśli nie będzie dawała duzo pieniędzy, dostaniemy ogromną satysfakcję.

glowacka08
glowacka08
3 lat temu

Zaczęłam pracę niedawno. Bardzo chciałam sama dorobić. Pierwszą moją pracą było wypełnianie ankiet. Cieszyłam się z każdej złotówki

Klaudia
Klaudia
3 lat temu

Ja pierwszą prace dostałam jak miałam 15 lat, polegała na oklejaniu kosmetyków polskimi etykietami, a samo zajęcie załatwiła koleżanka której wujek pracował tam na stałe

fixisoda
fixisoda
2 lat temu

Moja pierwsza praca polegała na tym, że rysowałam za jakieś tam symboliczne pieniądze. Do dziś tak robię, tylko wyżej się cenie, bo mam większe w tym doświadczenie. Chciałabym gdzieś pracować np. w lodziarni ale nie mam czasu w wakacje…

7
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x