Praca dla nieletnich

Wydatki ma każdy – zarówno dorośli jak i młodzież. W przypadku dorosłych sprawa wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ po skończonej szkole możemy od razu iść do pracy i zacząć zarabiać na siebie. Sytuacja młodzieży jest już nieco bardziej skomplikowana, ze względu na obowiązki szkolne. Pogodzić wszystko by dorobić sobie do kieszonkowego nie jest łatwo, ale praca dla nieletnich również się znajdzie. Co można robić?

Praca dla nieletnich przez internet

Młodzież najczęściej wykorzystuje wakacje, aby sobie dorobić ze względu na dużą ilość wolnego czasu, ale wcale nie trzeba z tym aż tak długo czekać. W sezonie letnim jest oczywiście więcej możliwości, ze względu na zbiory, przy których i młodzież znajdzie zajęcie. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem wydaje się jednak wykorzystanie internetu, gdyż w przypadku pracy zdalnej nie musimy nawet wychodzić z domu by zarabiać. Tego typu rozwiązanie pozwala również pracować nawet wtedy, gdy jest zła pogoda za oknem.

Łatwa

Na początek propozycje łatwego zarobku, które nie wymagają wychodzenia z domu. Jedyne co będzie nam potrzebne by zacząć zarabiać to internet i urządzenie z dostępem do niego.


płatne ankiety online

Wypełnianie płatnych ankiet to bardzo popularny sposób na zarabianie przez internet, a rejestrując się w większej ilości paneli ankietowych możemy znacznie zwiększyć swoje zarobki.


klikanie w reklamy

Klikanie w reklamy z pewnością należy do najłatwiejszych sposobów na zarabianie w internecie. Wystarczy zarejestrować się odpowiednim serwisie i klikać reklamy, robić zadania itp.


aplikacje do zarabiania pieniędzy

Aplikacje do zarabiania pieniędzy to równie ciekawy sposób, gdyż telefon mamy praktycznie cały czas przy sobie, a już z pewnością młodzież.


kraniki kryptowalut

Kraniki kryptowalut pozwalają co jakiś czas odbierać określoną część danej kryptowaluty za darmo. Następnie możemy ją wymienić na prawdziwe pieniądze, ale niestety w przypadku nieletnich będą pewne ograniczenia w kwestii samej wymiany. Nie oznacza to jednak, że się nie da tego zrobić.


Powyższe propozycje świetnie sprawdzą się jako praca dla nastolatków, którzy mają trochę wolnego czasu np. po szkole. Wśród serwisów, które płacą za wypełnianie ankiet oraz klikanie w reklamy sporo jest takich, gdzie wystarczy ukończone 13 lat by móc się zarejestrować i zarabiać.

Wymagająca nieco więcej zaangażowania

Tego typu praca dla nieletnich wymaga wprawdzie większego zaangażowania i poświęconego czasu, ale w zamian oferuje zdecydowanie większe zarobki. Oczywiście w dłuższej perspektywie czasu.


zarabianie na grach

Zarabianie na grach z pewnością jest marzeniem wielu nastolatków, którzy lubią spędzać wiele godzin przy ulubionych tytułach. Co ciekawe, w ten sposób możemy również całkiem nieźle zarobić.


jak zarabiać na blogu

Posiadanie własnego bloga otwiera przed nami naprawdę wiele możliwości zarobkowych i nie musimy być pełnoletni, aby go prowadzić. Samo założenie bloga jest bardzo proste i możemy to zrobić nawet całkowicie za darmo.


jak zarabiać na YouTube

YouTube oczywiście nikomu przedstawiać nie trzeba, ale nie każdy wie jak dużo możemy za jego pomocą zarobić. Warto zwrócić uwagę, że również nieletni całkiem nieźle zarabiają na YouTube. Wprawdzie nie jest łatwo się przebić, ale z pewnością warto spróbować.


Wypłata pieniędzy zarobionych online

Serwisy umożliwiające zarabianie przez internet najczęściej wypłacają pieniądze prosto na konto bankowe. Na szczęście aktualnie również młodzież nie ma problemu w tej kwestii, gdyż możemy również założyć konto dla młodych bez żadnych dodatkowych opłat. Możliwość odbierania wypłat z internetu to oczywiście nie jedyne zalety posiadania takiego konta.


konto dla młodych

Konto dla młodych to bardzo dobre rozwiązanie dla nastolatków, którzy zarabiają własne pieniądze lub po prostu chcą mieć lepszą kontrolę nad swoimi finansami. Dobre konta oferują również dodatkowe bonusy np. zniżki do kina.


