Strona główna » Zarabianie » Własna działalność gospodarcza czy etat?

Własna działalność gospodarcza czy etat?

Czasem przychodzi taki moment w życiu, że zaczynamy zastanawiać się, czy własna działalność gospodarcza nie okaże się lepsza od etatu. Jednak na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od osoby i wybranego pomysłu na biznes. Oczywiście oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc decyzję warto dobrze przemyśleć. Co powinniśmy wiedzieć?

Rodzaje własnej działalności gospodarczej

Zanim zdecydujemy się na założenie własnej działalności warto zastanowić się jaką formę prawną powinna ona przybrać. Zgodnie z przepisami może to być:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna,
  • spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna,
  • spółki osobowe: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna.

W Polsce najpopularniejszą formą działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Zalety i wady własnej działalności gospodarczej

Zalety

  • Niezależność. Samodzielne decydowanie o profilu działalności firmy, wielkości produkcji, oferowanych usługach, wyborze pracowników oraz godzinach pracy,
  • Dochody. Jeśli pomysł okaże się trafiony, to z całą pewnością zarobki przekroczą te, na które moglibyśmy liczyć pracując na etacie. Dzięki temu mamy sporą szansę zyskać wolność finansową, choć niestety wcale nie jest to takie łatwe.

Wady

  • Ryzyko niepowodzenia. Czasem może okazać się, że firma okaże się niewypałem i nawet nie zwróci się poniesiony wkład finansowy. Dlatego przed podjęciem założeniem własnej działalności warto dobrze się zastanowić i przeanalizować rynek,
  • Biurokracja. Zakładając własną działalność musimy wybrać przedmiot i formę prawną, zarejestrować firmę, odwiedzić ZUS, urząd skarbowy oraz przedłożyć niezbędne dokumenty i zaświadczenia np. o niekaralności,
  • Nienormowany czas pracy. Dla jednych może to być zaleta, ale niestety wcale tak nie jest. Przeważnie osoby posiadające własne firmy pracują dużo więcej i zawsze są pod telefonem. To już nie etat, gdzie zaliczymy 8 godzin, idziemy do domu i o pracy w ogóle nie myślimy,
  • Dochody. Wprawdzie wymienione również w zaletach, ale czasem okazuje się, że własna działalność nie przynosi wystarczającego zysku nawet, aby pokryć wydatki.

Pomysły na własną działalność gospodarczą

pomysł na biznes

Oczywiście sama chęć założenia własnej działalności gospodarczej to jeszcze nie wszystko. Potrzebny jest również dobry pomysł, aby firma miała szanse na sukces. Dlatego najpierw warto dobrze przeanalizować rynek lub przejrzeć sprawdzone pomysły na biznes i wykorzystać je lub potraktować jako inspirację.

Jak założyć własną działalność gospodarczą

jak założyć własną firmę

Jeśli pomysł na biznes już jest i decyzja o założeniu własnej działalności zapadła, to nie pozostaje nic innego jak tylko przejść do działania. Do tego niezbędna nam będzie rejestracja firmy, aby działać zgodnie z prawem.

Zalety i wady pracy na etacie

Zalety

  • Obowiązują przepisy kodeksu pracy, które gwarantują prawo do urlopu (wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego czy zasiłku chorobowego,
  • Nie ma możliwości natychmiastowego zwolnienia, z wyjątkiem dyscyplinarki, ponieważ pracownikowi, zależnie od stażu przysługuje odpowiedni okres wypowiedzenia,
  • Nie trzeba martwić się o opłacanie składek, gdyż wszystkie odciągane są z pensji,
  • Gwarancja comiesięcznej wypłaty. W przypadku większych firm również szansa na awans, a co za tym idzie – lepsze zarobki. Oczywiście do tego mogą czasem dojść różne premie, nagrody i dodatki.

Wady

  • Wynagrodzenie. Często pozostawia wiele do życzenia – zwłaszcza, jeśli chodzi o pracowników na niższych stanowiskach. Do tego nierzadko brak perspektyw awansu i szans na podwyżkę,
  • Sztywne ramy czasowe. Wprawdzie może się zdarzyć, że pracownikowi proponuje się elastyczne godziny pracy, ale z reguły w przypadku pełnego etatu dominuje 8 godzinny dzień pracy.

Gdzie szukać pracy

jak znaleźć pracę

Jeśli wybór padł na etat, to warto przynajmniej postarać się, aby była to praca dobrze płatna oraz zgodna z naszymi zainteresowaniami. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ale zdecydowanie warto stale przeglądać oferty i rozsyłać cv – nawet, jeśli mamy już umowę o pracę. Zwłaszcza, jeśli ta nie spełnia naszych oczekiwań.

Własna działalność gospodarcza i etat jednocześnie

Dla osób, które nie mogą się zdecydować lub boją się niepowodzenia jest jeszcze jedno rozwiązanie, czyli połączenie własnej działalności gospodarczej z etatem. Tego typu rozwiązanie gwarantuje stałe dochody z pracy na etacie i jednocześnie możliwość sprawdzenia się jako przedsiębiorca. Wprawdzie czasu wolnego po pracy może nie być zbyt wiele, aby jeszcze zajmować się prowadzeniem własnej działalności, jednak przy takim połączeniu odchodzi nam konieczność opłacania ZUSu, co przekłada się na spore oszczędności. Niestety ubezpieczenie zdrowotne w dalszym ciągu jest obowiązkowe, więc musimy je opłacać zarówno z własnej działalności, jak i z etatu. Nie jest to jednak kwota bardzo wysoka, więc warto przemyśleć takie rozwiązanie – zwłaszcza na początku.

Podsumowanie

Decyzja o rezygnacji z etatu i założeniu własnej działalności gospodarczej nie może być podejmowana zbyt pochopnie. Zwłaszcza, jeśli mamy zobowiązania finansowe i nie mamy żadnej gwarancji, że biznes się sprawdzi. Co innego, gdy dopiero kończymy szkołę i jesteśmy na utrzymaniu rodziców. Wtedy takie ryzyko można podjąć, gdyż nawet ewentualne fiasko nie będzie wiązało się z bardzo przykrymi konsekwencjami.

Próbowaliście swoich sił z własną działalnością gospodarczą, czy trzymacie się etatu? Podzielcie się opinią w komentarzu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
Pinkus
Pinkus
4 lat temu

Osobiście uważam, że mimo profitów wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, umowa o pracę ma więcej zalet. Ryzyko pracodawcy czyli prowadzenia własnej działalności jest ogromne w dzisiejszych czasach, wystarczy że na rynek wejdzie większa firma o podobnych ofertach i już mały przedsiębiorca upada. Na umowie o pracę nie trzeba się o nic martwić, nawet jeśli jest się chorym to zarabia się jakieś pieniądze, w przeciwieństwie do działalności gdzie nie ma czasu na choroby i urlopy, praca wre non stop 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Natomiast pracownik na umowie o pracę nie musi się o takie rzeczy martwić, niech… Czytaj więcej »

1
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x