Freelancing – co to jest i jak wygląda taka praca?

Setki, a nawet tysiące godzin przepracowanych na etacie z czasem mogą nas doprowadzić do wniosku, że ten rodzaj pracy po prostu nie jest dla nas stworzony. Podleganie pod czyjąś “komendę”, wypełnianie obowiązków według ustalonych godzin, ściśle określony grafik. Każdemu na etacie przeszkadzać może co innego, ale istnieje alternatywy rodzaj pracy, jakim jest freelancing. Co to jest? Jakie są uroki i wady pracy freelancera?

Freelancer – kto to jest i czym się zajmuje?

Freelancer, czyli wolny strzelec, to osoba, która nie jest zatrudniona w żadnej firmie na stałe. Realizuje zlecenia na podstawie umów o dzieło lub w oparciu o działalność gospodarczą. Pracę freelancera cechuje przede wszystkim spora swoboda – to on decyduje o tym, z kim podejmie współpracę, w jaki sposób będzie ona przebiegać. Jako, że jest to praca przez internet, to daje mu ona również pełną dowolność, jeśli chodzi o godziny pracy. Jedyne co go ogranicza, to umowy, jakie zawiera ze swoimi klientami. Jednak warto zwrócić uwagę, że to właśnie freelancer wyznacza ich warunki.

Wolny strzelec ma również swobodę w zakresie tego, w jakim miejscu pracuje. Jeśli tylko ma ochotę może chwycić swój laptop i wyjść wykonywać swoje zadania na świeżym powietrzu, czy też w kawiarni. Gdy jest chory, może pozostać w domu i wykonywać zlecenia bez wstawania z łóżka. Swoją pracę – o ile tego chce – może wykonywać nawet na wakacjach.

Jak zostać freelancerem

Freelancerem może zostać w zasadzie każdy, gdyż zlecenia są naprawdę różnorodne. Niektóre z nich nie wymagają nawet większych umiejętności np. wpisywanie danych, wyszukiwanie informacji itp. Jednak to właśnie te bardziej skomplikowane są lepiej płatne, więc na lepsze zarobki mogą liczyć jedynie osoby, które „coś” potrafią np. programować, tworzyć grafikę itp. Oczywiście nie każdą działalność możemy realizować w tej właśnie formie, więc wolnymi strzelcami zostają zazwyczaj ci, którzy zajmują się pracą twórczą.

Skąd brać zlecenia?

Decydując się na freelancing, zleceń możemy szukać na własną rękę lub skorzystać z serwisów pośredniczących. Poniżej najpopularniejsze z nich.


fiverr

Fiverr to platforma dla freelancerów o międzynarodowym zasięgu, więc aby zarabiać trzeba znać w miarę dobrze angielski. Do zalet z pewnością zaliczyć możemy dostępność zleceń z całego świata.


useme

Useme jest drugą platformą, która pozwala w łatwy sposób znaleźć zlecenia dla freelancerów. Dostępne są tutaj zlecenia z Polski, więc serwis będzie dobrym wyborem dla osób, które mają problemy z językiem angielskim.


Najpopularniejsze zawody wśród freelancerów

Rozwój freelancingu ma również swoją przyczynę w rozwoju samego internetu. To za jego pośrednictwem wolni strzelcy mogą szybciej i łatwiej znajdować, a także otrzymywać zlecenia. Dlatego też liczba zawodów wolnych, które mogą być wykonywane bez bezpośredniego kontaktu z klientem ciągle rośnie. Freelancing jest najbardziej popularny wśród:

  • Grafików.
  • Programistów.
  • Copywriterów.
  • Tłumaczy.
  • Dziennikarzy.
  • Fotografów.

Jednak na freelancing decydują się również coraz częściej psycholodzy, coache, trenerzy personalni, a nawet dietetycy.

Niewątpliwie, jak widać z przedstawionej powyżej listy zawodów, to co charakteryzuje każdego freelancera, to dość jasno określona specjalizacja. Nie ma tutaj miejsca na człowieka od wszystkiego, który wykona pracę za “5 zł”. Freelancerzy, którzy utrzymują się z wielkim powodzeniem przez długie lata, to specjaliści w swoich dziedzinach, za których realizację klienci nie boją się zapłacić.