Praca dla nieletnich – pozostałe oferty

Praca przez internet to bez wątpienia jedna z lepszych opcji na zdobycie dodatkowych pieniędzy przez nieletnich, choć nie jest to jedyna możliwość. Poza internetem młodzież również znajdzie wiele zajęć, które pozwolą dorobić do kieszonkowego. Trzeba się tylko dobrze rozejrzeć.

W oparciu o umowę

Kodeks zezwala na zatrudnienie nieletniego w wieku od 16 do 18 lat, ale jedynie do wykonywania prac lekkich. Zdefiniować je można jako takie, które nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego. Pracodawca powinien sporządzić wykaz takich prac, które są wykonywane w danym zakładzie, a następnie zatwierdzić go u właściwego inspektora pracy oraz lekarza medycyny pracy.

Są jednak wyjątki i czasem można zatrudnić osoby młodociane do niektórych prac wzbronionych, jeśli są one potrzebne do odbycia przygotowania zawodowego. Trzeba jednak zapewnić szczególną ochronę zdrowia osób młodocianych zatrudnionych przy tych pracach.

Na wakacje

W sezonie również znajdzie się praca dla nieletnich. Zbiory owoców i warzyw dostępne są w okresie wakacyjnym w wielu miejscach. Trzeba się tylko odpowiednio rozejrzeć by znaleźć coś w okolicy, ponieważ dojazdy mogą się zwyczajnie nie opłacać. Najczęściej wybierana praca wakacyjna to prawdopodobnie zbieranie truskawek, choć potrafi się szybko znudzić. Sama praca nie należy do najlżejszych, a wynagrodzenie pozostawia wiele do życzenia.

W okolicy

Jest wiele osób, którym można pomóc w obowiązkach domowych, więc praca dla młodzieży znajdzie się również wśród sąsiadów, zwłaszcza starszych. W zasadzie wystarczy jakieś ogłoszenie lub poczta pantoflowa by zacząć zbierać zlecenia. Zależnie od ich ilości i ceny zarobki mogą być różne.

Do obowiązków, w których można pomóc znajdzie się z pewnością:

 • wyprowadzanie psa,
 • wyrzucanie śmieci,
 • robienie zakupów,
 • koszenie trawnika,
 • i inne.

Podsumowanie

Dla młodzieży znajdzie się sporo zajęć zarobkowych, ale to praca przez internet budzi największe zainteresowanie. Zwłaszcza, że wraz z upływem czasu i nabywaniem doświadczenia pozwala zarabiać naprawdę spore pieniądze. Zdecydowanie warto zainteresować się tym tematem jak najwcześniej, gdyż to z pewnością zaowocuje w przyszłości. Może nawet dojść do sytuacji, że po ukończeniu szkoły zarobki będą już na tyle wysokie, że jakikolwiek etat okaże się zbędny.

Może macie jakieś inne propozycje pracy dla nieletnich? Podzielcie się opinią w komentarzu.

8 komentarzy do wpisu „Praca dla nieletnich”

 1. Zgadza się idealny sposób zarobienia pierwszych pieniędzy. Sam zarabiałem w taki sposób, gdy nie byłem pełnoletni i nie miałem stałej pracy. Z kieszonkowymi od rodziców moje potrzeby nastolatka były zaspokojone. Biorąc pod uwagę, że czasy się zmieniły i ludzie generalnie nie garną się do pracy to nie wiem czy obecnie na parę groszy nastolatek kiwnie palcem. 🙂

  Odpowiedz
 2. Blog super , pisany zwięźle i na temat . Czyta się łatwo i przyjemnie , a dodatkowo zostało zawarte dużo informacji.
  Dokładnie opisane pomysłu na zarobek , dzięki którym napewno wiele się skusi choćby spróbować .
  Osobiście 18 lat mam za miesiąc i kończę 2 klasę zawodówki , co miesiąc dostaje kasę , nie jest to wiele ale dotychczas starczało , ale wiadomo wydatków tylko przybywa a mi zamarzyło się prawko .Teraz szukam nowego źródła dochodu co nie jest łatwe. Zaczęłam ,,bawić się ” w ankiety i płatne reklamy . Zdaje sobie sprawę że to nie przyniesie mi wiele ale może uda się uzbierać np na kosmetyki. Próbuje zatrudnić się na czas wakacji ale w moim mieście nie jest to łatwe , znalazłam propozycje by wyjechać na miesiąc nad morze gdzie bym mogła iść na zmywak , co w sumie polecam każdemu , darmowe zakwaterowanie , kasa za pracę i w wolnym czasie darmowe wakacje. Niestety ja z powodów osobistych nie mogę . Jednak gorąco polecam . Wystarczy wpisać w przeglądarkę i chwilkę poszukać .
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie ?

  Odpowiedz
 3. Warto jest zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe jak najwcześniej. Niestety szczerze mówiąc to w Polsce nie widzę takiego podejścia. Często małoletni muszą pracować na czarno. Ja zaczynałem pracę w McDonalds w wieku 17 lat i powiem szczerze jest to jedna z lepszych firm do zatrudnienia. Umowa o pracę, miła atmosfera. Polecam.

  Odpowiedz
 4. W niektórych szkołach zawodowych jest możliwość odbycia płatnych staży, co również jest świetną opcją – zdobywa się doświadczenie zawodowe i jednocześnie zarabia. Co prawda trzeba „bawić się” w wypełnianie dziennika stażu, czasem nawet poprawiania go, by mógł zostać ostatecznie zaakceptowany, jednak myślę, że warto. A jeśli ktoś okaże się dobrym pracownikiem, to można nawet dostać propozycję pracy wakacyjnej czy dorywczej.

  Odpowiedz
 5. Na szczęście jako młodzież da się zarobić, i to nawet nie małe pieniądze. Sam jestem w młodym wieku i zarabiam około 500zł miesięcznie, osobiście polecam sprzedaż na różnych serwisach aukcyjnych Allegro lub OLX. Tam jest najwięcej klientów i kupujących 😀 Najlepiej połączyć dobrą cenę z jakością obsługi wtedy wiele klientów będzie zainteresowanych naszym sklepem 😀 Strasznie polecam !!!!

  Odpowiedz
 6. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie moga zarabiać praktycznie na wszystkim. Fajnie, żena blogu wiele tych form zostało przedstawionych. Zdażają się niestety osoby, które zatrudniają nieletnich na „okres próbny” który po jakimś czasie okazuje się bezpłatny, więc młody człowiek po dwóch czasem trzech tygodniach zostaje bez pieniędzy 🙁 Popularna wśród młodzieży jest równiez praca w „ca’ll center”. Elastyczne godziny pracy, dobre wynagrodzenie, możliwość odbycia bezpłatnego szkolenia przed rozpoczęciem pracy to vcoś to jedynie może zachęcać. pOnadto młody człowiek może nabyć umiejętności komunikatywnych, co może być bardzo przydatne w przyszłości, w przypadku poszukiwania pracy „na stałe”.

  Odpowiedz
 7. Opcji na zarobek dla dzieciaków, które chcą mieć swoje własne pieniążki jest naprawdę sporo. W moich okolicach do tej pory można załapać się na obieranie truskawek, malin, borówek itd. Jest to jednak dosyć niewdzięczna praca a po paru tygodniach można nabrać obrzydzenia do tych owoców, jednak pieniądz zostaje. Warto mieć również dobre relacje z sąsiadami, za niewielką cenę można mieć wyczyszczony samochód, dzieciaki zadowolone a i właściciel ma wypełniony niechcuaby obowiązek . Dla starszych ludzi można właśnie przejechac po zakupy, czy skosić trawnik, pomóc w obowiązkach domowych. Te ostatnie jednak wymagają własnie dobrych relacji z osobami mieszkającymi w okolicy. W dzisiejszych czasach nie można tez zapomnieć o możliwośći zarobku przez internet czego już nawet nie ma sensu wymieniać po raz któryś. Jeśli tylko dzieciaki są zdeterminowane na tylke by podjąć się dodatkowego zajęcia, napewno znajdą coś co pozwoli im zdobywac własne pieniądze.

  Odpowiedz
 8. Sama jestem nieletnia i dobrym rozwiązaniem dla mnie była praca dorywcza w wakacje związana z uprawą roślin 😀 Co prawda zarobki nie były wysokie, ale zawsze dobrze jest mieć swoje pieniądze, na własne wydatki typu ubrania czy gadżety i powoli przyzwyczajać się do zarabiania na siebie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz