Praca zdalna

Według najnowszych statystyk praca zdalna (telepraca) zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku pracy, dlatego też warto bliżej jej się przyjrzeć. Może być ona również traktowana jako dodatkowa praca w domu. Dowiedz się na czym tak naprawdę polega i jakie są jej największe zalety.

Praca zdalna – dla kogo?

Praca zdalna w domu to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które mają nieco wolnego czasu po godzinach pracy i chcą dorobić do pensji. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla studentów, którzy z wiadomych przyczyn nie mogą zatrudnić się na pełny etat. W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym serwisie pracy możemy znaleźć ogłoszenia od pracodawców, którzy poszukują pracowników do pracy dodatkowej (tymczasowej). Zdecydowana większość ofert dotyczy pracy zdalnej, którą bez żadnego problemu możemy wykonywać w domu. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, aby było to główne źródło utrzymania.

Oferty dodatkowej pracy zdalnej

płatne ankiety online

Wypełnianie ankiet to jeden z łatwiejszych sposobów na zarabianie pieniędzy przez internet. Jest wiele paneli, które płacą za tego typu aktywność.


freelancer praca

Praca jako freelancer (wolny strzelec) bez wątpienia ma wiele zalet, choć nie sprawdzi się w każdym przypadku. Zleceń możemy szukać na własną rękę lub za pomocą specjalnych serwisów pośredniczących.


copywriter praca

Praca jako copywriter polega na pisaniu różnego rodzaju artykułów. Robić to może praktycznie każdy, choć nie wszyscy się w tym odnajdą. Trzeba mieć lekkie pióro, aby w miarę szybko pisać teksty na wybrane tematy.


jak zarabiać na blogu

Zarabianie na blogu to w dzisiejszych czasach bardzo popularny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Założyć może go każdy i to bez większego wysiłku, choć niestety zdobycie odpowiedniej popularności może już zająć trochę czasu.


praca w domu i zarabianie przez internet

Pracować w domu i zarabiać przez internet możemy również na wiele innych sposobów, choć ciężko nazwać je pracą zdalną. Różnią się one między sobą stopniem skomplikowania oraz potencjałem zarobkowym, ale każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.


Popularną pracą dodatkową, którą możemy wykonywać zdalnie jest również:

 • projektowanie stron internetowych,
 • sprzedaż internetowa,
 • call center,
 • wprowadzanie danych
 • edycja grafiki.

Najpopularniejsze zawody

Jest wiele zawodów, które nie wymagają wizyt w biurze i pozwalają pracować zdalnie:

 • Copywriter –  zajmuje się pisaniem różnych tekstów na zlecenie,
 • Bloger – prowadzi własny blog. Niegdyś tego typu zajęcie traktowane było raczej jako hobby, ale aktualnie pozwala osiągnąć całkiem niezłe zarobki. Założyć bloga może w zasadzie każdy i to bez jakiejkolwiek wiedzy,
 • Tłumacz – zajmuje się tłumaczeniem tekstów na język obcy lub odwrotnie,
 • Pozycjoner – zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych. Zajęcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach pozwala zyskać spory ruch na stronie, więc jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi,
 • Grafik – zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju grafik, ilustracji, wizytówek czy plakatów. Wymaga jedynie odpowiedniego oprogramowania na własnym komputerze,
 • Programista – zajmuje się tworzeniem kodowaniem oprogramowania. Jest to jeden z najlepiej opłacanych i poszukiwanych zawodów na rynku pracy,
 • Księgowy – zajmuje się prowadzeniem księgowości danej firmy.

Z pewnością jest jeszcze wiele innych zawodów, które pozwalają pracować zdalnie, a nie został wymienione.

Korzyści jakie daje praca zdalna

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna kojarzona była przede wszystkim z freelancerami albo z osobami, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudnienie). W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na tego typu rozwiązanie. Mowa tutaj nie tylko o dużych firmach korporacyjnych, ale również o niewielkich przedsiębiorstwach. Wysoka produktywność pracowników czy też lepszy wizerunek samego pracodawcy to tylko kilka z najważniejszych zalet pracy zdalnej.

Co zyskuje pracownik?

Największą zaletą dla pracowników jak łatwo się domyślić jest oczywiście ogromna oszczędność. Mowa tutaj nie tylko o pieniądzach, ale przede wszystkim o czasie, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazd do pracy. Przebywając w prywatnej przestrzeni nie musimy także inwestować w wygląd. Praca zdalna może okazać się wspaniałą propozycją dla wszystkich tych osób, które nie przepadają za garniturami i koszulami. Dzięki pracy w domu możemy zaoszczędzić także sporo pieniędzy na środkach transportu. Zamiast stać w korku zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na dodatkową pracę albo na poprawienie relacji z rodziną. Oszczędności bardzo często dotyczą także jadania na mieście w trakcie przerw obiadowych.