Copywriter

copywriter praca

Do najpopularniejszych prac jakie wykonuje freelancer z pewnością zaliczyć możemy copywriting, czyli pisanie tekstów na zlecenie. Jest to na tyle popularne zajęcie, że istnieją nawet specjalne serwisy, gdzie znaleźć możemy tylko zlecenia tego typu. Teoretycznie jest to najmniej wymagająca praca, choć z pewnością nie każdy jej sprosta.

Fotograf

Posiadając dobrą lustrzankę najbardziej poważną inwestycję dla tego biznesu mamy już za sobą. Tworzenie wspaniałych fotografii wymaga artystycznego zmysłu, odrobiny wiedzy o kompozycji i oczywiście atrakcyjnie wyglądających obiektów lub krajobrazów do fotografowania. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości zdjęcia jest ogromne. Możemy je wykonywać na zlecenie lub też prezentować swoje prace na tzw. stockach, dzieki którym uzyskamy dochód pasywny. Fotografia bez wątpienia jest również niezwykle przyjemną pracą, dlatego zdecydowanie warto się nad nią zastanowić.

Programista

Programiści to specjaliści IT, którzy są bardzo cenieni na rynku pracy. Dlatego możemy mieć pewność, że ofert pracy będzie tak dużo, że część z nich będziemy musieli odrzucać. A skoro jest to zawód tak bardzo potrzebny, to naturalnym jest, że możemy również liczyć na atrakcyjne stawki za swoją pracę. Prognozy wskazują, że programistów będzie potrzebnych coraz więcej. Dlatego na brak pracy z pewnością trudno będzie narzekać również w kolejnych latach.

Jednak praca nad kodem może nie być dla wszystkich, gdyż wymaga ona nieco obycia z tematem i wiedzy – jednak daje dużą satysfakcję i oczywiście dobre pieniądze. Jest to również dobry pomysł na biznes, który ma duże znaczenie dla społeczeństwa. Tworzone przez nas aplikacje mogą przyczynić się do ułatwienia życia codziennego wielu ludzi.

Co jest potrzebne do zostania programistą? Przede wszystkim wiedza i umiejętności. Choć, nawet jeśli takich nie mamy, to możemy je z łatwością zdobyć nawet przez internet. Aby zostać samodzielnie zarządzającym własnym biznesem programistą wystarczą – jak twierdzą ci, którzy już zaczęli – od 3 do 12 miesięcy przygotowań. Jeśli programowanie daje nam przyjemność i satysfakcję, to warto spróbować zacząć pracować jako niezależny programista.

Lektor języka

Nawet nie mając wysokich kwalifikacji możemy udzielać innym korepetycji. Wystarczy oczywiście, że sprawnie posługujemy się wybranym językiem obcym. Lekcje mogą odbywać się przez Skype lub inne narzędzie pozwalające na przeprowadzanie wideorozmów. Zainteresowanych tą formą nauki języka jest coraz więcej osób. Rodzice preferują, aby ich dzieci pozostawały w domu, gdzie mogą mieć na nie oko, a dorośli, którzy są zmęczeni codziennymi obowiązkami, chętniej wybiorą lektora, do którego nie muszą udawać się na drugi koniec miasta. W zależności od stopnia znajomości języka nasza stawka może wahać się od 20 do nawet 80 i więcej złotych za godzinę. Zaletą bycia lektorem przez internet jest oczywiście fakt, że docieramy do znacznie szerszego grona potencjalnych uczniów – nie ogranicza nas w tej kwestii lokalizacja.

Wady pracy tego typu

Jednak praca freelancera wcale nie jest taka łatwa, jak pozornie mogłoby się wydawać. Wolny strzelec nie czeka grzecznie na wpływające mu zewsząd zlecenia, a też i nie zawsze ma w czym przebierać. Freelancer, jako jedyny członek swojego własnego biznesu, musi zadbać nie tylko o to, aby napływ zleceń był w miarę regularny. Jego zadaniem jest również ich wykonywanie, księgowość, organizacja, a także kilka innych kwestii, o których każdy przekonać może się podczas samodzielnej praktyki.

Freelancer zajmuje się zleceniem całościowo. Od kwestii jego pozyskania, przez realizację (która musi być zakończona w odpowiednim terminie), oddanie zlecenia, obsługę klienta, a także wyegzekwowanie zapłaty. To ostatnie — wbrew pozorom — może właśnie sprawiać najwięcej kłopotów. Czasem pomimo całej ostrożności, w jaką wolny strzelec się “wyposaży”, przy współpracy mogą znaleźć się po prostu nieuczciwi klienci. Jednak ci powinni trafiać od razu na “czarną listę”.

Zanim jeszcze podejmiemy się realizacji owych zleceń, musimy przede wszystkim je zebrać. Tutaj zadanie może również nie być takie łatwe. Odpowiednia reklama — stosowna do branży — będzie tutaj, jak znalazł. Przydadzą się również branżowe kontakty, które z pewnością ułatwią start. Jeśli będziemy właściwie dbać o swoich klientów i nadążać za potrzebami rynku — razem z nim ewoluując — to z pewnością będziemy mogli zetknąć się z efektem tzw. kuli śniegowej. Czyli klientów będzie coraz więcej, a nam zabraknie czasu do realizacji nowych zleceń.

Cechy dobrego freelancera

Freelancer powinien być zatem osobą bardzo mocno zorganizowaną, której nie brak motywacji i chęci do działania. Dobrze jest, gdy posiada umiejętność myślenia wielotorowego, ma otwarty umysł i potrafi się odrobinę dostosować. Musi być również niezwykle asertywny i, jeśli zachodzi taka potrzeba, również stanowczo egzekwować swoje należności i prawa.

Jednak przy dobrej organizacji i pomysłowości, wbrew informacjom, jakie można znaleźć na wielu portalach, freelancing wcale nie musi być niezwykle ciężki. Będzie taki na pewno z początku, gdy przytłoczy nas mnogość obowiązków. Jednak z upływem czasu zdobywać będziemy coraz większą wprawę, a w swojej dziedzinie poruszać będziemy się o wiele sprawniej.

Rady dla początkującego freelancera

Przede wszystkim musisz uwierzyć w siebie. Zanim nie spróbujesz, to tak naprawdę nie dowiesz się, czy to jest rzeczywiście dla Ciebie. Oczywiście nie zwalnia Cię to z przygotowania sobie własnej strategii działania. Poczytaj, jak robią to inni. Posłuchaj ich rad. Sprawdź, jakie mają rady. To z pewnością pomoże Ci uniknąć wielu pułapek freelancingu, a także kłopotów, które mogą się pojawić.

Jeśli obawiasz się pierwszej porażki, to lepiej nawet nie podejmuj żadnych kroków w celu przejścia na freelancing. Nawet po przeczytaniu niezliczonych artykułów, specjalistycznych e-booków, czy książek, nie uda Ci się uniknąć błędów. Tak naprawdę większości wiedzy nie da się w nich przekazać, gdyż przychodzi ona wraz z doświadczeniem. Jeśli zdarzy Ci się potknięcie, wyciągnij z niego wnioski, jeśli jest taka możliwość napraw je, a potem uważaj, żeby nie miało ono miejsca w przyszłości.

To o czym powinien pamiętać każdy freelancer, to dyscyplina w każdej sferze życia. Nie chodzi tutaj tylko o pracę. Nie zapominaj o należnym Ci po realizacji projektów odpoczynku, relaksie, a także zdrowym odżywianiu i ruchu.

Jak inaczej pracować w domu?

praca zdalna

Praca jako freelancer, choć zleceń tego typu nie brakuje, nie jest jedynym sposobem na zarabianie przez internet. Dlatego warto połączyć freelancing z innymi metodami, aby jeszcze bardziej zwiększyć zarobki.

Freelancing – opinie

Praca jako freelancer daje przede wszystkim sporą swobodę, jeśli chodzi o godziny oraz miejsce pracy. Jednak tego typu swoboda niestety czasem może okazać się również wadą, którą ciężko będzie przeskoczyć. Pracując jako wolny strzelec musimy mieć sporo samodyscypliny oraz umiejętności zarządzania czasem, aby nie przekładać zleceń w nieskończoność. Mimo to, warto spróbować i samemu zdecydować czy takie zajęcie okaże się dla nas odpowiednie.

Macie jakieś doświadczenia z pracą jako freelancer? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x