Strona główna » Zarabianie » Home office – co to jest i kto może tak pracować?

Home office – co to jest i kto może tak pracować?

Praca zdalna, zwana również home office jest rozwiązaniem stosowanym obecnie przez wielu pracodawców. Wprawdzie dużo firm już wcześniej oferowało taką możliwość, ale prawdziwy „boom” nastąpił po pandemii koronawirusa w 2020 roku. Wtedy też, w związku z wieloma ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd praca w domu była w zasadzie koniecznością w wielu branżach. Obecnie takiego problemu co prawda już nie ma, ale pomysł na tyle się sprawdził, że spora część pracodawców w dalszym ciągu pozwala na wypełnianie swoich obowiązków w zaciszu własnego mieszkania. Czym jest home office i co powinniśmy wiedzieć o tego typu pracy?

Home office – co to jest?

Home office to praca polegająca na realizowaniu obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy, zwana jest również pracą zdalną lub telepracą. Określenie pochodzące z języka angielskiego, które dosłownie oznacza „domowe biuro” wzięło się stąd, że najczęściej wykonywana jest w domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracować w zupełnie innych miejscach np. na działce, nad morzem itp. Co więcej, taka praca nie musi odbywać się nawet w miejscu zamieszkania, mimo nieco mylącej nazwy.

Kto może pracować w trybie home office

Ze względu na specyfikę tego rodzaju pracy, niestety nie zawsze możliwe będzie wykonywanie powierzonych obowiązków w domu. Jednak są pewne zawody, gdzie wizyty w biurze nie są koniecznością i praca zdalna możliwa jest nawet przez cały czas. Do takich zaliczymy np.:

  • copywriterów zajmujących się pisaniem różnego rodzaju tekstów na zlecenie,
  • grafików tworzących obrazy, ilustracje, wizytówki itp.,
  • pozycjonerów, których zadaniem jest pozycjonowanie stron internetowych, czyli zwiększanie ich widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania,
  • programistów zajmujących się tworzeniem kodu oprogramowania,
  • księgowych,
  • tłumaczy.

Oczywiście jest znacznie więcej zawodów, w których praca w trybie home office jest możliwa, ale nawet nie sposób wszystkich wymienić. Jednak te najpopularniejsze i najbardziej oczywiste mogą posłużyć za przykład. Warto również dodać, że osoby pracujące w wymienionych wyżej zawodach często decydują się na zarabianie jako freelancer, czyli wolny strzelec.

Kto ma prawo do okazjonalnej pracy zdalnej?

Prawo do okazjonalnej pracy zdalnej przez 24 dni w ciągu roku kalendarzowego zyskuje każdy pracownik, ale tylko w uzasadnionych przypadkach np. gdy chodzi o opiekę nad członkiem rodziny. Oczywiście pod warunkiem, że rodzaj wykonywanej pracy w ogóle na to pozwala.

W przypadku odmowy pracodawca musi poinformować pracownika o przyczynie w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

Komu pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej:

  • pracownicy w ciąży,
  • pracownikowi wychowującemu dziecko, które nie ukończyło jeszcze 4 roku życia,
  • pracownikowi opiekującemu się członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą wchodzącą w skład gospodarstwa domowego, jeśli posiada ona orzeczenie o niepełnosprawności.

Plusy home office

Do najważniejszych zalet pracy na home office możemy zaliczyć:

  • oszczędność czasu i pieniędzy wynikającej z braku konieczności dojeżdżania do siedziby firmy,
  • mobilność, dzięki której możemy realizować obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca, jeśli tylko mamy dostęp do urządzenia z internetem i ewentualnie dodatkowo wymagany sprzęt,
  • elastyczność pozwalającą łączyć pracę z życiem prywatnym bez konieczności brania urlopu,
  • brak ciągłej kontroli, co pobudza kreatywność i daje większe poczucie swobody,
  • ograniczenie monotonii spowodowanej ciągłą pracą stacjonarną w biurze,
  • możliwość szybszego powrotu do pracy po porodzie.

Korzyści dla pracodawcy

Praca zdalna jest atrakcyjna nie tylko z punktu widzenia pracownika, ale również pracodawcy. Wiążę się ona bowiem z pewnymi korzyściami, a najważniejsze z nich to:

  • redukcja kosztów związanych z wynajmem powierzchni biurowej, zorganizowaniem miejsc pracy, mediami, czy też zakupem określonych produktów spożywczych np. kawy,
  • łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanych pracowników, gdyż miejsce zamieszkania z dala od biura nie stanowi większego problemu,
  • lepszy wizerunek firmy, ponieważ przedsiębiorstwa pozwalające wykonywać pracę zdalnie postrzegane są nie tylko jako bardziej nowoczesne, ale również odpowiadające aktualnym potrzebom pracowników.

Zagrożenia wynikające z pracy zdalnej

Home office mimo wielu zalet, ma również pewne wady, o których warto pamiętać decydując się na tego typu pracę:

Zarabianie i zdalna praca w domu
  • nieodpowiednie zarządzanie czasem może prowadzić do przemęczenia oraz problemów z dotrzymaniem terminów,
  • granica między życiem prywatnym i pracą się zaciera – odłączenie się od spraw zawodowych jest znacznie trudniejsze, jeśli powierzone zadania realizujemy w domu,
  • brak realnego kontaktu ze współpracownikami negatywnie wpływa na relacje i tworzenie więzi społecznych,
  • duża ilość rozpraszaczy domowych sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest się skupić na wykonywaniu powierzonych obowiązków w biurze, niż w domu.

Jak pracować na home office efektywnie

Home office z pewnością nie jest dla każdego, bowiem wymaga sporo dyscypliny i odpowiedniego zorganizowania się. Dlatego przed rozpoczęciem pracy zdalnej warto przygotować stanowisko i zadbać o to, aby nic nie rozpraszało niepotrzebnie naszej uwagi (np. odłożyć telefon, jeśli nie jest konieczny do realizowania obowiązków zawodowych).

Najlepiej, jeśli będzie to oddzielny pokój, albo chociaż w jakiś sposób wyodrębniona część pomieszczenia np. za pomocą parawanu lub szafki. Do tego oczywiście wygodny fotel i biurko spełniające zasady ergonomii.

Kto ponosi koszty?

Koszty związane z wykonywaniem pracy zdalnej w domu lub innym miejscu wskazanym przez pracownika ponosi pracodawca. Do takich wydatków zaliczymy te związane z:

  • wykorzystaniem energii elektrycznej,
  • opłatami za wymagane usługi telekomunikacyjne,
  • eksploatacją oraz konserwacją narzędzi niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań.

Ponadto to pracodawca odpowiada za przygotowanie stanowiska do pracy zdalnej, więc musi zapewnić dostęp do wszystkich potrzebnych materiałów oraz urządzeń technicznych, a w przypadku awarii do ich naprawy.

Dopuszczalne jest oczywiście również wykorzystanie własnego sprzętu do pracy, jeśli firma takowego nie zapewni. Jednak wtedy pracodawca musi zapłacić za jego eksploatację.

Warto również dodać, że pokrycie wszystkich wydatków związanych z pracą nie będzie dla pracownika przychodem.

Jak znaleźć pracę z takim trybem?

praca zdalna

Home office kojarzy się przede wszystkim z umową o pracę i określonymi obowiązkami zawodowymi, które po prostu wykonujemy w domu. Jednak chcąc zarabiać z dowolnego miejsca na ziemi wcale nie musimy pracować w odgórnie ustalonych godzinach i wiązać się taką umową. Jest bowiem wiele innych możliwości pracy zdalnej, również na własnych warunkach.

Kontrola podczas home office

Wprawdzie praca na home office cechuje się znacznie mniejszą kontrolą ze strony pracodawcy, ale nie oznacza to, że nie może takiej przeprowadzić. Ta musi się jednak opierać na zasadach określonych w regulaminie lub porozumieniu zawartym między obiema stronami.

Celem takiej kontroli jest rzecz jasna sprawdzenie, czy pracownik przestrzega wszystkich zasad BHP oraz wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Pracodawca ponadto, podobnie jak policja może w miejscu wykonywania pracy zdalnej zbadać stan trzeźwości pracownika.

Home office – podsumowanie

Postępująca automatyzacja, dynamiczny rozwój technologiczny oraz wzrastająca mobilność społeczeństwa sprawia, że praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Nie tylko ta na własnych warunkach, jako wolny strzelec, ale również w pełnym wymiarze czasu pracy. Dlatego firmy chcąc pozostać atrakcyjnym pracodawcą na rynku muszą wziąć pod uwagę potrzeby pracowników i uwzględnić możliwość pracy w trybie home office. Oczywiście pod warunkiem, że specyfika branży na to pozwala.

Co myślicie o home office? Może macie jakieś własne doświadczenia? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Karol
Karol
1 rok temu

Pracowałem tak przez jakiś czas, ale to totalnie nie dla mnie. Z początku jeszcze ok, ale potem brakuje tego kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy.

Ksav
Ksav
1 rok temu

Praca dla samotników. Jednym podejdzie, innym nie.

2
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x