Praca zdalna (telepraca) lub praca dodatkowa może tak naprawdę iść w parze z zdecydowanie większym wynagrodzeniem. Pracodawcy, którzy sporo oszczędzają na organizacji miejsca pracy czy też sprzęcie dla pracownika, skłonni są więcej zapłacić swoim podwładnym.

Co zyskuje pracodawca?

Wśród najważniejszych korzyści pracodawcy w pierwszej kolejności należy wymienić czynniki ekonomiczne, a dokładniej mówiąc wzrost wydajności. Firmy, które zatrudniają swoich pracowników zdalnie, bardzo dużo oszczędzają także na kosztach najmu przestrzeni biurowej i na całym wyposażeniu, które jest niezbędne do wykonywania pracy. W wielu przypadkach korzyścią dla przedsiębiorcy będzie także redukcja obciążenia pracodawcy z tytułu wypłaty zasiłków chorobowych. Pracownicy zdalni są bliżej domu, dzięki czemu mogą szybko załatwić wiele spraw bez potrzeby zwalniania się na cały dzień.

Minusy pracy zdalnej

Pamiętać należy o tym, że praca zdalna (telepraca) to nie tylko same plusy, ale również kilka minusów, o których zawsze należy pamiętać. W wielu firmach największym problemem jest oczywiście kwestia zaufania. Pracodawcy z wiadomych przyczyn nie mają pełnej kontroli nad swoimi pracownikami zdalnymi, dlatego też nie są w stanie sprawdzić czy rzeczywiście wywiązują się ze swoich obowiązków. Praca w biurze to także lepsza atmosfera i dobre relacje międzyludzkie, które w wielu branżach są niezbędne, aby odnieść sukces. Dzięki integracji zespołu można osiągnąć lepsze wyniki. Praca zdalna (telepraca) wymaga od pracowników samodyscypliny i co warte podkreślenia, nie jest to rozwiązanie dla każdego człowieka.

Telepraca oparciu o umowę – gdzie szukać ofert?

Praca zdalna pozwala pracować na własny rachunek i jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie. Większość freelancerów pracuje w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło, ale jest też pewnie część osób, która wolałaby pracować w oparciu o normalną umowę o pracę. Jest to oczywiście również możliwe, choć rzadziej praktykowane. Takich ofert pracy zdalnej najlepiej szukać na popularnych portalach z ogłoszeniami i ofertami pracy.

Podsumowanie

Praca zdalna ma coraz więcej zwolenników, co zresztą nikogo nie powinno dziwić. Perspektywa pracy w zaciszu własnego domu jest bardzo kusząca i sporo osób się na nią decyduje. Przeważnie sami możemy decydować o godzinach pracy (zwłaszcza, jeśli chodzi o umowę o dzieło i zlecenie), więc jest to dodatkowa zaleta. Warto również wspomnieć o oszczędnościach związanych z dojazdami do pracy. Bez wątpienia warto zainteresować się tego typu pracą i spróbować swoich sił. Nawet jeśli nie znajdziemy odpowiednich ofert, to w dalszym ciągu zostaje nam praca jako wolny strzelec.

Macie jakieś doświadczenia z pracą zdalną? Podzielcie się opinią w komentarzu,

11 komentarzy do “Praca zdalna”

 1. Rozumiem, że do pracy zdalnej trzeba podać nr rachunku bankowego, aby pracodawca mógł przesyłać wynagrodzenie. Czy to jest bezpieczne dla posiadacza rachunku ? Wielokrotnie rezygnowałam z tego rodzaju pracy w obawie przed podaniem nr rachunku. Czy słusznie ?

  Odpowiedz
  • Tak, trzeba podać. Konto bankowe jest najczęściej wykorzystywane do przelewania wynagrodzenia, choć czasem można wykorzystać do tego celu również portfele internetowe. Nie ma się czego obawiać podając numer rachunku.

   Odpowiedz
 2. Chciałabym kiedyś pracować zdalnie. Mam na imię Urszula i wkrótce 23 lata. Jedyne doświadczenie z pracą jakie miałam to roznoszenie ulotek,próby pracy przy fakturach,oraz teraz klikanie w płatne ankiety. Praca zdalna jest to jedyna praca jaka mogę wykonywać,gdyż jako osobie niepełnosprawnej na rencie i zasiłku,ciężko by mi było iść do normalnej pracy,gdyż by mi zabrali zasiłek i rentę jakbym ich kwotę przekroczyła.

  Odpowiedz
 3. Polecam wszystkim pisanie artykułów na blogi i strony www. Gogle wymaga unikalnych tekstów i nie zawsze wszyscy maja na to czas. Są portale, na których można sprzedać własny tekst nie będąc super autorem.

  Odpowiedz
 4. W dobie ostatnich wydarzeń praca zdalna jest na porządku dziennym. Uczniowie uczą się zdalnie i mimo że często sprawia to problemy to zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Jest to całkiem wygodne, ponieważ więcej czasu możemy spędzić w domu i oczywiście mamy więcej czasu dla siebie. Jednak wiadomo, że coraz bardziej brakuje nam kontaktu na żywo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz