Jak zrobić screena

Jak zrobić screena

Zrobienie zrzutu ekranu czyli tak zwanego screena często się przydaje. Czasem potrzebujemy pomocy i chcemy wkleić na forum, czy przesłać komuś to co aktualnie widzimy na ekranie. Zrzut ekranu przydaje się i do innych rzeczy, ale mniejsza o to. Mimo, że jest to prosta czynność to w dalszym ciągu nie każdy wie jak to zrobić. Można to oczywiście zrobić za pomocą zewnętrznych aplikacji, ale nie są one wymagane. Zależnie od urządzenia i systemu robienie zrzutu ekranu może wyglądać nieco inaczej. Zatem jak zrobić screena na poszczególnych urządzeniach?

Jak zrobić screena na komputerze i laptopie

Aby zrobić screena aktualnego widoku wystarczy nacisnąć przycisk Print Screen (ewentualnie Prt Scr lub Prt Sc), który znajduje się w prawej, górnej części klawiatury. Czasem jest to również klawisz FN czyli FN+PrtScr. Po naciśnięciu nic się nie wydarzy, ale aktualny widok zostanie zapisany w pamięci komputera. Teraz wystarczy tylko odpalić program graficzny i go wkleić (CTRL+V). Wystarczy do tego systemowy Paint (oczywiście jeśli robiliśmy zrzut ekranu na Windowsie).

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie

Jeśli o telefon chodzi to robienie screena uzależnione jest od budowy smartfona, ale najczęściej będą to (na Androidzie):

  • Jeśli telefon ma fizyczne przyciski nawigacyjne to trzeba przytrzymać przycisk HOME oraz przycisk zasilania.
  • Jeśli telefon ma ekranowe przyciski nawigacyjne to wystarczy przytrzymać dolny przycisk regulacji głośności wraz z przyciskiem zasilania.

Jak zrobić screena za pomocą zewnętrznych aplikacji

W większości przypadków systemowe robienie screena w zupełności wystarczy, ale niektórzy wolą korzystać z zewnętrznych aplikacji, ponieważ oferują dodatkowe możliwości. Jest wiele, które pozwalają zrobić zrzut ekranu, a te warte wyróżnienia to:

  • CloudShot – do zapisanego screenshota pozwala od razu dodać komentarz tekstowy czy nagrać krótki okres czasu by stworzyć GIF-a. Umożliwia również podstawową edycję wykonanych zrzutów.
  • LightScreen – robi zrzut ekranu za pomocą jednego, wcześniej wybranego klawisza. Użytkownik sam decyduje jaka część zrzutu ma zostać zapisana.
  • Snipaste – umożliwia wykonanie zrzutu i przypięcie go do pulpitu w postaci okienka.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *